گیلان ، زیبا کنار
0133416

تالاب میانکاله بهشهر ، بهشت پرندگان مهاجر

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-26
تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله بهشهر ، بهشت پرندگان مهاجر

ایران زیبای ما کشوری چهار فصل است و در جغرافیای منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده است. این موضوع هم  علت بوجود آمدن مجموعه‌ای از جانورانی که بسیار نایاب هستند شده به‌طوریکه آنها را امروزه می‌توان تنها در این مکان‌ها یافت کرد. این موضوع علت اصلی مهاجرت سالیانه پرندگان مهاجر بسیاری در فصل زمستان آن هم برای پشت سر گذاشتن سرمای شدید مناطق شمالی جهان ، به کشورمان است. از محبوب‌ترین مقاصد در بین پرندگان مهاجر تالاب زیبای میانکاله است. که در ادامه متن قصد معرفی ان را داریم . برای شناختن این مکان زیبا و بهشت پرندگان با ما همراه باشید.

 این تالاب بین‌المللی  بخشی از زیبایی بی‌نظیر کشور ایران است که به بهشت پرنده نگری ایران هم شهره است.

تالاب بین المللی میانکاله یکی از مهم‌ترین، بکرترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری استان مازندران و شهرستان بهشهر است. جدای از مهاجرت هر ساله هزاران پرنده جذاب و حتی نایاب انعکاس بوته‌های انار و تمشک وحشی در آب، در کنار حضور هزاران درخت که دور تا دور این تالاب را پوشانده است به این پناهگاه کم نظیر ارزش بی‌نظیری می بخشد.

شما اینجا می‌توانید ساعت‌ها منظره‌ای بی‌بدیل و سرشار از زندگی را نظاره گر باشید. تالاب میانکاله غرق در آواز پرندگان در طلوع صبح گاهی اگر آمیزه با مه و غبار صبحگاهی باشد به اوج زیبایی خود می‌رسد چه برسد به زمانی که نواره ای از پرندگان زیبای مهاجر را در کنار آب تالاب ببینید. 

 

تالاب میانکاله بهشهر

 

مراتع و چراگاه‌های سرسبز و بزرگ در کنار تپه شنزارهای متعدد و بوته های کوچک و بزرگ که تداعی کننده‌ی کویر هستند قرار دارند. تالاب پر از پرواز و آواز و هیاهوی زندگی است.

اگر بخواهیم درباره نام میانکاله سخن بگوییم ، نام میانکاله دگرگون‌شده‌‌ی نام میان‌قلعه است. گال یا کال خدای ایران باستان است.

حیات وحش میانکاله که تنها بازمانده از مناطق نیمه مشجر دریای خزر است با مساحتی بالغ بر ۷۰ هزار هکتار در منتهی الیه جنوب شرقی دریا . تالاب میانکاله از زیباترین و شگفت انگیز ترین  تالاب‌های جهان محسوب شده در نتیجه در فهرست ذخیره‌گاه های طبیعی ثبت شده است.

هر ساله در پاییز تعداد بسیار زیادی پرنده مهاجر مانند قوها، پلیکان‌ها،  فلامینگو، باکلان ها، مرغابی‌ها و عقاب دریایی دم سفید پس از سفری بسیار طولانی و طاقت فرسا خود را به تالاب میانکاله می‌رسانند و تا اواخر فصل زمستان در آنجا می‌مانند. گروه‌های طبیعت‌گردی و تورهای پرنده‌نگری به‌همین دلیل بار سفر به  این تالاب را می بندند. میانکاله علاوه بر مقصد پرندگان مهاجر حیات وحش بی‌نظیری هم دارد. این منطقه زیستگاه پرندگان بومى مثل قرقاول و حیواناتی چون گرگ، خرگوش و گراز نیز هست.

شمال ایران تداعی کننده‌ی جنگل‌های انبوه و سرسبز و شاید رنگارنگ و جاذبه‌های طبیعت گردی برای همه ماست. جنس طبیعت منطقه میانکاله با سایر مناطق شمال کشورمان متفاوت است. جنگل زیبای انارستان درختانی به ارتفاع 4 یا 5 متر دارد. درختچه های گز و تمشک منظره‌ای بسیار جالب در کنار تپه‌های شنی  خلق کرده‌اند. تعجب نکنید اگر می شنوید که نظیر آن را در کمترین نقطه‌ای از دنیا می‌توانید پیدا کنید.

شهرستان بهشهر علاوه بر تالاب میانکاله جاذبه‌های گردشگری و طبیعت گردی فراوانی دارد. که به شما توصیه می‌کنیم اگر فرصت کافی دارید از آن ها نیز دیدن کنید.

 

تالاب میانکاله بهشهر

 

تالاب میانکاله مازندران در شبه جزیره‌ای به نام میانکاله قرار گرفته است. این شبه جزیره‌ی باریک از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیج گرگان منتهی می‌شود. رسیدن به این تالاب شاید رویای همه باشد اما پیش از هر چیزی دانستن یک نکته لازم است آن هم این که بازدید از تالاب میانکاله تنها با مجوز اداره‌ی سازمان حفاظت محیط زیست بهشهر امکان‌پذیر است.

تورهای طبیعت‌گردی که تعداد افراد محدودی را برای بازدید از تالاب می‌برند مجوز دارند. همه می‌توانید این مجوز را دریافت کنید که در این صورت باید نامه‌ای خطاب به رییس سازمان محیط زیست بهشهر بنویسید.  

نامه را فکس کنید تا پس از بررسی، مجوز در اختیارتان قرار بگیرد. و پس از آن به این مکان رویایی و زیبا سفر کنید و روحتان را تازه کنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×