گیلان ، زیبا کنار
0133416

راهنمای سفر به ترکمن صحرا

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-25
سفر به ترکمن صحرا

با شنیدن نام ترکمن صحرا ممکن است به یاد صحرایی وسیع و فراخ بیافتید که خبری از آبادی در آن نیست اما صحرای ترکمن از آن دست صحراهایی ست که سر تا سر با دشت های پر گل، چمنزارها مخملین، آثار تاریخی ارزشمند، آبشارهای بکر و کوهستان های پر صلابت پوشیده شده است. اسب هایی وحشی و جسور در میانه ی دشت های آن آزادانه و رها در حال دویدن هستند و الحق که چه زیبا به نمادی از اصالت و صلابت ترکمن صحرا تبدیل شده اند.اگر قصد سفر به ترکمن صحرا را دارید حتما  راهنمای سفر به ترکمن صحرا با دقت مطالعه کنید تا قبل از سفر با اطلاعات کامل عازم شوید

ترکمن صحرا در کدام استان واقع شده است؟

ترکمن صحرا فقط یک صحرای ساده نیست، این منطقه که در استان گلستان واقع شده است شامل بخش هایی بندرترکمن، گنبد، آق قلا، کلالهريال داشلی برون و مراوه تپه می باشد. بنابراین صحبت صحبت از یک استان است نه یک صحرای خالی. حتی قهار ترین طبیعت گردان نیز نمی توانند در طی چند روز از تمام جاذبه های دیدنی ترکمن صحرا دیدن کنند. پس اگر مدت زمان محدودی دارید، در بین دریایی از دیدنی ها و جاذبه های طبیعی و تاریخی ترکمن صحرا باید گزیده انتخاب کنید.

این منطقه ی رویایی و زیبا که تا کنون از آن غافل بوده اید از غرب با دریای خزر، از شمال با کشور ترکمنستان و از جنوب با جنگل های انبوه و سرسبز دامنه های البزر هم جوار شده است. مسیرهای دسترسی به ترکمن صحرا بسیار متنوع اند اما شک نداشته باشید که هر مسیری را برای حرکت انتخاب کنید، قطعا شگفتی های آن شما را حیرت زده خواهد کرد. به نحوی که بی شک در طی مسیر چندین و چند بار هوس پیاده شدن و عکاسی به سرتان خواهد زد. مناظری که در ترکمن صحرا شاهد خواهید بود دست کمی از طبیعت گیلان و مازندارن ندارد و شاید چندین پله بکرتر از آن ها باشد. بنابراین اگر عاشق سفری دلپذیر و آشنایی با فرهنگ و تاریخ مردمانی دوست داشتنی در خطه ی شمال هستید، بار و بندیل خود را ببندید که راهی سفری جذاب به ترکمن صحرا هستیم.

چه فصلی برای سفر به ترکمن صحرا بهتر است؟

اگر می خواهید طبیعت زیبای ترکمن صحرا را در اوج بلوغ و زیبایی خود ببینید، توصیه می کنیم که فصل بهشتی بهار را برای سفر به این منطقه ی خوش آب و هوا انتخاب کنید.

از آنجایی که ترکمن صحرا منطقه ای کوهستانی است، در فصل های پاییز و زمستان باید انتظار هوایی بسیار سرد را داشته باشید. بنابراین سفر در بهار بسیار لذت بخش تر خواهد بود. می توانید هوای پاک ترکمن صحرا که آغشته به بوی گل های شقایق و چمنزارهای تازه در دامنه ی کوهستان شده را استشمام نمایید و ریه های خود را از این هوای پاک پر کنید.

ترکمن صحرا منطقه ای وسیع است که سراسر آن با پوشش های گیاهی و گل های خوش عطر و بو پوشیده شده است. بنابراین فصل بهار، اوایل تابستان و یا اوایل پاییز که هوا رو به سمت خنک شدن می رود، بهترین فصل ها برای سفر به ترکن صحرا این صحرای اعجاب آور و بی نظیر است.

