گیلان ، زیبا کنار
0133416

علت رشد قیمت زمین در شمال چیست؟

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
رشد قیمت زمین در شمال

این روزها افراد اگر سرمایه ای در دست داشته باشند ترجیح می دهند آن را برای خرید زمین و ویلا در شمال صرف کنند. اما چرا در شمال؟ مگر نمی توان در سایر شهرها اقدام به خرید ویلا و ملک نمود و به سود خوبی دست پیدا کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است اما باید این نکته را یادآور شد که رشد قیمت زمین و ویلا در شمال چند برابر شهرهای دیگر است. به واقع شما با خرید زمین در شمال و سرمایه گذاری در این خطه می توانید به سودی بیشتری دست پیدا کنید نسبت به حالتی که همان سرمایه را برای خرید یک زمین یا ملک در شهر خودتان صرف می نمودید. بنابراین افراد با قاطعیت به این نتیجه میرسند که خرید زمین در شمال امری منطقی تر است.

اما علت این رشد سریع قیمت در شمال چیست؟ چرا قیمت زمین و ویلا در شمال با شیبی تند در حال صعود است؟ چرا این شیب تند را در شهرها دیگر شاهد نیستیم و آیا اصلا این رشد قیمت به نفع مردم است یا خیر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ به تمامی این سوالات را دریافت کنید.

افزایش تقاضا برای خرید ویلا و زمین در شمال

بازار خرید زمین و ویلا در شمال بازاری است که در نقاطی از تاریخ دچار رکود شده است. این بازار همیشه سرپا و استوار بوده و تقاضا برای خرید زمین و ملک در آن رو به رشد بوده است. شاید دورانی مانند دوران شیوع ویروس کرونا دورانی بود که تقاضا برای خرید زمین و ویلا در شمال کم بود اما در باقی دوران ها این تقاضا همیشه روند صعودی داشته. بنابراین بدیهی است که با افزایش تقاضا برای خرید زمین در یک منطقه قیمت ها روندی رو به رشد داشته باشند.

بازار خرید ملک و زمین در شمال همیشه بازاری داغ بوده است و مردم برای خرید ویلا چه به منزله ی تفریح و چه به منزله ی سرمایه گذاری راهی شمال شده اند. از این رو فروشندگان قیمت زمین های شمال را با سرعت بیشتری افزایش می دهند. طبیعی ست که هرچه میزان تقاضا برای خرید زمین در شمال بیشتر شود این افزایش قیمت هم سرعت بیشتری خواهد گرفت.

اعلام مناطقی از مازندران به عنوان منطقه آزاد

در چند وقت گذشته تعدادی از مناطق مازندران همچون امیر آباد، چپکرود و نوشهر به مناطق آزاد در مازندران تبدیل شدند همچنین بندر انزلی در استان گیلان یکی از مناطق آزاد است که شهرک زیباکنار نیز در حوالی آن قرار داد. مناطقی که جزو مناطق آزاد شمال به حساب می آیند و شهرهایی که در حوالی این مناطق قرار دارند با رشد قیمتی عجیبی روبرو هستند. برای خرید زمین و ویلا در این مناطق باید هزینه ی بیشتری صرف کنید البته از طرفی سرمایه شما نیز بعد از خرید زمین در این مناطق با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

اما یکی از دلایل افزایش قیمت زمین در شمال وجود مناطق آزاد در این خطه می باشد. این مناطق دارای بنادر تجاری هستند که تجارت در آن ها رونق بالایی دارد. بالا بودن سطح کیفی زندگی و شرایط کسب و کار و ویژگی هایی که این مناطق در خود جای داده اند موجب بالا رفتن قیمت زمین در حوالی آن ها شده است.

در چند وقت اخیر تعدادی از مناطق مازندران به عنوان منطقه آزاد اعلام شد. همین موضوع باعث شد تا شعاع چند کیلومتری این شهرها قیمت زمین افزایش پیدا کند. در واقع نه تنها قیمت زمین در شهرهایی که منطقه آزاد شناخته شده اند زیاد شود بلکه شهرهای اطراف نیز شامل این افزایش قیمت خواهند شد. بنابراین می توان گفت مناطق آزاد در بالا رفتن قیمت زمین در شمال نقش دارند.

شرایط آب و هوایی و جغرافیایی مساعد در شمال کشور

اگر شما به شهرهای دیگر ایران نیز نگاه کنید خواهید دید که مناطق خوش آب و هوای در هر شهری دارای قیمت بیشتری می باشد. این موضوع در سطح ایران مختص به خطه ی شمال می شود. شمال ایران دارای آب و هوایی مساعد و ایده آل برای زندگی می باشد. بنابراین طبیعی است که چنین منطقه ای دارای ارزش بیشتری باشد و زمین و ملک های آن با قیمت بالاتری به فروش برسد.

افزایش آلودگی در سایر شهرها

یکی از دلایلی که افراد به شمال کوچ می کنند فرار کردن از آلودگی های محیطی در سایر شهرها می باشد. این روزها هوای تهران به قدری آلوده است که تمام چشم اندازهای آن یکی کی در حال محو شدن می باشد. افرادی که دارای عارضه های قلبی و تنفسی هستند دیگر نمی توانند زندگی در این شهر بزرگ و شلوغ را تاب بیاورند و به شمال مهاجزت می کنند. به تبع این مهاجرت قیمت زمین در شمال رو به افزایش می گذارد. هرچه حجم ورودی به خطه ی شمال بیشتر شود به همان تناسب قیمت ها افزایش پیدا خواهد کرد.

