گیلان ، زیبا کنار
0133416

بندپی بابل

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-09-24
بندپی بابل

اگر به‌دنبال مکانی هستید که اشکال مختلفی از جاذبه‌های طبیعی را در کنار هم داشته باشد و با رفتن به یک منطقه به اصطلاح با یک تیر چند نشان بزنید، بهتر است تا منطقه زیبای بندپی را بشناسید.

منطقه بندپی از جمله بخش‌ های مهم شهرستان بابل است که در استان زیبای مازندران قرار گرفته است. بندپی از شمال به بابل، از جنوب به کوه­ های پر صلابت البرز، از شرق به شهرستان قائم­شهر و در نهایت از سمت غرب به شهرستان آمل استان مازندران ختم می‌شود. مساحت منطقه بندپی حدود 793 کیلومتر مربع است. جالب است بدانید که بیش از 60 درصد سطح منطقه بندپی با جنگل و مرتع پوشانیده شده است. با این وجود منطقه بندپی جمعیتی در حدود 68 هزار نفر را در خود جای داده است که رقم قابل توجهی است.

در همه فصل ها می‌توانید به بندپی سفر کنید اما بهترین زمان سفر فصول بهار، تابستان و پاییز است. چون فصل زمستان علاوه بر سرمای هوا، با توجه به امکان بارش باران و برف در این مناطق، تردد و دسترسی دشوار می‌شود.
فاصله بندپی شرقی تا استان تهران حدودا 270 کیلومتر و فاصله آن تا شهرستان بابل تنها 25 کیلومتر است. نزدیک ترین فرودگاه به بندپی نیز فرودگاه ساری است.
اگر علاقه دارید تا مناطق طبیعی را تخصصی بشناسید، نیاز به راهنما برای دیدن نقاط خاص دارید. البته تلفن همراه در بندپی آنتن دهی دارد اما آنتن دهی خطوط همراه اول بهتر است.
در منطقه بندپی امکانات اقامتگاهی، سوپر مارکت و سرویس بهداشتی به جهت رفاه حال گردشگران عزیز تعبیه شده است. پس سعی کنید در صورتی که شرایط مناسبی برای اقامت دارید، حداقل 1 شب را این جا سر کنید.

جاذبه‌های دیدنی بندپی را بشناسیم

بندپی از زیبایی‌ های طبیعی خارق‌العاده سرشار هستند که وصف زیبایی این دیدنی ها در یک مقاله ناممکن است.
شالیزار های سرسبز و پر برکت منطقه فیروزجاه که در جوار رودخانه سجرو قرار دارند، رودخانه بکر خجرو و چشمه‌ ی ‌آب گوارا و شیرینش، آبشار رویایی درازکش، روستای تاریخی چلیاسر و حمام قدیمی و تاریخی ‌این روستا، روستای گاوزن و شهر گلوگاه با جاذبه‌ هایی مثل سیاه پل و آبشار شیخ موسی، از جمله جاذبه‌ های طبیعی دیدنی این منطقه و حوالی آن است.

اما این تمام ماجرا نیست! جاذبه‌ های مذهبی امام زاده جعفر سماکوش محله، امام زاده ابوالحسن (ع) گنج کلا و … جاذبه‌ های تاریخی قلعه‌ ‌فیروز جاه ( یا تخت فریدون ) ، تپه‌ باستانی و قبر زرتشتیان و … منطقه بندپی را نه تنها بین گردشگران عزیز روز به روز بیشتر معرفی می‌کند، بلکه در حوزه گردشگری نیز این منطقه را ممتاز می‌ کند.

‌از منطقه بندپی بیشتر بدانیم

منطقه بندپی به دو قسمت بندپی شرقی و بندپی غربی تقسیم شده است.
‌بندپی شرقی وسعتی بالغ بر 626 کیلومتر مربع دارد و دارای دو دهستان به نام‌های سجادرود و فیروزجاه است. مرکز بندپی شرقی ، شهر نام آشنای گلوگاه است که در فاصله 25 کیلومتری جنوب غربی بابل قرار دارد.
جمعیت بخش بندپی شرقی امروزه بیش از 38 هزار نفر پیش ­بینی می‌ شود. بخش بندپی شرقی از یک شهرداری و 71 روستا تشکیل شده است.

بند پی غربی اما به مرکزیت دهستان خوشرودپی است که دو دهستان خوشرودپی و شهید آباد و 47 روستا را شامل می‌شود.
در بندپی غربی سد زیبای شیاده قرار دارد که علاوه بر زیبایی های طبیعی که ایجاد کرده، باعث شده تا آب کافی برای زمین‌ های کشاورزی تامین باشد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×