گیلان ، زیبا کنار
0133416

انواع اقامتگاه ها برای سفر

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
آشنایی با انواع اقامتگاه ها برای مسافرت

اینکه در یک سفر به شما چقدر خوش بگذرد و یا اصلا اینکه اوقات خوشی را در سفر تجربه کنید یا خیر، به نوع اقامتگاه شما بسیار بستگی دارد. برخی از افراد اشتباها دچار این تصور هستند که اقامتگاه بعنی مکانی برای خوابیدن و بیدار شدن و این که اصلا مگر چه فرقی می کند در اتاقکی کوچک اقامت داشته باشید یا در ویلایی مجلل؟ ما به شما خواهیم گفت که چه فرقی می کند.

اینکه در چه نوع اقامتگاهی روزهای سفر را سپری کنید در کیفیت سفر شما و حال و هوایی که در طول سفر خواهید داشت تاثیر گذار است. مگر می شود در اقامتگاهی کوچک و بدون امکانات روزهای سفر را سپری کرد و روحیه ای شاد و پر انرژی داشت؟ چشم انداز اقامتگاه، حس و حالی که در اقامتگاه جاری است و افرادی که با آنها برخورد خواهید داشت همگی در حال و هوای شما موثر هستند.

شاید به این فکر نکرده باشید اما حتی رفتار و برخورد صاحب اقامتگاه نیز در کیفیت سفر شما تاثیر گذار است. اگر صاحب اقامتگاه فردی بداخلاق و ترش روی باشد ممکن است موجب انتقال انرژی منفی به شما شود و حس و حال پر انرژی و شادی که داشتید را از شما سلب کند. بنابراین تصور نکنید که اقامتگاه در کیفیت سفر شما بی تاثیر است، برعکس می تواند تاثیرات شگفت انگیزی در آن داشته باشد که در ادامه خواهیم گفت.

اقامتگاه های بوم گردی

اقامتگاه بوم گردی  برای افرادی که دارای روحیه ای لطیف هستند و می خواهند سبک و سیاقی قدیمی و سنتی از زندگی را تجربه کنند بسیار مناسب می باشد. اقامتگاه های بوم گردی اغلب خانه های روستایی یا در محله های قدیمی هستند که توسط مردم بومی محلی برپا شده است. در این اقامتگاه ها می توانید سبکی هیجان انگیز از زندگی روستایی را تجربه کنید.

صبحگاهان در حالی که با چشم اندازی زیبا از طبیعت سرسبز شمال مواجه می شوید از خواب بر می خیزید و صبحانه ای محلی و تازه نوش جان می کنید. می توانید لذت چیدن میوه های تازه از باغ و آبیاری گل های باغچه را تجربه کنید که حس و حالی منحصر به فرد و دوست داشتنی است. همچنین می توانید اقدام به پخت انواع غذاهای محلی کنید و ترشی و مربا درست کنید.

در اقامتگاه های سنتی بوم گردی اغلب میزبانان شما مردم روستایی هستند که با محبت و مهربانی که در وجود شان نهفته است شما را شیفته ی خود می کنند. میزبانی این مردمان بسیار قابل ستایش است و عشق و محبت سراسر وجود آن ها را فرا گرفته.

در اقامتگاه های بوم گردی می توانید از خدمات غذای محلی بهره مند شوید. بسیاری از افرادی که به خطه ی شمال سفر می کنند به عشق همین خوراکی های خوش طعم محلی راهی اقامتگاه های بوم گردی می شوند تا بتوانند از رستوران های محلی روستا هر غذای محلی که خواستند سفارش دهند.

خانه های قدیمی در بافت تاریخی شهر

خانه های تاریخی نیز نوعی اقامتگاه سنتی هستند که در عین شباهت هایی که به اقامتگاه بوم گردی دارند تفاوت هایی نیز در آن ها دیده می شود.

در چنین اقامتگاه هایی شما در بافت تاریخی شهر ساکن هستید و خبری از زندگی روستایی نیست. در واقع می توان گفت که زندگی به سبک قدیمی و اصیل اما در نوع شهری را تجربه خواهید کرد. ایوان هایی با طاق های گنبدی شگل و گچبری شده که در برخی مواقع می توان آثاری از آینه کاری را نیز در آن ها دید، با شیشه های رنگی کوچک که در هنگام تابش نور خورشید، نورهای رنگی در اتاق می پراکند. شما در این اقامتگاه ها نیز می توانید از وعده های صبحانه و ناهار و شام بهره مندی شوید اما محصولاتی که برای شما سرو می شود شاید در حد اقامتگاه های بوم گردی محصولاتی تازه و ارگانیک نباشد.

در کل اقامت در خانه های قدیمی تاریخی نیز حال و هوای خاص خود را دارد. برخی از این خانه ها سال ها پیش مکان زندگی افراد مشهور بوده است و جزو خانه هایی می باشد که منتسب به خاندان های معروف یک شهر هستند. برخی از افراد زندگی حتی برای چند روز را در این اقامتگاه ها می پسندند و ترجیح می دهند در چنین مکانی سکونت داشته باشند. حس و حالی که از زندگی در این خانه های قدیمی به انسان دست میدهد حس و حالی عجیب است؛ تصور اینکه صدهای سال پیش افرادی در این خانه سکونت داشتند و سبکی خاص از زندگی را تجربه می کردند و اکنون شما به جای آن ها در این خانه نشسته اید می تواند عجیب و هیجان انگیز باشد.

