گیلان، زیباکنار
0133416

تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا در شمال

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا

بحران خشکسالی بحرانی یکی دو روزه نیست که به تازگی آمده‌باشد و به‌همین زودی‌ها هم قرار باشد برود. بحران خشکسالی سال‌هاست که در کمین کشور ما نشسته‌است و هر سال بیشتر از گذشته تأثیرات خود را بر شهرهای مختلف نشان داده‌است؛ از مهاجرت افراد ساکن در شهرهای جنوبی تا کساد شدن کار و کاسبی صنعتگران و کشاورزانی که در این خطه‌ها به‌کار و فعالیت مشغول بوده‌اند. تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا در شمال، دارای مزایا ومعایی بوده‌است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم .

این موضوع به الگوهای اشتباه مصرف آب باز می‌گردد. چنین نیست که الگوی مصرف آب در شمال کشور کاملاً صحیح است، اما این خطه به‌علت بالابودن سطح رطوبت و بارندگی‌های مداوم و سدهایی که در آن احداث شده، توانسته در این بحران‌های ملتهب، همچنان سرپا بماند. شمال همان خطه‌ای است که آبش با خشکسالی داخل یک جوب نرفته است و بعید هم به‌نظر می‌رسد که به این زودی‌ها خم به ابرو بیاورد.

اما همین شرایط ایده‌آل در شمال باعث هجوم بی‌وقفه مردم برای خرید ویلا و سکونت در این خطه شده‌است. در واقع مردم زیادی در این سال‌ها قصد کرده‌اند تا کسب‌وکار خود را به خطه شمال منتقل نمایند. به تبع این انتقال، بایستی مکانی برای زندگی نیز دست‌وپا کنند. بنابراین خرید ویلا و ملک و زمین در شمال، در سال‌های اخیر اوج گرفته‌است.

ایجاد زیرساخت های مناسب برای مهاجرت افراد به شمال و خرید ویلا

از آبادانی و پرآب‌بودن خطه شمال گفتیم، اما در چند وقت اخیر ورق برگشته و مناطقی در شمال نیز با کمبود امکانات و آب کافی مواجه شده‌اند. این موضوع به این دلیل است که بدون وجود زیرساخت‌ها و امکانات کافی برای مهاجرت افراد به این خطه، حجم زیادی از جمعیت به این منطقه سرازیر شده‌اند. بنابراین طبیعی است که شاهد این موضوع باشیم که برخی نقاط شمالی از شدت ورود جریان انسان‌ها به این خطه به مرز انفجار رسیده‌اند.

تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا در شمال

حال اگر بخواهیم تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا در شمال را بررسی کنیم باید گفت که این تأثیر در جهات مختلفی سودمند و در جهات مختلفی باعث ضرر بوده است. اما چگونه می‌شود که این اتفاق رخ می‌دهد؟

اگر بخواهیم آثار مثبت خشکسالی بر خرید ویلا در شمال را بگوییم یکی از مهم‌ترین آن‌ها ورود جریان نقدی بالا به این خطه است. طبیعتاً افرادی که برای اقامت به شمال مهاجرت می‌کنند اقدام به انتقال کسب‌وکار خود به این خطه می‌نمایند. بنابراین می‌توان گفت که همراه با خرید ویلا و ورود افراد به سرزمین شمال، جریان‌های اقتصادی کوچک و بزرگی نیز در گوشه کنار این سرزمین به راه می افتد که می‌تواند به‌نفع خطه شمال باشد.

با اوج‌گرفتن خرید ویلا در شمال به‌واسطه خشکسالی‌های پیش‌آمده در سایر شهرها، آبادانی نیز پای خود را به شمال بازکرده‌است. پروژه‌های مسکونی و انبوه‌سازی در خطه شمال، در سال‌های اخیر اوج گرفته و در کنار این‌ها، ساخت‌وساز پروژه‌های تجاری و رونق گرفتن کسب‌وکارها نیز به‌چشم می‌خورد. بنابراین می‌توان خطه شمال را جزء مناطقی قرار داد که به‌ شکلی برق‌آسا در حال پیشرفت است.

آیا زیرساخت‌های کافی برای هجوم بی‌وقفه افراد به خطه شمال وجود دارد؟

اما نکته منفی داستان اینجاست که آیا زیر ساخت های کافی برای هجوم بی‌وقفه افراد به خطه شمال وجود  دارد؟ پاسخ این سوال بدون شک منفی ست. طبیعتاً امکانات هر شهر محدود است و مناسب برای افراد بومی آن شهر است. انفجار جمعیت در مناطقی که مهاجرت زیادی به آنجا صورت می‌پذیرد می‌تواند موجب افت کیفیت امکانات در آن شهرها شود.

مشکل اصلی در بحران خشکسالی را می‌توان عدم رعایت الگوهای صحیح در مصرف آب دانست. شهرهای دیگر ایران که دچار خشکسالی شده‌اند شهرهایی هستند که رفته‌رفته جمعیت آن‌ها در حال کاهش است. اما این کاهش جمعیت مطمئناً افزایش جمعیت را در نقطه‌ای دیگر به بار می‌آورد و آن نقطه شمال است. افراد با خرید ویلا در شمال در این منطقه ساکن می‌شوند اما همچنان الگوهای اشتباه در مصرف آب را دنبال می‌کنند. بنابراین دور از توقع نیست که در چند سال آینده شاهد کم‌آبی در خطه شمال باشیم.

