گیلان، زیباکنار
0133416

حاجی‌بکنده کجاست؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-09-07
حاجی بکنده

حاجی‌بکنده کجاست؟ حاجی‌بکنده دهستانی در بخش خشکبیجار از توابع شهرستان رشت در استان زیبای گیلان است. این منطقه ساحلی در سال‌های اخیر به‌دلیل بهره‌مندی از طبیعت دریا، ساحل شنی، امکان انجام ورزش‏ های ساحلی و شنا، امکان کرایه جت اسکی و موتور چهار چرخ، صید ماهی، تماشای پره صیادی گروهی در زمستان و صید انبوهی از ماهیان دریایی، خرید ماهی تازه از صیادان و بسیاری جاذبه دیگر، به یک روستای گردشگری  تبدیل گشته است.

 افراد زیادی چه بومی و چه غیربومی و حتی از استان‌های دیگر برای دیدن ساحل حاجی بکنده که در مجاورت بندر زیباکنار است، به استان گیلان سفر می‌کنند و محو زیبایی‌های این ساحل بینظیر می‌شوند. ماسه های ساحل حاجی بکنده این ساحل را برای بازی‌های فوتبال ساحلی مناسب می‌کند.

موقعیت جغرافیایی دقیق منطقه حاجی‌بکنده

حاجی بکنده ۲۶ متر از سطح دریا پایین‌تر بوده و مشخصات جغرافیایی این منطقه ۴۹ درجه و ۴۷ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۲۶ دقیقه عرض شمالی است. این منطقه ساحلی از توابع بخش خشکبیجار بوده و در ۹ کیلومتری شمال شرقی خشکبیجار قرار دارد. همچنین حاجی بکنده ۳۲ کیلومتر از شهر رشت فاصله دارد. مساحت تقریبی این منطقه ۱۰۰ هکتار بوده و در لیست مناطق مصوب طبیعت‌گردی گیلان، در حوزه ساحلی و جلگهای ثبت‌شده است.

منطقه حاجی بکنده از طریق شهر خشکبیجار و شهر رشت با جاده‌‌ای مناسب قابل دسترسی است. ساحل منطقه ساحلی حاجی بکنده رشت بکر و مستعد توسعه گردشگری ساحلی و دریایی است. به خصوص وجود سواحل همجوار و مناطق مهم و معروفی همچون منطقه توریستی زیباکنار و منطقه آزاد تجاری و گردشگری انزلی بر ارزش‌های این منطقه ساحلی از شهرستان رشت می‌افزاید.

رودخانه امین آباد در شرق و رودخانه حاجی بکنده در غرب روستا جریان دارد که پس از عبور از حاشیه روستا به دریای زیبای خزر سرازیر می‌شود که در سفر خود با پرس‌وجویی ساده می‌توانید این رودها را بیابید.

ساحل حاجی بکنده

مردم منطقه حاجی‌بکنده

درآمد اکثر اهالی از فعالیت‌های زراعی، باغداری، صیادی و خدماتی تأمین می‌شود. محصول عمده زراعی این منطقه برنج است. صیادی از فعالیت‌های اقتصادی مشهور مردم اینجاست که زیر نظر سازمان شیلات صورت می‌گیرد. ماهیان قابل صید این منطقه عبارتند از:

  • انواع ماهی‌‌های سفید
  • ماهی کپور
  • ماهی آزاد
  • ماهی سیاه‌کولی و کاس‌کولی
  • ماهی کیلکا
  • ماهیان خاویاری مثل فیل ماهی، چالباش و ازون‌برون

دامداری به شیوه سنتی و پرورش طیور خانگی مانند مرغ، اردک و …  نیز در اینجا مشاهده می‌شود.

ساخت سوئیت‌‌های روستایی در حیاط خانه ‌بومیان به‌منظور اجاره دادن و اقامت گردشگران، نشانه رونق گردشگری در این منطقه است.

منطقه ساحلی حاجی بکنده دارای مکان‌های اقامتی زیادی است که در اختیار گردشگران برای اقامت قرار می‌گیرد. مکان‌های اقامتی ساحلی به‌صورت پلاژ و … در اختیار مردم قرار می‌گیرد. مکان‌های اقامتی غیر ساحلی نیز در داخل دهستان به‌صورت سوئیت و خانه‌های ویلایی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

تفریحات و غذاهای بومی

کشتی گیله‌‌مردی، از جمله ورزش‌های بومی و محلی این روستاست. خواندن آواز و ترانه‌های بومی و رقص‌‌های محلی در جشن‌‌های عروسی رواج دارد که برای مسافران روستای حاجی بکنده جذاب و تماشاییست.

میرزا قاسمی، باقلی خورشت، ترش تره، فسنجان رشتی، نان‌های برنجی و گندمی از انواع غذاهای محلی این منطقه است.

تماشای طلوع و غروب خورشید در منظره شنی و ساحلی روستا یکی از بکرترین و زیباترین تصاویری است که چشمان هر بیننده‌ دوستدار طبیعتی را به‌خود خیره می سازد. اگر قصد سفر به منطقه‌‌ای را دارید که چند روزی را از شلوغی شهر به‌دور باشید و صبح ها با صدای ورزش باد ملایم و موج دریا و عطر شوری خزر بیدار شوید، حتماً منطقه حاجی بکنده را در برنامه سفر خود جای دهید.

اگر قصد خرید ویلا شمال را دارید، با ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×