گیلان ، زیبا کنار
0133416

درياچه خلشكوه ، زیبایی ناتمام

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-22

درياچه خلشكوه ، زیبایی ناتمام

خطه سرسبز و زيباي گيلان داراي مناطق ديدني و زيبايي هاي بسيار است. يكي از مناطق ديدني گيلان و شهرستان رودبار، درياچه خلشكوه  مي باشد و در ارتفاع 1962 متري قرار گرفته است و ارتفاع درياچه از سطح دريا در حدود 2002 متر واقع شده است. طول درياچه حدود 260متر و عرض آن230 متر مي باشد، آبشارخلشكوه نيز يكي از جاذبه هاي همين منطقه مي باشد و در شمال روستاي خرم كوه (خره پو) قرار گرفته است و ارتفاع اين آبشار 1619متر از سطح دريا مي باشد و 8 متر ارتفاع دارد. درياچه خلشكوه در شمال شرق  روستاي كليشم و خرم كوه  قرار دارد. اين درياچه در عمارلو از توابع شهرستان رودبار واقع شده است. مساحت آن 15 هزار متر مربع مي باشد. عمق درياچه در بخش عميق آن نزديك 7/8 متر است. اين درياچه از بارندگي ها و چشمه هاي واقع در زير درياچه كه به نام قل قله شهرت دارند و استخر طبيعي سل تغذيه مي شود و در طول سال هميشه پر آب مي باشد، كه پس از جاري شدن رود ها و چشمه ها به سمت روستاي خرمكوه روان مي شود.

 

درياچه خلشكوه

 

مسير هاي  منتهي به خلشكوه

براي رسيدن به درياچه پس از عبور از لوشان، به سمت جيرنده بايد تغيير مسير داد و پس از چند كيلومتر كه به داماش رسيديد به سمت خلشكوه برانيد. ( جالب است بدانيد آب چشمه داماش نيز از همين منطقه داماش بهره برداري مي شود.) البته بايد بدانيد كه جاده كليشم تا درياچه، به دليل دست اندازها و جاده خاكي گردنه هاي خطرناك براي ماشين هاي سواري مناسب نيست و لازم است از ماشين هاي شاسي بلند (آفرود) استفاده كنيد. مي توانيد مسير لوشان به جيرنده،كسير و خرمكوه ويه، ناوه، كليشم و خولشكوه را انتخاب كنيد يا از مسير رستم آباد، بره سر و خولشكوه را انتخاب كنيد. اين منطقه همچنان درگذر زمان، زيبا و دست نخورده باقي مانده است. تا چند سال قبل بين اهالي روستاي خرمكوه و كليشم برسر تملك خلشكوه اختلاف ودرگيري وجود داشت و همچنان گاهي اختلافات محلي بين ساكنين روستا وجود دارد البته خوشبختانه اهالي روستا اين اختلاف و حساسيت را براي حق مالكيت درياچه كنار گذاشته و به توافق رسيده اند. زمين اطراف درياچه پوشيده از علف زار مي باشد. آب درياچه از سمت جنوب به روستاي خرمكوه مي ريزد و از قسمت ديگر به جنگل راش وارد مي شود. اين درياچه به عنوان ييلاقي براي اهالي روستاي خرمكوه و كليشم محسوب مي شود اهالي، منطقه را براي سكونت دائمي انتخاب نكرده اند.

  حيات وحش در خلشكوه

در بين علف زارها مي توان : موش خرما، روباه، سنجاب، گراز و خزندگاني مانند مارهاي سمي از جمله جانوراني هستند كه در لابه لاي علف زار ها مشاهده مي شوند، و پرندگاني مانند: كبك، شانه به سر، تيهو و بلدرچين را مشاهده كرد. به دليل آب و هواي مناسب و كوهستاني، انواع گياهان دارويي مانند بابونه، شقاقل، گل چاي، گل گاوزبان و صدها گونه مختلف ديگر گياهان زيبا را مشاهده كرد. با تلاش جهاد كشاورزي رودبار، در داخل درياچه ماهي كپور رها سازي شده است، كه جهت ماهي گيري با قلاب توسط اهالي روستا و گردشگران براي فروش و مصرف اهالي انجام گرفته شده است.

 

درياچه خلشكوه

 

 جشنواره و آداب و رسوم مردم

 با وجود آب و هواي مساعد، شغل دامداري نيز يكي از مشاغل روستاييان مي باشد. از سال 1394 با تلاش ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان رودبار و همت بخشداري عمارلو ،جشنواره مالشوران در اين درياچه برپا مي شود كه شستن دام ها در اين درياچه به عنوان يكي از جشنواره هاي مرسوم با نام مالشوران انجام مي گيرد. بازي هاي محلي، بومي مانند طناب كشي و عرضه محصولات توليد شده توسط روستاييان به صورت نمايشگاه صنايع دستي و غذاهاي محلي مي باشد كه از بخش هاي مراسم اين جشنواره مي باشد. در خولشكوه سه استخر طبيعي كوچك و چشمه زير زميني قل قل  وجود دارد. افرادي كه به اين مكان سفر داشته اند اين منطقه را تحسين برانگيز، طبيعتي كاملا بكر و زيبا معرفي كرده اند. اميد كه با سعي ساكنين و گردشگران، همچنان اين طبيعت زيبا و دست نخورده باقي بماند. از پايان فروردين ماه تا نيمه مرداد ماه اين منطقه سر سبز و شاداب مي باشد و براي گردشگري مناسب مي باشد. با توجه به نوع جاده كه خاكي بوده و آسفالت ندارد افراد كمي مي توانند از اين طبيعت خدادادي استفاده ببرند كه اميداست، با همت مسئولين و اهالي منطقه جاده هموار ومناسب همه راه اندازي شود.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×