گیلان ، زیبا کنار
0133416

دیدنی های بندرانزلی

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-01-26
دیدنی های بندرانزلی

بندرانزلی از نظر گردشگری ، اقتصادی و میدانی یکی از مهمترین شهرهای ایران است و دارای مکتن های گردشگری بکر و دیدنی های بسیار زیادی است.  این شهر اولین و بزرگترین بندر در سواحل جنوبی دریای خزر است. بندرانزلی از یک جزیره به نام میانپشته و سرزمین‌های اطراف تشکیل شده است. از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی  می‌توان به برج ساعتی بنام مناره ، تفرجگاه بندر طولانی و دلتا و ساحل دلچسب آب در امتداد سفید رود اشاره کرد. انزلی یکی از شهرهای کهن ایران باستان است که به واسطه ارتباط و هم‌کاری آن‌ها در جنگ‌ها, نام خود را به ” سرزمین پارس ” تغییر دادند. .

بندرانزلی بندر امنی برای کشتی‌های تجاری و قایق‌های ماهیگیری بود. در زمان حکومت پهلوی نا ماین بندر به بندر پهلوی تغییر پیدا کرد. بندر انزلی از دیرباز تا کنون بسیار مورد توجه بوده است به‌همین دلیل دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی است که در ادامه ی مقاله دیدنی های بندرانزلی را بررسی خواهیم کرد.

تالاب انزلی بندر انزلی را در دو بخش تقسیم می‌کند. این شهر توسط دو پل به جزیره بهشتی متصل شده‌است. در بندر انزلی یک کارخانه فرآوری خاویار وجود دارد که برخی از خرابه‌های قدیمی آن متعلق به قرن بیستم و بازار معروف بازار است. تالاب انزلی یکی از روستاهای بندر انزلی در نزدیکی تالاب انزلی است. در گذشته ، شهروندان انزلی بیشتر در تجارت ماهی مشارکت داشتند. کشاورزی برنج و کشاورزی دیگر مشاغل سنتی در انزلی است و در روستاهای اطراف شهر انجام می‌شود. اکثریت انزلیچی ها از پیروان اسلام  و شیعه هستند ، اگرچه اقلیت مسیحی ارمنی قابل توجهی وجود دارد.مردم انزلی به زبان گیلکی به‌عنوان زبان مادری و فارسی به‌عنوان زبان ملی صحبت می‌کنند.

آب و هوا انزلی :

بندر انزلی دارای آب و هوای نیمه استوایی مرطوب است. آب و هوای بسیار مرطوب هر شهری در ایران دارد و آب و هوا کمی شبیه به بارش سنگین پاییز و اوایل زمستان, رطوبت بالای مداوم و تابش خورشید پایین است.با این حال بارش تابستانه بسیار کمتری نسبت به آن منطقه دارد. آب و هوای گرم و مرطوب به این منطقه اجازه می‌دهد تا محصولاتی مانند برنج و چای بکارند که به مقدار زیادی رطوبت نیاز دارند.

 

مرداب انزلی

مرداب یا تالاب  انزلی در دریای‌خزر  و در نزدیکی بندر انزلی  – در شمال استان گیلان و شمال ایران قرار دارد . مرداب بندر انزلی  را به دو بخش تقسیم می‌کند و خانه و پناه‌گاه حیات وحش  پرندگان سالک و مارش است. هر چند که مرداب انزلی آلوده شده است اما هنوز به‌عنوان مکان خوبی برای تماشای پرندگان شناخته می‌شود. آب تالاب از آب‌های تازه نزدیک رودخانه سرچشمه گرفته تا لب‌شور در نزدیکی دهانه بندر و دریاست. مطالعات نشان می‌دهد که در قرون اولیه و اوایل سده نوزدهم, تالاب دارای شوری بالاتری بود. تالاب به‌دلیل وسعت کم‌تر از یک چهارم سال گذشته, به اندازه متوسط کاهش‌یافته است.

با این حال, در ده سال گذشته (با افزایش شوری), شوری آب هم با افزایش سطح دریای‌خزر که موجب تبادل بیشتر آب شده‌است, افزایش‌یافته و به‌دلیل افزایش بیشتر املاح در آب شیرین, به‌دلیل افزایش آبیاری در بالادست, افزایش می‌یابد. رسوبگذاری سنگین ناشی از افزایش آبیاری در بالادست منجر به انقباض و کم‌عمق شدگی تالاب, افزایش آلودگی آب‌های منبع و اتروفیکیشن به‌دلیل افزایش بار مواد مغذی شده‌است. به تازگی, سطح مرداب به تدریج پوشیده از گیاهان آبزی است, که در درجه اول آب دریاچه – سرخس, آزولا, و این باعث افزایش اتروفیکیشن, ایجاد نواحی وسیع از تالاب می‌شود که در آن‌ها اکسیژن محلول کافی برای زنده ماندن وجود ندارد.

