گیلان ، زیبا کنار
0133416

جاذبه های گردشگری بندرگز

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-25
جاذبه های گردشگری بندرگز

بندرگز یکی از شهرهای دیدنی استان گلستان است و جاذبه های گردشگری بندرگز کم نیستند ؛ از چشمه و ساحل و جنگل های پر طراوت آن که بگذریم باید گفت که بندرگز شهری با پیشینه ی تاریخی است. آری رد پای تاریخ و پیشینه ی غنی این کشور در گلستان و در شهرهایی چون بندرگز نمود پیدا کرده است. مارقلعه، قدیم قلعه و عروس قلعه از سازه های تاریخی بندرگز هستند که شاید کمتری کسی سراغ آن ها رفته باشد.

اگر به دنبال یک شهر ساحلی و آرام در خطه ی شمال می گردید که تعطیلات خود را در آن سپری کنید، دست از مازندران و گیلان بکشید و مسیر خود را به سمت گلستان کج کنید. این استان زیبا که در نوار شمالی کشور واقع شده است شاید به اندازه دو استان شمالی دیگر معروف نباشد اما آنقدر پتانسیل برای کشف و شهود دارد که می توانید از قدم به قدم شهرهای این استان دیدن کنید و شگفت زده شوید.

تپه های باستانی بندرگز نمادی از تاریخ کهن در این شهر بوده است که روزگاری حکومت های تاریخی در آن حکمرانی کرده اند. بندرگز شهری کوچک اما شگفت انگیز است که حرف ها برای گفتن دارد. پیوند هرچه زیبای ساحل و جنگل در این شهر و آب و هوای خوش آن شما را مجاب خواهد کرد که برای گردش های مهیج و منحصر به فرد در مکانی آرامش بخش لزوما نباید مقصد تان را مازندران یا گیلان انتخاب کنید.

در ادامه قصد داریم گشت و گذاری در بندرگز داشته باشیم پس اگر چمدان تان را بسته اید و آماده ی سفری دلنشین و خاطر انگیز هستید با ما همراه شوید تا جاذبه های گردشگری بندرگز را بیان کنیم.

بندرگز کجاست؟

بندرگز آستانه ی ورود شما به استان گلستان است. طبیعت رنگارنگ و دلنشین آن همچون فرشی قرمز در زیر پای شما هنگام ورود به استان گلستان پهن خواهد شد و خوشامد گویی جانانه ای به شما خواهد گفت. جایی که سالهاست پناهگاه حیات وحش و مرغان مهاجر بوده و مردمان مهمان نواز و دوست داشتنی آن با هنر دست خود صنایع دستی بی نظیری را تولید و به جهان صاد کرده اند؛ نمونه آن فرش های سنتی و اصیل ترکمن است که در دنیا مثال ندارد.

بندرگز در غربی ترین نقطه ی استان گلستان واقع شده است؛ جایی که اگر پای تان را چند قدم آن طرف تر بگذارید وارد محدوده ی مازندارن می شوید. می دانید که؟ روزگاری مازندارن و گلستان یک استان واحد بودند و زمانی که جدا شدند بندرگز در مرز این دو استان قرار گرفت. فاصله ی بندرگز تا گرگان 44 کیلومتر است و دسترسی آن به مرکز استان بسیار سهل و راحت است.

بندرگز نه امروز و نه دیروز بلکه از دوران قاجار منطقه ای پر رونق بوده و به عنوان یکی از قطب های قدرتمند تجاری و بازرگانی شناخته می شده است. اسکله ی چوبی این بندر که در زمان ناصدرالدین شاه برپا شد یکی از دیدنی های منحصر به فرد بندرگز است که باید از نزدیک ابهت و شکوه آن را نظاره گر باشید. بیشتر از نمی گوییم و سراغ جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری بندرگز می رویم. اگر شما به بندرگز سفر کنید به کدام مناطق آن خواهید رفت؟ با ما همسفر شوید تا جاذبه های گردشگری بندرگز  را بشناسید.

اسکله تاریخی بندرگز

بندرگز یکی از زیباترین سواحل شمال را نصیب خود کرده. جای که ساحل آن بر عکس بسیاری از مناطق شمالی پوشیده از سنگ ها و صخره های مستحکمی است که با کوبیدن هر باره ی موج دریا به آن، شما نیز از طراوت و تازگی لبریز خواهید شد. دریای زیبا و پر خروش بندرگز مکانی عالی برای قایق سواری و تنی به آب زدن است. شاید این اسکله ی تاریخی بندرگز را بتوان زیباترین مکان دیدنی آن دانست. اگر اهل خرید و گشت و گذار در بازار های محلی هستید، بازارچه ساحلی بندرگز را از دست ندهید.

جنگل جهان مورا

جنگل های بندرگز از جمله بکرترین جنگل هایی هستند که پای کمتر آدمی به آن ها باز شده و از همین رو فضایی هیجان انگیز و دلچسب دارند؛ به ویژه برای افرادی که به دنبال کسب آرامش و نقاط دنج هستند و از هیاهو و مکان های شلوغ فراری.

جنگل جهان مورا که با نام وطنا هم از آن یاد می شود، یکی از زیباترین جنگل های بندرگز است که در دامنه های شمالی البرز واقع شده و رنگ و بویی از صلابت و شکوه البرز را با خود به همراه دارد. اگر عاشق گونه های متنوع گیاهی هستید، این جنگل شما را شگفت زده خواهد کرد چرا که گونه های گیاهی متنوعی را در آن خواهید دید از بوته های پیچک و تمشک های وحشی و گیاهان دارویی گرفته تا درختان سر به فلک کشیده ی راش و افرا و بلوط.

