گیلان، زیباکنار
0133416

تالاب عینک

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-07-02
تالاب عینک

تالاب عینک مکان زیبا و البته تالابی در دل شهر است. به این دلیل قصد داریم تا با هم به بررسی یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای گیلان بپردازیم. در متن طبیعت‌گردی امروز مسلماً باید ابتدا مکان مورد نظرمان را به‌خوبی شناسایی کنیم و از قبل مسیر های رسیدن به آن و همچنین شرایط جاده‌ای و آب‌وهوایی را بررسی کنیم. تا با آگاهی از قبل برای لذت‌بردن آماده شویم.

تالاب عینک  مکان زیبا و البته تالابی در دل شهر است. به این دلیل قصد داریم تا با هم به بررسی یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای گیلان بپردازیم.

تالاب عینک کجاست؟

تالابی که میان انبوهی از ساختمان‌های شهر، تفریحی زیبا و آرام را برای ساکنین این منطقه و گردشگران فراهم آورده است. مقصد گردشگری خود را روی تالاب عینک تنظیم می‌کنیم. حالا اگر می‌خواهید تا بیشتر و بهتر با این مکان اشنا شوید و یا اگر می‌خواهید بدانید چرا نام این تالاب به عینک مشهور است، در ادامه با ما همراه شوید.

 اگر بخواهیم مسیر تالاب عینک را به شما معرفی کنیم باید بدانید که اگر از غرب شهرستان رشت وارد شوید، تالاب وسیعی را در راه خود می‌بینید که دومین تالاب بزرگ استان گیلان است. از سال‌های دور این تالاب محل ماهیگیری بوده و البته امروزه هم این کار در این تالاب ادامه دارد. پس اگر از علاقه‌مندان به تفریح ماهیگیری هستید می‌توانید ماهی‌هایی از نوع کپور و آزاد را در این تالاب صید کنید .

تالاب یا مرداب عینک در غرب شهر رشت و در نزدیکی پارک دانشجو رشت قرار گرفته است. تالاب عینک هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین تالاب شهری ایران شناخته می‌شود و تبدیل به یکی از پربازدید ترین جاذبه‌های گیلان شده است.

 شاید برای شما جالب باشد یا از خود پرسیده باشید چرا نام این تالاب عینک است؟

تالاب عینک تالاب عینک

فلسفه نام تالاب عینک

شاید علت اصلی نام گذاری این تالاب را بتوانیم به‌راحتی حدس بزنیم که چرا این تالاب به عینک شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری به عکس هوایی تالاب عینک مربوط می‌شود. به این علت که این تالاب از بالا شبیه به عینک است.

این تالاب در فصل‌های مختلف و با توجه به بارندگی ها دارای ابعاد متفاوتی است و این بسیار جالب است. وسعت این تالاب در زمان گذشته ۵۵ هکتار بود که هم‌اکنون با توجه به کاهش بارندگی در طی سال‌های اخیر و همچنین عدم رسیدگی مسئولین، این وسعت به ۳۳ هکتار کاهش پیدا کرده است .

تنوع زیست‌محیطی

در گذشته نه‌چندان دور تنوع درختی زیادی از قبیل انار وحشی و ازگیل و خیزران در اطراف تالاب به وفور یافت می‌شد. پرندگان مهاجر نیز این تالاب را به‌عنوان مقصد و یکی از استراحتگاه های خود قرار داده بودند. اما در چند دهه اخیر، با گسترش بی رویه ساخت‌وسازها، اکوسیستم این طبیعت دچار اختلال شده است و کمتر شاهد این چرخه طبیعی هستیم.

در این تالاب، آبزیانی مثل ماهی در حال تکثیر و پرورش هستند. از ماهی‌های پرورشی در این تالاب می‌توانیم به ماهی قزل آلا اشاره کنیم .

در حال حاضر مرداب عینک هم به مانند  بسیاری از مناطق زیبای  طبیعی و محیط زیست  کشورمان با مشکلات زیادی روبه روست. البته متاسفانه یکی از این مشکلات، رها کردن زباله‌هایی است که گردشگران و ساکنین در این منطقه تولید می‌کنند و متاسفانه جمع‌آوری نکرده و در طبیعت زیبا رها می‌کنند. امروزه اما با تلاش مردم و با افزایش سطح آگاهی گردشگران، اینگونه از صحنه‌های دلخراش در تالاب کم شده است.

در سال‌های اخیر نیز شیطان زیبای تالاب یعنی سنبل آبی لطمه زیادی به تالاب زده است. علت این لطمه کمبود اکسیژن است. این گیاه اکسیژن آب را به حداقل می‌رساند و باعث نابودی جانداران آبزی می‌شود. گروه های مردمی زیادی به‌صورت خودجوش به پاکسازی تالاب عینک پرداخته اند. ولی متاسفانه هنوز هم شاهد رشد و تکثیر این گیاه در تالاب هستیم.

اما با همه این شرایط اگر می‌خواهید روزی را جدای از مشغله‌های هفته در مکانی طبیعی و زیبا با صدای پرندگان بگذرانید و یا حتی اگر از طرفداران تفریح ماهیگیری هستید و برایتان مهم است که محل تفریحتان علاوه بر همه این‌ها از مسافتی نزدیک به شهر رشت و محل اقامت شما برخوردار باشد حتماً بازدید از این تالاب زیبا را در برنامه طبیعت‌گردی خود قرار دهید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×