گیلان، زیباکنار
0133416

بررسی موقعیت روستای کیسم در آستانه‌اشرفیه

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
روستا کیسم در آستانه‌اشرفیه

روستا کیسم در آستانه‌اشرفیه جاپای ماندگاری در تاریخ این کشور دارد  و یکی از روستاهای زیبا در گیلان است که مردمی دین‌دار و باایمان دارد. مشتاقان و عاشقان زیارت سید حسن کیا برای زیرا ت از بقعه ایشان راهی روستای کیسم می‌شوند .چرا که این روستا روزگارانی مقر حکومت خاندان کیا بوده است. این روستای زیبا با وسعت 250 کیلومتر مربع یکی از دیدنی‌ترین روستاهای گیلان است و دارای مراتع سرسبز و آثار تاریخی زیبایی است. در ادامه قصد داریم کمی از این روستای تاریخی بگوییم بنابراین با ما همراه شوید.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

موقعیت جغرافیایی روستای کیسم

برای اینکه موقعیت جغرافیایی روستای کیسم را درک کنید ابتدا به جلگه مرکز گیلان نگاهی بیندازید و راس های آن را پیدا کنید. این راس ها عبارتند از امامزاده هاشم، چمخاله و مرداب انزلی. در اطراف این جلگه مرکز رودهایی مانند سپید‌رود، حشمت رود و دهسام قرار دارند، گویی که این رودخانه‌ها جلگه را احاطه کرده‌اند. یک پل خشتی این رودخانه‌ها را از سمت شمال به جنوب ارتباط می‌دهد. در فاصله 5 کیلومتری سپید‌رود می‌توانید یک روستای کیسم را پیدا کنید. این روستای زیبا و دیدنی در جنوب شرقی آستانه اشرفیه واقع‌شده و یکی از دیدنی‌ترین روستاهای گیلان است. به‌ویژه برای افرادی که ارادت خاصی به اماکن مذهبی دارند و عاشق تاریخچه‌های کهن این مرز و بوم هستند.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

هم جواری روستای کیسم با سپید‌رود

یکی از دلایل پر نعمت بودن روستای کیسم را می‌توان هم جواری این روستا با رودخانه پر آب و زلال سپید‌رود دانست. این رودخانه که در جوار روستای کیسم قرار دارد در تمام طول مسیر تا روستای کیسم قابل رویت است و چشم‌اندازی زیبا به منظره بخشیده. این رودخانه پر آب و زلال مکانی عالی برای ماهیگیری و تفریحات آخر هفته است. کما اینکه در طی مسیر خود با صحنه‌های شگفت‌انگیز و زیبایی از این رودخانه روبه‌رو خواهید شد.

پس بد نیست توقف کوتاهی داشته‌باشید و شما هم به جمع عاشقان و دوستداران طبیعت در کنار این رودخانه بپیوندید. هرکدام از پیچ های جاده روستای کسیم مناظر شگرف و زیباتری از مناظر قبلی به رخ می‌کشند. بنابراین مسیر این روستا را با جان و دل تماشا کنید و صحنه‌های بکر آن را در لوح خاطر خود به‌ثبت برسانید. صدای جریان آب روان و زلال و همنشینی آن با صدای پرندگان و برگ‌هایی که در باد می رقصند مناظر فوق‌العاده‌ای در پیش دیدگان شما ایجاد خواهد کرد.

برای پیش‌فروش ویلا در شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

محصولات و سوغاتی‌های روستای کیسم

اگر به روستای کیسم در آستانه اشرفیه سفر کردید مطمئناً دست خالی بر نخواهید گشت. محصولات ناب و طبیعی در این روستا پرورش پیدا می‌کند که خرید آن‌ها به‌عنوان سوغاتی می‌تواند بهترین ایده باشد. ابریشم، بادام زمینی، برنج، سبزیجات خوش عطر محلی و چای از جمله پر طرفدار ترین محصولات در این روستای بکر است. شما می‌توانید انواع صنایع‌دستی‌های چوبی، سفالی، حصیری و گلیم که با ذوق و هنر زنان محلی این روستا تهیه شده را خریداری کنید و به‌عنوان نمادی از فرهنگ و هنر این مرز و بوم با خود به سوغات ببرید.

برای ویلا جنگلی شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

جاذبه‌های گردشگری روستای کیسم در آستانه اشرفیه

همانطور که گفتیم اگر از طرفداران و عاشقان مکان‌های مذهبی و تاریخی هستید روستای کیسم برای شما شگفتانه های زیادی دارد. از بقعه سید حسن کیا گرفته تا زیارتگاه آقا رکابدار و اماکن تاریخی که هرکدام تارخچهای غنی در پس خود نهان کرده‌اند.