این جنگل مامن و پناهگاه گونه های مختلف حیواناتی است که جنگل های بندرگز خانه ی اصلی آن هاست. حیواناتی همچون روباه، خرگوش، شغال و پرندگانی که صدای لطیف و ۀهنگین آن ها نوازشگر گوش های شما خواهد بود.

آبشار چلم ریز بندرگز

اگر عاشق سنگ نوردی، کوهنوردی و تفریحاتی هستید که نمک هیجان آن ها بیشتر است، سراغ آبشار چلم ریز بیایید چرا که برای رسیدن به آن باید از صخره های این آبشار بالا بروید. هرچند مسیر پیمایش آن می سخت است اما منظره زیبایی که در ارتفاع انتظار شما را می کشد حیرت انگز است. این آبشار 15 متر ارتفاع دارد و جوش و خروش رودهای طغیانگر آن باعث شده تا هیچ گاه آب آن گل آلود نشود. بنابراین فرقی ندارد در کدام فصل به این آبشار سفر کرده اید حتی در بارندگی های پیاپی بهاری و پاییزی نیز شاهد آب زلال و پاک این آبشار خواهید بود.

آبشار چلم ریز به واسطه ی نوعی پوشش گیاهی به نام چلم که در این حوالی رشد می کند به نام چلم ریز نامگذاری شده است. پس اگر هیجان بیشتری می خواهید می توانید به دنبال این گیاه باشید که سرشار از خاصیت است. فراموش نکنید که برای صعود به این آبشار باید تجهیزات کافی همراه داشته باشید.

پارک جنگلی باغو بندرگز

بندر گز در داشتن جنگل های بکر و زیبا کم نمی آورد.س یکی از این جنگل های خوش آب و هوا پارک جنگلی باغو است که در جنوب شرقی بندر گز واقع شده. جاده ای که برای رسیدن به باغو باید طی کنید جاده ای آسفالته است و نه تنها مسافران و گردشگران بلکه بومیان منطقه نیز برای تفریح و تفرج راهی این جنگل می شوند. امکانات تفریحی و رفاهی پارک جنگلی باغو برای استراحت شما تکمیل است. بنابراین اگر قصد کمپ زدن در جنگلی رویایی و دل انگیز را داشتید تجهیزات کمپ را با خود همراه داشته باشید.

فانوس دریایی بندرگز

نام این مکان احتمالا شما را به یاد فیلم های مهیج و تخیلی خواهد انداخت. فانوس دریایی همانطور که از اسم آن پیداست در ساحل بندرگز واقع شده و تاریخچه ی آن به دوران قاجار باز می گردد. این فانوس در واقع به واسطه ی روس ها در این مکان بنا شده و کاربرد اصلی آن در زمان های قدیم راهنمایی کشتی های تجاری بوده است. ارزش فانوس دریایی بهقدری است که در سال هشتاد و چهار به عنوان یکی از آثار ارزشمند در فهرس تاریخی ایران به ثبت رسید. بنابراین اگر به بندرگز و ساحل زیبای آن سفر کردیدف دیدن از فانوس دریایی را فراموش نکنید.

جنگل نرگسی بندرگز

اگر نام مناطق شگرف و ییلاقی هزار جریب را شنیده اید باید بگوییم که مسیر دسترسی جنگل نرگسی متصل به این مناطق ییلاقی و زیبا است. هرچند جنگل نرگسی دارای راه دسترسی از مناطق مختلفی می باشد؛ همچون لیوان، تلور و نوکنده. این جنگل از جمله بکرترین و دست نخورده ترین جنگل های بندرگز است که پای کمتر انسانی به آن باز شده است.

این جنگل دارای امکانات کاملی از بابت سرویس بهداشتی، آب لوله کشی و مسیرهای آسفالته دارد اما اگر برای اقامت در این جنگل بار و بندیل بسته اید باید گفت که راه پر خطری را انتخاب کرده اید چرا که این جنگل مامن حیواناتی چون خرس، روباه، عقاب، گربه وحشی و گراز است. هرچند این موضوع هیجان قصه را بیشتر می کند اما ریسک روبرو شدن با این حیوانات را نیز در بر دارد. بنابراین توصیه می کنیم برای قامت در جنگل نرگسی، روز را انتخاب کنید.

بنای تاریخی گمرک بندرگز

گمرک بندرگز یک سازه ی آجری است که قطر دیوارهای آن به 40 سانت می رسد. این سازه در سال 1281 توسط مهندسین بلژیکی بنا شده و با گذشت این همه سال، استحکام و مقاومت آن مثال زدنی ست. اگر اهل بازدید از مکان های تاریخی و قدیمی هستید، ساختمان گمرک بندرگز را فراموش نکنید. این بنا دارای ایوان و پنجره هایی قدیمی است و در ساخت آن از چوب و سفال بهره گرفته شده.

نتیجه گیری

بندرگز شهری کوچک اما مثال زدنی ست که در  حوالی دریای خزر واقع شده و زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. هرچند که بندرگز همچون سایر شهرهای شمالی از دریا و ساحل و جنگل بهره مند است اما با گشت و گذار در این شهر خواهید فهیمد که جنس زیبایی های آن قابل مقایسه با هیچ کجای دیگر نیست و در نوع خود خاص و شگفت انگیز می باشد. اگر به دنبال تنوع در سفرهای شمالی خود هستید، بندرگز انتخابی عالی برای سفر هیجان انگیز شما خواهد بود.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×