گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی آبشار هفت‌گانه تیرکن

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-11
آبشار هفت‌گانه تیرکن

آبشار هفت‌گانه تیرکن در استان مازندران واقع‌شده است. درادامه به‌ معرفی این آبشار زیبا و جاذبه‌هایش می‌پردازیم. کافیست تا با ما همراه باشید.

کم نیستند کسانی که دیوانه وار عاشق طبیعت‌گردی هستند و همین علاقه باعث می‌شود که بی آن که از گذر زمان آگاه باشند به راه خود ادامه دهند تا جلوه‌ای تازه از این همه زیبایی را به‌چشم ببینند و با تمام وجود لمس کنند.

 آبشار ها بی‌شک در همه زمان‌ها علاقه‌مندان زیادی داشته‌اند. آبشارها یکی از زیباترین خلقت های خداوند متعال هستند که همواره تمامی طبیعت گردان را شیفته و مجذوب خود کرده‌اند. در کشورمان هم آبشارهای بی‌شماری در جریان هستند که هرکدام ویژگی و زیبایی منحصر بفرد خود را دارند.

7 آبشار در روستای تیرکن وجود دارد. در خطه شمال کشور ایران، در روستای تیرکن در دهستان درازکلا و مرز میانی شهرستان سوادکوه و بابل، در میان جنگل انبوه لفور،7  آبشار کوچک و بزرگ قرار دارند که با نام هفت آبشار سواد کوه شناخته می‌شوند. این آبشارها به هفت آبشار تیرکن هم معروف هستند. برای دسترسی به روستای تیرکن و هفت آبشار ابتدا به بابلکنار، سپس درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن خواهد بود.

 هفت آبشار ارتفاعی در حدود ۹ متر دارد.

این منطقه شامل ۷ آبشار کوچک است که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند. برای رسیدن به آبشار هفت گانه تیر کن باید به روستای تیرکن رفت که مسیر آسفالته دارد. بعد از آن برای رسیدن به آبشار پیاده‌روی در پیش دارید. بعد از پیاده‌روی به آبشار اصلی که از همه بزرگ و زیباتر است می‌رسید که ارتفاعی در حدود 9 متر دارد و در پایین دست خود حوضچه‌ای را به‌وجود آورده است. حوضچه‌ای که بر زیبایی جنگل و طراوت آن افزوده است.

این جنگل‌های موجود در اطراف آبشار هستند که  بسیاری از گردشگران را به جنگل نوردی و قدم‌زدن در میان جنگل تشویق می‌کند. می‌توانید اینجا  لحظات به یاد ماندنی برای خود ثبت کنید. در واقع برای رسیدن به آبشار هم ملزم به پیاده‌روی در جنگل هستید، پس تا می‌توانید لذت ببرید.

آبشار تیرکن

 

حدود ۲۰۰هزار متر مربع یکی از مراتع بسیار زیبای روستای تیرکن مرتع کالبکوشت است. گونه‌های درختی مناطق جنگلی مرتع عبارتند از:

ازگل، انجیلی، افرا، کهلو، ممرز، توسکا، کراد، وولی، نمدار، ملج و… اما متاسفانه گونه‌های ملج و نمدار و وولی به‌دلیل کرم درخت خوار از بین رفته‌اند.

جنگل، آبشارهای کوچک و بزرگ و حوضچه‌ای مملوء از آب، این‌ها بهترین سوژه برای قرار‌گیری در قاب دوربین شما هستند.کافیست تا بلافاصله دست به‌کار شوید و تصاویری از این همه زیبایی برای خود ثبت کنید  و خاطرات سفر خود را همیشگی و جاودانه کنید.

از آنجایی که هفت آبشار در نزدیکی روستای درازکلا واقع‌شده است می‌توان از آستان مقدس امام‌زاده علی در درازکلا دیدن کرد و از فضای روحانی آن لذت برد.

شاید نتوان بهترین فصلی برای سفر به این منطقه زیبا تعیین کرد چون که هر فصلی زیبایی‌های خاص و بی‌نظیر خودش را دارد. اما اگر بخواهیم به‌شرایط آب‌وهوایی توجه کنیم باید بگوییم با توجه به آب‌وهوای منطقه بهترین زمان سفر در فصل بهار و پاییز است.

در فصل زیبای بهار آبشارها پرآب شده و جلوه زیبایی دارند و در تابستان هم هوا گرم و شرجی است. اما باز هم به‌دلیل تعطیلات تعداد زیادی از گردشگران به‌سمت این منطقه می‌روند .

در فصل زیبایی‌های بی‌اندازه یعنی پاییز درختان لباسی زرد و نارنجی و قرمز به تن می‌کنند و جلوه‌ای با شکوه می آفرینند. و در نهایت هم در زمستان که هوا بسیار سرد و برفی است. حال این شما هستید که تصمیم می‌گیرید تا کدام فصل را برای مسافرت و بازدید از این مکان رویایی انتخاب کنید.

بردن کفش مناسب برای پیاده‌روی، غذای کافی، آب آشامیدنی فراموش نشود.

این منطقه زیبا و رویایی  با طبیعت منحصربفردش شما را به سوی خود فرا می  خواند. برای خلق ساعات بی‌نظیر در این مکان بی‌نظیر تردید نکنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×