گیلان ، زیبا کنار
0133416

اقامتگاه بوم گردی برگزیده در گیلان

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
اقامتگاه بوم گردی در گیلان

نام بوم گردی را حتما زیاد شنیده اید به ویژه در سال های اخیر که تب و تاب آن افزایش یافته است. بوم گردی در واقع به معنای سکونت در خانه های روستایی می باشد که بومیان یک منطقه اقدام به ساخت و پرداخت آن ها برای میهمانان گرفته اند. در خانه های بوم گردی همه چیز رنگ و بوی اصیل و سنتی دارد. از تشکچه هایی که برای خواب و استراحت پهن می شود تا ظروفی که در آن غذاهای محلی میل می کنید و سبکی از زندگی که در این خانه ها تجربه می کنید.اقامتگاه بوم گردی  در گیلان زیاد  هستند که قصد معرفی آن ها را داریم.

انسان ها هیچ گاه تصور نمی کردند که برای تجربه ی چند روزه ی سبک قدیمی و اصیل زندگی، رویا پردازی کنند و خود را در خانه ای چوبی با سقف و دیوارهای کاهگلی تصور کنند؛ در حالی که برای مرغ و خروس هایی که در حیاط هستند دانه می پاشند و به گلدان های شمعدانی که در کنار نرده های چوبی ایوان قرار گرفته اند آب می دهند. تصور این زندگی به قدری لذت بخش و دلنشین است که افراد زیادی سالانه به هوای زندگی در همین خانه های بومی گیلان، راهی روستاهای این استان می شوند.

بوم گردی

هرچند که اکوتوریسم نام صنعتی است که بر آن نهاده می شود اما به واقع نمی توان مهمان نوازی و محبت مردمی بومی روستاهای گیلان را با صنعت همسنگ دانست. صنعت اکوتوریسم بر پایه های اقتصادی بنا شده است در حالی که مردم مهمان نواز و دوست داشتنی گیلان بیشتر به میزبانانی مهربان و خونگرم شباهت دارند تا صاحب خانه هایی که به قصد دریافت اجاره، منازل خود را در اختیار مسافران قرار می دهند.

خانه های بوم گردی سبک زیبایی از معماری خانه های گیلانی را به نمایش می گذارد. فرهنگ اصیل و قدمت دار مردم گیلان را می توان در سبک زندگی مردم بومی دید. بنابراین اگر می خواهید تجربه ی جدیدی از اقامت در روستاهای گیلان داشته باشید و سری به اقامتگاه های بوم گردی بزنید، در ادامه با همراه باشید تا تعدادی از بهترین اقامتگاه های بوم گردی در گیلان را بشناسید.

اقامتگاه بوم گردی پیله بابا در روستای کچا

در 20 کیلومتری بزرگراه تهران رشت که قرار بگیرید، تابلویی شما را به سمت روستای کچا راهنمایی می کند. روستای کچا همان جایی است که می توانید در اقامتگاه پیله بابا اوقاتی خوش را تجربه کنید. اگر می خواهید در پهنه ی جنگلی وسیع و سرسبز روزگار بگذارنید و به معنای واقعی زندگی جنگلی را تجربه کنید، این اقامتگاه بهترین انتخاب است.

حدودا 700 متر که در جاده ی خاکی پیش روی کنید به خانه ای قدیمی می رسید که بر خلاف قدمت هفتاد ساله ی خود همچنان سرپا در میان انبوهی از درختان و چمنزارهای سرسبز جای خوش کرده. خانه ای دو طبقه که ظاهر چوبی و خشتی آن حس و حال زیبایی به شما منتقل خواهد کرد. گویی این همان خانه ای است که همیشه خودتان را در رویاهایی که داشتید در آن تصور می کردید.

همچنین در این منطقه میتوانید زیتون و روغن زیتون درجه یک رودبار راه تهیه کنید

ظرفیت اقامتگاه بوم گردی پیله بابا حدودا 60 نفر می باشد و دارای 5 اتاق و خواب و یک اتاق پذیرایی بسیار بزرگ است. روی ایاوان که بایستید منظره ای زیبا در مقابل چشمان شما نقش خواهد بست که شما را برای اقامت هر چه بیشتر در این اقامتگاه مشتاق تر خواهد کرد. اتاق های این اقامتگاه سرویس بهداشتی اختصاصی ندارند اما به طور مشترک در هر طبقه دو سرویس بهداشتی موجود می باشد.

شما می توانید صبحانه ای محلی و خوش عطر و طعم را به طور رایگان در روزهای اقامت خود در این اقامتگاه میل نمایید. اگر قصد دارشته باشید در روزهای اقامت خود سری به مناطق اطراف بزنید به راحتی می توانید به سیاهکل، دیلمان و دریاچه سراوان و آبشارهایی که در این روستا واقع شده دسترسی داشته باشید همچنین اگر عاشق بناهای تاریخی هستید می توانید سری به منزل سردار بزرگ ایران میرزاکوچک خان جنگلی بزنید که در همین حوالی قرار دارد.

اقامتگاه خانوم بزرگ در فومن

اگر بخواهیم آدرسی سر راست از اقامتگاه بوم گردی خانوم بزرگ فومن به شما بدهیم باید اشاره ای به قلعه رودخان این مکان زیبا و دیدنی داشته باشیم که مطمئنا از نزدیک آن را بازدید کرده اید. ایان قامتگاه تنها 7 کیلومتر با قلعه رودخان فاصله دارد و این یعنی شما با سکونت در این اقامتگاه می توانید به راحتی به جذاب ترین مکانی دیدنی فومن یعنی قلعه رودخان دسترسی داشته باشید.

