گیلان، زیباکنار
0133416

دریاچه عباس‌آباد قطعه‌ای جامانده از بهشت

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-26
دریاچه عباس‌آباد

به جرات می‌توانیم از دریاچه عباس‌آباد به‌عنوان قطعه‌ای جامانده از بهشت نام بریم. مکانی جذاب و رویایی که گویی در بین زیبایی‌های طبیعی اغواکنندهای پنهان شده است. در ادامه متن همراه ما باشید تا این تکه زیبا از ایران عزیزمان را بیشتر بشناسید.

دریاچه زیبای عباس‌آباد بهشهر است و صدای موج‌‌های آرام و کوچکش، با درختان انبوه و جذاب اطرافش که در جنگل پنهانش کرده‌اند. دریاچه عباس‌آباد با آواز پرندگان و بقایای عمارت تاریخی اش بی‌شک از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری شهرستان بهشهر است.

طبیعت استان ساحلی و زیبای مازندران در پاییز به اندازه بهار بی‌اندازه زیباست.  این دریاچه کوچک نیز از این قاعده زیبایی مستثنی نیست.

اینجا می‌توانید انعکاس هزار و یک رنگ پاییز در آب را ببینید یا به تماشای برگ‌هایی که دست باد از درختان جدایشان می‌کند و به آب می سپاردشان بنشینید و یا تصویر آسمان و ابر ها که همه و همه یکجا جمع شده‌اند تا مایه آسایش شما باشند را ببینید و لمس کنید. دریاچه عباس‌آباد آنقدر زیباست که نمی‌توان به توصیف کشید. آنقدر  که می‌توان ساعت‌ها در سکوت به آن نگاه کرد و تمام خستگی های شهرهای شلوغ و استرس های ناشی از زندگی امروزی را از یاد برد .

بی جا نیست که بگوییم سفر به دریاچه عباس‌آباد ترکیبی از طبیعت‌گردی و گردشگری تاریخی و فرهنگی است.

این دریاچه ۱۰ هکتار است و در کنار آن باغ ۱۴۰ هکتاری عباس‌آباد قرار گرفته است که یک باغ ایرانی به‌ثبت رسیده  شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این باغ مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران نیز است .

گویا این مجموعه تاریخی به دستور شاه عباس اول صفوى ساخته‌شده و  شامل دریاچه، کاخ، آسیاب آبی، برج و… است.

 

دریاچه عباس آباد

 

 از شاخصه های این مکان که  منجر به‌ثبت این مجموعه در فهرست آثار جهانی شده است مکانیزم منحصربه‌فرد ایجاد شده در رابطه با چرخش آب است.

در ما بین و وسط دریاچه عمارتی وجود دارد که در گذشته با پلی چوبی به ضلع شمالی وصل می‌شده و عده‌ای می‌گویند پایهای برای کاخی بوده است که امروزه از آن اثری نیست. جالب است که بدانید این عمارت آجری در فصول پر آب سال کاملاً به زیر آب فرو می‌رود آنچنان که تنها نشانه از حضور آن درختانی هستند که بر سقف عمارت روییده اند و رشد کرده‌اند.

در کنار دریاچه، باغ عباس‌آباد از درختان انبوه راش، توسکا، تمشک و بسیاری گونه‌های دیگر برخوردار است.

مجموعه تاریخی عباس‌آباد بهشهر  با داشتن امکانات تفریحی و اقامتی در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اش ( مانند قایق‌سواری، چایخانه و رستوران و… )  بدون تعلل یکی از بهترین مقصد های گردشگری در سفر به استان مازندران است.

شهرستان بهشهر 10 منطقه نمونه گردشگری دارد و به‌همین دلیل هم  به نگین گردشگری مازندران معروف شده است.

چنانچه به این منطقه و دریاچه عباس‌آباد سفر می‌کنید و فرصت کافی دارید، می‌توانید از شبه‌جزیره و تالاب زیبای میانکاله نیز دیدن‌کنید.

بهترین زمان بازدید از این دریاچه فصل زیبای بهار است. در این زمان  هوای منطقه بسیار مطبوع و دلپذیر است. البته در فصل پاییز هوای آن کمی سردتر است اما انعکاس تصویر برگریزان در آب دریاچه بسیار دلربا و وسوسه کننده است و حتماً ارزش تحمل این سختی سرما را دارد.

اگر با مطالعه متن بالا مصمم شدید تا در اولین فرصت به این مکان رویایی سفر کنید مسیر سفرتان از تهران به شرح زیر است. به جاده هراز وارد شوید مسیرتان را ادامه دهید. در ادامه مسیر به‌سمت آمل در کمربندی آمل یک خروجی در سمت راست وجود دارد که شما را به‌سمت قائم‌شهر و ساری هدایت می‌کند. در ادامه مسیر بعد از ساری به بهشهر می‌رسید. در بلوار امام رضا قبل از هتل عباسپور، ورودی جاده عباس‌آباد در سمت راست شما ست. پس از وارد شدن به جاده در انتهای مسیر خروجی در سمت راست است، این خروجی مستقیماً به دریاچه عباس‌آباد می‌رسد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×