گیلان ، زیبا کنار
0133416

ساخت نت هاوس

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
ساخت نت هاوس

اگر بخواهیم واژه یا عبارتی ساده در وصف نت هاوس پیدا کنیم باید گفت که این سازه در واقع یک سیستم توری یا شبکه در فضای باز می باشد که می توان انواع گیاهان و درختان را تحت آن پرورش داد. این سیستم توری مانند که همچون یک شبکه می ماند دارای مدل های مختلفی از جمله فلت، زیگزاگی و گنبدی می باشد که در ادامه انواع آن را توصیف خواهیم کرد. اما هدف از ساخت نت هاوس برای پرورش گیاهان چیست؟

احداث نت هاوس در واقع به دلیل کاهش آزار حشرات موذی که ناقل بیماری هستند، از بین بردن خطر برف و تگرگ و همچنین جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب سوزان می باشد. مناطقی که این موارد در آن ها به میزان زیادی رویت می شوند مناطق مناسبی برای احداث نت هاوس هستند. یکی از کاربردهای اساسی نت هاوس را می توان کاربرد آن برای کشت میوه دانست. کشت میوه در سازه نت هاوس دارای بازدهی بسیار بالایی می باشد.

فاکتورهایی که می توانند برای گیاهان و باردهی آن ها مضر باشند همگی با ساخت نت هاوس از میان برداشته می شوند به طور مثال سرعت بالای باد می تواند برای گیاهان بسیار مضر باشد. کیفیت میوه می تواند تحت تاثیر این فاکتور قرار بگیرد. چنانچه سرعت باد بیش از حد باشد فرآیند گرده افشانی گیاهان نیز دچار اخلال می شود بنابراین نمی توان توقع محصولات پر باری را از درختان داشت اما با وجود نت هاوس می تواند جلوی این عامل مخرب را گرفت و به باردهی بیشتر گیاهان کمک کرد.

محصولاتی که در نت هاوس رشد می کنند و به بار می نشینند بسیار بازار پسند تر هستند. در واقع کیفیت ظاهری آن ها و طعم و مزه ی آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد چرا که میزان رطوبت و نور کنترل شده ای روی آن ها اعمال شده است. بنابراین همه ی این موارد نشان می دهد که وجود نت هاوس برای کشت گیاهان به شکای مفید فایده می باشد.

گیاهان شما با وجود نت هاوس از آسیب های پرندگان نیز در امان خواهند ماند. پرندگان امکان خراب کردن میوه های شما را نخواهند داشت و بنابراین به دلیل کیفیت بالای محصولات می توانید آن ها را با قیمت خوبی در بازار به فروش برسانید. بنابراین همانطور که میبینید ساخت نت هاوس از جهات مختلف می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم سودآور باشد.

نت هاوس چیست؟

این روزها تمام هم و غم باغداران و اهالی کشت و کار این است که محصولات خود را با بیشترین میزان بهره وری به ثمر بنشانند. بنابراین باید به فکر استفاده از سازه هایی خاص جهت رسیدن به این هدف باشند. ممکن است تصور کنید که احداث و طراحی گلخانه راهی ست که کشاورزان باید در پیش بگیرند اما به جز گلخانه سازه دیگری هم وجود دارد که می توان روی ساخت آن فکر کرد. نت هاوس همان سازه ای است که می تواند در برابر عوامل زنده چون حشرات موذی و عوامل بیرونی و غیر زنده همچون خسارت های حاصل از سیل و تگرگ از گیاهان محافظت کند. عوامل بیرونی را می توان هر تهدیدی دانست که می تواند گیاهان را از پا در آورد؛ سیل، طوفان، تگرگ و آفتاب سوختگی و عوامل زنده هم حشرات و آفت هایی هستند که موجب بیماری گیاهان می شوند.

نام های دیگر نت هاوس، شید هاوس یا همان سایبان است. این سازه ها مانند گلخانه هستند و می توانند به صورت پیش ساخته تهیه شوند. همانطور که از اسم آن پیداست نت هاوس مانند یک سایبان است که دارای ساختار مشبک می باشد. ساخت نت هاوس نیز مراحل خاصی دارد که در ادامه خواهیم گفت.