از دور که به اقامتگاه خانوم بزرگ نزدیک می شوید دیوارهای سفید، گلدان های شمعدانی و نرده های آبی رنگ آن زیر تابش نور خورشید خودنمایی می کنند و خبر از خانه ای با صفا می دهند که به دست بومیان خوش قریحه و خوش ذوق محلی تزئین شده است. برای رسیدن به این اقامتگاه دلپذیر بایستی از پلی چوبی گذر کنید که حوالی آن بافتی سنتی و اصیل خود نمایی می کند و گل سر سبد آن ها اقامتگاه خانوم بزرگ است.

این خانه ی سنتی دارای چشم اندازی زیبا و دیدنی به کوهستان های پر صلابت گیلان دارد و همسایگی آن با رودخانه های پر جوش و خروش حس و حالی از زندگی و طراوت را به شما خواهد داد.

شما با سکونت در اقامتگاه بومگردی خانوم بزرگ می توانید به زیباترین مناطق دیدنی فومن دسترسی راحتی داشته باشید و با یک پیاده روی کوتاه خود را به قلعه رودخان برسانید. چه چیز بهتر از اینکه در حوالی چنین منطقه ای سکونت داشته باشید.

اگر عاشق فعالیت های محلی همچون چیدن میوه های تازه، برنج کاری و پخت نان هستید می توانید در اقامتگاه بوم گردی خانوم بزرگ فومن این فعالیت ها را تجربه کنید و در کنار آن از صنایع دستی هنرمندانه ی این منطقه دیدن نمایید.

اقامتگاه زیبای خوش نشین در رودبار

اگر به سرتان زده سفری در قلب جنگل های هیرکانی داشته باشید و چند روزی را در این جنگل های رویایی سپری کنید، اقامتگاه خوش نشین رودبار آماده ی پذیرایی از شماست. این اقامتگاه به قدری از زندگی شهری و تکنولوژی به دور است که حتی گوشی موبال و اینترنت به سختی در آن آنتن می دهد بنابراین قید استفاده از تکنولوژی را در این اقامتگاه بزنید و چند روزی را با حال و هوای روستایی سپری کنید.

این اقامتگاه زیبا در 30 کیلومتری رشت قرار دارد و با ظاهر چوبی و کاه گلی خود از دور دست ها خودنمایی می کند. صبحگاهان با صدای مرغ و خروس های جنگلی از خواب بر می خیزید و با چشم اندازی بی نظیر از جنگل های هیرکانی روبرو می شوید. هر زمان اراده کنید می توانید خود را در حال پیاده روی و آب تنی در چشمه های زلال آن حوالی ببینید.همچنین میتوانید زیتون روغن زیتون اصل را همان حوالی تهیه کنید  جاذبه های دیدنی و طبیعی در حوالی این اقامتگاه به قدری زیاد هستند که بین ماندن در کلبه و لذت بردن از سبک زندگی روستایی و طبیعت گردی های شبانه روزی مردد خواهید ماند.

این کلبه دارای قدمتی 60 ساله است اما همچنان سرحال و سر پا در دامنه ی های کوه جای خوش کرده چرا که بازسازی های مداومی روی آن صورت می پذیرد.

شما در این اقامتگاه بیمه خواهید شد و می توانید از صبحانه های رایگان و خوش طعم محلی این اقامتگاه بهره مند شوید. کافی ست 24 ساعت قبل از عزیمت به کلبه با صاحبان کلبه تماس بگیرید تا برایتان غذای محلی گیلانی تدارک دیده شود.

اقامتگاه بوم گردی لیجار

اگر هوس اقامت در روستایی خوش آب و هوا و آب تنی در چشمه سارهایی پاک و زلال به سرتان زده روستای لیجار و سکونت در اقامتگاه بوم گردی لیجار در رودسر را به شما پیشنهاد می کنیم.

این روستا را سراسر باغ های کیوی و شالیزارهایی فرا گرفته که عطر تازگی آن ها از فرسنگ ها فاصله شامه را پر خواهد کرد. اهالی این روستا به قدری مهربان و مهمان نواز هستند که مطمئنا تجربه ی شیرینی از اقامت در این اقامتگاه برای شما ثبت خواهد شد.

اگر ترجیح می دهید در اقامتگاه روستایی خود چندان هم از وضع و احال دنیا بی خبر نباشید باید بگوییم که این اقامتگاه دارای اینترنت پر سرعت می باشد. شما می توانید ترکیبی از زندگی سنتی و اصیل و زندگی امروزی را در این اقامتگاه داشته باشید در حالی که در رودخانه های زلال آب تنی می کنید و به چیدن میوه در باغ های روستا مشغول می شوید.

اگر اهل ماهیگیری باشید نیز می توانید در رودخانه های این حوالی به ماهیگیری بپردازید. اگر اقامتگاه بوم گردی لیجار را برای سکونت انتخاب کردید، بازدید از جاذبه های اطراف آن همچون تالاب زر بیجار را فراموش نکنید.

نتیجه گیری

سبک زندگی این روزها در حال رفتن به سمت و سوی مدرنیزه شدن و دور و دورتر از حال و هوای سنتی و اصیل می باشد. این در حالی ست که انسان های معاصر بیش از هر زمان دیگری به استراحت و گشت و گذار در طبیعت احتیاج دارند. بوم گردی شاید تجربه ای مناسب برای این دسته از افراد باشد تا دوباره بتوانند گوشه ای از خاطرات قدیمی خود را زنده کنند و زندگی به سبک اصیل را برای چند روز هم که شده تجربه کنند. استان گیلان دارای اقامتگاه های بوم گردی زیادی می باشد که می توانید برای سفرهای خود و تجربیات جدید آن ها را انتخاب کنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×