گیلان، زیباکنار
0133416

علت رشد قیمت زمین در شمال چیست؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
رشد قیمت زمین در شمال

این روزها افراد اگر سرمایه‌ای در دست داشته‌باشند ترجیح می‌دهند آن را برای خرید زمین و ویلا در شمال صرف کنند. اما چرا در شمال؟ مگر نمی‌توان در سایر شهرها اقدام به خرید ویلا و ملک نمود و به‌سود خوبی دست پیدا کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است اما باید این نکته را یادآور شد که رشد قیمت زمین در شمال چند برابر شهرهای دیگر است. به‌واقع شما با خرید زمین در شمال و سرمایه‌گذاری در این خطه می‌توانید به‌سود بیشتری دست پیداکنید نسبت به‌حالتی که همان سرمایه را برای خرید یک زمین یا ملک در شهر خودتان صرف می‌نمودید. بنابراین افراد با قاطعیت به این نتیجه می‌رسند که خرید زمین در شمال امری منطقی‌تر است.

اما علت این رشد سریع قیمت در شمال چیست؟ چرا قیمت زمین و ویلا در شمال با شیبی تند در حال صعود است؟ چرا این شیب تند را در شهرها دیگر شاهد نیستیم و آیا اصلاً این رشد قیمت به‌نفع مردم است یا خیر؟ درادامه با ما همراه باشید تا پاسخ به تمامی این سوالات را دریافت کنید.

افزایش تقاضا برای خرید ویلا و زمین در شمال

بازار خرید زمین و ویلا در شمال بازاری است که در نقاطی از تاریخ دچار رکود شده است. این بازار همیشه سرپا و استوار بوده و تقاضا برای خرید زمین و ملک در آن رو به رشد بوده است. شاید دورانی مانند دوران شیوع ویروس کرونا دورانی بود که تقاضا برای خرید زمین و ویلا در شمال کم بود اما در باقی دوران‌ها این تقاضا همیشه روند صعودی داشته. بنابراین بدیهی است که با افزایش تقاضا برای خرید زمین در یک منطقه قیمت‌ها روندی رو به رشد داشته‌باشند.

بازار خرید ملک و زمین در شمال همیشه بازاری داغ بوده است و مردم برای خرید ویلا چه به منزله تفریح و چه به منزله سرمایه‌گذاری راهی شمال شده‌اند. از این رو فروشندگان قیمت زمین‌های شمال را با سرعت بیشتری افزایش می‌دهند. طبیعی ست که هرچه میزان تقاضا برای خرید زمین در شمال بیشتر شود این افزایش قیمت هم سرعت بیشتری خواهد گرفت.

اعلام مناطقی از مازندران به‌عنوان منطقه آزاد

در چند وقت گذشته تعدادی از مناطق مازندران همچون امیر آباد، چپکرود و نوشهر به مناطق آزاد در مازندران تبدیل شدند همچنین بندر انزلی در استان گیلان یکی از مناطق آزاد است که شهرک زیباکنار نیز در حوالی آن قرار داد. مناطقی که جزو مناطق آزاد شمال به‌حساب می‌آیند و شهرهایی که در حوالی این مناطق قرار دارند با رشد قیمتی عجیبی روبه‌رو هستند. برای خرید زمین و ویلا در این مناطق باید هزینه بیشتری صرف کنید البته از طرفی سرمایه شما نیز بعد از خرید زمین در این مناطق با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

اما یکی از دلایل افزایش قیمت زمین در شمال وجود مناطق آزاد در این خطه است. این مناطق دارای بنادر تجاری هستند که تجارت در آن‌ها رونق بالایی دارد. بالابودن سطح کیفی زندگی و شرایط کسب‌وکار و ویژگی‌هایی که این مناطق در خود جای داده‌اند موجب بالا رفتن قیمت زمین در حوالی آن‌ها شده است.

در چند وقت اخیر تعدادی از مناطق مازندران به‌عنوان منطقه آزاد اعلام شد. همین موضوع باعث شد تا شعاع چندکیلومتری این شهرها قیمت زمین افزایش پیدا کند. در واقع نه‌تنها قیمت زمین در شهرهایی که منطقه آزاد شناخته‌شده‌اند زیاد شود بلکه شهرهای اطراف نیز شامل این افزایش قیمت خواهند شد. بنابراین می‌توان گفت مناطق آزاد در بالا رفتن قیمت زمین در شمال نقش دارند.

شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی مساعد در شمال کشور

اگر شما به شهرهای دیگر ایران نیز نگاه کنید خواهید دید که مناطق خوش آب‌وهوای در هر شهری دارای قیمت بیشتری است. این موضوع در سطح ایران مختص به خطه شمال می‌شود. شمال ایران دارای آب‌وهوایی مساعد و ایده‌آل برای زندگی است. بنابراین طبیعی است که چنین منطقه‌ای دارای ارزش بیشتری باشد و زمین و ملک‌های آن با قیمت بالاتری به فروش برسد.

