گیلان، زیباکنار
0133416

روستای مازیچال در کلاردشت

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-11-26
روستای مازیچال در کلاردشت

.روستای مازیچال در کلاردشت با موقعیت جغرافیایی مناسب برای گردشگری و آب‌وهوای فوق‌العاده می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد.

کلاردشت منطقه‌ای بسیار زیبا در استان مازندران است که موقعیت‌های طبیعتی و گردشگری آن شما را شگفت‌زده می‌کند. کلاردشت در 48 کیلومتری شهر چالوس است. بی‌جا نگفته‌ایم اگر بگوییم کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌هاست.

روستای مازیچال در کلاردشت کجاست؟

و اما مازیچال دهکده‌ای زیبا و جذاب  در نزدیکی کلاردشت است. این ناحیه بی‌نظیر طبیعی به لحاظ جغرافیایی در فاصله کوتاهی از شهر کلاردشت قرار گرفته است که حدود یک ساعت با کلاردشت و یک ساعت‌ونیم با عباس‌آباد و از تهران حدود پنج ساعت فاصله دارد.

 مازیچال اما با ارتفاع 2600 متری که دارد شما را سوار بر ابرهای بی‌بدیل می‌کند که می‌توانید بدون مرز از بالا به  ابر‌ها بنگرید. در مازیچال این شمایید و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان! اگر هم ابری نباشد بدانید که وسعت دیدتان از چالوس تا نزدیکی‌های رامسر خواهد بود. تصور کنید که در نگاهتان جنگل سبز و دریای آبی مازندران زیبایی خودشان را به رخ می‌کشند.

چرا نام این روستا مازیچال است؟

در کلاردشت روستایی زیبا و دیدنی به‌نام مازیچال قرار دارد. این ناحیه مقصد مهم گردشگران و عاشقان طبیعت است که آن هم به‌دلیل موقعیت‌های منحصربه‌فرد طبیعی آن است.

اهالی مازندران در زبان مازندرانی درختان بلوط را مازی و گودال یا چاله را چال می‌گویند. این جنگل مملو از درختان بلوط است و به‌همین علت هم این منطقه را مازیچال یعنی گودال‌ها و دره‌هایی مملو از درختان بلوط می‌نامند.

کلبه‌های جنگلی روستای مازیچال در کلاردشت

کلبه‌های روستایی ییلاقی

مردم این روستا به‌صورت دائم در آن سکونت ندارند. در این روستای ییلاقی 50 تا 60 خانوار از اواخر خرداد تا اوایل پاییز در آن سکونت دارند. روستاییان خونگرم و با محبتی که بیشتر به شغل دامپروری و گاوداری مشغول هستند.

کلبه‌های ییلاقی روستاییان در فصل تابستان مورد استفاده اهالی قرار می‌گیرد و در فصل‌های دیگر خالی از سکنه است. این کلبه‌ها در میان منظره سرسبز و آسمان آبی تصویری آرامبخش و رویایی را برای گردشگران خلق می‌کند.

در مورد روستای مازیچال می‌توانیم اقرار کنیم که از آن دسته مناطقی است که در هر فصلی از سال می‌توان چهره‌ تازه‌ای از آن را دید. هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد. 

فصول زیبای روستای ماچال

در فصل بهار و تابستان این منطقه مملو از گل‌های خاص پیش‌پیشا یا پامچال و گل بنفشه و رنگ زیبایشان و درختان پوشیده از برگ‌های سبز با طبیعتی عجیب و رازآلود و بکر است.

در فصل پاییز، جنگل‌های ابتدای جاده مناظر زیبا و رویایی دارند که ترکیبی از رنگ و لعاب پاییز را به‌چشم شما هدیه می‌کنند. مناظر برفی قله‌های اطراف نیز نه‌تنها در اواخر فصل پاییز و زمستان، بلکه حتی در  فصل تابستان نیز جلوه نمایی می‌کنند.

اما بهترین زمان برای مسافرت به این منطقه و یا برپایی کمپ در طبیعت نیمه‌ دوم فصل بهار تا اواخر تابستان است. علاوه بر مشاهده کارت‌پستال سبزی که با ابرها آمیخته شده‌اند، نیاز نیست تا نگران سردی آب‌وهوا باشید.

پاییز روستای مازیچال در کلاردشت

جاده جنگلی منتهی شونده به ییلاق مازیچال پر از درختان بلوط است که هر چه به محل ییلاق نزدیک‌تر می‌شویم بسیار سرسبز و تماشایی‌تر می‌شود. گاهی تصور می‌کنید که در فضای رویایی طبیعت محصور شده‌اید.

علاوه بر زیبایی‌های تمام نشدنی و جاذبه‌های مازیچال می‌توانید از جنگل‌های زیبای عباس‌آباد که مملو از درختان بلوط، افرا و کاج‌های سوزنی هستند و با صوت دلنشین پرندگان موزیکال شده‌اند نیز بازدید کنید. جنگل‌هایی که وجودشان نویدبخش مکانی امن برای حیوانات و زیست‌گاه بکرشان است.

یک روستای زیبا و تماشایی

تمام مسیرها و نقاط روستای مازیچال تماشایی است. حتماً در اولین فرصت بار سفر ببندید و به اینجا سفر کنید و بدانید که این مناظر بکر و زیبا را در جایی دیگر از این کره خاکی نتوان یافت به‌خصوص که هر فصل با خصوصیات منحصربه‌فرد خود، منظره‌ای تازه و متفاوت برای این روستا به‌ارمغان می‌آورد.

توجه‌داشته‌باشید که فروشگاهی در منطقه ‌ی مازیچال وجود ندارد و چنانچه قصد اقامت چندروزه در این محل را دارید، در مسیر جاده کلاردشت اقلام مورد نیاز خورد و خوراک چندروزه خود را تهیه کنید و با خود به‌همراه داشته‌باشید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×