گیلان، زیباکنار
0133416

مازندران و بهشتی به‌ نام آلاشت

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
روستای آلاشت مازندران

ما می‌خواهیم بهشت مازندران را به شما معرفی کنیم؛ جایی که می‌توان هزاران بار به آن سفر کرد. سفرهایی که هرکدام دارای تازگی هستند و هیچ‌گاه تکراری نمی‌شوند. سفر به روستای آلاشت مازندران این منطقه ییلاقی زیبا که جان می‌دهد برای سفرهای تابستانی.

وقتی صحبت از سفرهای تابستانی به شمال می‌شود عده‌ای لب به اعتراض می گشایند که آیا خسته نمی‌شوید از سفرهای مکرر به شمال؟ مگر چقدر می‌توان به سواحل بابلسر و ساری و رامسر سفر کرد؟ اصلاً مگر جای تازه‌ای برای دیدن باقی می‌ماند؟ در جواب این افراد باید گفت که وجب به وجب شمال دنیایی از شگفتی های جدید است که تنها در در چند شهر کوچک خلاصه نمی‌شود. هر شهرستان خودش تعداد زیادی از توابع و روستاهای زیبا و سرسبز را در خود جای داده که هرکدام از این روستاها دارای شگفتی های جذاب و دیدنی هستند.

بنابراین حتی اگر سال‌ها وقت بگذارید باز هم گشت‌وگذار در تمامی مناطقی شمالی امکان‌پذیر نخواهد بود. گواه این حرف مردمان بومی مناطق شمالی هستند که بعد از سالها سکونت در این خطه هنوز که هنوز است مناطق زیادی را از نزدیک بازدید نکرده‌اند.

 

روستای آلاشت کجاست؟

روستای آلاشت در نزدیکی سوادکوه قرار دارد. شنیدن نام سوادکوه کافیست تا بدانید که منطقه آلاشت، منطقه‌ای ییلاقی با آب‌وهوای بسیار تا بسیار دلنشین و مطبوع است. این روستا در 39 کیلومتری سوادکوه قرار دارد و با مه غلیظ و هوای خنک خود به استقبال تان خواهد آمد. منطقه آلاشت یکی از مناطق محبوب و دلخواه طبیعت گردان و کوهنوردان است چرا که دارای ارتفاعات بی‌نظیری است که چشم‌اندازهای آن مثال ندارد.

با نزدیک شدن به سوادکوه خواهید دانست که مسیر کمی تا روستای آلاشت در پیش دارید، گذر کردن از پل ورسک و طبیعت بی‌نظیر سوادکوه همچون گذر کردن از صفحات یک کتاب زیبا و مصور است.

ارتفاع روستای آلاشت از سطح دریا حدود دو هزار متر است. در واقع شما در مرتفع‌ترین ارتفاعات استان مازندران خواهید بود. روستای آلاشت چشم‌اندازی از اقیانوس ابرها را در پیش دیدگان شما به تصویر می‌کشد. تا به روستای آلاشت سفر نکنید نخواهید دانست که از چه مناظر بدیعی حرف می زنیم.

نام این روستا برگرفته از موقعیت جغرافیایی آن است و کاملاً مرتبط با محل استقرار این روستاست. آلاشت به معنای آشیانه عقاب است. دور از انتظار نیست که در چنین ارتفاعی، شاهد عقاب هایی باشیم که بر فراز آسمان پرواز می‌کنند. عقاب هایی تیز چشم که یکه و تنها در قلب آسمان آلاشت بال و پر می‌زنند و نامی جاویدان بر این روستا گذاشته‌اند.

موزه مردم‌شناسی آلاشت؛ زادگاه رضا شاه پهلوی

محله‌های قدیمی آلاشت حس و حال غریبی دارند. حس و حالی که طعم عجیبی به‌همراه دارد؛ قدم‌زدن در کوچه‌هایی که معماری خود را در طول دوران‌های تاریخی حفظ کرده‌اند و خبر از روزگاری دور می‌دهند. آلاشت زادگاه رضا شاه پهلوی بوده است و موزه مردم‌شناسی که در این روستا واقع‌شده روزگاری خانه پدری رضا شاه پهلوی بوده و مربوط به 150 سال پیش است. در و دیوارهای این موزه خاطرات تلخ و شیرین زیادی به‌خود دیده‌اند. خاطراتی که توانسته سرنوشت یک سرزمین را رقم بزند و فکر کردن به‌همین موضوع کافیست تا هیجان بازدید از این موزه برای شما چند برابر شود.

معماری زیبا و در عین حال غریب و جذاب این خانه که از کاهگل و سنگ و چوب ساخته‌شده، حس و حال عجیبی را به شما القا خواهد کرد. تصور کنید در ارتفاع دو هزار پایی از سطح دریا در یک ییلاق سرسبز و زیبا در قلب جنگل‌های کوهستانی، پا به موزهای گذاشته‌اید که زادگاه رضاشاه پهلوی بوده است. تاریخ کهن و دیرینه ایران زمین در کوچه پس کوچه‌های آلاشت قابل رویت و احساس است. این موزه در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و به‌تنهایی ارزش این را دارد که راهی روستای آلاشت شوید و از این موزه زیبا دیدن‌کنید.

طبیعت زیبای روستای آلاشت مازندران شما را از خود بیخود خواهد کرد

لازم نیست برای تجربه حس و حال های جدید حتماً به مناطق دیدنی و جذاب در اطراف آلاشت سر بزنید. همین در کوچه باغ‌های آلاشت قدم بزنید و از بوی شکوفه‌های گیلاس و سیب که از سر دیوارهای خشتی و کاهگلی آویزان است مست شوید کافیست تا از بودن در روستای آلاشت نهایت لذت را ببرید.

