گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

تصور قدم‌زدن در میانه‌های بازار ماهی‌فروشان گیلان آن هم در یک روز بارانی پاییزی و حس کردن بوی ماهی‌های تازه‌ای که در میانه بازار توسط ماهی‌فروشان به فروش می‌رسد و غلغهای این بازار، شور و هیجان زندگی را در رگ های آدمی به قلیان می‌آورد.

روستای دستک در استان گیلا همان روستایی ست که می‌توانید این شور و حال را در بازار ماهی‌فروشان این روستا به گوشت و خون خود حس کنید. این روستا دارای موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای است و از این رو حرفه صیادی در آن بسیار پر رونق است. میزان صد ماهی در روستای دستک به‌قدری زیاد است که ماهی‌فروشان اقدام به ارسال ماهی به شهرهای هم‌جوار می‌نمایند بنابراین می‌توان به‌نوعی بازار ماهی دستک را قطب بازار ماهی در منطقه خود دانست. در ادامه قصد داریم توضیحات بیشتری در مورد این بازار بدهیم بنابراین با ما همراه باشید.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

طبخ ماهی‌های خوش طعم در روستای دستک

مگر می‌شود به روستای دستک سفر کنید و بدون چشیدن طعم غذاهای لذیذ این روستا را ترک کنید. مردمان این روستا علاوه بر صد ماهی، هنر طبخ ماهی به شیوه‌های گوناگون را نیز دارند بنابراین می‌توانید با هر سلیقه و هر نوع ذائقهای که دارید یک وعده غذای لذیذ و خوش طعم در این روست میل نمایید. چشیدن طعم ماهی تازه با سبزیجات معطر و تازه محلی که همراه با سیر فراوان طبخ شده تنها در روستای شمالی دستک امکان‌پذیر است. علاوه بر طبخ ماهی، مردم این روستا در طبخ یک نوع کباب محلی به‌نام کباب دستک نیز تبحر ویژه‌ای دارند. بنابراین اگر به روستای دستک سفر کردید این غذاهای خوش عطر و طعم محلی را از دست ندهید.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

موقعیت جغرافیایی روستای دستک در گیلان

اگر می‌خواهید راهی روستای دستک شوید باید خود را به آستانه اشرفیه و بعد کیاشهر برسانید چرا که این روستای زیبا در شمال آستانه اشرفیه قرار دارد. راه‌های ورودی متعددی به روستای دستک وجود دارد که می‌توانید از مسیرهای مختلف وارد آن‌ها شوید از جمله‌این مسیرها عبارتند از بند کیاشهر، آستانه اشرفیه، لنگرود، لاهیجان و رودبنه. بنابراین از موقعیت‌های جغرافیایی مختلف می‌توانید خود را به این روستای زیبا در جوار دریای خزر برسانید.

برای پیش‌فروش ویلا در شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

گویش گیلکی در بازار ماهی‌فروشان دستک

با وارد شدن به بازار ماهی‌فروشان روستای دستک گویش گیلکی به گوش تان خواهد خورد اما اگر کمی دقیق باشید و با گویش های مختلفی شمالی آشنایی داشته‌باشید متوجه خواهید شد که این گویش با گویش مردم رشت متفاوت است. مردمان روستای دستک به زبان مردمان لاهیجان و شرق گیلان سخن می‌گویند. با قدم‌زدن در میانه‌های بازار ماهی‌فروشان دستک می‌توانید این گویش شیرین را بشنوید و اگر به آن علاقه دارید از آن لذت ببرید.

صید ماهی علت اصلی رونق بازار ماهی‌فروشان روستای دستک

هرچند که حرفه اصلی مردمان روستای دستک کشاورزی است اما این حرفه تنها حرفه آن‌ها نیست. صید ماهی ست که باعث رونق گرفتن بازار ماهی‌فروشان دستک شده است بخش زیادی از مردم روستای دستک به این حرفه مشغول هستند و از این راه درآمد بالایی کسب می‌کنند. صید ماهی نه‌تنها از دریای خزر صورت می‌پذیرد بلکه رودخانه‌هایی که در این روستا جاری هستند نیز باعث‌شده‌اند تا مردم این روستا به‌سمت صید ماه روی بیاورند.

برای ویلا جنگلی شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

بزرگترین بازار ماهی‌فروشان گیلان

اگر می‌خواهید بدانید بخش زیادی از ماهی‌هایی که سر سفره شما می‌آید از کدام بازار آمده باید گفت که به احتمال زیاد بازار دستک یکی از آن بازارهاست. بازار ماهی‌فروشان روستای دستک بزرگترین بازار ماهی در استان گیلان است تا جایی که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این بازار راهی آن می‌شوند. شرکت‌های صید ماهی بعد از صید به‌طور مستقیم ماهی‌های صید شده را در این بازار به فروش می‌رسانند.

 

چه ساعاتی بازار ماهی‌فروشان دستک باز است؟

اگر می‌خواهید به بازار ماهی‌فروشان دستک سری بزنید اما نمی‌دانید که چه زمان برای سر زدن به آن مناسب است و در چه زمانی این بازار فعالی است باید گفت که شما می‌توانید هر روزی از هفته که تمایل دارید راهی این بازار شوید چرا که بازار دستک در تمامی روزهای هفته باز است. ساعات فعالیت بازار دستک از پنج صبح آغاز می‌گردد و تا نیمه های شب ادامه دارد. احتمال شما هم از ساعت فعالیت این بازار ماهی متعجب شدید اما حقیقت این است که این بازار بزرگترین بازار ماهی شمال است و ساعات فعالیت آن نباید شما را متعجب کند. شروع فروش ماهی از صبح زود زمانی که آفتاب طلوع نکرده آغاز می‌شود و تا دیرهنگام ادامه دارد. بیراه نیست که این بازار به بزرگترین بازار ماهی شمال تبدیل شده است.