برج ساعت

یکی دیگر از دیدنی های بندرانزلی که قدمت قابل‌توجهی دارد, برج یا مناره ساعت است که از آجر در سال نو میلادی ساخته شده‌است.هدف  از ساخت این برج 28 متری  تماشای دریا و دیده بانی بوده است . دریانوردان با دیدن نور بالای مناره توانستند به کانال در تاریکی, لنگر در بندر و لنگر برسانند. در سال 1307 این برج تعمیر و مرمت شد در بالای یک ساعت قرار گرفت که گفته می‌شود هفت کوکه است  و از آلمان خریداری شده‌است.متاسفانه صدای این ساعت برای سال‌ها شنیده نشده است. در سال 1369، شهرداری ساعت قدیمی را با یک ساعت الکتریکی تعویض کرد این ساعت هنوز در بندر انزلی است و یکی از زیبایی‌های این شهر است.

ساحل بندرانزلی

بندر انزلی از یک سو و از طرف دیگر به دریای‌خزر محدود است. خط ساحلی بندر انزلی یکی از مناظر و دیدنی های بندرانزلی است که هیچ‌کس نمی‌تواند عاشق آن شود.یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بخش‌های این شهر, خط ساحلی بندر انزلی است که در روزه‌ای بهار سرشار از رایحه شکوفه‌های نارنج و بارش‌های فراوان می‌باشد.

پارک جنگلی بندر انزلی

پارک جنگلی بندر انزلی یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز بندر انزلی و استان گیلان است که در جاده رشت به انزلی واقع شده‌است. هر سال, بسیاری از مسافران و بومیان گیلان به این طبیعت زیبا و بکر می‌آیند و سیزدهم یا تعطیلات آخر هفته را با دوستان خود سپری می‌کنند و خانواده خرج می‌کنند.در این پارک جنگلی امکانات رفاهی و امکانات تفریحی بسیاری برای بازدید کنندگان وجود دارد که حداقل یک‌بار از این پارک بازدید می‌کنند.ورودی این پارک، نمایشگاهی از صنایع دستی استان گیلان وجود دارد که شما می‌توانید با مواد غذایی، شیرینی و دیگر صنایع دستی این شهر و استان آشنا شوید.

مرکز تجاری ونوس و ستاره شمال

سال 1392 یک سال فراموش‌نشدنی برای بندر انزلی بود. بخش تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی افتتاح شد و دو مرکز خرید ونوس و ستاره شمال  با صدها فروشگاه شروع به کار کردند.مجتمع تجاری ستاره شمال با مساحت حدود ۲۱،۰۰۰ متر مربع با شش طبقه و معماری منحصربه‌فرد اولین مجتمع تجاری در منطقه آزاد انزلی است.مرکز خرید ونوس یک مجموعه تجاری دیگر در منطقه‌ای است که در سال ۱۹۸۵ افتتاح شد. مساحت این مجتمع ۵۲ هزار متر است و حدود ۸۰۰ غرفه تجاری در سه طبقه دارد و یکی از مجموعه‌های تجاری موفق در بندر انزلی است.

یکی از مزایای این مراکز خرید، مکان آن‌ها در خط ساحلی دریای‌خزر است که با طرح زیبای آن و فضای بین جنگل و دریا، یک منطقه جذاب و دوست‌داشتنی برای مسافران است. برج‌های مسکونی طاووس نیز در این منطقه قرار دارند که یک دیدگاه منحصربه‌فرد برای ساکنان این مجتمع ارائه کرده‌اند. مراکز خرید بازارهای تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی شامل مغازه‌های با کالاهای ترکی، روسی، اروپایی و ایرانی است که تعداد زیادی از مسافران و بومیان هر ساله برای خرید و تفریح به این منطقه می‌آیند.مراکز خرید ونوس و ستاره شمال  در حسن رود، و دسترسی مستقیم به ساحل دریای‌خزر و فاصله کمی از انزلی، هر روز باعث شده‌اند تا بازدیدکنندگان زیادی به این منطقه بیایند.

آکواریوم بندر انزلی

اگر دیدن حیوانات آبزی و شناختن موجوداتی که در آب زندگی می‌کنند سرگرمی شما است اما شما فرصت یا توانایی شیرجه زدن, آکواریوم و تونل‌های زیر آب را ندارید تا از این لذت محروم بمانید.آکواریوم بندر انزلی که به نام آکواریوم فانتاستیک معروف است بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجتمع تفریحی در این کشور است که شامل یک آکواریوم و خزندگان است و ارزش تقریبی آن ۳۰ میلیون یورو است و از دیدنی های بندرانزلی است.

