گیلان ، زیبا کنار
0133416

آبشار کبودوال و دریاچه زرین گل

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-11
آبشار کبودوال

آبشار کبودوال یکی از جذابیت‌های طبیعی استان گلستان این سرزمین کهن و بکر است که در نزدیکی شهرستان علی آباد و در 5 کیلومتری آن واقع شده است. آبشار کبود وال تنها آبشار خزه ای ایران است. این یعنی آبشاری که بارش آب را در هاله ای از نورهای سبز درخشان که حاصل از تلالو خزه های بسته بر سنگ های آبشار است مشاهده خواهید کرد. این تجربه را تنها در آبشار کبود وال علی آباد خواهید داشت و نه در هیچ کجای دیگر ایران.

سفر به مناطقی که دارای آبشار است یکی از این سفرهاست که می‌تواند کوله باری پر از تجربه های حیرت انگیز و شگفت آور برای شما به ارمغان آورد. مفهوم آبشار شاید در یک عبارت ساده، سقوط آبی زلال از ارتفاع آسمان باشد اما این توصیف ساده بیانگر حس و حال عجیب و شکوهمند یک آبشار نیست. آبشار یکی از جذاب‌ترین عجایب طبیعی زمین است و می‌تواند چشم‌اندازی تماشایی از ترکیب غبارآلود مه غلظ در چهره طبیعتی سرسبز را در قالب عظمت ناب جهان هستی به نمایش در آورد و الحق که حضور در برابر آبشارهای پر خروش و زیبای شمال را نمی‌توان با هیچ احساس باشکوه دیگری همسنگ دانست

انواع سفر

انواع و اقسام سفرهای تفریحی در این دنیا وجود دارد؛ سفر به شهرهای تاریخی، پناه بردن به جنگل‌های انبوه و سر به فلک کشیده، زدن به قلب کویر، سپری کردن اوقات در جوار ساحلی با شن های طلایی و درخشان و هزاران هزار سفر تفریحی دیگری که می‌تواند جلا بخش روح و جان شما باشد. اساساً انسان ها موجواتی فراری از یکجا نشینی هستند. به‌ویژه در زندگی‌های امروزی که دغدغه های بی شمار آن گریبانگیر همه ما شده است و مجال وقت گذرانی برای تزکیه روح را از دست داده ایم.

 

سفر به گلستان و آبشار کبودوال علی آباد

گلستان در بین استان‌های شمالی، حال و هوای دیگری دارد، سرتاسر مناطق این استان از پوشش‌های گیاهی و جنگل ها انبوه و سرسبز پر شده و مناطق ساحلی آن تنها محدود به چند منطقه است. بنابراین اگر عاشق جنگل و آبشارهای بکر و تازه هستید، استان گلستان می‌تواند مقصدی عالی برای سفر شما باشد. از مزایای سفر به جاذبه‌های استان گلستان، آرام تر بودن فضای این این استان نسبت به استان‌های گیلان و مازندران است. بنابراین اگر به‌دنبال مکانی برای تمدد اعصاب و عجین شدن با سکوت و آرامش طبیعت می گردید، شک نکنید که استان گلستان بهترین مقصد است.

آبشار کبودال با آب زلال و سرد خود در روزهای بلند و گرم تابستان می‌تواند وجود شما را سراپا طراوت و تازگی ببخشد. سرمنشا آبشار کبود وال، چشمه‌های جنوبی هستند. چنانچه در امتداد رودخانه کبودوال حرکت کنید متوجه خواهید شد که تعداد زیادی از آبشارهای کوچک به نوبه خود حوضچه هایی را در مسیر رودخانه‌ایجاد کرده‌اند، حوضچه هایی که مکانی مناسب برای نشستن در جوار آن و بازی کودکان و نوجوانان شده است.

آبشار کبود وال چه امکانات رفاهی را در خود جای داده؟

با حضور در حوزه آبشار کبود وال تقریبا هیچ‌گونه نگرانی از بابت امکانات رفاهی نخواهید داشت چرا که دسترسی به تمامی این امکانات برای شما فراهم شده است. از سرویس های بهداشتی گرفته تا پارکینگ و آلاچیق هایی برای استراحت و آسایش.

تمامی مسیر از ابتدا تا انتهای آن که قصد پیش روی به سمت آبشار را خواهید گرفت از سنگفرش‌هایی تمیز و مرتب پوشیده شده است که لذت پیاده روی در این طبیعت دلنشین را برای شما دو چندان خواهد کرد.

تنوع پوشش‌های گیاهی در حوزه آبشار کبود وال بسیار زیاد است و این موضوع برای افرادی که دوستدار طبیعت هستند و از مناظر بدیع و متنوع لذت می برند بسیار دوست‌داشتنی خواهد بود.

چه فصلی برای رفتن به آبشار کبودوال بهتر است؟

اگر چه آبشار کبودوال در تمامی طول سال دلپذیر و دوست‌داشتنی است با این حال بهترین زمان برای سفر به این خطه و لذت بردن از هوای مطبوع و طبیعت دلنشین علی آباد، فصل بهار است. در فصل بهار آبشار کبود وال را در قدرتمندترین حالت از بارش بی وقفه ی آب خواهید دید. شکوه و قدرت آبشار کبودوال در این فصل به واقع دیدنی ست.اگر می‌خواهید بدانید بهشت گلستان کجاست، حتماً در فصل بهار سری به آبشار کبود وال بزنید به شما قول می دهیم که در سال‌های آتی نیز آبشار کبود وال را در لیست ثابت مکان‌های تفریحی و گردشگری خود قرار خواهید داد.

