گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی منطقه بندپی بابل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-09-24
بندپی بابل

بهتر است تا منطقه زیبای بندپی بابل را بشناسید. اگر به‌دنبال مکانی هستید که اشکال مختلفی از جاذبه‌های طبیعی را در کنار هم داشته باشد. در این صورت، با رفتن به یک منطقه به‌اصطلاح با یک تیر چند نشان بزنید. منطقه بندپی از جمله بخش‌‌های مهم شهرستان بابل است که در استان زیبای مازندران قرار دارد.

بندپی از شمال به بابل، از جنوب به کوه­‌های پرصلابت البرز، از شرق به شهرستان قائم‌­شهر و در نهایت از سمت غرب به شهرستان آمل استان مازندران ختم می‌شود. مساحت منطقه بندپی حدود 793 کیلومتر مربع است. جالب است بدانید که بیش از 60درصد سطح منطقه بندپی با جنگل و مرتع پوشیده شده است.

با این وجود منطقه بندپی دارای جمعیتی در حدود 68هزار نفر است که رقم قابل توجهی است. در همه فصل‌ها می‌توانید به بندپی سفر کنید. اما بهترین زمان سفر فصول بهار، تابستان و پاییز است. چون فصل زمستان علاوه بر سرمای هوا، با توجه به امکان بارش باران و برف در این مناطق، تردد و دسترسی دشوار می‌شود.

فاصله بندپی شرقی تا استان تهران حدوداً 270 کیلومتر و فاصله آن تا شهرستان بابل تنها 25 کیلومتر است. نزدیک‌ترین فرودگاه به بندپی نیز فرودگاه ساری است. اگر علاقه دارید تا مناطق طبیعی را تخصصی بشناسید، نیاز به راهنما برای دیدن نقاط خاص دارید. البته تلفن همراه در بندپی آنتن‌دهی دارد. اما آنتن‌دهی خطوط همراه اول بهتر است.

در منطقه بندپی امکانات اقامتگاهی، سوپرمارکت و سرویس بهداشتی به جهت رفاه حال گردش‌گران عزیز فراهم است. پس سعی کنید در صورتی که شرایط مناسبی برای اقامت دارید، حداقل 1شب را اینجا سر کنید.

جاذبه‌های دیدنی بندپی را بشناسیم

بندپی از زیبایی‌‌های طبیعی خارق‌العاده سرشار هستند، که وصف زیبایی این دیدنی‌ها در یک مقاله ناممکن است.
شالیزارهای سرسبز و پربرکت منطقه فیروزجاه که در جوار رودخانه سجرو قرار دارند، رودخانه بکر خجرو و چشمه‌ ‌آب گوارا و شیرینش، آبشار رویایی درازکش، روستای تاریخی چلیاسر و حمام قدیمی و تاریخی ‌این روستا، روستای گاوزن و شهر گلوگاه با جاذبه‌ هایی مثل سیاه پل و آبشار شیخ موسی، از جمله جاذبه‌‌های طبیعی دیدنی این منطقه و حوالی آن است.

اما این تمام ماجرا نیست. جاذبه‌‌های مذهبی امام‌زاده جعفر سماکوش محله، امام‌زاده ابوالحسن (ع) گنج کلا و… جاذبه‌‌های تاریخی قلعه‌ ‌فیروزجاه (یا تخت فریدون)، تپه‌ باستانی و قبر زرتشتیان و… منطقه بندپی را نه‌تنها بین گردشگران عزیز روزبه‌روز بیشتر معرفی می‌کند، بلکه در حوزه گردشگری نیز این منطقه را ممتاز می‌‌کند.

‌از منطقه بندپی بیشتر بدانیم

منطقه بندپی به دو قسمت بندپی شرقی و غربی تقسیم شده است. ‌بندپی شرقی وسعتی بالغ بر 626 کیلومتر مربع دارد. دارای دو دهستان به نام‌های سجادرود و فیروزجاه است. مرکز بندپی شرقی، شهر نام آشنای گلوگاه است که در فاصله 25 کیلومتری جنوب غربی بابل قرار دارد.
جمعیت بخش بندپی شرقی امروزه بیش از 38 هزار نفر است. این بخش از یک شهرداری و 71 روستا تشکیل شده است. بندپی غربی اما به مرکزیت دهستان خوشرودپی است که دو دهستان خوشرودپی و شهیدآباد و 47روستا را شامل می‌شود.
در بندپی غربی سد زیبای شیاده قرار دارد که علاوه بر زیبایی‌های طبیعی که ایجاد کرده، باعث‌شده تا آب کافی برای زمین‌های کشاورزی تامین باشد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×