گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی آبشار کبودوال و دریاچه زرین‌گل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-11
آبشار کبودوال

آبشار کبودوال یکی از جذابیت‌های طبیعی استان گلستان این سرزمین کهن و بکر است که در نزدیکی شهرستان علی آباد و در 5 کیلومتری آن قرار دارد. آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران است. این یعنی آبشاری که بارش آب را در هاله‌ای از نورهای سبز درخشان که حاصل از تلالو خزه‌هایی که بر روی سنگ‌های آبشار است، مشاهده خواهید کرد. این تجربه را تنها در آبشار کبودوال علی آباد خواهید داشت و نه در هیچ‌کجای دیگر ایران.

سفر به مناطقی که دارای آبشار است یکی از آن سفرهاست که می‌تواند کوله‌باری پر از تجربه‌های حیرت‌انگیز و شگفت‌آور برای شما به‌ ارمغان آورد. مفهوم آبشار شاید در یک عبارت ساده، سقوط آبی زلال از ارتفاع آسمان باشد. اما این توصیف ساده بیانگر حس و حال عجیب و شکوهمند یک آبشار نیست.

آبشار یکی از جذاب‌ترین عجایب طبیعی زمین است و می‌تواند چشم‌اندازی تماشایی از ترکیب غبارآلود مه غلظ در چهره طبیعتی سرسبز را در قالب عظمت ناب جهان هستی به نمایش درآورد و الحق که حضور در برابر آبشارهای پرخروش و زیبای شمال را نمی‌توان با هیچ احساس باشکوه دیگری همسنگ دانست.

انواع سفر

انواع و اقسام سفرهای تفریحی در این دنیا وجود دارد. سفر به شهرهای تاریخی، پناه‌بردن به جنگل‌های انبوه، زدن به قلب کویر، سپری‌کردن اوقات در جوار ساحلی با شن‌های طلایی و درخشان و هزاران سفر تفریحی دیگر که می‌تواند جلابخش روح و جان شما باشد. اساساً انسان‌ها موجواتی فراری از یکجانشینی هستند، به‌ ویژه در زندگی‌های امروزی که دغدغه‌های بی‌شمار آن گریبان‌گیر همه ما است و مجال وقت‌گذرانی برای تزکیه روح را از دست داده‌ایم.

 

سفر به گلستان و آبشار کبودوال علی آباد

گلستان در بین استان‌های شمالی، حال و هوای دیگری دارد. سرتاسر این استان، پوشش‌های گیاهی و جنگل‌ها انبوه و سرسبز است و مناطق ساحلی آن تنها محدود به چند حوزه است. بنابراین اگر عاشق جنگل و آبشارهای بکر و تازه هستید، استان گلستان می‌تواند مقصدی عالی برای سفر شما باشد.

از مزایای سفر به جاذبه‌های استان گلستان، آرام‌تربودن فضای این این استان نسبت به استان‌های گیلان و مازندران است. بنابراین اگر به‌ دنبال مکانی برای تمدد اعصاب و عجین‌شدن با سکوت و آرامش طبیعت می‌گردید، شک نکنید که استان گلستان بهترین مقصد است. آبشار کبودال با آب زلال و سرد خود در روزهای بلند و گرم تابستان می‌تواند وجود شما را سراپا طراوت و تازگی ببخشد.

سرمنشا آبشار کبودوال، چشمه‌های جنوبی هستند. چنانچه در امتداد رودخانه کبودوال حرکت کنید متوجه خواهید شد که تعداد زیادی از آبشارهای کوچک به نوبه‌ خود حوضچه‌هایی را در مسیر رودخانه‌ ایجاد کرده‌اند، حوضچه‌هایی که مکانی مناسب برای نشستن در جوار آن و بازی کودکان و نوجوانان است.

آبشار کبودوال چه امکانات رفاهی دارد؟

با حضور در حوزه آبشار کبودوال تقریباً هیچ‌گونه نگرانی از بابت امکانات رفاهی نخواهید داشت. چراکه دسترسی به تمامی امکانات برای شما فراهم است. از سرویس‌های بهداشتی تا پارکینگ و آلاچیق‌هایی برای استراحت و آسایش. تمامی مسیر از ابتدا تا انتهای آن به‌ سمت آبشار، از سنگفرش‌هایی تمیز و مرتب پوشیده شده است.

وجود این سنگفرش‌ها لذت پیاده‌روی در این طبیعت دلنشین را برای شما دو چندان خواهد کرد. تنوع پوشش‌های گیاهی در حوزه آبشار کبودوال بسیار زیاد است و این موضوع برای افرادی که دوست‌دار طبیعت هستند و از مناظر بدیع و متنوع لذت می‌برند، بسیار دوست‌داشتنی خواهد بود.

چه فصلی برای رفتن به آبشار کبودوال بهتر است؟

اگرچه آبشار کبودوال در تمامی طول سال دلپذیر و دوست‌داشتنی است، با این حال بهترین زمان برای سفر به این خطه و لذت‌بردن از هوای مطبوع و طبیعت دلنشین علی آباد، فصل بهار است. در فصل بهار آبشار کبودوال را در قدرتمندترین حالت از بارش بی‌وقفه آب خواهید دید. اگر می‌خواهید بدانید بهشت گلستان کجاست، حتماً در فصل بهار سری به این آبشار باشکوه بزنید به شما قول می‌دهیم که در سال‌های آتی نیز آن را در لیست ثابت مکان‌های تفریحی و گردشگری خود قرار خواهید داد.

