گیلان، زیباکنار
0133416

جزیره آشوراده تنها جزیره خزر

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-20
جزیره آشوراده

آشوراده جزیره‌ای زیبا در دریای خزر است که لقب تنها جزیره شمالی ایران را به‌ خود اختصاص داده. اگر کمی اهل تاریخ باشید به‌ خوبی می‌دانید که جزیرآشوراده تا چه حد در تاریخ معاصر ایران نقش داشته است. این جزیره که در مرکز شبه‌جزیره میان‌کاله قرار دارد در بندرترکمن و استان گلستان واقع‌ است. این منطقه از لحاظ زیست‌محیطی دارای تأثیرات شگرف و چشمگیری در استان و در سطح ایران بوده است. به‌ قدری که در سال 54 به‌ عنوان نخستین مناطق زیست کره زمین به‌ ثبت رسید.

جزیره آشوراده از بابت عضویت در پناهگاه حیات وحش، منطقه‌ای مهم و قابل توجه در استان به‌ شمار می‌رود. چراکه در تمامی فصول سال میزبانی مهمان‌نواز برای پرندگان و مرغان مهاجر بوده و هست. حدود نیمی از خاویار این محصول ارزشمند و قیمتی در ایران در حوالی جزیره آشوراده تامین می‌شود. بنابراین می‌توان جزیره آشوراده را از لحاظ تأثیرگذاری اقتصادی در رتبه بالایی دسته‌بندی کرد. در ادامه قصد داریم سفری به این جزیره زیبا و دل‌انگیز در قلب دریای خزر بزنیم. مطمئناً برای شما هم سفر به یک جزیره که دورتادور آن با آب‌های دریایی احاطه‌شده هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی خواهد بود. بنابراین در این سفر با ما همراه باشید.

جزیره آشوراده کجاست؟

نام جزیره آشوراده از روستایی با همین نام در حوالی بندرترکمن گرفته‌ شده است. این روستا در 25 کیلومتری بندرترکمن قرار دارد و دارای آب‌وهوایی دلپذیر و مطبوع است. مردم آن افرادی مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی هستند که عده زیادی از آن‌ها به زبان ترکی محلی سخن می‌گویند. با این حال به‌ طور کامل بر زبان فارسی اشراف دارند. بنابراین اگر به این منطقه سفر کردید، با لهجه شیرین این مردم از نزدیک آشنا خواهید شد.

برای دسترسی به جزیره آشوراده تنها می‌توانید از قایق‌های بومی و محلی استفاده کنید، چراکه حتماً باید گذری از آب‌های دریا داشته‌ باشید تا به جزیره برسید. جزیره آشوراده در زمان‌های گذشته تنها محدود به‌ همین یک جزیره نبود. بلکه دو جزیره دیگر نیز در جوار آن و در قلب دریای خزر وجود داشتند که با گذشت زمان و تغییراتی که در شرایط جوی به‌ وجود آمد، دو جزیره دیگر زیر آب‌های خزر مدفون شدند و اکنون تنها بازمانده آن‌ها جزیره آشوراده است.

جزیره آشوراده به‌ واسطه زیر آب‌رفتن دو جزیره دیگر مدتی از سکنه خالی شد و همچنین بخش اعظمی از وسعت آن کاهش پیدا کرد. این جزیره در گذشته وسعتی برابر با 1200 هکتار داشت که اکنون تنها 400 هکتار آن به‌ صورت خشکی باقی مانده. با این وجود یکی از دیدنی‌های شگفت‌انگیز و زیبای استان گلستان است که صیادان و کارکنان شیلات در آن به سکونت و زندگی مشغول هستند. زندگی در جزیره‌ای که عنوان تنها جزیره خزر را دارد می‌تواند هیجان‌انگیز و دلچسب باشد. بنابراین اگر دوست دارید این سبک از زندگی را تجربه کنید می‌توانید سفری دلپذیر به آن داشته‌ باشید.

ریشه نام آشوراده به چه چیز برمی‌گردد؟

در زبان شیرین ترکمنی، آشوراده به معنای جزیره آشور است. در واقع اینکه ما می‌گوییم جزیره آشوراده اشتباه است و آوردن لفظ آشوراده به‌ تنهایی می‌تواند کفایت کند. آشوراده در زبان محلی متشکل از دو بخش آشیر و آدا است و ریشه در دامداری مردم در این منطقه دارد. مردم در گذشته دام‌های خود را برای چرا به آشورا ده می‌آوردند و این نام سالیان سال است که بر این جزیره نهاده شده.

جزیره آشوراده، جزیره‌ای تأثیرگذار در اقتصاد

جزیره آشوراده یک پناهگاه و مأمن برای حیات وحش است. پرندگان زیادی سالانه به این جزیره مهاجرت می‌کنند. این جزیره همچنین مأمن حیوانات زیادی همچون اسب، شغال، گراز، قره‌قاول و روباه است. بنابراین اگر به حیات وحش علاقه دارید، می‌تواند مکانی عالی و دیدنی برای شما باشد.