سازه های مختلفی را می توان در قالب نت هاوس ایجاد کرد که دارای ابعاد و فرم های متفاوتی می باشند اما به طور کلی این سازه از جنس فلز مشبک و متریال های گالوانیزه می باشد. نت هاوس را می توان در قالب اشکال گنبدی شکل، فلت و زیگزاگی مشاهده کرد که هر کدام دارای مزایای خاص خود می باشند. در واقع با توجه به هدف کشاورز باید یکی از انواع آن ها طراحی شود. اما چه چیز روی انتخاب تیپ انتخابی این سازه تاثیر گذار می باشد؟ همانطور که در بالا گفتیم عوامل زنده و غیر زنده روی این انتخاب تاثیر گذار هستند. ساخت نت هاوس با توجه به این عوامل صورت می پذیرد هرچند اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه شما هم در این انتخاب بی تاثیر نیست.

جالب است بدانید که نت هاوس می تواند روی کیفیت و رنگ میوه نیز تاثیر گذار باشد. تحقیقات زیادی در این باره صورت گرفته و نشان داده که میزان و شدت نور می تواند روی رنگ میوه انار در شرایط نت خاوس و باغ معمولی تاثیر گذار باشد و رنگ میوه را در شرایط عادی کاهش دهد. بنابراین اگر می خواهید میوه هایی اصطلاحا بازار پسند را روانه ی بازار و سبد خرید مشتریان کنید ساخت نت هاوس می تواند برای شما مفید فایده باشد.

مراحل ساخت نت هاوس

همانطور که گفته شد نت هاوس دارای سه نوع مختلف می باشد که مراحل ساخت آن ها با هم متفاوت است بنابراین ساخت نت هاوس به هر کدام از سبک های مختلف دارای مراحل متفاوتی می باشد.

اما برای ساخت شید هاوس پیش از هر چیز باید به شرایط اقلیمی و نوع محصولات نگاه کرد چنانچه این دو در شرایط مساعدی باشند می توان یکی از نمونه های نت هاوس گنبدی، فلت یا زیگزاگی را برای ساخت برگزید.

برای سیم کشی درون نت هاوس از سیم بوکسل استفاده می شود که نوع بسیار مقاومی از سیم می باشد بنابراین احتمال پاره شدن و خرابی آن به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. ستون های نت هاوس با استفاده از لوله های گالوانیزه تعبیه می شود که آن ها هم دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و در برابر عوامل خارجی استحکام بالایی از خود نشان می دهند. در واقع شما به هیچ وجه نگران از هم پاشیدن و خراب شدن سازه نخواهید بود.

توری هایی که در ساخت نت هاوس استفاده می شوند توری های ضد حشره هستند و امکان ورود حشرات را به فضای داخلی نت هاوس از بین می برند. همچنین یک روکش پلاستیکی متحرک به طور موقت روی نت هاوس نصب می شود تا از ورود ریز ترین حشرات و آفات جلوگیری کند.

در نهایت نیز یک سیستم آبیاری هوشمند برای تغذیه و سیراب کردن گیاهان تعبیه می شود. این سیتم هوشمند به نوعی می باشد که بیشتری میزان صرفه جویی در آب مصرفی صورت پذیرد. لازم به ذکر است که در ساخت نت هاوس نیازی به اجرای فونداسیون و تسطیح وجود ندارد بنابراین روند کار بسیار سریع پیش می رود.

هزینه ساخت نت هاوس

یکی از دلایلی که افراد سراغ ساخت شید هاوس می آیند پرداخت هزینه ی کمتر برای آن است اما باز هم هزینه ی ساخت نت هاوس به نوع آن بستگی دارد. چنانچه قصد داشته باشید که نت هاوس گنبدی شکل بسازید باید هزینه ی بیشتری برای ساخت آن پرداخت کنید و چنانچه می خواهید نت هاوس فلت یا زیگزاگی بسازید هزینه ی کمتری برای ساخت آن ها لازم است. اما دقت داشته باشید که پرداخت هزینه ی بیشتر برای ساخت نت هاوس گنبدی برابر است با ایجاد مقاومت بیشتری روی سازه مورد نظر. بنابراین هزینه ای که بابت این مورد پرداخت می کنید صرف ایجاد مقاومت خواهد شد. در ساخت نت هاوس گنبدی نیاز به شیب بندی، تسطیح و فونداسیون وجود دارد و همین موارد روی افزایش هزینه ساخت نت هاوس تاثیر گذار می باشد در حالی که در روش زیگزاگی به این موارد نیازی نیست.

