گیلان ، زیبا کنار
0133416

گنبد کاووس و برج گنبد قابوس

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-11
برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس سازه ای باشکوه است که از آجر ساخته شده و تاریخچه ای غنی در پس آن مخفی ست. این بنا با مشخصات فنی ویژه و تأثیرات خاص هنری مربوط به قرن چهارم هجری است و در استان گلستان، شهرستان گنبد کاووس واقع شده است.

موقعیت برج گنبد قابوس

این سازه ی تاریخی و زیبا که در بخش فوقانی از تپه ای در میانه ی پارک وسیع شهر گنبد کاووس واقع شده است، مقبره ی شمس المعالی قابوس ابن وشمگیر ضیاری (حاکم وقت در گرگان و همچنین یک عالم مشهور) است.

این برج یک بنای مستحکم و با قدمت بالا است که توسط مصالح محکم ساخته شده است و شامل تزئیناتی زیبا از جمله نقش و نگار و خطوطی آراسته است. برای افرادی که به‌دنبال افزایش سطح آگاهی از تاریخچه های غنی و فرهنگ و تمدن ایرانی در پشت آثار باستانی این مرز و بوم هستند، بازدید از برج گنبد قابوس لابلای گشت و گذارهای سفر خود به استان گلستان در شهر گنبد خالی از لطف نیست. نه تنها خالی از لطف نیست بلکه می‌تواند تجربه ای جالب و منحصربه‌فرد در نوع خود باشد. استان گلستان در کنار سرسبزی های بی نظیر و جنگل‌های انبوه زیبای خود، تاریخچه ای غنی و سرشار از فرهنگ و تمدن در دل خود جای داده است و بد نیست در کنار تفریحات مفرح، از این آثار ارزشمند بازدیدی داشته باشید.

بخش‌های اصلی برج

سازه مذکور از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل پایه، بنای اصلی و گنبد مخروطی شکل است که تا ارتفاع 55 متری بر فراز آسمان رفته. ساختار اصلی این برج بر پایه ای استوانه ای شکل استوار شده است. برج گنبد قابوس به شکلی هنرمندانه با ده های طرح و نقش مثلثی در فواصل منظم و حساب‌شده طراحی شده است. دو رسم الخط ساده با خط برجسته میخی و کوفی بر روی بنای مربوط به سال 397 هجری قمری خود نمایی می‌کند. این برج در واقع از آجرهایی به رنگ سرخ ساخته شده است، اما در طی سالیان سال تحت تأثیر اشعه و نور خورشید، این رنگ سرخ به زرد طلایی تغییر پیدا کرده است کرده است . چه بسا جلوه ای زیباتر به بنا بخشیده. به هر حال این نیز بخشی از تاریخچه ی بنا است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

ارتفاع گنبد مخروطی این برج با سطحی هموار، شیب دار و صیقلی به 18 متر می رسد. قوس های طاق دار در ورودی برج به شکلی هنرمندانه چشم را نوازش می‌کنند و می‌توان گفت که این تزئینات مربوط به آثار هنری اوایل دوره اسلامی است. برج گنبد قابوس در سال 397 هجری قمری به عرصه ی ساخت رسیده و به‌عنوان یکی از آثار ثبت شده تاریخی در ایران برشمرده می‌شود. بنابراین اگر برای سفر و تفریحات تا استان گلستان رفتید، بازدید از این برج زیبا را فراموش نکنید.

شهرستان گنبد کاووس

شهرستان گنبد کاووس دارای جذابیت های طبیعی طیادی همچون تالاب آلما گل، سد گلستان، مجموعه سوارکاری، تالاب آجی گل و روستای هیوه چی است که همه و همه این‌ها جزو دیدنی های جذاب گنبد کاووس به شمار می روند اما برج گنبد قابوس از دیددنی های تاریخی است که پیشینه ای غنی در دل خود جای داده است.

دیوار بزرگ گرگان و شهر باستانی جرجان نیز از دیدنی های تاریخی شهرستان گنبد کاووس است که می‌توان در کنار برج تاریخی گنبد قابوس به بازدید از آن ها نیز بپردازید.

دیوار بزرگ گرگان که نام هایی چون دیوار سرخ و دیوار بزرگ اسکندر را نیز به خود اختصاص داده است بعد از دیوار چین، بزرگترین دیوار دفاعی در کل دنیا است که می‌توانید با سفر به گنبد کاووس از نزدیک آن را بازدید نمایید. قدمت این دیوار، بسیار پر بار است و هزار سال قبل از دیوار چین ساخته شده است.

همچنین شهر باستانی جرجان که هزاران سال پیش با سیستم‌های شهری نوین و خلاقانه، دارای تمدنی بی نظیر بوده است و می‌توانید آثار و بقایای این تمدن را با سفر به شهر گندبگاووس مشاهده نمایید.

اگر در کنار سفرهای مهیج و تفریحی به ارتقای سطح فرهنگ و آگاهی خود از تمدن غنی کشور اهمیت می دهید، ما به شما سفر به گنبد کاووس را پیشنهاد می کنیم. با سفر به استان گلستان و شهر گنبد کاووس می‌توانید تمام جنبه های یک سفر را در کنار هم تجربه کنید.

