گیلان، زیباکنار
0133416

 آلاشت مازندران بهشت مه‌گرفته

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-10
آلاشت مازندران

آلاشت مازندران بهشت مه‌گرفته

هر گوشه از سرزمین ما طبیعت رنگی پاشیده که تمام نمی‌شود و در نهایت جاذبهای می‌ماند که از نگاه ما به‌دور مانده است. زیبایی مناطق شمالی کشور در این است که مانند مادربزرگی مهربان که در هر فصلی سوغاتی‌های جذابی برای نوه هایش دارد که بدون انتظار آن‌ها را می‌بخشد. اما این نوه‌ها باید قدر این مادربزرگ خود را بدانند. در واقع طبیعت با همه مهربانیش موجب آرامش و احساس خوشایندی می‌شود که کمتر جایی شبیه آن می‌توان یافت.

 آلاشت مازندران رتبه‌ی بالایی در روستاهای دارای جاذبه دارد. این روستای زیبا که در نواحی شمالی کشور و در استان مازندران قرار دارد، با داشتن طبیعت سرسبز اولین جرقه برای دیدن آن را در ذهن طبیعت‌گردان ایجاد می‌کند.

پس اگر  دلمان هوای طبیعت کرده است تا از این هیاهو و شلوغی و روزمرگی ها فاصله بگیریم و در جستجوی مقصدی دل به جاده بسپاریم، مقصدی تازه که خستگی ها را از تنمان به در کند و خاطرهای به یادماندنی برای ما رقم بزند آن مقصد بی‌شک آلاشت است.

ریشه و معنای نام آلاشت را می‌بایست در زبان مازنی باشد. قطعاً این نام اشاره‌ای ضمنی به بلندی دارد، اما بهتر است بدانید که این نام به چند دلیل که مهمترین آن آشیانه عقاب است گرفته‌شده است و وجه تسمیه آن وجود عقاب های بسیار زیاد در این منطقه است.

این روستا در  فاصلهای تنها ۴ ساعته از تهران است. آلاشت در واقع نزدیک به سوادکوه و پل ورسک است و از نزدیک‌ترین نقاط شمالی ایران به شهر تهران است.

اهالی آلاشت به زبان مازنی صحبت می‌کنند، زبانی که فهمش دشوار نیست.

 

آلاشت

 

طبق امار سال 85 در حدود ۱۱۹۳ نفر در این روستای بسیار خوش آب‌وهوا زندگی می‌کنند.

با این که آلاشت به روستا معروف است اما درباره این منطقه باید بدانید که در سال ۱۳۵۱ بود که این منطقه از روستا تبدیل به شهر شد و دیگر آن را شهر آلاشت مازندران می‌شناختند.

از آیین محلی این منطقه عیدمحله یا جشن مردگان است که هر سال در ۲۸ تیرماه برگزار می‌شود. در این جشن جوانان آلاشت سوار بر اسب فاصله بین شهر تا سرکوه را طی می‌کنند و در آنجا طی مراسمی خاص که خالی از شعائر مذهبی نیست مسابقات کشتی سنتی مازندران را برگزار می‌کنند. این جشن را جشن مردگان می‌نامند از آن رو که اهالی معتقدند در این روز فریدون بر ضحاک پیروز شده و روزگار جور و ستم او پایان یافته است.

 در بین اهالی آلاشت رسمی وجود دارد که در صورت بارش فراوان باران، خانمی لباس سیاه می‌پوشد، بر سر و روی خود گِل می مالد و با در دست گرفتن جارو با آهنگی محزون شعر آفتاب را میخواند. این اعتقاد وجود دارد که پس از خواندن این شعر و دعوت از آفتاب به بازگشت به آسمان، باران بند می‌آید.

و اما جشن  سیزده‌شو که هر سال در ۱۲ آبان برگزار می‌شود. در ادبیات منطقه آمده که در این روز آرش بر فراز دماوند رفته و با پرتاب تیر مرز ایران را نشان داده است.

یکی از جذابیت‌های آلاشت این است که درختانی مثل گیلاس، سیاه ریشه، گردو و فندق بسیار رشد می‌کنند. همچنین رودخانه چرات یا روآر، آب این منطقه را تامین می‌کند که از انتهای دره این منطقه می‌گذرد و از کوه‌های خوزنک پرخیان و خوز سرچشمه می‌گیرد.

 آلاشت مازندران از داشتن آثار تاریخی و مذهبی نیز بی نصیب نیست .همچنین موزه مردم‌شناسی آلاشت مازندران یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های موجود در این منطقه است.

به آلاشت که رفتید حتماً به رصد خانه سر بزنید. رصد خانه البته در ورودی این روستا واقع‌شده در محلهای به‌نام کاربار که شامل برخی از امکانات رفاهی از جمله هتل و پمپ بنزین نیز می‌گردد. این رصد خانه، رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی نام نهاده شد.

 

رصدخانه-آلاشت

 

از آثار مذهبی این روستا مسجدی است که رضا شاه برای یادبود پدرش در بالامحله در شمال غربی آلاشت بنا کرد، این مسجد اکنون به‌نام مسجد امام حسین (ع) شهرت دارد.

اگر می‌خواهید روزهای یک نواخت و تکراری خود را به صرف بازدید از یک منطقه خوش آب‌وهوا تغییر دهید کافیست کوله بارتان را بسته و راهی آلاشت زیبا شوید .

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×