بنابراین می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی و بودجه ای که دارید اقدام به سخت نوعی از نت هاوس نمایید.

اما فارغ از هزینه های ساخت نت هاوس اگر بخواهیم هزینه ی کلی که این سازه روی دست شما می گذارد را محاسبه کنیم باید گفت که ساخت نت هاوس از لحاظ اقتصادی برای شما صرفه ی زیادی به دنبال خواهد داشت اما چرا؟ به این دلیل که در نت هاوس تعریق و تبخیر گیاهان و درختان کاهش پیدا می کند بنابراین نیازی به آبیاری مداوم آن ها وجود ندارد. در نهایت در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. این نکته به ویژه این دوره که در مصرف آب در مضیقه هستیم نکته ی بسیار قابل توجهی می باشد. در واقع مصرف آب به میزان 30 درصد در نت هاوس کاهش پیدا می کند که میزان قابل توجهی است.

همچنین گیاهان شما در نت هاوس از عوامل زنده و غیر زنده محافظت می شوند و این یعنی شما نیاز به پرداخت هزینه های اضافی برای خرید سموم شیمیایی و حفاظت از گیاهان ندارید. سازه ی شما به قدری مقاوم است که از گیاهان مراقبت خواهد کرد. همچنین سایبان موجود می تواند باعث شود تا میوه های نوبرانه زودتر از زمان موعود برسند. بنابراین می توانید محصولات تان را سریع تر روانه ی بازار کنید و اینگونه به سوددهی بالاتری نیز برسید. دقت داشته باشید که هزینه ساخت نت هاوس در برابر این میزان از سودی که برای شما خواهد داشت هیچ مقدار قابل توجهی نخواهد بود. بنابراین نگران هزینه های ساخت نت هاوس نباشید و با اطمینان دست به ساخت آن بزنید.

نصب نت هاوس

یک نوع از نت هاوس وجود دارد که به صورت گنبدی شکل نصب می شود. این سازه ی گنبدی شکل شباهت زیادی به گلخانه های سرکولار دارند که سقف آن ها دایره ای شکل است. ساخت نت هاوس گنبدی شکل اغلب با هدف کاشت سبزیجات و نهال صورت می پذیرد. اجزای نت هاوس گنبدی شکل را می توان به طور خلاصه در قالب سازه ی فلزی دانست که از جنس فلز گالوانیزه می باشد. اما این سازه ی فلزی نیز دارای اجزای مختلفی می باشد که عبارتند از ستون ها، سر ستون ها، قوس های دایره ای شکل، اتصالات مربوط به قوس ها و بست ها، باد گیرها و پروفیل و اتصالات سفت کننده ی توری های نت هاوس. برای ساخت نت هاوس گنبدی باید این اتصالات و قطعات موجود باشد. پوشش توری که در ساخت نت هاوس به کار می رود در واقع با هدف ایجاد سایه و جلوگیری از ورود حشرات می باشد که بسیار ضروری است.

نت هاوس گنبدی دارای مزایای خاص خود می باشد. این سازه همچون گلخانه هایی با این ساختار می باشد و دارای مقاومت بالایی است. اتصالات در ساخت این نت هاوس بسیار قوی و مستحکم است و به این راحتی ها از هم جدا نمی شود. همچنین اگر آب و هوای منطقه ی شما معتدل است می توانید از این نت هاوس استفاده کنید. اگر هدف شما کشت و کار نهال و گل های زینتی می باشد و می خواهید آن ها را از بادهای سهمگین حفظ کنید نصب نت هاوس گنبدی می تواند انتخابی بسیار ایده آل باشد. دقت داشته باشید که ساخت نت هاوس گنبدی دارای هزینه ی بیشتری نسبت به سایر انواع آن می باشد بنابراین اگر قصد نصب و ساخت نت هاوس گنبدی را دارید باید بودجه بیشتری به این کار اختصاص دهید. همچنین نیاز به مواردی مانند تسطیح و شیب بندی و فونداسیون در ساخت این نوع از نت هاوس نیاز می باشد. نصب نت هاوس گنبدی زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت و فرآیند تکمیل آن زمان بر تر خواهد بود.