پیدایش بحران کم آبی

یکی از معضلاتی که در چند سال اخیر بیشتر در مورد آن بحث شده است، معضل کم آبی و بی آبی ایران است. این چالش در سر تا سر ایران خود را به نحوی نشان داده است اما شمال از آن دسته مناطقی می باشد که هنوز هم دارای ذخایر کافی آب می باشد و در این بحران بی آبی و کم آبی هنوز خم به ابرو نیاورده است. البته نمی توان امید چندانی به این قضیه داشت چرا که الگوهای مصرف آب هنوز اصلاح نشده اند بنابراین معضل بی آبی تا چند وقت دیگر این منطقه را نیز فرا خواهد گرفت. اما می توان گفت که شمال کشور در حال حاضر مکان مناسبی برای زندگی و شروع یک کسب و کار است. به ویژه افرادی که کار آن ها زراعت می باشد برای خرید زمین کشاورزی در شمال اقدام می کنند.

بنابراین بحران بی آبی در سطح کشور و شرایط متعادل و نسبتا خوب خطه ی شمال باعث شده است که قیمت زمین در این منطقه افزایش پیدا کند. قاعدتا این موضوع نشان دهنده ی ارزش بالای زمین ها شمال در مقایسه با سایر شهرها می باشد. حتی قیمت زمین در بسیاری از شهرهای کوچک در شمال قابل مقایسه با بسیاری از شهرستان های دیگر نیست.

نعمت زندگی در جوار دریا و آب و هوایی خوش و مطبوع باعث شده است که قیمت زمین در این خطه روز به روز افزایش پیدا کند. چرا ه طرفداران زندگی در این خطه نیز روز به روز در حال بیشتر شدن هستند.

بالا بودن سطح کیفیت زندگی در شمال

به جرات می توان گفت که سطح کیفیت زندگی در شمال کشور بسیار بهتر از نقاط دیگر کشور است. دسترسی راحت به جنگل و دریا و هزاران هزار جاذبه ی طبیعی می تواند موجب بهبود شرایط زندگی و ارتقا سطح کیفی زندگی شما شود.

شما می توانید هر زمان که اراده کردید برای سفر به مناطق مختلف شمال بار سفر ببندید و راهی شوید. دسترسی به مناطق دیدنی و شگفت انگیز و لذت زندگی در شرایطی که سبک جدیدی از زندگی سالم را پیش روی شما میگذارد مطمئنا می تواند طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد و سودای خرید زمین در شمال را در سر آن ها بیاندازد. بنابراین طبیعی ست که قیمت زمین در شمال رو به افزایش بگذارد.

دسترسی سریع و راحت به پایتخت از استان های شمالی

استان های گیلان، گلستان و مازندران دسترسی سریع و راحتی به پایتخت کشور دارند همین موضوع می توان امتیاز ویژه ای برای این مناطق محسوب شود و موجب بالا رفتن قیمت زمین در این خطه شود. بسیاری از امکانات فقط در پایتخت موجود است و دسترسی راحت و سریع به پایتخت به معنای دسترسی سریع به این امکانات است. بنابراین این نکته را نیز می توان دلیلی برای افزایش قیمت زمین در شمال دانست.

آیا رشد قیمت زمین در شمال به نفع افراد است؟

بسیاری از مناطق شمال به بهانه ی اینکه برخی از بخش های به منطقه آزاد تبدیل شده اند با رشد قیمتی روبرو بوده اند. در واقع می توان جواب این سوال را هم با پاسخ منفی و هم مثبت داد.

به این دلیل که رشد قیمت زمین در مناطقی از شمال بی دلیل بوده و تحت تاثیر رشد قیمت زمین در مناطق دیگر رخ داده است. این رشد قیمت را می توان کاذب دانست. به عنوان مثال دلیلی ندارد به علت این که یک منطقه به عنوان منطقه آزاد شناخته شده است قیمت زمین در روستاهایی بسیار دور تر از آن شهر افزایش پیدا کند. این موضوع می تواند نگران کننده باشد چرا که ممکن است یک جایی از این مسیر زمام کترل قیمت ها از دست مسئولین قیمت گذاری خارج شود و قیمت ها بی رویه رو به افزایشی کاذب بگذارد.

اما مناطقی که رشد قیمت در آن ها منطقی بوده را می توان جزو مناطقی دانست که این رشد برای افراد مفید فایده واقع شده است. افراد با خرید ملک و سرمایه گذاری در مناطق خوب شمال می توانند سرمایه خود را افزایش دهند و یک سرمایه گذاری ایمن و مطمئن انجام دهند. بنابراین اینکه دلیل رشد قیمت زمین در شمال چه بوده است روی نفع آن تاثیرگذار است.

نتیجه گیری

شمال کشور به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی عالی، دسترسی سریع به پایتخت، دارا بودن مناطق آزاد و دسترسی به جاذبه های طبیعی به عنوان یکی از پرطرفدارترین مناطق ایران شناخته می شود و به همین دلیل است که قیمت زمین روز به روز در آن افزایش پیدا می کند.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×