گیلان ، زیبا کنار
0133416

دشت ناز مازندارن، پناهگاه حیوانات محافظت شده

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-14
دشت ناز

استان مازندران دارای طبیعت بکر و زیبایی است و در آن جاذبه‌های متعددی وجود دارد. یکی از این جاذبه ها دشت ناز است که پناهگاهی برای حیوانات محافظت شده است. در این مطلب به این موضوع پرداخته شده است.

برای خرید ویلا در سوادکوه با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

دشت ناز کجاست؟

این دشت زیبا و سرسبز که در حدود 56  هکتار وسعت دارد، در استان مازندارن و در شمال شرقی شهر ساری قرار دارد. این دشت زیبا که پناهگاه حیوانات حفاظت شده و کمیاب است، در شهرستان میانرود قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دشت زمانی جزء دارایی های رضاشاه پهلوی بوده است. پس از رضاخان، پسرش محمدرضاشاه پهلوی این منطقه را توسعه بخشید و در همان زمان ها بود که این دشت به‌عنوان پناهگاه حیوانات به ثبت رسید.

این دشت در سال 1346 به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده و در سال 1354 به‌عنوان پناهگاه حیوانات ثبت گردید. پناهگاه زیبای دشت ناز در فاصله 29 کیلومتری شمال شهر ساری قرار دارد. بنابراین به‌راحتی می‌توان از ساری و در ظرف مدت کوتاهی به دشت ناز رفت.هم چنین این دشت در فاصله 11 و نیم کیلومتری فوردگاه بین المللی ساری قرار دارد. اگر شما بخواهید به این دشت بروید باید در ابتدا به ساری بروید.

برای خرید ویلا گیلان با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

پس از آن شما مسافتی حدود 10 کیلومتر در جاده ساری به سمت گوهرباران برانید تا به چهارراه شهر سورک برسید. پس از آن با رفتن به سمت چپ و عبور از شرکت نکاچوب، روستای اسلام آباد به منطقه شهریار کنده خواهید رسید که پناهگاه دشت ناز در آنجا قرار دارد. در واقع آدرس دشت ناز این گونه خواهد بود: مازندران، ساری ، جاده پنبه چوله، شهر نکا، روستای اسلام آباد، منطقه شهریار کنده

جاذبه‌های پناهگاه دشت ناز

اما این پناهگاه به چه دلیل مشهور شده است؟ در زیر به جاذبه‌های این پناه گاه پرداخته شده است:

1.پوشش گیاهی متنوع و بی نظیر:

یکی از جذابیت های این پناهگاه، پوشش گیاهی بی نظیر آن است. در این دشت شما می‌توانید انواع درختان و گونه های گیاهی را مشاهده کنید. درختان راش، توسکا، ممرز، بلوط و دیگر موارد به‌خوبی در این دشت وجود دارند و منظره های زیبایی را آفریده اند. دشت ناز مازندارن در واقع بخش مهمی از جنگل‌های هیرکانی است که قدمت آن به هزاران سال برمی گردد. این جنگل‌های طبیعی در فهرست میراث جهانی هم به ثبت رسیده اند. صدها گونه گیاهی در این منطقه وجود دارند و همین تاییدکننده پوشش گیاهی وسیع و بی نظیر آن است.

برای فروش ویلا در رشت با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

شما در این پناهگاه زیبا می‌توانید درختان زیبا و پوشش‌های زیبا و بی نظیری را مشاهده کنید که در کنار هم محلی مناسب را برای حیواتات پدید آورده اند. مطمئن باشید که از دیدن منظره های زیبای این پناهگاه لذت خواهید برد و در شگفتی فرو خواهید رفت.

2.حیات وحش زیبا:

شهرت دشت ناز به این دلیل است که پناهگاه حیوانات مختلفی است و گونه های جانوری مهمی در آن وجود دارند. برای همین است که دشت ناز منظقه ای محافظت شده است. دشت ناز به‌دلیل آن که اکوسیستم مناسب ودر عین حال متنوع و گسترده ای دارد می‌تواند میزبان حیوانات گوناگونی باشد. این حیوانات شامل گوزن زرد، مرال، شوکا ، گربه جنگلی، قرقاول و دیگر انواع پرندگان است.

مشهورترین حیوان محافظت شده در این دشت، گوزن زرد است که از آن به‌خوبی در دشت ناز محافظت می‌شود تا در معرض انقراض قرار نگیرد. این پناهگاه مهم‌ترین مکان تکثیر گوزن زرد در کشور است. گوزن زرد ایرانی که گونه کمیابی است، بدنی به طول 120 تا 200 سانت است، ارتفاعی بین 85 تا 100 سانتی متر دارد و وزن 45 تا 130 کیلوگرم دارد.

گوزن ایرانی را می‌توان از روی خال های سفیدی که در پشت و پهلوی خود دارد از سایر گوزن های بومی مانند شوکا و مرال تشخیص داد. در واقع دشت ناز یکی از مناطق مهم برای محافظت از گوزن ها است. عکاسان زیادی هر ساله به این منطقه می روند تا بتوانند از این گوزن ها عکس بگیرند.

برای خرید ویلا در صومعه سرا با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

در دشت ناز ، پرندگان نیز به‌خوبی حضور دارند. اگر به این پناهگاه زیبا بروید می‌توانید پرنده های مختلفی مانند کبوتر جنگلی، عقاب دشتی، چرخ ریسک دم بلند و سارگپه جنگلی را ببینید.

3.ارتفاعات زیبا:

از دیگر جاذبه‌های پناهگاه دشت ناز، ارتفاعات زیبایی است که دارد. در دشت ناز، تپه ها وارتفاعات زیبایی وجود دارد که می‌توان از آنها بالا رفت تا مناظر زیبایی را مشاهده کرد. همان‌طور که می بینید پناهگاه حیات وحش دشت ناز دارای جذابیت های متعددی است که البته حیات وحش آن مهم تری جذابیت آن است. خیلی‌ها به‌دلیل دیدن گونه های جانوری مخصوصا گوزن است که از این پناهگاه دیدن می‌کنند.

برای خرید ویلا در تالش با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

متاسفانه امروزه خیلی از گونه های جانوری در معرض انقراض قرار گرفته اند و مناطقی مانند دشت ناز مازندران واقعا راه حلی عالی برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند است. اگر می‌خواهید به این منطقه سفر کنید باید بدانید که امکانات خوبی در نزدیکی این پناهگاه وجود دارد و  از این لحاظ مشکلی وجود ندارد. در نزدیکی منطقه محافظت شده دشت ناز، رستوران ها، هتل ها  و دیگر امکانات به‌خوبی برای بازدیدکنندگان از پناهگاه حیات وحش جنگلی وجود دارد.

بهترین زمان برای بازدید از دشت ناز مازندران، فصل‌های بهار و تابستان است که هم هوا بهتر است و هم زمان مناسبی برای دیدن حیوانات است. مازندران استانی زیبا و دیدنی است که دارای جاذبه‌های فرواوانی است. داشتن یک ویلا در استان مازندران یا دیگر استان‌های شمالی برای خیلی‌ها بسیار جذاب است. اگر به خرید ویلا در استان‌های شمالی علاقه دارید، مجموعه انبوه سازان آرش می‌تواند کمک بزرگی برای محقق شدن هدف شما باشد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×