فصل بهار

آب از تمام جهات به پایین سرازیر می‌شود. آبی تمیز، شفاف و خالص که عاری از هر نوع آلودگی است و به‌ عنوان آب شرب قابل استفاده است. آب سرازیرشده از ارتفاع به‌ سرعت بر روی خزه‌های انباشته‌شده بر سنگ‌های واقع‌ در بستر آبشار جاری می‌شود. این صحنه نشانگر خلوص بی‌آلایش طبیعت است که در اثر سکونت انسان ویران نشده است.

این نشان‌دهنده نشاط، روح پاک و سرزندگی طبیعت است که انرژی عالی خود را به انسان‌ها منتقل می‌کند. هوا مرطوب و مطبوع است و بوی شکوفه‌های درختان صنوبر حوالی آبشار و نهر را احاطه کرده است. تا چشم کار می‌کند سرسبزی و نشاط است و صدای جریان آب که راه خود را از طریق سنگ‌ها به اطراف باز می‌کند.

خزه‌های غرق در آب، سنگ‌ها و چوب‌های عظیم‌الجثه را در کرانه رودخانه کبودوال، پوشانده است. خزه‌ها در برخی مناطق زرد روشن و در بعضی مناطق سبز تیره است که ترکیب آن‌ها هارمونی جذاب و چشم‌نوازی را در برابر دیدگان شما ایجاد خواهد کرد. گیاهان کوچک و جلبک‌ها نیز روی سنگ‌ها خودنمایی می‌کنند و حس ناب و خالص حضور در طبیعت را پررنگ‌تر می‌نمایند.

کل منطقه یک احساس نشاط‌آور در جان آدمی به‌ وجود می‌آورد. منطقه‌ای برای ارتباط با روح درونی و بالابردن روحیه شما. مکانی برای نشستن، رویاپردازی و لذت‌بردن از طبیعتی منحصربه‌فرد و آرام که یافتن آن در هر کجا امری نادر است.

دریاچه زرین‌گل 

رفتن به آبشار کبودوال علی آباد توفیقی اجباری به‌ دنبال دارد و آن هم عبور از دریاچه سد زرین‌گل است که در مسیر آبشار است. فاصله دریاچه زرین‌گل با آبشار در حد 1.5 کیلومتر است که در طی کمتر از ده‌ دقیقه می‌توان آن را طی کرد. شما مطمئناً با عبور از این دریاچه، تصمیم به توقف در کنار آن خواهید گرفت. چراکه چشم‌انداز آن بی‌کران و منحصربه‌فرد است.

مطمئناً قبل از شما افراد دیگری نیز در کنار دریاچه توقف نموده‌اند و این امری طبیعی است. چرا که نمی‌توان سرسری از کنار زیبایی آن گذشت. چشم‌انداز دریاچه زرین‌گل چیزی نیست جز منظره جنگل‌های انبوه کبودوال که انعکاس تصویر آن در آب دریاچه، تلالو سبز رنگی را در چشمان شما ایجاد خواهد کرد.

به‌ واقع تصویر این جنگل در آب است که توانسته این منظره منحصربه‌فرد را خلق کند. دریاچه سد زرین‌گل بهترین مکان برای سپری‌کردن اوقات آخر هفته برای مردم بومی منطقه است. با این حال افراد زیادی از جای جای کشور تنها به عشق دیدن این دریاچه و رسیدن به آبشار کبودوال به این منطقه سفر می‌کنند.

تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال قصد سفر به این منطقه را دارید، دریاچه زرین‌گل همواره پرآب است. چراکه دریاچه‌ای مصنوعی است و هیچ فصلی از آب خالی نمی‌شود. بنابراین در پاییز و زمستان نیز با منظره‌ای شگفت‌انگیز روبه‌رو خواهید شد.

پاییز:

باید گفت که آبشار کبودوال در پاییز نیز بسیار دیدنی است، گونه‌های مختلف گیاهان که در خزان، به رنگ سرخ و طلایی درخواهند آمد می‌تواند منظره‌ای شگرف و دیدنی را در برابر دیدگان شما ایجاد کند. پاییز کبودوال دست کمی از بهار آن ندارد، باید یک‌بار به این منطقه در پاییز سفر کنید تا خودتان متوجه این مطلب شوید.

نتیجه‌گیری

کشور ایران در نوع خود کشوری بی‌نظیر است که انواع و اقسام جاذبه‌های طبیعی از کویر و جنگل و دریا تا کوهستان‌های سربه‌فلک‌کشیده و دشت‌های پر گل را در خود دارد. خطه شمال به‌ ویژه استان گلستان خطه‌ای است که می‌توان انواع این جاذبه‌ها را در آن یافت. اقلیم‌های گوناگون در این استان موجب خودنمایی بیشتر جاذبه‌های طبیعی متنوعی در این خطه می‌شود.

آبشار کبودوال و دریاچه زرین‌گل با فاصله‌ای بسیار کم از هم‌دیگر از جمله‌ این زیبایی‌ها هستند که می‌توان از آن‌ها به‌ عنوان منحصربه‌فردترین زیبایی‌های استان نام برد. چراکه آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران است و نمونه آن در هیچ‌ کجای کشور موجود نیست.

بنابراین آیا نمی‌خواهید از این مکان منحصربه‌فرد دیدن‌کنید؟ چنانچه قصد سفر به استان گلستان و رفتن به آبشار کبود وال را دارید، فصل بهار بهترین فصل است. توصیه می‌شود که حتماً تجهیزاتی مناسب برای عزیمت به این منطقه و رفتن به‌ سمت آبشاربا خود ببرید، هرچند مسیر آبشار تماماً دارای پلکان بوده و به‌ هیچ‌ عنوان مسیر سخت و طاقت فرسایی نیست.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×