گیلان، زیباکنار
0133416

دریاچه خلشکوه و زیبایی ناتمام این دریاچه

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-22

خطه سرسبز و زیبای گیلان دارای مناطق دیدنی و زیبایی‌های بسیار است. یکی از مناطق دیدنی گیلان و شهرستان رودبار، درياچه خلشكوه می‌باشد و در ارتفاع 1962 متری قرار گرفته است و ارتفاع دریاچه از سطح دریا در حدود 2002 متر واقع‌شده است. طول دریاچه حدود 260متر و عرض آن230 متر می باشد، آبشارخلشکوه نیز یکی از جاذبه‌های همین منطقه می باشد و در شمال روستای خرم کوه (خره پو) قرار گرفته است و ارتفاع این آبشار 1619متر از سطح دریا می باشد و 8 متر ارتفاع دارد.

درياچه خلشكوه در شمال شرق  روستای کلیشم و خرم کوه  قرار دارد. این دریاچه در عمارلو از توابع شهرستان رودبار واقع‌شده است. مساحت آن 15 هزار متر مربع می باشد. عمق دریاچه در بخش عمیق آن نزدیک 7/8 متر است. این دریاچه از بارندگی ها و چشمه های واقع در زیر دریاچه که به‌نام قل قله شهرت دارند و استخر طبیعی سل تغذیه می‌شود و در طول سال همیشه پر آب می باشد، که پس از جاری شدن رود ها و چشمه ها به‌سمت روستای خرمکوه روان می‌شود.

 

دریاچه خلشکوه

 

مسیر های منتهی به درياچه خلشكوه

برای رسیدن به دریاچه پس از عبور از لوشان، به‌سمت جیرنده باید تغییر مسیر داد و پس از چند کیلومتر که به داماش رسیدید به‌سمت خلشکوه برانید. ( جالب است بدانید آب چشمه داماش نیز از همین منطقه داماش بهره برداری می‌شود.) البته باید بدانید که جاده کلیشم تا دریاچه، به دلیل دست اندازها و جاده خاکی گردنه های خطرناک برای ماشین های سواری مناسب نیست و لازم است از ماشین های شاسی بلند (آفرود) استفاده کنید. می توانید مسیر لوشان به جیرنده،کسیر و خرمکوه ویه، ناوه، کلیشم و خولشکوه را انتخاب کنید یا از مسیر رستم آباد، بره سر و خولشکوه را انتخاب کنید. این منطقه همچنان درگذر زمان، زیبا و دست‌نخورده باقی مانده است. تا چند سال قبل بین اهالی روستای خرمکوه و کلیشم برسر تملک خلشکوه اختلاف ودرگیری وجود داشت و همچنان گاهی اختلافات محلی بین ساکنین روستا وجود دارد البته خوشبختانه اهالی روستا این اختلاف و حساسیت را برای حق مالکیت دریاچه کنار گذاشته و به توافق رسیده اند. زمین اطراف دریاچه پوشیده از علف زار می باشد. آب دریاچه از سمت جنوب به روستای خرمکوه می ریزد و از قسمت دیگر به جنگل راش وارد می‌شود. این دریاچه به‌عنوان ییلاقی برای اهالی روستای خرمکوه و کلیشم محسوب می‌شود اهالی، منطقه را برای سکونت دائمی انتخاب نکرده اند.

  حیات وحش در درياچه خلشكوه

در بین علف زارها می توان : موش خرما، روباه، سنجاب، گراز و خزندگانی مانند مارهای سمی از جمله جانورانی هستند که در لابه لای علف زار ها مشاهده می شوند، و پرندگانی مانند: کبک، شانه به سر، تیهو و بلدرچین را مشاهده کرد. به دلیل آب‌وهوای مناسب و کوهستانی، انواع گیاهان دارویی مانند بابونه، شقاقل، گل چای، گل گاوزبان و صدها گونه مختلف دیگر گیاهان زیبا را مشاهده کرد. با تلاش جهاد کشاورزی رودبار، در داخل دریاچه ماهی کپور رها سازی شده است، که جهت ماهی گیری با قلاب توسط اهالی روستا و گردشگران برای فروش و مصرف اهالی انجام گرفته‌شده است.

 

دریاچه خلشکوه

 

 جشنواره و آداب و رسوم مردم

 با وجود آب‌وهوای مساعد، شغل دامداری نیز یکی از مشاغل روستاییان می باشد. از سال 1394 با تلاش میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رودبار و همت بخشداری عمارلو ،جشنواره مالشوران در این دریاچه برپا می‌شود که شستن دام‌ها در این دریاچه به‌عنوان یکی از جشنواره های مرسوم با نام مالشوران انجام می گیرد. بازی های محلی، بومی مانند طناب کشی و عرضه محصولات تولید شده توسط روستاییان به‌صورت نمایشگاه صنایع‌دستی و غذاهای محلی می باشد که از بخش‌های مراسم این جشنواره می باشد. در خولشکوه سه استخر طبیعی کوچک و چشمه زیر زمینی قل قل  وجود دارد. افرادی که به این مکان سفر داشته‌اند این منطقه را تحسین برانگیز، طبیعتی کاملا بکر و زیبا معرفی کرده اند. امید که با سعی ساکنین و گردشگران، همچنان این طبیعت زیبا و دست‌نخورده باقی بماند. از پایان فروردین ماه تا نیمه مرداد ماه این منطقه سرسبز و شاداب می باشد و برای گردشگری مناسب می باشد. با توجه به نوع جاده که خاکی بوده و آسفالت ندارد افراد کمی می توانند از این طبیعت خدادادی استفاده ببرند که امیداست، با همت مسئولین و اهالی منطقه جاده هموار ومناسب همه راه‌اندازی شود.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×