گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی جاذبه‌های دیدنی سوادکوه

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
جاذبه‌های دیدنی سوادکوه

با شنیدن نام سوادکوه کافی ست چند ثانیهای چشمان‌تان را بر هم بگذارید و به رویای شیرین سفر به دامنه‌های سرسبز دماوند بروید. جایی که نسیم‌های خنک بی‌وقفه جان شما را نوازش خواهند کرد و طبیعت بکر و آبشارهای زیبای آن مجالی برای از پا نشستن به شما نخواهد داد. طبیعت زیبای سوادکوه به‌واقع طبیعتی شگرف و دیدنی ست که برای دیدن جای جای آن باید وقت گذاشت و جاذبه‌های دیدنی سوادکوه کم نیستند. این روستا در دامنه‌های شرق دماوند واقع‌شده و یکی از ییلاقات بی‌نظیر استان مازندران است. جایی که در گرم ترین و بلندترین روزهای تابستان هم اثری از گرمای آزاردهنده هوا در آن نخواهید دید و هرآنچه که حس مس کنید نسیم‌های خنک همراه بوی علفزار تازه و برگ‌های خوش عطر درختان جنگلی ست.

آلاشت؛ جایی که عقاب در آن لانه دارد

یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر سوادکوه آلاشت است. چنانچه به سوادکوه سفر کنید و آلاشت را از دست بدهید به جرئت می‌توان گفت که نیمی از لذت سفر به سواد کوه را از دست داده‌اید. آلاشت یکی از شهرهای جذاب در حوالی سوادکوه است که نه نها دارای جاذبه‌های طبیعی است بلکه یکی از مناطق تاریخی با پیشینه‌ای غنی و کهن به‌حساب می‌آید.

آنچه که آلاشت را به شهری شاخص تبدیل کرده خانه‌هایی است که دارای سقف های شیروانی هستند و توانسته اند با معماری زیبا و بکر خود نام این شهر را در آثار ملی به‌ثبت برسانند. به‌راستی که معماری این شهر دیدنی ست. آب‌وهوای آلاشت بسیار پاک و تازه است و می‌توان در آن نفس کشید و ریه‌ها را از هوای تازه و خنک پر کرد.

معنای این شهر در زبان محلی آشیانه عقاب است چرا که ارتفاع آن بسیار بالاست و تنها عقاب است که می‌تواند با بال های قدرتمند خود تا این ارتفاع پرواز کند. بعید هم نیست که روزی آلاشت آشیانه عقاب های بوده است. برای رسیدن به آلاشت باید از فیروزکوه گذر کنید و بعد وارد یکی از فرعی های جاده شوید. بعد از عبور از شهر پل سفید به‌سمت چپ می پیچید و می‌توانید اینگونه به شهر زیبای آلاشت برسید.

رودخانه کسلیان در سوادکوه

رودخانه‌ای که در سوادکوه ار ارتفاعات شرقی شیرگاه سرازیر می‌شود و زیر پای شما جریان پیدا می‌کند رودخانه‌ای نیست جز رودخانه کسیلیان که باید آن را از نزدیک ببینید. این رودخانه در نهایت به رود تالار پیوند می‌خورد و با آن هم مسیر می‌شود. شما می‌توانید در این رودخانه انواع تفریحات هیجان‌انگیز و مفرح آبی را تجربه کنید. اصلاً یکی از دلایل محبوبیت این رودخانه در بین گردشگران همین تفریحات است. برای رسیدن به این رودخانه زیبا مسیر کوتاهی از جنگل پیمایی در انتظار شما است. شما باشد از سمت شیرگاه روانه شوید و بعد از عبور از میان درختان انبوه و زیبای این منطقه به حوزه رود کسیلیان برسید. شما می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری در حوالی این رود ثبت کنید و برای لختی استراحت راهی آلاچیق‌های زیبای این حوالی شوید.

سد سنبل رود در سوادکوه

این سد یکی از زیباترین و البته مهم‌ترین سدهای سواد کوه است که جاده شیرگاه واقع‌شده است. محیطی بکر و چشم‌نواز در حوالی این سد خودنمایی می‌کند که نشان از دست‌نخورده بودن آن دارد. شما می‌توانید در کنار دیدن از این سد خاکی زیبا در جنگل‌های انبوهی که سد سنبل رود در آن واقع‌شده گشت‌وگذار نمایید. اگر عاشق قایق‌سواری در آب‌های پاک و زلال هستید به شما قایق‌سواری در اسکله سنبل رود را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین تفریحاتی چون درشکه سواری و اسب‌سواری را می‌توانید در حوالی سد سنبل رود تجربه کنید. چنانچه می‌خواهید شب را در این منطقه سپری کنید می‌توانید اقدام به رزرو آلاچیق و کلبه چوبی در این منطقه نمایید.

جنگل راش یا همان سنگده در سوادکوه

اگر نامی از جنگل‌های باستانی و کهن هیرکانی شنیده باشید که قطعاً شنیدید، جنگل راش نیز بخشی از این جنگل‌ها به‌حساب می‌آید. بنابراین تاریخچه‌‌ای غنی و کهن پشت این جنگل‌های انبوه خوابیده. جنگل‌های زیبایی که درختان سربه‌فلک‌کشیده راش با برگ‌های شاداب و عطر دل‌انگیز خود سر تا سر آن را پوشانده اند. باید این جنگل را در فصل پاییز ببینید تا متوجه شوید که تا حه می‌توانید دلفریب و روح نوار باشد. قدم‌زدن در این جنگل‌های کوهستانی روح شما را از هرگونه دغدغه و انرژی‌های منفی پاک خواهد کرد. جنگل‌های هیرکانی رد پای خود را در تمام خطه شمال کشیده اند و مربوط به‌دوران ژوراسیک می‌شوند. نام هیرکان از آنجایی سرچشمه می‌گیرد که این منطقه را با نام سرزمین گرگ‌ها می‌شناختند.

