گیلان، زیباکنار
0133416

روستای جواهرده کجاست؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
روستای جواهرده

دور از انصاف است اگر بخواهیم جواهرده این روستای معرکه و دلنشین را به چیزی غیر از نام زیبای آن تشبیه کنیم. روستای جواهرده به‌ واقع تکه‌ای جواهر است که در ارتفاعات مازندران جای خوش کرده است و همچون نام زیبایش بر فراز اقیانوسی از ابرهای پهناور می‌درخشد. بعید است کسی به رامسر سفر کند و قید دیدن جواهرده این روستای شگفت‌انگیز را بزند.

در انتهای جاده پر پیچ و خم و سرسبز رامسر به روستای جواهرنشان خواهید رسید. گویی در حقیقت نیز به گنجی نایاب و ارزشمند دست پیدا کرده‌اید که ارزش آمدن این راه طولانی را داشته است.

جواهر ده

جواهرده روستایی ییلاقی است که جان می‌دهد برا تعطیلات تابستانی. جنگل‌های مه‌گرفته و آب‌وهوای خنک و مطبوع جواهرده شما را از حال و هوای زندگی ماشینی و پرهیاهو دور خواهد کرد. در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا، جایی که انسان‌های شهری و زندگی ملال‌آور و کسل‌کننده روزمره حتی ذره‌ای به‌ چشم نمی‌آید، می‌توانید بی‌دغدغه در روستای زیبای جواهرده روزگار بگذرانید. حضور در این ارتفاع و این مکان شگفت‌انگیز به شما حس و حال دورشدن از دنیای خاکستری مدرن و نزدیک‌شدن هر چه بیشتر به قلب طبیعتی را می‌دهد که مادر زمین است.

روستای جواهرده همان جاییست که می‌توان کوله‌بار دغدغه‌ها را در ابتدای جاده پرماجرا و پیچ‌وخم‌دار آن بر زمین گذاشت و سبک‌بال تا ارتفاعی دوهزار متری پرواز کرد. به‌ راستی که رسیدن به منظره شگفت‌انگیز و زیبایی که روستای جواهرده آن بالا برای شما تدارک دیده است، فقط دو بال پرواز می‌خواهد.

روستای جواهرده کجاست؟

نمی‌توان شگفتی‌های روستای جواهرده را موبه‌مو به تصویر کشید. این روستا همچون یک بوم نقاشی پر از جزئیات و رنگ و لعاب‌های تکرارنشدنی و چشم‌نواز است که تنها باید با چشم جان آن را به نظاره نشست. برای رسیدن به این منطقه بهشتی باید به مقصد رامسر رهسپار جاده شوید. تا اینجای کار خواهید فهمید که جاده‌ای رویایی در انتظار شماست.

روستای جواهرده در فاصله 27 کیلومتری رامسر جای خوش کرده است و فاصله چندانی با این شهر ندارد. از ارتفاع جواهرده از سطح دریا اگر بگوییم، یقین پیدا خواهید کرد که گشت‌وگذار در روستای جواهرده چیزی جز قدم‌زدن بر فراز ابرها نیست. این روستا در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریای نیلگون خزر واقع‌ است. هر آنچه بر زمین است از ارتفاع بلند بالای روستای جواهرده همچون نقطه‌ای محو به‌ نظر می‌رسد.  پس بی‌راه نیست اگر بگوییم روستای جواهرده شما را به دنیای دیگری خواهد برد.

نقشه برای رسیدن به روستای جواهرده

اگر اهل بازکردن نقشه برای رسیدن به مقصد در سفرها هستید، جهت‌گیری خود را ضلع جنوب غربی رامسر آغاز کنید. چراکه روستای جواهرده در این نقطه قرار دارد.

آنجا که خاطرجمع شدید به رامسر رسیده‌اید، سراغ از میدان شهید رجایی بگیرید. راسته این میدان را به‌ سمت جنوب در پیش بگیرید و بعد از گذرنمودن از سه‌راهی فلسطین راهی جاده جواهرده شوید. طولی نخواهد کشید که بعد از اندکی رانندگی در این مسیر پر پیچ‌وخم و رویایی به روستای جواهرده خواهید رسید. شک نکنید که نیمی از لذت حضور در روستای جواهرده طی‌کردن مسیر شگفت‌انگیز و رویایی آن است. بنابراین عزم‌تان را جزم نکنید که هرچه سریع‌تر به آن بالا برسید و از مسیر نیز لذت کافی را ببرید. اما زیبایی‌های این مسیر چیست که از آن دم می‌زنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا از جاذبه‌های مسیر جواهرده برای‌تان بگوییم.

شگفتی های جاده زیبای رامسر جواهرده چیست؟

اگر بگوییم هیچ جاده‌ای در زیبایی به گرد پای جاده جواهر در ایران نمی‌رسد، بی‌راه نگفته‌ایم. باید در مسیر جاده جواهرده باشید تا این حس را با تمام وجود لمس کنید. پیش‌روی در جاده جواهرده حسی از پرواز را به شما خواهد داد. گویی هر لحظه در حال اوج‌گرفتن در بهشتی سبزرنگ هستید. روح‌تان در این مسیر پرواز خواهد کرد و شما را با خود خواهد برد. حس دیدن درختان انبوه و سربه‌فلک‌کشیده‌ای که در مسیری مه‌آلود پیش چشمان شما سبز می‌شوند و تنفس در هوایی که اتمسفر آن به‌ واقع شما را با خود به بهشت خواهد برد، حس و حالی تکرارنشدنی است.