آب و هوای ترکمن صحرا کمی نسبت به آب و هوای مناطق شمالی دیگر همچون مازندران و گیلان متفاوت است، آفتاب درخشان حتی در فصل بهار و اوایل پاییز نیز در آسمان نیلگون ترکمن صحرا خودنمایی می کند، بنابراین به خیال هوای ابری و مه گرفته نباشید و حتما عینک آفتابی، کلاه نقاب دار و کرم ضد آفتاب همراه داشته باشید تا لذت سفر را بیشتر و بهتر بچشید.

از تماشای اسب های پر صلابت ساده عبور نکنید

ترکمن صحرا این منطقه ی تاریخی که پیشینه ای غنی و کهن در پس خود پنهان کرده، در اسب هایی وحشی با یال های رها در باد خلاصه می شود که رهایی و شکوه آن ها زمان دویدن در دشت های فراخ و سرسبز ترکمن صحرا هر چه بیشتر نمایان می شود. اسب های ترکمن یکی از برترین و اصیل ترین نژادهای اسب در جهان محسوب می شوند که استقامت و شجاعت آن ها نه تنها در مشرق زمین بلکه در تمام دنیا مثال زدنی ست.

این اسب ها در تاریخ پر شکوه ایران نیز نامی ماندگار از خود به یادگار گذاشته اند؛ همین اسب های یاغی و دلیر بودند که موجب پیروزی داریوش کبیر در جنگ هایی متعدد شدند.

ترکمن صحرا مهد اصیل سوارکاری در ایران است. شما می توانید این تفریح هیجان انگیز را در دشت های سرسبز و چمنزارهای ترکمن صحرا تجربه کنید. بازدید از مراکز پرورش اسب یکی از علاقمندی های افرادی است که عاشق حیوانات علی الخصوص اسب های وحشی و رهای ترکمن صحرا هستند. بنابراین اگر به ترکمن صحرا سفر کردید بازدید از این اسب های زیبا را از دست ندهید.

غذاهای محلی ترکمن صحرا چیست؟

فرهنگ و اصالت غنی مردم ترکمن صحرا در خوراکی های محلی این منطقه نیز نمود پیدا کرده است. از این فرهنگ غنی و منحصر به فرد، چیزی جز غذاهایی اصیل و خوش طعم و عطر را نمی توان انتظار داشت.

برخی از غذاهای ترکمن صحرا معروف تر از سایر غذاها هستند و اگر پای شما به این منطقه ی دوست داشتنی باز شد، حیف است که این غذا هار ا نچشید و از ترکمن صحرا خداحافظی کنید. اما ما به شما خواهیم گفت که کدام غذاها محبوبیت بیشتری دارند.

چکدرمه یکی از غذاهای خوشمزه ترکمن صحرا است که توصیه می کنیم بدون تست کردن آن، ترکمن صحرا را ترک نکنید. به شما قول می دهیم که با یک بار چشیدن این غذا، دفعات بعدی به شوق خوردن همین غذای لذیذ به ترکمن صحرا بیایید. این غذا ترکیبی از گوشت و گوجه فرنگی و برنج و پیاز و روغن حیوانی است. همین مواد اولیه ساده می تواند تبدیل به معجونی بی نظیر با طعمی خاص شود که اگر اهل رژیم هستید مجبور به شکستن رژیم خود خواهید شد.

آش ها :

آش های مختلفی نیز در این منطقه پخته می شود که خوردن آن ها، آن هم در فصل بهار و در دشت های سرسبز و پر گل صفای دیگری دارد. اگر اهل شیرینی جات هستید می توانید طعم جدید شیرینی های خانگی محصول زنان هنرمند ترکمن صحرا را امتحان کنید. بدون شک مقداری از این شیرینی ها را با خود به همراه خواهید برد.