شاید تعجب آور باشد اما در جنگل‌های راش سوادکوه درختانی وجود دارند که ارتفاع آن‌ها به بیش از چهل متر می‌رسد و همین موضوع نشان از قدمت بالای این جنگل دارد. درختان راش جزو کمیاب ترین درخت‌ها در ایران هستند و در این جنگل می‌توان این جواهرات را از نزدیک دید.

دریاچه شورمست در سواد کوه

تماشای انعکاس سایه درختان بر پهنه زلال دریاچه شورمست همراه با انعکاس تلالویی از آفتاب درخشان و تابناک به‌واقع شور و حالی وصف ناشدنی در جان شما خواهد انداخت. دریاچه شورمست از دیدنی‌های سواد کوه است که نمی‌توان از خیر دیدن آن گذشت و از سوادکوه رفت. این دریاچه بسیار وسیع است و وسعت آن به پانزده هزار متر مربع می‌رسد. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا حدود 940 است بنابراین بیراه نیست که در این منطقه تنها موج هایی از هوای خنک و نسیم‌های لطیف نوازشگر جان شما باشد. دریاچه شورمست در منطقه‌ای ییلاقی واقع‌شده و هوایی بسیار خنک دارد.

شما در مسیر رسیدن به دریاچه شورمست باید از جاده فیروزکوه عبور کنید و توفیقی اجباری نیز نصیب‌تان خواهد شد و آن هم گذر از پل ورسک و دیدن این اثر تاریخی زیبا و پرصلابت است. بنابراین می‌توانید این جاذبه زیبا و دیدنی سوادکوه را نیز از نزدیک ببینید.

آبشار آهکی اسکلیم در سوادکوه

شهرستان سوادکوه بیش از هشتاد و چهار آبشار را در قلب سبز خود جای داده است که یکی از آن‌ها آبشار آهکی اسکلیم است. اغلب این آبشارها در منطقه زیبای لفور قراردارند. بیراه نیست که این آبشار را عروس آبشارهای سواد کوه می نامند چرا که ار هر لحاظ متمایز از سایر آبشارها است. چه از دیدگاه زیبایی شناسی و چه از دیدگاه خواصی که در خود جای داده.

آب زلال این آبشار سرچشمهای جز یک تپه جنگلی ندارد. این آبشار یکی از هزارن دیدنی جنگل‌های افسانهای و کهن سوادکوه است. مسیر رسیدن به آبشار اسکلیم بسیار زیباست و شما را با چندین حوضچه و رودخانه زیبا روبه‌رو می‌کند. تعداد این حوضچه های به بیش از دویست حوضچه می‌رسد. اگر می‌خواهید یک روز کامل را در حوالی آبشار اسکلیم سپری کنید می‌توانید برای صرف ناهار غذاهای محلی و خوش طعم و عطر مازندران را در کلبه‌های چوبی اطراف امتحان کنید.

آبشار ترز در سوادکوه

اگر می‌خواهید با یک تیر دو نشان بزنید و در عین حال از بازدید از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی سوادکوه و از جاذبه‌های تاریخی هم دیدن‌کنید می‌توانید راهی آبشار ترز شوید. شما می‌توانید از طریق جاده هراز یا فیروزکوه راهی این آبشار زیبا شوید. آبشار ترز نیز یکی از یادگار های جنگل‌های افسانهای هیرکانی بر پهنه مازندران است. عطر بی‌نظیر پونه های کوهی در مسیر آبشار ترز مشام شما را پر خواهد کرد و مسیر رسیدن به آبشار را به شما نشان خواهد داد.

تابستان‌ها در این منطقه چیزی جز نسیم‌های خنک و روح نواز جان شما را نوازش نخواهد کرد. درختان سربه‌فلک‌کشیده انجیلی حکایت از دوران دور و دراز تاریخ در این منطقه دارند که صلابت آن‌ها را می‌توانید از ظاهرشان ببینید.

اگر عاشق سفرهای ماجراجویانه هستید راهی آبشار تزر در سواد کوه شوید. موسیقی گوش نواز پرندگان به‌همراه صدای دلنشین آب با هم ترکیبی از یک موسیقی جذاب را در گوش شما طنین‌انداز خواهند کرد. حیات وحش این منطقه بسیار دیدنی و جذاب است و نمی‌توان از آن گذشت.

نتیجه‌گیری

اگر گرمای تابستان امان شما را بریده و به‌دنبال منطقه‌ای ییلاقی با هوای پاک و خنک و با جاذبه‌های دیدنی بسیار زیبا می‌گردید ما شما را به سوادکوه این منطقه ییلاقی و بی‌نظیر دعوت می‌کنیم. جاذبه‌های دیدنی سوادکوه، روح شما را تازه خواهد کرد. منطقه‌ای که در قلب خود هزاران دیدنی طبیعی و تاریخی جای داده که هرکدام پیشینه‌ای غنی را در پس خود نگاه داشته‌اند. از پل ورسک گرفته تا دریاچه شورمست و شهر زیبای آلاشت که بر فراز کوهستان‌های پرصلابت واقع‌شده. اگر می‌خواهید تابستانی خنک و روح افزا را تجربه کنید سوادکوه بهترین انتخاب برای امسال شماست.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×