گیلان ، زیبا کنار
0133416

تالاب انزلی فراتر از یک تالاب

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-09
تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب انزلی یکی از تالاب های زیبا و مهمی است که در انزلی واقع شده است. استان گيلان يكي ازمناطق سرسبز و زيباي حاشيه درياي خزر مي باشد و شهرها و روستا هاي هم جوار و بسيار ديدني دارد كه يكي از شهر هاي اين استان، انزلي مي باشد. اين شهر به عنوان يك منطقه جاذب توريست و با داشتن طبيعت زيبا و دست نخورده از اهميت بسياري برخوردار مي باشد. بندر انزلي، بزرگ ترين بندر ساحلي درياي خزر مي باشد و از نظر آب و هوا اغلب بارش هاي فراواني را در طول سال دارد. نزديك بودن اين خطه به درياي خزر و بارش هاي زياد آن باعث به وجود آمدن جلوه هاي زيبا و فراواني در اين شهر شده است. مهم ترين مكان ديدني اين شهر تالاب انزلي مي باشد. اين تالاب واقع درجنوب غرب انزلي است و40 كيلومتر تا رشت فاصله دارد. درجنوب تالاب انزلي، شهر صومعه سرا قرار دارد و از شمال به شهر انزلي مي رسد، از غرب با شهر كپورچال و آب كنارانزلي هم جوار مي باشد و ازسمت شرق با پير بازار مجاورت دارد.

تالاب انزلی

 

تالاب انزلی در دنيا به دليل داشتن تنوع موجودات جاندار، منحصر به فرد مي باشد. آب اين تالاب شيرين است و به همين دليل بازديد كنندگان و گردشگران زيادي به اين منطقه سفر مي كنند. وجود نيلوفرهاي آبي بسيار كه با حركات مواج آب ، حركت مي كنند و ني زارها ولاله هاي دريايي، چشم هر شاهدي را به تحسين بر مي انگيزد. مساحت تالاب در فصل باران هاي موسمي به 120 كيلومتر مربع مي رسد و در فصل هاي كم باران 80 كيلومتر مربع وسعت دارد. عمق اين تالاب در فصول پر از بارش 2/5 متر  مي باشد. تالاب انزلي در ساحل درياي خزر واقع شده  است و از 11 رود اصلي كه از مزارع زيادي عبور كرده اند و به اين تالاب جريان مي يابند متشكل شده است. در كنار اين رود ها 30 رودخانه كوچك و فرعي نيز وظيفه تغذيه تالاب را برعهده دارند. پس از عبور اين رودها و رودخانه ها و تصفيه آب توسط كانال كشتيراني، به درياي خزر مي ريزند. مناظر زيباي واقع در تالاب، وجود نيلوفرهاي آبي و لاله زارها در تابستان، مشتاقان زيادي را براي گريز از گرماي تابستان به سمت خود جذب مي كند.  قايق سواري و ديدن اين منظره از نزديك براي گردشگران داخلي و خارجي لذت بخش خواهد بود.

 

تالاب انزلی

 تالاب چیست؟

 تالاب شامل، مجموعه اكوسيستم ( زندگي) خشكي و آبي مي باشد و تالاب انزلي با مساحت 20000 هكتار  وعمق حدود يك متر، تالابي نمونه و بي نظير مي باشد. مي توان گفت تالاب خليجي است كه توسط ماسه از دريا جدا شده است.

تالاب انزلي  زيستگاه پرندگان، جانوران نادر و گياهان مختلف

در لابه لاي شاخ و برگ گياهان تالاب، محل تخم گذاري گونه هاي متفاوت پرندگان و آبزيان زيادي مي باشد. گاهي پرندگان مهاجر براي توقف و استراحت اين مكان را انتخاب مي كنند. تاكنون شاهد 100 گونه پرنده در اين تالاب بوده ايم. اگر به مشاهده اين پرنده ها علاقه مند باشيد تالاب محل مناسبي براي گرفتن عكس، فيلم و مشاهده اين پرندگان از نزديك مي باشد. ازجمله اين پرندگان مي توان به حواصيل ، گونه هاي مختلف اردك،كشيم سياه گردن،  قو، انواع مختلف غازها، يلوه كوچك، خوتكا، فيلوش، و گونه هاي شكارچي مانند عقاب تالابي، ليل، دليچه، سنقر تالابي، پرستوهاي دريايي و كاكايي را به شمار آورد. در اين تالاب كه يك منطقه حفاظت شده محسوب مي شود،50 گونه ماهي نيز موجود مي باشدكه ماهي كپور، هشترخان، سوف، سيم، شوك و اردك ماهي از ماهيان بومي منطقه و ماهي سفيد،كولي و سياهكولي از  جمله ماهيان مهاجر تالاب مي باشد.  تالاب انزلي زيستگاه گياهان مختلفي چون ني ، لوئي، آزولا، سه كوله خيز، لاله تالابي مي باشد. به غير از تالاب انزلي مناطق : سلكه، زيستگا ه سرخانكل و سياكشيم  به عنوان پناهگاه پرندگان و انواع مختلف ماهي ها مي باشد.