افزایش آلودگی در سایر شهرها

یکی از دلایلی که افراد به شمال کوچ می‌کنند فرار کردن از آلودگی‌های محیطی در سایر شهرها است. این روزها هوای تهران به‌قدری آلوده است که تمام چشم‌اندازهای آن یکی کی در حال محو شدن است. افرادی که دارای عارضه‌های قلبی و تنفسی هستند دیگر نمی‌توانند زندگی در این شهر بزرگ و شلوغ را تاب بیاورند و به شمال مهاجزت می‌کنند. به تبع این مهاجرت قیمت زمین در شمال رو به افزایش می‌گذارد. هرچه حجم ورودی به خطه شمال بیشتر شود به‌همان تناسب قیمت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

پیدایش بحران کم‌آبی

یکی از معضلاتی که در چند سال اخیر بیشتر در مورد آن بحث شده است، معضل کم‌آبی و بی‌آبی ایران است. این چالش در سر تا سر ایران خود را به‌نحوی نشان داده است اما شمال از آن دسته مناطقی است که هنوز هم دارای ذخایر کافی آب است و در این بحران بی‌آبی و کم‌آبی هنوز خم به ابرو نیاورده است. البته نمی‌توان امید چندانی به این قضیه داشت چرا که الگوهای مصرف آب هنوز اصلاح نشده‌اند بنابراین معضل بی‌آبی تا چند وقت دیگر این منطقه را نیز فرا خواهد گرفت. اما می‌توان گفت که شمال کشور در حال حاضر مکان مناسبی برای زندگی و شروع یک کسب‌وکار است. به‌ویژه افرادی که کار آن‌ها زراعت است برای خرید زمین کشاورزی در شمال اقدام می‌کنند.

بنابراین بحران بی‌آبی در سطح کشور و شرایط متعادل و نسبتاً خوب خطه شمال باعث‌شده است که قیمت زمین در این منطقه افزایش پیدا کند. قاعدتاً این موضوع نشان‌دهنده ارزش بالای زمین‌ها شمال در مقایسه با سایر شهرها است. حتی قیمت زمین در بسیاری از شهرهای کوچک در شمال قابل مقایسه با بسیاری از شهرستان‌های دیگر نیست.

نعمت زندگی در جوار دریا و آب‌وهوایی خوش و مطبوع باعث‌شده است که قیمت زمین در این خطه روزبه‌روز افزایش پیدا کند. چرا ه طرفداران زندگی در این خطه نیز روزبه‌روز در حال بیشتر شدن هستند.

بالابودن سطح کیفیت زندگی در شمال

به جرات می‌توان گفت که سطح کیفیت زندگی در شمال کشور بسیار بهتر از نقاط دیگر کشور است. دسترسی راحت به جنگل و دریا و هزاران هزار جاذبه طبیعی می‌تواند موجب بهبود شرایط زندگی و ارتقا سطح کیفی زندگی شما شود.

شما می‌توانید هر زمان که اراده کردید برای سفر به مناطق مختلف شمال بار سفر ببندید و راهی شوید. دسترسی به مناطق دیدنی و شگفت‌انگیز و لذت زندگی در شرایطی که سبک جدیدی از زندگی سالم را پیش روی شما می‌گذارد مطمئناً می‌تواند طرفداران زیادی را به‌خود اختصاص دهد و سودای خرید زمین در شمال را در سر آن‌ها بیاندازد. بنابراین طبیعی ست که قیمت زمین در شمال رو به افزایش بگذارد.

دسترسی سریع و راحت به پایتخت از استان‌های شمالی

استان‌های گیلان، گلستان و مازندران دسترسی سریع و راحتی به پایتخت کشور دارند همین موضوع می‌توان امتیاز ویژه‌ای برای این مناطق محسوب شود و موجب بالا رفتن قیمت زمین در این خطه شود. بسیاری از امکانات فقط در پایتخت موجود است و دسترسی راحت و سریع به پایتخت به معنای دسترسی سریع به این امکانات است. بنابراین این نکته را نیز می‌توان دلیلی برای افزایش قیمت زمین در شمال دانست.

آیا رشد قیمت زمین در شمال به‌نفع افراد است؟

بسیاری از مناطق شمال به بهانه اینکه برخی از بخش‌های به منطقه آزاد تبدیل شده‌اند با رشد قیمتی روبه‌رو بوده‌اند. در واقع می‌توان جواب این سوال را هم با پاسخ منفی و هم مثبت داد.

به این دلیل که رشد قیمت زمین در مناطقی از شمال بی‌دلیل بوده و تحت تأثیر رشد قیمت زمین در مناطق دیگر رخ داده است. این رشد قیمت را می‌توان کاذب دانست. به‌عنوان مثال دلیلی ندارد به‌علت این که یک منطقه به‌عنوان منطقه آزاد شناخته‌شده است قیمت زمین در روستاهایی بسیار دور تر از آن شهر افزایش پیدا کند. این موضوع می‌تواند نگران‌کننده باشد چرا که ممکن است یک جایی از این مسیر زمام کترل قیمت‌ها از دست مسئولین قیمت‌گذاری خارج شود و قیمت‌ها بی رویه رو به افزایشی کاذب بگذارد.

اما مناطقی که رشد قیمت در آن‌ها منطقی بوده را می‌توان جزو مناطقی دانست که این رشد برای افراد مفید فایده واقع‌شده است. افراد با خرید ملک و سرمایه‌گذاری در مناطق خوب شمال می‌توانند سرمایه خود را افزایش دهند و یک سرمایه‌گذاری ایمن و مطمئن انجام دهند. بنابراین اینکه دلیل رشد قیمت زمین در شمال چه بوده است روی نفع آن تأثیرگذار است.

نتیجه‌گیری درباره رشد قیمت زمین در شمال

شمال کشور به‌دلیل دارا بودن شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی عالی، دسترسی سریع به پایتخت، دارا بودن مناطق آزاد و دسترسی به جاذبه‌های طبیعی به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین مناطق ایران شناخته می‌شود و به‌همین دلیل است که قیمت زمین روزبه‌روز در آن افزایش پیدا می‌کند.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×