گیلان ، زیبا کنار
0133416

داماش دهکده ای ثروتمند

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-19

داماش دهکده ای ثروتمند

شنیدن عبارت داماش گیلان برای بسیاری یاد آور هیجان، مسابقه، رقابت، کری خوانی و فوتبال است؛ اما دهکده ای بسیار قدیمی، غنی و ثروتمند به لحاظ طبیعی است؛ و حال و اوضاعش از تیم فوتبال داماش بهتر است. بر خلاف تیم داماش گیلان که به واسطه مشکل مالی و مدیریت دچار مشکلات است و همیشه در حال نبرد است این دهکده حال و روز خوبی را سپری می کند؛ و حال خوبش را در میان مردم نیز می پراکند. این دهکده ، دهکده ای کوهستانی است که در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا قرار گرفته است و موقعیت دقیق آن در استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش عمار لو، دهستان جیرنده است. این روستا در حد فاصل جاده رشت به تهران، بین لوشان و منجیل قرار گرفته است.

 

داماش

 

داماش روستای نمونه

داماش دهکده ای است که در میان کوه ها محاصره شده است و همین کوه ها عاملی شده است تا دهکده داماش منطقه ای ییلاقی باشد که در تابستان ساکنینش افزایش پیدا می کند. آن چه که باعث شده نام داماش بر سر زبان ها بیفتد هوشمندی مردم آن است. مردمی که برای کسب درآمد به شما دروغ نمی فروشند. اگر به شما لیوانی آب معدنی تعارف می کنند یا رب انار برایتان می آورند، مطمئن باشید که خودشان کوزه شان را از چشمه پر کرده اند و با دستان خودشان رب انار درست کرده اند. به همین خاطر است که دهکده داماش توانست در سال 1387 به عنوان روستای نمونه گردشگری شناخته شود. دهکده داماش توانسته است با بهره گیری از الطافی که خداوند به طور طبیعی در اختیارش قرار داده است بهترین استفاده را ببرد و موقعیت خود را به عنوان یک روستا بالا ببرد. بهره گیری از چشمه های متعدد آب معدنی که در این دهکده وجود دارد باعث شده تا فعالیت کارخانه آب معدنی داماش را در این منطقه مشاهده کنیم. از طرفی تلاش مردم برای زنده نگه داشتن فرهنگ و آداب و رسوم باعث شده است تا پخت و سرو غذا های محلی دهکده هنوز رایج باشد؛ و به مسافران عرضه شود. از میان همه خوبی های داماش وقتی به غذا می رسیم باید توقفی بکنیم؛ و هر کدام از غذا هایشان را کمی مز مزه کنیم. از غذا های این منطقه می توان به سیاه قاتق یا همان فسنجان، انواع کباب ها مثل، شیشلیک، چنجه، کباب برگ و کوبیده اشاره کرد؛ و از میان خوراکی های خوشمزه شان باید به رب انار اشاره کرد. همان طور که می دانید درست کردن رب انار یکی از تخصص های مردم شمال کشور است. کوهستانی بودن این مکان امکان داشتن اراضی کشاورزی را از مردم آن گرفته است اما به جایش باغ داری را پیش رویشان قرار داده است.

 

داماش

 

سوسن چلچراغ در داماش

نکته مضاعف جغرافیای منطقه، رشد گونه ای نادر از گل سوسن است که به سوسن چلچراغ معروف است؛ و بر اساس تحقیقات انجام شده در حوضه گیاه شناسی فقط دو نقطه در جهان وجود دارد که این نوع گل در سرزمینشان رشد می کند؛ که یکی از آن ها این دهکده است و دیگری جمهوری آذربایجان. پس اگر شما به این حوضه علاقه مندید و به دنبال مشاهده و کشف چیز های نادر در جهانید می توانید در ماه های خرداد و تیر به اینجا سفر کرده و یکی از نادر ترین گل های جهان را در کشور خودمان ببینید. به دلیل اهمیت حفظ گل سوسن چلچراغ محل رویش این گل در داماش مورد محافظت بوده و نام این گل نیز در فهرست میراث طبیعی سازمان محیط زیست به ثبت رسیده است. وجود این گونه نادر در خاک ایران به صنعت پر سود گردشگری کمک خواهد کرد. البته در این راه نکات بسیاری باید مد نظر قرار گیرد که یکی از آن نکات رفتار خود ماست. طبیعی است، اگر ما به دیدن جاذبه های داخل کشور اهمیت بدهیم و در حفظ آن ها نیز کوشا باشیم می توانیم دیگر مردم دنیا را به دیدن کشورمان سوق دهیم.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×