تونل‌های پوشیده از گیاهان

از دالان های بهشتی جواهرده نگوییم که چه رویای دلنشین برای شما خواهد ساخت. برخی قسمت‌های جاده جواهرده تونل‌هایی وجود دارد که مملو از گیاهانی بکر و بی‌نظیر هستند و عبور از آن‌ها حس و حال عبور از دالان‌های بهشتی را به شما خواهد داد. احتمالاً در این لحظات حسرت خواهید خورد که چرا بشر هنوز موفق به‌ ثبت دستگاهی برای ذخیره‌سازی حس و حال‌های ناب و خارق‌العاده نشده است. پس بسنده خواهید کرد به عکاسی و لذت‌بردن از مناظری که نوازشگر چشمان شما در این مسیر است.

هرچه در این جاده رویایی پیش‌روی می‌کنید به عظمت و شکوه کردگار پی خواهید برد. آنجا که بعد از طی‌کردن پیچ و خم‌های مسیر به روستای ییلاقی جواهرده می‌رسید، با دیدن منظره‌ای از ابرها که همنشین با سطح روستا هستند، چند لحظه مات‌تان خواهد برد و بر جای خود خشک‌تان خواهد زد. به‌راستی که نمی‌توان مسخ این منظره شگفت‌انگیز و دیدنی نشد. اما سعی کنید هرچه سریع‌تر به‌خودتان بیایید و راهی این دهکده‌ی زیبا شوید. چراکه شگفتی‌های جدیدی در انتظار شماست.

دریاچه‌ای زمردنشان در قلب کوهستان‌های مه‌گرفته

آیا تا به حال زمرد قیمتی را از نزدیک دیده‌اید؟ اگر ندیده‌اید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا راهی دریاچه قو در قلب دهکده‌ی جواهرده شوید و به معنای واقعی کلمه با واژه زمرد آشنا شوید. این مکان که در واقع دریاچه ‌ای مصنوعی است، یکی از شگفتی‌های بی‌نظیر در روستای جواهرده است که همچون زمردی در قلب جنگل‌های سرسبز جواهرده جای دارد.

شما می‌توانید در آلاچیق‌های چوبی دورتادور این دریاچه لختی به آسایش بپردازید و از این عالم خاکی دور شوید. سیرکردن در رویاها چیزی نیست که در این روستای زیبا باید به آن بپردازید. چراکه رویایی واقعی همینجاست؛ در قلب همین دهکده‌ی زیبا و در جوار دریاچه زیبای قو.

شما می‌توانید بر پهنه این دریاچه سوار بر قایق‌های پدالی شوید و هیجان قایق‌سواری در حالی که دورتادورتان را کوهستان‌های سرسبز فراگرفته تجربه کنید. شک نداشته‌ باشید که با یک‌بار بازدید از این دریاچه زیبا و لذت قایق‌سواری در آن، در هر بار سفر به شمال به‌ هوای آن راهی جواهرده خواهید شد.

بوستان جنگلی صفارود؛ جایی که مانند اسمش صفایی بی‌مثال دارد

طبیعتاً افرادی که به جواهرده سفر می‌کنند، به‌ دنبال کسب آرامش به این منطقه می‌آیند. پس اگر می‌خواهید ردپای آرامش را دنبال کنید و به مأمن آن برسید، ما شما را به جنگل زیبا و دنج صفارود در جواهرده راهی می‌کنیم. این بوستان زیبا در فاصله نه کیلومتر از جاده جواهرده قرار دارد. ترکیبی از سمفونی صدای آبشارهای خروشان این بوستان با صدای پرندگان و شاخ و برگ‌های درختان که در هر بار وزش نسیم صدای خش‌خش آن‌ها در سکوت مطلق به گوش می‌خورد، می‌تواند آرامش‌بخش روح و جان شما باشد.

بوستان صفارود دارای چشمه‌های آب معدنی است. پس اگر می‌خواهید آب زلال و گوارای این چشمه‌ها را با خود همراه ببرید، چند بطری و ظرف مناسب همراه داشته‌ باشید. جنگل صفارود جنگلی زیبا و بکر در قلب روستای جواهرده است که می‌توان در آرامش آن غوطه خورد و ساعت‌ها محو زیبایی طبیعت مه‌گرفته آن شد.

بهترین فصل برای سفر به روستای جواهرده

جواهرده روستایی ییلاقی است. در این حد که سفر به جواهرده در تابستان نیز شما را برای همراه داشتن پتو و لباس گرم مجاب خواهد کرد. اگر عاشق سفر به شمال هستید و می‌خواهید به‌ دور از هوای شرجی آن گذران روزگار کنید و اوقات خوشی را سپری نمایید، فصل بهار و تابستان را برای سفر به جواهرده انتخاب کنید. این روستا در فصل‌های پاییز و زمستان آب‌وهوایی سرد و یخبندان دارد و چندان مناسب سفر نیست.

نتیجه‌گیری

اگر می‌خواهید راهی جواهرده این روستای محشر و شگفت‌انگیز شوید، دو چیز را فراموش نکنید؛ لباس گرم و دوربین عکاسی! روستای جواهرده با منظره‌ای شگفت‌انگیز و طبیعتی بکر و دلنشین، خاطراتی شیرین و تکرارنشدنی را در سفر برای شما رقم خواهد زد. شک نداشته‌ باشید که چشم‌اندازهایی که در جواهرده خواهید دید را در هیچ‌ کجای دیگر مثالش را پیدا نخواهید کرد. دوربین عکاسی خود را آماده کنید. چراکه که قدم‌به‌قدم با مناظری بکر روبه‌رو خواهید شد.

 

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×