گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی دریاچه سقالکسار

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-14

دریاچه سقالکسار

در استان گیلان دریاچه سقالکسار وجود دارد که به فاصله 15 کیلومتر از رشت و نزدیک به روستایی به‌همین نام است. منطقه‌ای بکر و پر از حس آرامش که می‌تواند گذران ساعات و روزهای دلچسبی باشد. نام دریاچه سقالکسار از معنا و مفهوم محلی، لک لک و سار گرفته‌شده است. این پرندگان زیبا به این دریاچه سفر می‌کنند و زیست می‌کنند.

دریاچه سقالکسار، پر از منظره‌های زیبا و جذاب است که باعث تحسین و تعجب همگان شده است. طبیعت زیبا، آرامش دریاچه و صدای پرندگان باعث‌شده در تمام سال توریستان زیادی به این منطقه سفر کنند. شاید برای برخی دیدن این منظره ها تعجب برانگیز باشد که در کشور عزیز ما چنین مکان‌های بکری وجود دارد و متاسفانه از وجود آن‌ها بی اطلاع هستیم!؟

شاخ و برگ درختان که در هم پیچیده شده و تصویر آن‌ها که در آب افتاده باعث‌شده صحنه‌ای زیبا و آرامش‌بخش به‌وجود بیاید که همچون منظره خیالی نقاشی تور شود، اما واقعیست و وجود دارد. در این منطقه امکاناتی همچون کافه، سرویس بهداشتی و آلاچیق برای توریستان مهیا شده تا آن‌ها بتوانند یک روز با آرامش را در این منطقه سپری کنند. افرادی که به این منطقه سفر می‌کنند می‌توانند قایق‌سواری در دریاچه سقالکسار را تجربه کرده و یک سفر لذتبخش داشته‌باشند. یکی از نکات جالب دریاچه سقالکسار، خانه‌ای است در وسط دریاچه که به‌هنگام پایین رفتن آب مشخص می‌شود.

طرح جالبی که برای تمیز ماندن دریاچه و حومه آن توسط شورای اسلامی روستا طرح ریزی و اجرایی شده اینگونه است که هنگام ورود به دریاچه هزینه‌ای جهت ورودی گرفته و پلاستیک زباله به افراد داده می‌شود. اگر موقع برگشت گردشگران زباله‌های خود را تحویل دهند دو سوم از مبلغی که هنگام ورود پرداخته اند به آن‌ها برگشت داده می‌شود. برای همین است که همیشه این دریاچه در طول شبانه روز می‌درخشد و به یک منطقه پاک و پرطرفدار در استان گیلان تبدیل شده است.

 

 

روستای سقالکسار

این روستا نزدیک به دریاچه سقالسکار قرار گرفته است. مردم روستا سعی می‌کنند تا طبیعت این روستا را حفظ کرده و به آن آسیبی نرسانند. شغل اهالی روستا کاشت برنج، دامپروری و پرورش ماهی است. سادگی و صمیمیت در میان اهالی روستا به‌چشم می‌خورد. طبق آماری که در سال 1390 گرفته شد حدود 900 نفر در روستای سقالکسار زندگی می‌کنند که معادل 307 خانوار است.

 

 

مناسب‌ترین زمان برای دیدن دریاچه

دیدن دریاچه در هر فصلی از سال خالی از لطف نیست چه به‌هنگام بهار که درختان شکوفه می‌دهند و چه در زمستان که زمین به سپیدی می‌زند ولی می‌توان گفت که فصول پاییز و تابستان، دریاچه سقالکسار نمود خاص تر و بیشتری دارد. پاییز با تنوع رنگ‌هایش می‌تواند مناظر زیبایی جهت عکاسی منظره‌ایجاد کند.


رزرو هتل

استان گیلان در بین تمام استان‌های شمالی محبوبیت بیشتری دارد به‌همین دلیل از نظر هتل، ویلا و اقامتگاه شما هیچ مشکلی برای پیدا کردن مکان استراحت نخواهید داشت، چون از نظر امکانات و قیمت تنوع دارند و شما به‌راحتی می‌توانید محلی را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید.

 

راه‌های دسترسی به سقالکسار

برای اینکه از تهران به‌سمت دریاچه بروید از جاده کرج، قزوین حرکت کرده و به‌سمت جاده رشت بروید. 154 کیلومتر طی کرده و وارد جاده فومن- سراوان سپس جاده جیرنده شوید. بعد از  گذشتن از بقعه آقا سید شریف دریاچه را می‌بینید. از تهران تا دریاچه 327 کیلومتر مساحت است در صورتی که ترافیکی در کار نباشد شما 4 ساعته به مقصد می‌رسید.

 

 

تفریحات دریاچه سقالکسار

  • پیاده‌روی

برای اینکه تمام زیبایی‌های دریاچه را ببینید باید یک پیاده‌روی در اطراف آن داشته‌باشید. در مسیر پیاده‌روی با حیوانات اهلی برخورد می‌کنید که در اطراف دریاچه رفت‌وآمد دارند.

  • قایق‌سواری

اگر دوست دارید صحنه‌های اطراف دریاچه را از مرکز آن ببینید پیشنهاد می‌کنیم حتماً از امکانات قایق‌سواری بهره گرفته و سوار بر قایق پدالی شده و با همراهانتان از این سفر لذت ببرید. مطمئناً خاطره زیبایی برای شما می‌شود.

  • گردش و عکاسی

اطراف دریاچه محل مناسبی برای گردش و تفریح به‌همراه خانواده است. در سایه یکی از درختان بساط خود را پهن کرده و از پیک نیک تان لذت ببرید. اگر به عکاسی علاقه دارید دریاچه و مناظر اطراف بهترین موقعیت برای شماست از این فرصت استفاده کنید. عکاسی در فصول مختلف از دریاچه و اطراف آن خروجی مناظر مختلفی را می‌دهد. تناژهای رنگی متفاوت زمستان و پاییز نیز جالب و دیدنی است. زیبایی خانه وسط دریاچه که در اثر جزر و مد ناپدید می‌شود نیز می‌تواند جزو جاذبه عکاسی تبدیل شود.

  • اقامت در کنار دریاچه سقالکسار

اگر می‌خواهید یک شب تا صبح را در کنار دریاچه بگذرانید باید خود آنجا کمپ بزنید چون هیچ اقامتگاهی برای استراحت در اطراف وجود ندارد ولی مکان‌های بسیار مناسبی را می‌توانید برای چادر زدن کنار دریاچه پیدا کنید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×