سفر به شهرستان گنبد کاووس

شهرستان گنبد کاووس از لحاظ وسعت و بزرگی اولین شهر در استان گلستان است. این شهرستان دارای همسایه های متنوعی از جهات مختلف است، در مرز شمالی با کشور ترکمنستان همسایه بوده و شرق آن به استان خراسان متصل است، همچنین شهرستان های مینو دشت و علی آباد در جنوب و گرگان و بندرترکمن در محدوده ی غربی این شهرستان واقع شده‌اند. بنابراین همانطور که می بینید تعداد همسایه های این شرستان اندک نیست. شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی از مرکز استان یعنی شهر گرگان به کنبد کاووس برسید و از دیدنی های این شهر بازدید نمایید.

اقلیم و آب و هوای گنبد کاووس نسبت به گرگان و شهرهایی که در محدوده غربی استان گلستان قرار دارند، آب هوایی خشک تر است. در واقع از رطوبتی که در جنگل‌های انبوه غربی استان وجود دارد، در گنبد چندان خبری نیست. با این حال ارتفاعات جنوبی و دامنه های واقع شده در جنوب و غرب آن معتدل و مرطوب است. نام این شهر مربوط به قابوس ابن وشمگیر؛ یکی از حکام الزیار است. طرح اصلی این شهر در اوایل دوره پهلوی اجرا شد و می‌توان آن را نمونه ای کامل از یک شهر نوین در ایران دانست.

افراد زیادی سالانه برای بازدید از برج گنبد قابوس به استان گلستان و شهر گنبد کاووس سفر می‌کنند؛ افرادی که به تاریخچه و فرهنگ غنی ایرانی علاقه دارند و بازدیدهای تاریخ را چاشنی سفرهای مفرح و گردشگری خود می نمایند. شما می‌توانید برای ایجاد تنوع در سفر خود به شمال از مکان‌های تاریخی همچون برج گنبد قابوس نیز دیدن کنید و چنین بازدیدهایی را تکمیل کننده ی سفر مهیج و جذاب تان بدانید.

جنبه ی هنری برج گنبد قابوس

برج 53 متری گنبد قابوس که در حوالی ویرانه های شهر تاریخی جرجان در شمال شرقی ایران ساخته شده گواهی بر ارتباطات قوی فرهنگی بین عشایر و ایل های منطقه در آسیای میانه و تمدن کهن در مرز و بوم ایران است که خود نمادی از فرهنگ غنی ایرانیان در آن زمان است که تا چه حد بر اصالت، تمدن و ارتباطات فرهنگی تمرکز داشته‌اند. اساساً هر چیزی که مرتبط با فرهنگ غنی می بود، مورد استقبال ایرانیان قرار می گرفت. این روحیه هنوز هم در ذات ایرانیان وجود دارد و از همین رو است که مشاهده ی این آثار هنری، به اندازه ی طبیعت و سرسبزی های این خطه آرامش بخش و دوست‌داشتنی است چرا که حس خوب فرهنگ اصیل ایرانی را به انسان منتقل می نماید.

این برج را می‌توان تنها شاهد باقی مانده از جرجان ، مرکز فرهنگی و هنری سابق ایران دانست که در حمله ی ناجوانمردانه ی مغول ها در قرن های 14 و 15 رو به سوی ویرانی گذاشت. برج گنبد قابوس در واقع یک نمونه برجسته و خلاقانه از دیدگاه معماری اسلامی به حساب می‌آید که بر بناهای مقدس در ایران، آناتولی و آسیای میانه تأثیر بالایی گذاشت.

اشکال پیچیده هندسی در ظاهر برج گنبد قابوس را می‌توان به وضوح در آجرهای منشعب بدون لعاب مشاهده کرد که در بخش فوقانی سقف آجری مخروطی شکل قرار گرفته اند. این موضوع حاکی از پیشرفت علم ریاضیات و هندسه در جهان اسلام در آغاز هزاره اول میلادی است. دیدن چنین صحنه هایی از نزدیک می‌تواند حس خوب اصالت ایرانی را در وجود شما بیدار کند. بنابراین سر زدن به آثار تاریخی را در استان گلستان و به‌ویژه در شهرستان گنبد کاووس فراموش نکنید.

نتیجه گیری

واضح و بدیهی است که اغلب افراد برای لذت بردن از سرسبزی های خطه ی شمال به این منطقه سفر می‌کنند. به‌ویژه استان گلستان که سراسر جاذبه‌های طبیعی زیبا و شگفت انگیز است. اما در بیا ناین جاذبه‌های زبیعی می‌توان آثار تاریخی ارزشمندی را یافت که بازدید از آن ها می‌تواند بر داشته های شما از دیدگاه بار فرهنگی بیافزاید و چه خوب است که در حین سفر مفرح خود، بازدیدی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی داشته باشید تا از داشتن فرهنگ غنی به‌عنوان یک ایرانی به خود ببالید.

شاید تصور کنید در شمال کشور خبری از آثار تاریخی نیست و یا با شنیدن نام آثار تاریخی به یارد شهرهایی چون شیراز و اصفهان بیافتید که سراسر بناهای زیبا تاریخی آن هارا فرا گرفته اما باید گفت که خطه ی شمال نیز دارای تاریخچه ای غنی است و با جستجو در آن می‌توانید بناهای بی نظیری را یافت کنید که نمونه آن در هیچ کجای کشور نیست.

برج گنبد قابوس نمونه ای از این دیدنی های تاریخی در استان گلستان است که بازدید از آن می‌تواند سفر سیرین و دلچشب شما به خطه ی شمال را تکمیل نماید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×