تا چشم کار می‌کند در روستای آلاشت مازندران سرسبزی و طراوت به‌چشم می‌خورد. کوچه‌هایی با معماری قدیمی و سنگ‌فرش شده که قدم‌زدن در آن‌ها دست کمی از پرواز بر فراز ابرها ندارد. چوپانان در دامنه‌ی کوهستان‌ها در حال دامداری هستند و مه غلیظ گاه گاهی دید شما را تار خواهد کرد و در عبور و مرور از پیش دیدگان شما خواهد بود.

روستای آلاشت با طبیعتی بکر و زیبا می‌تواند بهترین و شیرین ترین خاطرات سفر را برای شما بسازد.

معبد دختر پاک در آلاشت؛ مکانی افسانه ای

اگر عاشق افسانه‌های خیالی هستید و از شنیدن آن‌ها و دیدن مکانی هایی به‌جا مانده از این افسانه‌ها لذت می‌برید توصیه می‌کنیم که سری به معبد دختر پاک در آلاشت بزنید. این منطقه به عقیده بومیان این روستا منطقه‌ای ست که تنها بانوان حق ورود به آن را دارند و بر این باورند که اگر آقایان وارد این منطقه شوند دچار نیش خوردگی مارها خواهند شد.

به عقیده برخی از محلیان این معبد در واقع معبد آناهیتا است که بانویی پاک بوده و مظهر پاکی است. هر چه که هست افسانه‌های زیبای مردم محلی در مورد این مکان شما را وادار به بازدید از آن خواهد کرد.

رصد خانه آلاشت؛ جایی که می‌توان در آن ستاره چید

حیف نیست اکنون که به ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا آمده‌اید و نزدیک ابرها شده‌اید، ستاره نچینید و برگردید؟!

آلاشت دارای رصد خانه‌ای زیبا با معماری شگفت‌انگیز و هنرمندانه‌ای است که مطمئناً بازدید آن از نزدیک شما را محو خود خواهد کرد. این رصد خانه در ارتفاعی برابر با هزار و هشتصد متری از سطح دریا قرار دارد و یک جهت آن مشرف به کوهستان است. از سایر جهات اگر به این رصدخانه نگاه کنید دورتادور آن پرتگاه خواهید دید.

رصد خانه آلاشت اولین و تنها رصد خانه در سرزمین پهناور شمال است و دارای دو عدد تلسکوپ بسیار قدرتمند برای رصد کردن ستاره های آسمان است. حیف است که تا آلاشت بیایید و ستاره های آسمان صاف آلاشت را در این رصدخانه رصد نکنید. آسمان لطیف و زیبای شب در آلاشت، چشمان شما را مهمان ستاره های پر نور و تابنده خود خواهد کرد.

غذاهای سنتی و خوش طعم آلاشت را از دست ندهید

یک شمال و است و دنیایی از غذاهای محلی و خوش طعم که در هر منطقه دارای تازگی و طعم منحصربه‌فرد خود است. آلاشت نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای غذاهای محلی خوش طعم و عطری است که نمی‌توان آن را نچشید و از این روستا رفت.

یکی از غذاهای محبوب آلاشت سبزی کئی پلا است. که حتی ظاهر آن دهان انسان را آب می‌اندازد. در طبخ این غذا کدوهای حلوایی به قطعات کوچکی تقسیم می‌شوند و بعد از سرخ شدن لابه لای برنج قرار داده می‌شوند و با نیمروی کامل و ماست محلی صرف می‌شود. این غذای محبوب را باید با دستپخت بانوان و سرآشپزهای حرفه‌ای محلی نوش جان کنید تا طعم واقعی و لذیذی آن را بچشید.

غذای دیگری که در آلاشت بسیار محبوب است غذایی شبیه به فسنجان است. در واقع همه‌چیز این غذا مانند فسنجان است با این تفاوت که به‌جای رب انار در طبخ آن از رب ازگیل استفاده می‌شود. در هیچ‌کجای ایران غیر از خطه شمال نمی‌توانید این رب خوش طعم را پیدا کنید بنابراین به فکر صرف این غذا در شهرهای دیگر نباشید. تنها جایی که می‌توانید این غذا که نام شیش انداز دارد را میل کنید آلاشت است. تخم مرغ و دانه انار پای ثابت این غذا هستند. اگر به آلاشت سفر کردید فراموش نکنید که این غذای لذیذ را امتحان کنید.

نتیجه‌گیری درباره روستای آلاشت مازندران

اگر بارها در خیال خود به مناطق رویایی و خیال‌انگیز با چشم‌اندازی از کوهستان‌های مه گرفته و باغ‌های میوه سفر کرده‌اید دیگر کافیست. اکنون باید در واقعیت به این مکان سفر کنید. آلاشت همان جایی است که می‌توانید رویای خود را در آن پیدا کنید. کوچه‌های خیال‌انگیز آلاشت با باغ‌های گیلاس و طبیعت بکری که پیش دیدگان شما به تصویر می‌کشد می‌تواند شما را به سفری دور و دراز ببرد.

روستای آلاشت مازندران را باید در فصل تابستان ببینید تا متوجه دل‌انگیز بودن و مطبوع بودن هوای این منطقه ییلاقی شوید و نهایت حظ را از این هوا ببرید. اگر مسیرتان به حوالی سوادکوه افتاد بازدید از روستای آلاشت را فراموش نکنید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×