فصل بهار

آب از تمام جهات به پایین سرازیر می‌شود؛ آبی تمیز، شفاف و خالص که عاری از هر نوع آلودگی ست و به‌عنوان آب شرب قابل استفاده است. آب سرازیر شده از ارتفاع به‌سرعت بر روی خزه های انباشته شده بر سنگ های واقع شده در بستر سنگی آبشار جاری می‌شود.

این صحنه نشانگر خلوص بی آلایش طبیعت است که در اثر سکونت انسان ویران نشده است. این نشان دهنده نشاط، روح پاک و سرزنده بودن طبیعت است که انرژی عالی خود را به انسان ها منتقل می‌کند. هوا مرطوب و مطبوع است و بوی شکوفه‌های درختان صنوبر است که حوالی آبشار و نهر را احاطه کرده. تا چشم کار می‌کند سرسبزی و نشاط است و صدای جریان آب که راه خود را از طریق سنگها به اطراف باز می‌کند.

خزه های غرق در آب سنگ ها و چوب های عظیم الجثه را که در کرانه ی رودخانه کبود وال قرار گرفته اند، پوشانده است. خزه ها در برخی مناطق زرد روشن و در بعضی مناطق سبز تیره است که ترکیب آن ها هارمونی جذاب و چشم‌نوازی را در برابر دیدگان شما ایجاد خواهد کرد. گیاهان کوچک و جلبک ها نیز روی سنگ ها خودنمایی می‌کنند و حس ناب و خالص حضور در طبیعت را پر رنگ تر می‌نمایند.

کل منطقه به‌وجود آورنده یک احساس نشاط آور در جان آدمی است. منطقه‌ای برای ارتباط با روح درونی و بالا بردن روحیه شما. مکانی برای نشستن، رویاپردازی و لذت بردن از طبیعتی منحصربه‌فرد و آرام که یافتن آن در هر کجا امری نادر است.

 

دریاچه زرین گل کجاست؟

رفتن به آبشار کبودوال علی آباد توفیقی اجباری به‌دنبال دارد و آن هم عبور از دریاچه سد زرین گل است که در مسیر آبشار واقع شده است. فاصله دریاچه زرین گل با آبشار کبود وال در حد 1.5 کیلومتر است که در طی کمتر از ده دقیقه می‌توان آن را طی کرد. شما مطمئناً با عبور از این دریاچه، تصمیم به توقف در کنار آن خواهید گرفت چرا که چشم‌انداز آن بی کران و منحصربه‌فرد است. مطمئناً قبل از شما افراد دیگری نیز در کنار درباچه توقف نموده‌اند و این امری طبیعی ست چرا که نمی‌توان سرسری از کنار زیبایی آن گذشت.

چشم‌انداز دریاچه زرین گل چیزی نیست جز منظره جنگل‌های انبوه کبود وال که انعکاس تصویر آن در آب دریاچه، تلالو سبز رنگی را در چشمان شما ایجاد خواهد کرد. به واقع تصویر این جنگل در آب است که توانسته این منظره منحصربه‌فرد را خلق کند. دریاچه سد زرین گل بهترین مکان برای سپری کردن اوقات آخر هفته برای مردم بومی منطقه است. با این حال افراد زیادی از جای جای کشور تنها به عشق دیدن این دریاچه و رسیدن به آبشار کبودوال به این منطقه سفر می‌کنند.

تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال قصد سفر به این منطقه را داشته باشید، دریاچه زرین گل همواره پر آب است چرا که دریاچه ای مصنوعی ست و هیچ فصلی از آب خالی نمی‌شود. بنابراین در پاییز و زمستان نیز با منظره‌ای شگفت انگیز روبه‌رو خواهید شد.

پاییز:

صحبت از پاییز شد، باید گفت که آبشار کبود وال در پاییز نیز بسیار دیدنی ست، گونه‌های مختلف گیاهان که در خزان، به رنگ سرخ و طلایی درخواهند آمد می‌تواند منظره‌ای شگرف و دیدنی را در برابر دیدگان شما ایجاد کند. پاییز کبودوال دست کمی از بهار آن ندارد، باید یک بار به این منطقه در پاییز سفر کنید تا خودتان متوجه این مطلب شوید.

نتیجه‌گیری

کشور ایران در نوع خود کشوری بی‌نظیر است که انواع و اقسام جاذبه‌های طبیعی از کویر و جنگل و دریا تا کوهستان های سر به فلک کشیده و دشت‌های پر گل را در خود جای داده است. خطه شمال به‌ویژه استان گلستان خطه ای ست که می‌توان انواع این جاذبه ها را در آن یافت، اقلیم های گوناگون در این استان باعث شده تا جاذبه‌های طبیعی متنوعی در این خطه خودنمایی کند.

آبشار کبود وال و دریاچه زرین گل با فاصله ای بسیار کم از همدیگر از جمله‌این زیبایی ها هستند که می‌توان از آن ها به‌عنوان منحصربه‌فردترین زیبایی های استان نام برد چرا که آبشار کبود وال تنها آبشار خزه ای ایران است و نمونه آن در هیچ کجای کشور موجود نیست. بنابراین آیا نمی‌خواهید از این مکان منحصربه‌فرد دیدن کنید؟ چنانچه قصد سفر به استان گلستان و رفتن به آبشار کبود وال را دارید، فصل بهار بهترین فصل است. توصیه می‌شود که حتماً تجهیزاتی مناسب برای عزیمت به این منطقه و رفتن به سمت آبشار داشته باشید هرچند مسیر آبشار تماما دارای پلکان بوده و مسیر آن به‌هیچ‌عنوان مسیر سخت و طاقت فرسایی نیست.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×