گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی جنگل دوهزار تنکابن

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-03-27
جنگل دوهزار تنکابن

جنگل‌ دوهزار تنکابن از مناطق جنگلی معروف ایران است که بدون اتلاف وقت باید به‌سراغش برویم. برای بازدید از دوهزار، بهتر است در فصلی که دما و رطوبت درون جنگل کمتر است، به‌سراغ آن برویم. جنگل زیبای دوهزار بهترین مکان برای پیاده ‌روی کردن و در عین حال گوش سپردن به صدای گوش نواز پرندگان است. بهترین زمان برای جنگل ‌نوردی در این مناطق بکر مانده، اواخر شهریور تا اوایل آذر ماه است.

اما برای گردش در دوهزار علاوه بر پیاده‌روی می ‌توانید در جنگل، مسیر کوهنوردی تا قله سیالان را انتخاب کنید و برای یک سفر کوتاه هیجان‌انگیز آماده شوید. این سفر یا پیاده ‌روی ۲ یا ۳ ساعته خواهد بود و یا یک کوهنوردی ۲ روزه. این تفاوت زمان، به قدرت بدنی شما و برنامه ‌ریزی سفرتان بستگی دارد.

می‌توانید چند ساعت در جنگل پیاده ‌روی کنید، استراحت کرده و چیزی بخورید. مهم‌ ترین نکته در سفر به این منطقه و کوهنوردی و جنگل ‌نوردی در دوهزار این است که حتماً با خود راهنما به‌همراه داشته‌باشید.

 

جنگل دوهزار تنکابن

در کدام نواحی کوهنوردی کنیم ؟

عسل محله :

اگر ابزار و تجهیزات مناسب برای کوهپیمایی را در اختیار دارید، بدانید که باید دو روز وقت بگذارید تا به قله سیالان برسید. برای رسیدن به قله سیالان معمولاً کوهنورد باید حدود ساعت پنج صبح از عسل محله حرکت خود را آغاز کند. عسل محله پایان مسیر ماشین رو است که بعد از آن باید نزدیک به دو ساعت پیاده ‌روی کنید تا به ناحیه دریاسر قدم بگذارید.

دریاسر :

 در منطقه دریاسر، جنگل تمام‌شده و به دشتی وسیع می‌رسید که در ماه‌های فصل گرم تابستان نیز آب‌وهوای بسیار مطبوعی دارد. دریاسر منطقه‌ای مملو از جاذبه‌های گردشگری است. این دشت از درختان ازگیل و آلوچه جنگلی پوشیده شده که خوراکی جذابی در مسیر کوهنوردی شماست. بهتر است کمی در دریاسر استراحت کنید چون حدود یک ساعت مسیر پیش روی دارید تا به ناحیه هرسنگ برسید.

هرسنگ :

هرسنگ منطقه‌ای پر آب و مکانی است که چشمه‌ های زیادی از آن عبور می‌ کند. پس از عبور از هرسنگ، وارد جنگل که شدید، بهتر است کمی استراحت کنید چون در مسیر پیش رو، باید سه ساعت راه بروید. تقریباً تمام مسیر سربالایی و به‌صورت شیبدار است. مسیر را پیش بروید تا به راهگردان برسید.

راهگردان :

در راهگردان استراحت کنید تا در مسیر حدود سه الی چهار ساعته پیش رویتان کم نیاورید. بعد از راهگردان به وینی می‌رسید که می‌توانید شب را در چادر بگذرانید. ویلی گوسفند سرای چوپانان الموتی است. این جا شب را به صبح برسانید اما توجه کنید که هوا بسیار سرد است. حتی در تابستان هم در این منطقه برف هنوز وجود دارد ! پس فراموش نکنید که در این سرما باید چادر و کیسه خواب خوب به‌همراه تان داشته‌باشید. حدود ساعت پنج صبح از آن‌جا راهی شوید تا باقی مسیر زیر آفتاب نمانید. از این مکان تا مقصد نهایی سفر کوتاه مان یعنی قله سیالان، حدود چهار تا نهایتاً پنج ساعت راه پیش رو داریم. بیشتر مسیر سربالایی است و شیب متغیر دارد.

قله سیالان :

 در راه قله زیبای سیالان، از دریا آب که دریاچه ‌ای فصلی پای قله سیالان است هم عبور می‌کنید. در مسیر پیش بروید تا به قله سیالان برسید. صخره‌ای مناسب بیابید و زیر سایه آن استراحت کنید. اینجا باید انرژی مورد نیاز برای بازگشت کسب کنید، پس از استراحت کردن طفره نروید.

برای مسیر بازگشت و انتخابش دو راه پیش رو دارید، می ‌توانید از مسیری که بالا رفتید دوباره باز گردید و یا مانند باقی کوهنوردان حرفه ‌ای از کوه ‌هایی دیگر به الموت بروید و بعد به‌سمت قزوین راهی شوید.

اگر در این سفرتان قصد بازگشت به تنکابن و اقامت در هتل، مهمانسرا و. . .  را ندارید، و با خودتان چادر برده ‌اید تا در آن اقامت داشته‌باشید، نگران مکان اقامت نباشید. برای چادر زدن فقط باید به فکر بارش باران باشید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×