نام ببر مازندران را حتماً زیاد شنیده‌اید. به ویژه در سال‌های اخیر که اهمیت بیشتری به حیات وحش داده شده است. شاید عجیب و شگفت‌انگیز باشد که این جزیره روزگاری پناهگاه ببر مازندران بوده است. تاریخچه این جزیره خاطرات زیادی را در دل خود دارد که نشان از روزگارانی دارد که بر جزیره آشوراده گذشته. روزگارانی که امروز شاید تنها نام آن‌ها در تاریخ باقی‌مانده و اثری از آن‌ها نیست.

مرغوب‌ترین خاوریارهای جهان در جزیره آشوراده بدست می‌آید و همین کافی است تا نام این جزیره را در دنیا به جزیره‌ای منحصربه‌فرد تبدیل کند. نه‌ تنها خاویار بلکه انواع و اقسام ماهی‌های پرطرفدار دریای خزر همچون سفید، ازون‌برون، فیل ماهی و کپور را می‌توان در جزیره آشوراده صید کرد. اگر سفری به جزیره آشوراده داشتید می‌توانید لذیذترین غذاهای دریایی را میل کنید.

جاذبه‌های دیدنی جزیره

تصور اینکه در قلب دریای خزر، آن هم در جزیره‌ای دور، زندگی و حیات وجود دارد و می‌توان به این منطقه برای سیاحت و تفریح رفت، تصوری هیجان‌انگیز و شیرین است. بنابراین اگر عزم خود را جزم کرده‌اید که سفری به جزیره آشوراده داشته‌ باشید، ما به شما خواهیم گفت که کدام مناطق آن دیدنی‌تر است. جزیره آشوراده برای افرادی که می‌خواهند چند صباحی دور از هیاهو و سروصدا باشند، مکانی عالی و بی‌نظیر است.

پرندگان مهاجر

این جزیره همواره مأمن پرندگان مهاجر بوده و پناهگاهی برای حیوانات به‌ شمار می‌رود. به نظاره نشستن طلوع و غروب خورشید بر پهنه وسیع دریای خزر و گوش‌سپردن به صدای مرغان و پرندگان مهاجر دریایی می‌تواند شما را از سنگینی حس و حال زمین رهایی دهد و برای مدتی در خلسه‌ای آرامش‌بخش فرو ببرد. تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال به این جزیره سفر کرده‌اید، جزیره آشوراده همواره خانه پرندگان زیبای مهاجر است. پرندگانی که حتی تماشای پرواز آن‌ها می‌تواند حس رهایی را به شما القا کند.

تماشای فلامینگوهایی که در حوالی ساحل پرسه می‌زنند و این جزیره را خانه دائمی خود کرده‌اند می‌تواند بسیار جالب و هیجان‌انگیز باشد. همانطور که گفتیم برای افرادی که عاشق حیات وحش هستند و به هر آنچه که به محیط‌زیست مربوط می‌شود علاقه‌مند اند، این جزیره می‌تواند بسیار دیدنی باشد. توصیه می‌کنیم از تماشای اسب‌هایی که در ساحل پرسه می‌زنند و کبک‌های آوازه‌خوان نیز غافل نشوید.

آب‌تنی و شنا

اگر اهل آب‌تنی و شنا هستید، به شما توصیه می‌کنیم که در ساحل جزیره آشوراده تنی به آب بزنید و از شنا در این مکان خلوت و دل‌انگیز لذت ببرید. ساحل جزیره آشوراده ساحلی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی است. چراکه مأمن حیوانات و حیات وحش است و هرگونه آلودگی محیطی می‌تواند به این حیوانات آسیب بزند.

اگر به‌ صورت توامان عاشق طبیعت و تاریخ هستید و به‌ دنبال نقطه‌ای دنج و آرام می‌گردید، جزیره آشوراده را انتخاب کنید. تفریحات ساحلی در آرامشی وصف‌ناپذیر می‌تواند روح و جانی تازه به شما ببخشد. در جایی تنها چیزی که ریه‌های شما را پر و خالی می‌کند اکسیژن خالص و بوی ناب دریاست.

قایق‌سواری و سایر تفریحات ساحلی

اگر اهل قایق‌سواری هستید، امکانات تفریحی همچون قایق پدالی و موتورسواری بر پهنه ساحل می‌تواند برای شما جذاب باشد. توصیه می‌کنیم حال که تا این جزیره زیبا آمده‌اید از تفریحات مهیج و دلپذیر آن بی‌بهره نمانید. همچنین می‌توانید به بازارچه های محلی جزیره آشوراده بروید و به خرید صنایع‌دستی، برنج، قالی، انواع ماهی‌ها و لباس‌های زیبای محلی بپردازید.

نتیجه‌گیری

جزیره آشوراده به‌ عنوان تنها جزیره در قلب دریای خزر دارای تاریخچه‌‌ای کهن است و از مناطق تاریخی و زیست‌محیطی استان گلستان به‌ شمار می‌رود. جزیره آشوراده نه‌تنها از ساحل تمیز و بکر خزر بهره‌مند است بلکه پوشش‌های گیاهی جذاب و بکری نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درختان انار، بوته های تمشک و میوه‌های وحشی اشاره کرد.

بقایای قلعه روس‌ها و شاهان صفوی در بخش‌هایی از این جزیره خودنمایی می‌کند که یادگاری از تاریخ کهن جزیره آشوراده است.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×