و اما نصب نت هاوس زیگزاگ که دارای فرآیند و اتصالات خاص خود می باشد. نصب و ساخت این نوع نت هاوس به ستون های یو شکل پروفیل و توری و سیم بوکسل نیاز دارد. اگر منطقه ی شما دائما بارندگی های مداوم را به خود می بیند و می خواهید محصولات تان را از این بارندگی های دائمی حفظ کنید می توانید اقدام به نصب و ساخت نت هاوس زیگزاگی نمایید. نصب نت هاوس زیگزاگی به مراتب ساده تر از نصب و ساخت نت هاوس گنبدی می باشد و دارای سازه ای سبک می باشد. همچنین برای ساخت نت هاوس زیگزاگی پرداخت هزینه ی کمتری لازم است. در ساخت نت هاوس زیگزاگی بر خلاف نت هاوس گنبدی نیازی به تسطیح و شیب بندی زمین نیست و در این مورد مانند گلخانه ها هستند. همچنین احتیاجی به فونداسیون برای نصب این نوع از نت هاوس وجود ندارد چرا که ستون های نت هاوس زیگزاگی به شکل کوبشی اجرا می شوند. بنابراین مراحل ساخت نت هاوس زیگزاگی را می توان ساده تر دانست.

شما می توانید زمانی که به توری ها نیازی ندارید آن ها را باز و بسته کنید در حالی که در ساخت شید هاوس گنبدی این مورد لحاظ نمی شود و شما امکان باز و بسته کردن توری را در زمانی که بدان های نیازی احساس نمی شود نخواهید داشت. نصب نت هاوس زیگزاگی عامل مناسبی برای جلوگیری از خسارت پرندگان می باشد اما دقت داشته باشید که در ساخت نت هاوس زیگزاگی شما برای تعیین عرض دهانه ها دارای محدودیت هستید و مقاومتی که در نت هاوس گنبدی وجود داشت را در این نمونه از نت هاوس نخواهید داشت. بنابراین برای مناطقی که بادهای سهمگین می وزد بهتر است سراغ ساخت نت هاوس گنبدی شکل بروید. همچنین در مورد کشت های داربستی نهال نیز این نوع از نت هاوس نمی تواند جوابگو باشد و باز هم بهتر است سراغ ساخت و نصب نت هاوس گنبدی بروید.

روش ساخت نت هاوس

در ساخت نت هاوس باید به نکته ی مهمی توجه شود و آن هم درصد سایه اندازی می باشد که این درصد بر اساس نوع محصول تحت کشت و شرایط اقلیمی منطقه تعیین خواهد شد.

به طور کلی روش ساخت نت هاوس در انواع مختلف آن متفاوت می باشد. آنچه که به طور متداول در ایران شاهد ساخت آن هستیم نمونه های فلت و زیگزاگی از نت هاوس می باشد.

اما روش ساخت نت هاوس فلت چگونه است؟ در این روش که در اغلب باغ های ایران اجرا می شود فاصله ی بین ردیف های درختان حدود چهار متر یا کمتر است. بنابراین باید فاصله ی بین ستون ها را بر اساس این نکته تعیین کرد. فاصله ی متداولی که بین ستون ها در نظر گرفته می شود حدود هشت متر می باشد و ارتفاع ستون ها نیز حدود چهار و نیم تا پنج متر است. هزینه ی نصب این سیستم نت هاوس به نسبت سایر نمونه ها کمتر است و بازدهی قابل قبولی نیز دارد. روش نصب آن نیز راحت است. سیستم نت هاوس فلت را می توان با پلار های باغی ترکیب کرد و به میزان قابل توجهی از سرمازدگی گیاهان در فصل بهار جلوگیری نمود کما اینکه در سال 99 نیز این اتفاق رخ داد.

