گیلان، زیباکنار
0133416

دریاچه ویستان | دریاچه‌ای در میان جنگل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-20

دریاچه ویستان از مناطق گردشگری استان گیلان است که کمتر کسی نام آن را شنیده است. قرارگرفتن دریاچه در میان جنگل باعث‌شده زیبایی این قسمت بیشتر دیده شود. دریاچه ویستان بره سر از سمت جنوب به ییلاق استخرسرا و ویستان منتهی می‌شود. بین رودبار تا دریاچه 56 کیلومتر فاصله، از رشت تا دریاچه 90 کیلومتر یعنی حدود 110 دقیقه است و اگر مبدا تهران باشد 4.30 دقیقه با وسیله نقلیه طول می‌کشد.
برای رفتن به دریاچه ویستان باید از مسیر قزوین-رشت بروید. پس از اینکه به لوشان رسیدید با دیدن تابلوی داماش تغییر مسیر داده و آن را ادامه دهید. فاصله لوشان تا داماش 40 کیلومتر و پس از آن 8 کیلومتر است. با رسیدن به ابتدای بره سر به‌سمت چپ تغییر مسیر دهید. جاده فرعی را 2 کیلومتر ادامه داده تا به دریاچه برسید.
دقت داشته‌باشید که جاده فرعی دارای شیب زیاد و سنگلاخ است. بهتر است برای مسافرت راحت‌تر از ماشینی که دو دیفرانسیل دارد استفاده کنید و یا این قسمت از راه را پیاده طی کنید. در طول مسیر تابلوهای راهنما خیلی به‌چشم نمی‌خورد اگر جایی به مشکل خوردید حتماً از اهالی آن‌جا بپرسید.

 

دریاچه ویستان

برای رفتن از رشت به‌سمت ویستان پس از اینکه به رستم آباد رسیدید به طرف توتکابن که یکی از مناطق زیبای شمال است بروید. سپس به سندس، حاجی‌ده، سیاه‌رود، بره‌سر و نهایتاً به ویستان می‌رسید. جاده آسفالت و بسیار زیبا است. راه طولانی و سخت ویستان باعث‌شده که هیچ زبالهای در آنجا ریخته نشود و همچنین سرسبز زیبا بماند. از بره سر(ویستان) تا درفک فاصله چندانی وجود ندارد.

چرا دریاچه ویستان را ببینیم؟
به دریاچه ویستان، یسان، بره سر، استخر ویستان نیز گفته می‌شود. گفته شده استخر ویستان در اثر زمین‌لرزه تشکیل شده و آب آن سرچشمه گرفته از کوه‌ها و چشمه‌های اطراف است.230 مترطول و 100 متر عرض این دریاچه است. نواحی اطراف دریاچه مملو از درختان بلوط، بید، راش، گل گاو زبان، لاله کوهی، نی و شیرین بیان است. در این منطقه می‌توان لبنیات، عسل با کیفیت، تمشک، سیب، گردو، گلابی، ازگیل و زالزالک پیدا کرد.
پرنده هایی همچون کبک، تیهو، بلدرچین و حیواناتی همچون گراز، روباه و موش خرما در حوالی دریاچه زندگی می‌کنند.

مناسب‌ترین زمان برای مسافرت
هوای دریاچه ویستان در فصل بهار خنک و در تابستان گرم و ملایم است. در اوایل پاییز بسیار زیبا ولی از اواسط پاییز به بعد و زمستان بسیار سرد است و امکان رفتن به این منطقه وجود ندارد.

 

دریاچه ویستان

لوازم مورد نیاز
در اطراف دریاچه فروشگاه و یا مغازه‌ای وجود ندارد و باید قبل از خارج شدن از شهر تمام لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنید. رودبار نزدیک‌ترین شهر به دریاچه ویستان است، مغازه ها و رستوران‌های زیادی در این شهر وجود دارد. اگر بخواهید شب را کنار دریاچه بمانید حتماً چراغ قوه، لباس اضافی، آب و غذا، کیسه خواب، چادر و جعبه اولیه با خود داشته‌باشید. نگران نباشید امنیت در این منطقه برقرار است و هیچ حیوان خطرناکی در آنجا وجود ندارد.

جاذبه‌های اطراف دریاچه
آبشار شاشار
آبشار با صفا و زیبای شارشار که تا روستا حدود 500 متر فاصله دارد یکی از جاذبه‌های دیدنی نزدیک به دریاچه است.

منطقه داماش
داماش روستایی از توابع عمارلوی رودبار است که 2200 متر از سطح دریا فاصله دارد. روستای داماش با مکان‌های دیدنی و گردشگری متنوع یکی از مناطق گردشگری دامنه جنوبی کوه البرز محسوب می‌شود. اگر به‌هنگام بهار و تابستان به دریاچه می‌روید رفتن به داماش هم خالی از لطف نیست. فاصله دریاچه تا داماش حدود 6 کیلومتر جاده خاکی است.
آب معدنی داماش محصول شناخته‌شده نزد همگان است. اگر می‌خواهید سوسن های سفید داماش را ببینید حتماً در تیرماه به آنجا سفر کنید. زمانی که سوسن ها شکوفه می‌دهند جشنواره شروع و اهالی آنجا با جامه های محلی به بازار آمده و تفریح می‌کنند. گل‌های سوسن در قسمت حفاظت‌شده هستند.

 

دریاچه ویستان
کجا اتراق کنیم؟
علاوه بر چادر زدن در اطراف دریاچه می‌توان از ویلاها و خانه‌های محلی اتاق اجاره کرد و یا قبل از اینکه حرکت کنید یکی از هتل‌های رشت یا رودبار را رزرو کنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×