افزایش تقاضا برای خرید ویلا در شمال با بروز خشکسالی

روی‌آوردن بیش از حد مردم برای خرید ویلا در شمال، موجب افزایش تقاضای ناگهانی اما پیوسته افراد برای خرید ویلا در شمال شده‌است. همانطور که می‌دانید افزایش تقاضا برای خرید ویلا می‌تواند موجب بالا رفتن پلکانی قیمت ویلا در شمال به‌مرور زمان شود. بنابراین بی‌دلیل نیست که قیمت خرید ویلا در شمال روزبه‌روز در حال افزایش است. این افزایش می‌تواند در برخی شهرها بیشتر و در برخی شهرها کمتر باشد.

چنانچه خوب نگاه کنید متوجه خواهید شد که افزایش قیمت خرید ویلا در شهرهایی که دارای امکانات و زیرساخت‌های مناسبی هستند بیشتر است. این موضوع نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید ویلا در شهرهایی با امکانات مناسب‌تر، به میزان بیشتری بوده و به تبع آن، افزایش قیمت بیشتری را نیز در مورد قیمت خرید ویلا در این شهرها شاهد هستیم.

افزایش ساخت‌وسازهای غیرقانونی ویلا در شمال با بروز خشکسالی

هرچند که منطقه شمال دارای آب‌وهوای عالی و امکانات خوبی است اما با وجود این حجم از سرازیر شدن افراد برای خرید ویلا در شمال باید فکری به حال اراضی و زمین‌ها کرد. تعداد ساخت‌وسازهای غیرقانونی ویلا در سال‌های اخیر در شمال کشور رو به افزایش بوده است. یکی از دلایل این امر را می‌توان هجوم بی‌وقفه افراد به شمال و طمع بیش از حد سازندگان غیرقانونی برای ساخت‌وساز و فروش غیرقانونی ویلا در شمال دانست.

این سازندگان به‌جای ساخت ویلا در زمین‌های قانونی، اقدام به ساخت ویلا در زمین‌های کشاورزی و مراتع نموده‌اند. از این رو به میزان زیادی شاهد این قضیه بوده‌ایم که افراد با سودای خرید ویلا در شمال راهی این منطقه شده‌اند و گیر افراد کلاهبردار و شارلاتان در حوزه فروش ویلا افتاده‌اند.

این موضوع هشداری است برای شما تا زمان خرید ویلا در شمال حواس‌تان را شش‌دانگ جمع کنید و مراقب باشید تا گیر افراد کلاهبردار نیفتید.

اما برای ساخت اصولی و قانونی ویلا در شمال با توجه به این حجم از ترافیک ورودی به این سرزمین چه باید کرد؟ راهکار آن این است که سازندگان قانونی با در اختیارگرفتن زمین‌های مناسب برای ساخت‌وساز و انبوه‌سازی در خطه شمال، اقدام به فروش ویلا نمایند.

با وجود اوج‌گرفتن قیمت خرید ویلا در شمال در سال‌های اخیر، چنانچه میزان ساخت‌وساز به حد متعادلی برسد، مطمئناً قیمت نیز همراه آن به تعادل خواهد رسید. بنابراین افراد زیادی می‌توانند به‌شکلی اصولی در شمال اقدام به خرید ویلا نمایند.

تمرکز بیش‌ازحد افراد برای خرید ویلا در یک شهر خاص

یکی از معضلاتی که با توجه به تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا در شمال پدیده آورده‌است، تمرکز بیش از حد افراد برای سکونت در یک شهر و یک منطقه خاص است. تمهیدات و ساخت‌وسازهای ویلا در شمال باید به گونه‌ای باشد که این جمعیت را به‌طور صحیح و استاندارد در نقاط مختلف پراکنده نماید. تمرکز جمعیت در یک نقطه از شمال می‌تواند منجر به کمبود امکانات در آن نقطه شود. بنابراین این مهم به عهده شرکت‌های ساخت‌وساز ویلا در شمال است که تمام تمرکز خود را روی ساخت ویلا در یک شهر یا منطقه خاص نگذارند.

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی می‌توان گفت که تاثیر خشکسالی بر خرید ویلا در شمال، این امر را به امری افزایشی تبدیل کرده است. تا چند سال گذشته که خشکسالی چندان سروصدا نکرده بود، خرید و فروش ویلا هم در شمال به‌شکلی متداول و معمولی مانند همیشه انجام می‌شد. اما بروز هرچه بیشتر خشکسالی‌ها موجب شد تا ساخت‌وسازهای بیشتری در این خطه صورت گیرد.

از طرفی افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت ویلا در شمال شد و از طرف دیگر اوج‌گرفتن تعداد املاک ساخته‌شده موجب شد تا در مناطقی خاص قیمت‌ها شکسته شود.

شما برای مهاجرت به شمال و خرید ملک برای اقامت در این خطه باید فکری اساسی هم برای انتقال کسب‌وکار خود به این خطه نمایید. به این‌ترتیب می‌توانید به رونق‌گرفتن جریان‌های اقتصادی در این خطه نیز کمک کنید.

از طرفی بایستی آموزش های صحیح به مردم داده‌شود تا الگوهای مصرف آب نیز اصلاحش شود. الگوهای مصرف آب نه‌تنها در شمال بلکه در کل ایران بایستی اصلاح گردد. وجود منابع عالی در شمال و بارندگی‌های مداوم آن توانسته این منطقه را به جایی محبوب برای خرید ویلا تبدیل کند. افراد زیادی تنها برای تفریح و رفت‌وآمدهای هر از گاهی اقدام به خرید ویلا در شمال می‌نمایند. بااین‌وجود اگر قرار باشد این خشکسالی ها ادامه پیدا کند و تدبیری بابت آن اتخاذ نشود، بایستی فکری اساسی به حال زمین‌های شمال نمود تا جلوی ساخت‌وسازهای غیرقانونی گرفته‌شود و منابع این سرزمین به راحتی‌ به تاراج نرود.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×