این مجتمع تفریحی در بخش تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی واقع‌شده و در منطقه‌ای از ۱۰،۰۰۰ متر مربع و ۴ طبقه ساخته شده‌است و از مسافران و بومیان استقبال می‌کند.این مجتمع تفریحی فقط یک آکواریوم و دیگر امکانات تفریحی و تفریحی دیگر نیست، شامل پارک تفریحی، سالن بولینگ، سالن‌های متنوع، بازی‌های کامپیوتری، رستوران‌ها، خزندگان، سینما، خزندگان مجازی، سینما واقعیت مجازی و کافی‌شاپ می‌شود.تجهیزات و فن‌آوری‌های مورد استفاده در این آکواریوم از ترکیه وارد می‌شوند و ضخامت شیشه که برای این تونل ۴۳ متری در نظر گرفته می‌شود ۱۸ سانتی‌متر است و بازدیدکنندگان می‌توانند از این مجموعه و امکانات خود در ایمنی کامل بهره‌مند شوند.حدود ۸۰۰۰ گونه ماهی در این آکواریوم نمایش داده می‌شوند، و کوسه‌ها، ماهی‌های زینتی و خزندگان دریایی از جمله جذاب‌ترین موجودات در این آکواریوم هستند.

موج‌شکن انزلی

اگر به انزلی بروید و از موج‌شکن دیدن نکنید, سفر شما نیمه و ناقص است. موج‌شکن انزلی یکی از مناظر بندر انزلی است که ۵۰۰ متر طول دارد و در گذشته برای جلوگیری از آسیب به کشتی‌ها به علت امواج دریای‌خزر ساخته شده‌است. اما امروزه علاوه بر هدف اصلی, آن یکی از مکان‌هایی است که شما می‌توانید برای پیاده‌روی بروید, دریا را تماشا کنید و از سکوت و عظمت دریا لذت ببرید, و اگر به انزلی سفر کنید, مطمئن شوید که از موج‌شکن بازدید کنید.

کشتی میرزا کوچک‌خان جنگلی

تا چند سال پیش این کشتی برای سفره‌ای تفریحی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این کشتی پنج طبقه  در دهه ۱۹۸۰ در ژاپن ساخته شد و توانایی حمل ۲۵۰ مسافر بین شهرهای داخلی و خارجی دریای‌خزر را داشت, اکنون به یک رستوران و یک قهوه‌خانه تبدیل‌شده که به خاطر امکانات و تجهیزات آن به‌عنوان یک هتل چهار ستاره شناخته می‌شود. آن را دارد.

حافظیه انزلی

جایگاه موسیقی  بندرانزلی ،یکی از مناظر بندر انزلی است که بسیار شبیه به خاطره شهر شیراز بوده و به‌همین دلیل از آن یاد می‌شود.این ساختمان سفید در بلوار ساحلی انزلی واقع شده‌است و بیش از ۸۰ سال سن دارد و در گذشته محل برگزاری کنسرت و مراسم عروسی در بندر انزلی بوده‌است.

کاخ موزه بندر انزلی یا کاخ میان پشته

این بندر نزدیک به روسیه و ارمنستان است و به‌دلیل نزدیکی آن به این کشورها, معماری آن‌ها تأثیر زیادی بر ساختمان‌های این شهر داشته‌است و معماری کلی این شهر بسیار شبیه شهرهای روسیه است.یکی از مناظر بندر انزلی، کاخ میان پشته یا کاخ موزه بندر انزلی است که در سال 1312 ساخته شد و منظره زیبای آن پس از سال‌ها بسیار جذاب و دیدنی است. در سال‌های اخیر، این کاخ به موزه نظامی تبدیل شده‌است و برای نگهداری تمام انواع سلاح‌های دوره صفویه و در داخل کاخ علی‌رغم اتاق‌های زیبا و قدیمی اش به کار می‌رود، مکانی برای گذراندن زمان و آشنایی با تاریخ این شهر است و از بهترین گزینه‌های دیدنی و گردشگری بندر انزلی است.

نتیجه گیری

شرکت انبوه سازان آرش یکی از شرکت‌های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را  در مدل‌های مختلف را باتوجه به نیاز و سلیقه ی شما طراحی و عرضه می‌کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به کار هستند و زبده ترین و ماهرترین افراد درزمینه ی ساخت ویلا هستند

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×