گیلان، زیباکنار
0133416

تالاب بین‌المللی امیرکلایه | برای تمام فصول

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-18

تالاب بین‌المللی امیرکلایه که در قدیم شاله‌کال نامیده می‌شد در استان گیلان واقع‌شده است. وسعت تالاب امیرکلایه 1230 هکتار و عمق آن 85 متر است. امروزه راه ارتباطی بین تالاب امیرکلایه و دریا وجود ندارد. از مزایای این تالاب نسبت به تالاب های دیگر می‌توان به آب شیرین، قرارگرفتن آن در یک کیلومتری دریا و محلی برای گونه‌های مختلف گیاهان و جانوران اشاره کرد.

پسته دریایی یا در زبان محلی ثعله به اقلی از گیاهانی است که در تالاب امیرکلایه وجود دارد. این گیاه در طب سنتی به‌کار برده می‌شود که دارای کلاهک و دانه‌های سبز رنگ با خاصیتی دارو و درمانی است. علاوه بر این گیاه، گل‌های زیبای دیگری چون نیلوفر آبی سفیدی، لاله تالابی، مریم آبی و عدسک سفید هستند که در تالاب امیرکلایه رشد کرده‌اند و باعث زیبایی این ناحیه شده‌اند.

 

پل چوبی کیاشهر

 

به‌هنگام زمستان هزاران پرنده مهاجر از این منطقه عبور می‌کنند. برای رفتن به این تالاب باید از جاده کنار گذر چمخاله به کیانشهر بروید. با ما همراه شوید تا بیشتر با تالاب امیرکلایه آشنا شوید.

تاریخچه تالاب امیر کلایه

علت نام گذاری تالاب امیرکلایه قرارگرفتن آن در روستایی به‌نام امیرکلایه است. این تالاب در استان گیلان و به فاصله 46 کیلومتر از شهرستان لاهیجان، لنگرود و بندرکیاشهر قرار دارد. نام تالاب امیرکلایه در سال 1354 در لیست تالاب های بین‌المللی قرار گرفت.

مناسب‌ترین زمان برای سفر به تالاب امیر کلایه

شما در هر فصلی از سال باشید می‌توانید به گیلان و تالاب امیرکلایه مسافرت کنید و از دیدن گونه‌های مختلف گیاهان و پرندگان لذت ببرید. ولی در کل اگر بخواهید بهترین زمان را برای گردش و تفریح انتخاب کنید اردیبهشت ماه تا اواسط مرداد مناسب است.

تفریحات مجاز در تالاب امیر کلایه

از تفریحات مجاز در تالاب امیرکلایه می‌توان به ماهیگیری، قایق‌سواری، گردش و پیک نیک اشاره کرد.

جانوران منطقه امیر کلایه

  • خزندگان

در تالاب امیر کلایه جانوران و خزندگان گوناگونی همچون مار آبی، لوس مار و سوسمار زندگی می‌کنند.

  • دوزیستان تالاب

قورباغه سبز و قورباغه درختی دو گونه از قورباغه ها هستند که در این آبگیر وجود دارند. لاک پشت پشت برکه‌ای و پشت خزری هم نوعی از دوزیستان هستند که در تالاب امیرکلایه زندگی می‌کنند.

  • پستانداران

حیواناتی همچون شغال، گربه جنگلی و تشی در این منطقه از امیرکلایه به سر می‌برند.

  • آبزیان

اردک ماهی، سوزن ماهی، ماهی ریز نقره ای، سوف حاجی، ماهی سیم پرک، گامبوزیا، ماهی کپور، گاو ماهی مرمری تعدادی از آبزیانی هستند که در تالاب امیرکلایه وجود دارند.

 

تالاب امیرکلایه

 

  • پرندگان تالاب

در ناحیه امیرکلایه 133 نوع پرنده وجود دارد که باکلان بزرگ و کوچک، غاز خاکستری، اردک ارده ای، اردک سرسبز نمونه‌ای از این پرندگان هستند.

دسترسی به تالاب امیر کلایه

اگر قصد دارید با اتومبیل به تالاب امیرکلایه بروید 330 کیلومتر از تهران به گیلان رفته و 42 کیلومتر مانده به لاهیجان به‌سمت تالاب بروید و اگر تصمیم دارید با اتوبوس بروید ابتدا با اتوبوس تهران-لاهیجان به لاهیجان رفته و از آنجا با ماشین‌های کرایهای به‌سمت تالاب حرکت کنید.

جاذبه‌های اطراف تالاب امیر کلایه

  • تالاب انزلی

در نزدیکی تالاب امیر کلایه تالاب انزلی قرار دارد که می‌توانید از آن بازدید کنید. اکثراً نام تالاب انزلی را شنیده اند. این تالاب جز بزرگ ترین تالاب های جهان است. تالاب انزلی در شهر انزلی و جنوب غرب خزر و غرب دلتای سفید رود است. تقریباً در تمام قسمت‌های این تالاب نیلوفر آبی وجود دارد. در حاشیه‌های تالاب نیزارها و لاله های دریایی صحنه زیبایی را برای گردشگران به‌وجود آورده است. از بهترین تفریحات در طی سفر به تالاب انزلی می‌توان به قایق‌سواری اشاره کرد.

  • چمخاله گیلان

چمخاله شهری ساحلی در حوالی تالاب امیرکلایه و نزدیک به لنگرود است. به‌دلیل امکانات مناسب در سواحل چمخاله این مکان به یکی از مناطق دیدنی در استان گیلان تبدیل شده است. رودخانه پرآبی که در قدیم محلی برای رفت‌وآمد کشتی‌های ایرانی و روسی بود امروزه به‌دلیل زیبایی و آب فراوانی که دارد باعث مشهور شدن چمخاله شده است.

 

 

  • پل چوبی کیاشهر

یکی از مناطق دیدنی استان گیلان پل چوبی کیاشهر است. بندر کیاشهر یکی از بنادر توریستی بوده و بهترین نقطه گردشگری آن پل چوبی است. این پل چوبی که از میان تالاب بوجاق می‌گذرد یک کیلومتر طول دارد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×