ویلاهای ساحلی

یکی از اقامتگاه هایی که بسیار مورد پسند گردشگران شمالی می باشد ویلاهای ساحلی است آن هم نه هر نوع ویلای ساحلی بلکه تنها آن دست از ویلاها که چشم اندازی وسیع و یکپارچه به ساحل دریای خزر دارند. این ویلاها در برخی شهرهای شمالی تعداد بیشتری دارند و البته هزینه اجاره آن ها با توجه به میزان امکاناتی که دارند متفاوت است. این دست از اقامتگاه ها مورد پسند افرادی است که می خواهند آرامش بیشتری را در خلوت خود داشته باشند. برخی از اقامتگاه های ساحلی دارای امکانات کاملی می باشند و شما را از رفت و آمد به بیرون ویلا بی نیاز خواهد کرد. به عنوان مثال اگر قصد آب تنی داشته باشید می توانید در استخر ویلا که ممکن است سرپوشیده هم باشد آب تنی کنید و نیازی نباشد تا ساحل رفت و آمد کنید.

داشتن چشم اندازی به افق های بیکران دریا آن هم در زمان طلوع آفتاب زمانی که پرده های اتاق را می کشید می تواند منظره ای شگفت انگیز و تکرار نشدنی باشد که تنها در روزهای سفر بتوانید تجربه اش کنید. پس اگر عاشق چشم اندازهای ساحلی هستید می توانید ویلاهای ساحلی را برای اقامتگاه انتخاب کنید.

باغ ویلاها

باغ ویلاها همانطور که از اسم آنها پیداست محوطه ای همانند یک باغ دارند و چیزی فراتر از یک ویلای جنگلی با محوطه ای عادی هستند. محوطه ی بیرونی این اقامتگاه ها همچون یک پارک است و دارای امکاناتی عالی می باشد. همچنین انواع و اقسام درختان میوه و درختچه و گیاه در محوطه ی باغ وجود دارد. باغ ویلاها برای افرادی که میخواهند شب های دلنشینی در محوطه ی ویلا به صبح برسانند اقامتگاهی عالی است چرا که این ویلاها دارای آلاچیق و امکانات کامل در محوطه ی خود هستند.

ویلاهای جنگلی

سکوت محضی که در مناطق جنگلی حکمفرماست و هر از گاهی با صدای پرندگان جنگلی در هم شکسته می شود دلیل اصلی برای بسیاری از افرادی است که ویلاهای جنگلی را برای اقامتگاه سفر انتخاب می کنند. ویلاهای جنگلی اغلب در مناطق جنگلی و کوهستانی واقع شده اند و چشم اندازی به مراتع سرسبز و دلنشین دارند. اگر عاشق هوای مه گرفته در جنگل های شمالی هستید و می خواهید در حالی که فنجان چای داغی در دست دارید و بر تراس نشسته اید این منظره را در پیش دیدگان خود ببینید، اقامتگاه های جنگلی می توانند انتخابی عالی برای این همه ذوق و روحیه لطیف باشند.

کلبه های روستایی در جنگل

ممکن است این مورد را با اقامتگاه های بوم گردی اشتباه بگیرید. در عین حال که دارای شباهت هستند اما تفاوت هایی دارند. اقامتگاه های بوم گردی دارای قوانین خاصی هستند و به طور رسمی به عنوان اقامتگاه ثبت شده اند. اما کلبه های جنگلی روستایی همان کلبه هایی هستند که اهالی روستا در آن ساکن می باشند و شما می توانید شب های سفر را در این کلبه ها مهمان شوید. این کلبه ها از آنجایی که مکان زندگی اهالی روستا می باشد دارای قانون خاصی نیست و در واقع خانه ی بومیان یک منطقه است که به مسافران اجاره می دهند. مردمان محلی بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و به احتمال بسیار زیاد از اقامت در منزل این مردم مهربان خاطرات خوشی برای شما رقم زده خواهد شد.

هتل ها

هتل ها نیز یکی از انواع اقامتگاه هایی هستند که می توانید در طول سفر در آن ها بمانید. هتل ها تجربه ی خاصی به شما اضافه نمی کنند و تفاوت آن ها شاید صرفا در میزان امکانات شان باشد. در واقع از تفریحات و هیجاناتی که در اقامتگاه های بوم گردی شاهد آن هستیم در هتل ها خبری نیست. با این حال انتخاب اول عده ی زیادی از افراد برای اقامت در طول سفر همچنان هتل است.

اگر برای شما اقامت در هتل ها راحت تر از سایر اقامتگاه می باشد و ترجیح می دهید در چارچوب قوانین هتل اقامت داشته باشید، می توانید اقدام به اجاره ی هتل نمایید.

نتیجه گیری

انتخاب نوع اقامتگاه در طول سفر می تواند تعیین کننده ی نوع تجربیات جدیدی باشد که در طول سفر کسب خواهید کرد. سفر کردن تنها در گشت و گذار و تفریحات خلاصه نمی شود بلکه بخش اعظمی از اهداف سفر، کسب تجربیات جدید و چشیدن طعم های جدیدی از زندگی است که تا کنون آن ها را نچشیده اید. بنابراین با توجه به نوع سلیقه و میزان علاقه تان به سبک های مختلف زندگی می توانید در طول سفر نوع اقامتگاه تان را انتخاب کنید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×