گیلان ، زیبا کنار
0133416

روستای مازیچال در کلاردشت

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-11-26
روستای مازیچال در کلاردشت

مازیچال در کلاردشت

کلاردشت منطقه‌ای بسیار زیبا در استان مازندران است که موقعیت‌های طبیعتی و گردشگری آن شما را شگفت زده می‌کند. کلاردشت در 48 کیلومتری شهر چالوس است. بی جا نگفته ایم اگر بگوییم کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌هاست.

و اما مازیچال دهکده‌ای زیبا و جذاب  در نزدیکی کلاردشت است. این ناحیه بی نظیر طبیعی به لحاظ جغرافیایی در فاصله ‌ی کوتاهی از شهر کلاردشت قرار گرفته است که حدود یک ساعت با کلاردشت و یک ساعت و نیم با عباس‌آباد و از تهران حدود پنج ساعت فاصله دارد.

 مازیچال اما با ارتفاع 2600 متری که دارد شما را سوار بر ابر های بی بدیل می‌کند که می‌توانید بدون مرز از بالا به  ابر‌ها بنگرید . در مازیچال این شمایید و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان ! اگر هم ابری نباشد بدانید که وسعت دیدتان از چالوس تا نزدیکی‌های رامسر خواهد بود. تصور کنید که در نگاهتان جنگل سبز و دریای آبی مازندران زیبایی خودشان را به رخ می کشند.

در کلاردشت روستایی زیبا و دیدنی به نام مازیچال قرار دارد. این ناحیه مقصد مهم گردشگران و عاشقان طبیعت است که آن هم بدلیل موقعیت‌های منحصربه‌فرد طبیعی آن است.

اهالی مازندران در زبان مازندرانی درختان بلوط را مازی و گودال یا چاله را چال می گویند . این جنگل مملو از درختان بلوط است و به‌همین علت هم این منطقه را مازیچال یعنی گودال ها و دره هایی مملو از درختان بلوط می نامند.

 

روستای مازیچال در کلاردشت

 

مردم این روستا به‌صورت دائم در آن سکونت ندارند. در این روستای ییلاقی 50 تا 60 خانوار از اواخر خرداد تا اوایل پاییز در آن سکونت دارند. روستاییان خونگرم و با محبتی که بیشتر به شغل دامپروری و گاوداری مشغول هستند. کلبه های ییلاقی روستاییان در فصل تابستان مورد استفاده اهالی قرار می گیرد و در فصل‌های دیگر خالی از سکنه است. این کلبه ها در میان منظره سرسبز و آسمان آبی تصویری آرامبخش و رویایی را برای گردشگران خلق می‌کند.

در مورد روستای مازیچال می‌توانیم اقرار کنیم که از آن دسته مناطقی است که در هر فصلی از سال می‌توان چهره‌ی تازه‌ای از آن را دید. هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد. 

در فصل بهار و تابستان این منطقه مملو از گل‌های خاص پیش پیشا یا پامچال و گل بنفشه و رنگ زیبایشان و درختان پوشیده از برگ‌های سبز با طبیعتی عجیب و راز آلود و بکر است.

در فصل پاییز، جنگل‌های ابتدای جاده مناظر زیبا و رویایی دارند که ترکیبی از رنگ و لعاب پاییز را به چشم شما هدیه می‌کنند. مناظر برفی قله ‌های اطراف نیز نه تنها در اواخر فصل پاییز و زمستان ، بلکه حتی در  فصل تابستان نیز جلوه نمایی می‌کنند.

اما بهترین زمان برای مسافرت به این منطقه و یا برپایی کمپ در طبیعت نیمه‌ ی دوم فصل بهار تا اواخر تابستان است  که علاوه بر مشاهده کارت پستال سبزی که با ابرها آمیخته شده‌اند ، نیاز نیست تا نگران سردی آب و هوا باشید.

 

روستای مازیچال در کلاردشت

 

جاده جنگلی منتهی شونده به ییلاق مازیچال پر از درختان بلوط است که هر چه به محل ییلاق نزدیک تر می شویم بسیار سرسبز و تماشایی تر می‌شود. گاهی تصور می‌کنید که در فضای رویایی طبیعت محسور شده‌اید. علاوه بر زیبایی های تمام نشدنی و جاذبه‌های مازیچال می‌توانید از جنگل‌های زیبای عباس آباد که مملو از درختان بلوط ، افرا و کاج‌های سوزنی هستند و با صوت دلنشین پرندگان موزیکال شده‌اند نیز بازدید کنید. جنگل‌هایی که وجودشان نوید بخش مکانی امن برای حیوانات و زیست گاه بکرشان است. تمام مسیرها و نقاط روستای مازیچال تماشایی است. حتماً در اولین فرصت بار سفر ببندید و به اینجا سفر کنید و بدانید که این مناظر بکر و زیبا را در جایی دیگر از این کره خاکی نتوان یافت بخصوص که هر فصل با خصوصیات منحصربه‌فرد خود ، منظره‌ای تازه و متفاوت برای این روستا به ارمغان می آورد.

توجه داشته باشید که فروشگاه  در منطقه ‌ی مازیچال وجود ندارد و چنانچه قصد اقامت چند روزه در این محل را دارید، در مسیر جاده کلاردشت اقلام مورد نیاز خورد و خوراک چند روزه خود را تهیه کنید و با خود به همراه داشته باشید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×