اما روش ساخت نت هاوس در قالب زیگزاگ متفاوت از سیستم فلت می باشد. در این سیستم نت هاوس سیم های عرضی در فاصله ای حدود پنجاه تا هفتاد سانتی متر نسبت به سر ستون ها قرار می گیرند و توری های فلزی توسط گیره هایی مخصوص خود روی آن ها اتصال پیدا می کنند. فاصله ی بین ستون ها در این سیستم متفاوت از سیستم قبلی می بادش. فاصله ی ستون ها در نت هاوس زیگزاگی روی ردیف ها ده متر است و ارتفاع ستون ها نیز در این سیستم از سطح زمین تقریبا بین چهار و نیم تا پنج متر می باشد.

عرض توری هایی که در نت هاوس زیگزاگی مورد استفاده قرار می گیرند باید حدود بیست درصد بیش از فاصله ای باشد که بین ردیف ها وجود دارد. به طور مثال اگر فاصله ی بین ریف ها در این نت هاوس چهار متر باشد باید از توری هایی با عرض پنج متر استفاده شود. در این روش فاصله ی درختان کاشته شده بیش از چهار متر است. بنابراین در هنگام ساخت نت هاوس باید به متراژ زمین و تعداد درختان تحت کشت دقت کرد تا فاصله ی آن ها به درستی رعایت شود.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

اگر یکی از فعالان حوزه ی کشت و کار هستید و می خواهید یک گلخانه احداث کنید اما بودجه کافی برای این کار ندارید نگران نباشید چرا که شما می توانید اقدام به سرمایه گذاری و ساخت نت هاوس نمایید. نت هاوس در واقع همان سایبان می باشد که می تواند مزایای فوق العاده ای برای گیاهان شما داشته باشد.

شما برای ساخت نت هاوس نیاز به سرمایه بالا ندارید بنابراین اگر بودجه کافی برای راه اندازی گلخانه ندارید می توانید سراغ ساخت نت هاوس بروید. کاهش هزینه های شما تنها در مرحله ی سرمایه گذاری نیست بلکه در تمامی مراحل شما می توانید صرفه های اقتصادی مختلفی را تجربه کنید. هزینه ی تولید نیز با ساخت نت هاوس برای شما کاهش پیدا می کند. شما با پرداخت هزینه ی کمتری برای تولید با ساخت نت هاوس می توانید حجم تولید ات زیر کشت خود را هم افزایش دهید و اینجاست که ساخت نت هاوس را به شما پیشنهاد می کنیم. در واقع سطح زیر کشت شما به جای آنکه میزان تولیدات یک زمین کشاورزی عادی را داشته باشد می توانید حجم تولیدات را افزایش دهید و این یعنی سوددهی بیشتر از محصولاتی که برداشت می کنید. زمانی که محصولات برداشتی شما بیشتر باشد قاعدتا سوددهی شما هم بالاتر خواهد بود.

نکته ی مهم دیگری که در ساخت نت هاوس وجود دارد این است که شما از مواد و سموم شیمیایی و آفت کش های مضر بی نیاز خواهید شد این موضوع نه تنها برای سلامتی گیاهان بلکه برای سلامتی شما و کارکنان نیز بسیار مفید خواهد بود. اما چگونه می توان از این سموم شیمیایی بی نیاز شد؟ به این خاطر که نت هاوس تمامی عوامل زنده و غیر زنده را کنترل می کند و اجازه ی ورود حشرات موذی و آفات گیاهی را به داخل سازه نت هاوس نمی دهد همچنین گیاهان را از عوامل غیر زنده مانند آفتاب سوختگی، تگرگ، برف، سیل و طوفان های سهمگین در امان نگاه می دارد. از آنجایی که اجازه ی ورود حشرات موذی به نت هاوس سلب می شود بنابراین نیاز شما به استفاده از سموم شیمیایی هم کاهش پیدا خواهد کرد.

نت هاوس می تواند دقیقا متناسب با ابعاد زمین کشاورزی شما ساخته شود. چنانچه برای ساخت شید هاوس به شرکت های معتبر مراجعه کنید با استفاده از بهترین متریال ها سازه ی شما در کمترین زمان ممکن آماده خواهد شد. اینگونه خاطری آسوده خواهید داشت که گلخانه ی شما که در واقع همان محوطه ی داخلی نت هاوس می باشد همیشه در ثبات دما و شرایط جوی به سر می برد و هیچ عامل بیرونی نمی تواند باعث خراب شدن محصولات شما شود.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

 

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×