برای خرید ویلا سند شش‌دانگ شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

وسعت بازار ماهی‌فروشان دستک

وقتی از بازار ماهی‌فروشان دستک سخن می‌گوییم حرف از یک حجره و دو حجره نیست بلکه دوازده حجره و بیش از هفتاد فروشنده ماهی در این بازار فعالیت دارند. فعالیت بازار ماهی‌فروشان دستک بسیار گسترده است. این بازار ماهی با وسعت بالای خود تمام بازارهای ماهی در گیلان را پوشش می‌دهد و ارسال روزانه ماهی توسط این بازار به سایر بازارها رقمی در حدود چند میلیارد است.

شالیزارهای روستای دستک

از آنجایی که روستای دستک روستای پر آبی است نعمت‌های فراوانی در آن وجود دارد. از جمله‌این نعمت ها می‌توان به شالیزارهای پر رونق و سرسبزی اشاره کرد که در میانه این روستا خودنمایی می‌کند. مردم روستای دستک به‌طور عمده به کاشت برنج مشغول هستند. جلوه‌ای زیبا و چشم‌انداز بی‌نظیری که این شالیزارها به روستای دستک داده‌اند در کنار بازار ماهی‌فروشان این شهر توانسته رونق اقتصادی زیادی به آن ببخشد و پای گردشگران زیادی را به این خطه باز کند. محبوب‌ترین برنج هایی که در روستای دستک کشت می‌شود عبارتند از برنج صدری و موسی طارم که عطر و بوی خوش آن مهمان خانه‌های اصیل ایرانی می‌شود.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

جذب گردشگران توسط بازار ماهی فروان دستک

یکی از دلایل جذب گردشگران در روستای دستک وجود بازار ماهی‌فروشان در این روستا است. عده زیادی هستند که عاشق حالی و هوای بازار ماهی‌فروشان و بوی ماهی که در این بازار پیچیده هستند. فصل پاییز و زمستان فصل‌هایی است که بازار ماهی‌فروشان پر رونق ترین روزها را به‌خود می‌بیند. با این حال اگر به‌دنبال ماهی تازه و خوش عطر هستید و می‌خواهید مرغوب‌ترین ماهی‌های شمالی را خریداری کنید باید راهی روستای دستک و بازار ماهی‌فروشان آن شوید. گردشگران زیادی به‌طور سالانه برای خرید ماهی‌های تازه و بازدید از این بازار پر غلغله راهی روستای دستک می‌شوند.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

پرورش کرم ابریشم در روستای دستک

یکی از حرفه های مردم دستک در کنار صید و فروش ماهی، پرورش کرم ابریشم است. مردم روستای دستک در اواسط فصل بهار این حرفه را آغاز می‌کنند و تا میانه‌های تابستان آن را ادامه می‌دهند. هر چه در جزئیات فعالیت‌های مردم این روستا دقیق‌تر بشوید متوجه می‌شوید که نعمت‌های طبیعی در این منطقه موجب رونق گرفتن فعالیت‌های آن‌ها شده. از شالیزارهای سرسبز این روستا گرفته تا صید ماهی و پرورش کرم ابریشم همه و همه فعالیت‌های پر رونق در روستای دستک است.

برای خرید ویلا سنددار شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

علت نامگذاری روستای دستک

هرچه که به روستای دستک مربوط می‌شود به‌نوعی با دریا و رودخانه و پل پیوند خورده. علت نامگذاری این روستا نیز بی ارتباط با این موارد نیست. در زمان‌های گذشته یک پل چوبی در روستای دستک وجود داشت که مردن برای عبور از آن دسته هایی که روی پل نصب شده بود را می گرفتند و از پل عبور می‌کردند. این دسته ها در زبان محلی دستک نام داشتن و از همین رو این روستا دستک نام گرفت. بازار ماهی‌فروشان این روستا نیز با همین نام معروف است و آن را با نام بازار دستک می‌شناسند.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بازار توریستی ماهی‌فروشان دستک

نتیجه‌گیری

روستای دستک بیش از دو قرن قدمت دارد و امروزه روز به قطب فروش ماهی در استان گیلان تبدیل شده است. این روستای زیبا وسرسبز دارای بازار ماهی‌فروشان بزرگی است که تعداد بیش از هفتاد فروشنده ماهی در آن مشغول به فروش ماهی هستند و ارسال گسترده‌ای به شهرهای اطراف صورت می‌دهند. از آنجایی که صید و فروش ماهی در روستای دستک رونق زیادی دارد مردمان این روستا غذاهای محلی خوش طعمی با ماهی طبخ می‌کنند.

شما می‌توانید با هر نوع ذائقهای که دارید انواع ماهی‌های این روستا را میل نمایید و از طعم خوش آن لذت ببرید. وجود سبزیجات معطر محلی در این منطقه شمالی باعث‌شده تا طبخ غذاهای محلی با طعم لذیذتری صورت پذیرد. روستای دستک دارای مردمانی سخت کوش و مهربان است که از گذشته تاکنون در حرفه هایی همچون صیادی، کشاورزی و پرورش کرم ابریشم مشغول بوده‌اند. شما هم اگر راهی روستای دستک شدید در کنار زیبایی‌های طبیعی این منطقه از بازار پر جنب و جوش ماهی‌فروشان این روستا دیدن‌کنید. حس زندگی و نشاط در قلب این بازار جریان دارد.

برای خرید ویلا ارزان شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×