غذاهایی چون اکمک، قایش، انواع بورک، آش خمیر، ماش پلو، باسترمه، آش ماست، هلی آش، پلا ترشی، مانتی و بیشمه تنها تعداد محدودی از غذاهای خوشمزه ی ترکمن صحرا هستند که می توانند در روزهای مخالف سفر توسط شما نوش جان شوند. توصیه می کنیم اگر به ترکمن صحرا سفر کردید به جای خوردن غذاهای تکراری و روزمره این غذاهای هیجان انگیز و خوش طعم را تجربه کنید تا عاشق آن ها شوید.

از ترکمن صحرا چه چیز سوغاتی ببریم؟

ترکمن صحرا دارای زنان و مردانی هنرمند و سخت کوش است که در کنار کشاورزی و دامداری، به تولید صنایع دستی نیز مشغول اند. در واقع بخش اعظمی از اقتصاد ترکمن صحرا بر پایه فروش صنایع دستی زیبا و هنرمدانه آن می چرخد. از جمله منحصر به فرد ترین صنایع دستی این منطقه می توان به گلیم های سنتی با نقش های اصیل و زیبا، پشتی های دستباف، نمد، سوزن دوزی های ظریف و هنرمندانه، انواع زیور آلات چوبی، کیف های سنتی و روسری های ابریشم با طرح های پر نقش و نگار اشاره کرد که محصول هنر اهالی ترکمن صحرا می باشد.

بهترین مکان برای خرید سوغاتی از ترکمن صحرا، بازارهای محلی این منطقه است که حتی گشت و گذار در آن ها نیز حس و حال خوبی به شما منتقل خواهد کرد. شما می توانید علاوه بر خرید صنایع دستی در بازارهای محلی به خرید محصولات طبیعی و خوراکی های سنتی این منطقه نیز بپردازید. اما بازاهای محلی ترکم صحرا کجاست؟ در ادامه خواهیم گفت.

بازارهای محلی ترکمن صحرا کجاست؟

  • بازار اینچه برون: اینچه برون منطقه ای مرزی است که در شمال غربی شهر گنبد واقع شده و می توانید انواع صنایع دستی ایران و ترکمنستان را در آن خریداری کنید.
  • بازار روس های گنبد: اگر به دنبال خوش نقش و نگار ترین پارچه ها و روسری های ترکمنی هستید، این باز می تواند انتخابی عالی باشد.
  • بازار اسکله بندر ترکمن: در این بازار همیشه رونق زیادی برپاست. این بازار که دارای چندین دهنه است در نزدیکی ساحل واقع شده و محصولات فراوانی برای فروش دارد.
  • چهارشنبه بازار گمیشان: اگر به دنبال انواع صنایع دستی هنرمندانه می گردید، سری به چهارشنبه بازار گمیشان بزنید.
  • پنج شنبه بازار آق قلا: آیا به دنبال فرش های اصیل و دستباف ترکمنی هستید؟ بازار آق قلا مرکز فرش های سنتی ترکمنی است.

اقامتگاه های ترکمن صحرا کجاست؟

ترکن صحرا پهنه ی وسیعی دارد و نمی توان آن را یکی دو روزه گشت. بنابراین پیشنهاد می شود اقدام به اجاره ویلا و اقامتگاه بومگردی در ترکمن صحرا نمایید. در اطراف کلاله، آق قلا و گرگان کلبه های جنگلی زیبایی قرار دارد که می توانید برای اقامت شبانه انتخاب کنید. اگر اهل ماجراجویی و کمپینگ در مکان های باز هستید نیز دشت زیبای خالد نبی می تواند انتخابی عالی برای اقامت شبانه ی شما باشد.

نتیجه گیری

ترکمن صحرا یعنی تاریخ غنی، یعنی جاذبه های شگفت انگیز، یعنی مردان و زنان هنرمندی که با هنر دست خود پیشینه ی قوی و اصیل ایرانی را حفظکرده اند. اگر می خواهید سفری هیجان انگیز و دلپذیر به خطه ی شمال داشته باشید و سفری را آغاز کنید که تا کنون تجربه نکرده اید، ترکمن صحرا با مردمان دلنشین و مهمان نواز خود آماده ی پذیرایی از شماست.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×