 

تالاب انزلی

 

تالاب انزلي منطقه حفاظت شده

تالاب انزلي از سال 1354 در ليست مناطق حفاظت شده قرار گرفته است. جالب است بدانيد تالاب انزلي با تالاب كوشيره واقع در ژاپن رابطه خواهر خواندگي دارند. اين منطقه در سال  1393 از مناطق مورد توجه مونترال قرار گرفت و در فهرست مناطق نيازمند به مراقبت قرار گرفته شد. اين نكته قابل تامل است كه منطقه اي با شهرت و ديدني هاي بسيار توسط ساكنين و گردشگران نيز بايد از اهميت خاص برخوردار باشد تا به جانوران و زيستگاه اين جانوران آسيبي نرسد.

 

تالاب انزلی تفرجگاه  علاقه مندان ورزش و تفريح

 قايق سواري، جت اسكي وكاياك سواري از ورزش هاي هيجان انگيز و مفرح در تالاب انزلي مي باشد. علاوه بر اين ورزش ها شما مي توانيد تجربه ماهي گيري را نيز داشته باشيد. البته بايد زمان مناسب براي ماهي گيري را انتخاب كنيد تا به زندگي و اكوسيستم آبزيان آسيب نرسد براي اين مورد سعي كنيد از ساكنين و بومي هاي منطقه كمك بخواهيد.

جزيره هاي تالاب انزلی

  • جزيره قلم گوده بزرگ و كوچك:اين منطقه از امتداد جنوبي و ساحل شرقي انزلي گسترده شده است و محل مناسبي براي بارگيري و لنگر انداختن كشتي مي باشد. جزیره قلم گوده داراي گذرگاه بزرگ و عميقي مانند رود خانه مي باشد كه كشتي مي تواند از اين گذر گاه به راحتي عبور كند و تبادل كالا انجام دهد. جزيره اغلب از نيزار پوشيده شده و چراگاه حيوانات اهلي مي باشد. اين جزيره با پل ماشين رو، به شهر وصل مي شود.
  • جزيره ميان پشته بزرگ و كوچك: اين جزيره 1متر بالاتر از سطح آب قرار گرفته و جنگلي مي باشد. به علت بادهاي شديد اغلب شاهد سيل زدگي در جزيره مي باشيم. از آثار قديمي اين جزيره به باغ شاه، در زمان خسرو خان مي توان اشاره كرد، پنج ويلا و چهل و پنج كلبه ماهي گيري در اين جزيره وجود دارند. جزاير ميان گوده، اكبر آباد، ميان پشته كول، مرادگوده، چراغ پشتان، خشكي، سيد كاظم، پيله علي باغ (پله علي باغ)، مير حسن باغ ، طالقاني،و آبكنار ازديگر جزاير تالاب مي باشند.

انزلي  قطب اقتصادي: بندر انزلي از نظر موقعيت مكاني و نزديكي به كشورهاي حاشيه درياي خزر از اهميت بسياري برخوردار است . نزديكي به منابع نفت و گاز درياي خزر ، وجود منابع سرب ، آهن ، روي ، وجود فرودگاه و كشتيراني،  شيلات، ترانزيت بار به وسيله جاده هاي بين المللي و ارتباط با كشورهاي آذربايجان، ارمنستان ، روسيه و باكو موجب شده رونق اقتصادي اين شهر از هر جهت قابل توجه باشد و تالاب انزلي به عنوان يك مكان تفريحي و جاذب توريست همانند نگيني به اقتصاد كشور رونق بيشتر مي بخشد.

امیدوارم از مطالعه مطلب تالاب انزلی لذت برده باشید.

 

تالاب انزلی

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×