دیدنی‌ترین مکان برای عاشقان طبیعت در روستای کیسم رودخانه سپید‌رود است. این رودخانه با آب زلال و آرامش وصف‌ناپذیر خود می‌تواند میعادگاه عاشقان طبیعت با مناظر شگفت‌انگیز و آرامش‌بخش باشد. رودخانه‌ای که می‌توانید ساعت‌ها در حوالی آن اطراق کنید و از آرامش صدای آب زلال و روان محظوظ شوید و هر از گاهی به نوای دل‌انگیز پرندگان جنگلی گوش بسپارید.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

تاریخچه غنی روستای کیسم آستانه اشرفیه

همانطور که بارها اشاره شد روستای کسیم دارای تاریخچه‌‌ای غنی و پر بار است. این روستای زیبا در گذشته دارای موقعیت تاریخی بوده و مقر فرمانروایی خاندان کیا به‌حساب می آمده. بنابراین بی‌دلیل نیست که آثار تاریخی و مذهبی زیادی در این روستا خودنمایی می‌کند.

دلیل نامگذاری روستای کیسم

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چرا روستای کیسم به این نام نامگذاری شده است. دلیل نامگذاری روستای کیسم باز هم به خاندان کیا باز می‌گردد. چرا که این روستا در ابتدا نام کیاسم داشته. اما چرا کیاسم؟

در گذشته‌های دور استفاده از اسب آن هم در مناطق شمالی بسیار متداول بوده کما اینکه هنوز هم این منطقه پر از اسب‌های وحشی و رهایی است که در میانه‌های دشت‌های فراخ جولان می‌دهند. در واقع دلیل اینکه این روستا نام کیاسم داشته نیز همین است. کیاسم به معنای منطقه‌ای است که خاندان کیا با اسب‌های خود در آن‌جا فرمانروایی می‌کردند و جای سم اسب‌ها روی زمین باقی‌مانده بود. نام این روستای زیبا رفته رفته به کیسم تغییر پیدا کرد.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

ماهیگیری در رودخانه سپید‌رود کیسم

یکی از منابع درآمد مهم کیسمی ها ماهیگیری در رودخانه سپید‌رود است. همانطور که گفتیم این رودخانه برای اهالی کیسم نعمت‌های فراوانی به بار آورده است. ماهی‌گیری در این رودخانه به‌ویژه در فصل‌های پر آب سال بسیار متداول است.س ماهی‌هایی که در رودخانه سپید‌رود بیش از هر نوع ماهی دیگری می‌توان یافت عبارتند از ماهی کپور، ماهی کولی و ماهی سفید که فی‌الواقع از خوش طعم ترین ماهی‌های شمالی هستند.

پل خشتی روستای کیسم

یکی از دیدنی‌های جالب روستای کیسم پل خشتی آن است. این پل در مسیر رودخانه حشمت رود واقع‌شده و در گذشته‌های دور لاهیجان را به کیسم ارتباط می داده. این پل از خشت و آجر ساخته‌شده و دارای طول 21 متر است. پهنای آن نیز حدود سه متر است. این پل در واقع یکی از آثار تاریخی روستای کیسم به‌شمار می‌آید بنابراین اگر عاشق آثار تاریخی هستید بد نیست گذری بر این پل زیبای خشتی داشته‌باشید. قدمت این پل به‌دوران صفویه باز می‌گردد و دارای طاق های جناغی بسیار زیبایی است.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

گویش مردم روستای کیسم در آستانه اشرفیه

اهالی روستای کیسم به زبان شیرین گیلکی سخن می‌گویند. این مردمان گیلک هستند اما به‌هنگام مهمان‌نوازی از شما با زبان فارسی سخن خواهند گفت. مردمان این روستا بسیار مومن و مهربان هستند. بعید است به روستای کیسم سفر کنید و مهمان‌نوازی مردم روستای کیسم شامل حال شما نشود.

اقامت در روستای کیسم

روستای کیسم دارای طبیعتی بکر و دلنشین است بنابراین حتی اگر قصد اقامت در این روستا را هم نداشته‌باشید مطمئناً با دیدن آن به سرتان خواهد زد که چند روزی ساکن این روستا شوید. شما می‌توانید نسبت به رزرو اقامتگاه‌های محلی در روستای کیسم اقدام کنید. هرچند که مردمان این روستا بسیار خونگرم هستند و در خانه‌های آن‌ها به‌روی شما باز است با این حال می‌توانید در اقامتگاه‌های روستایی بمانید و اوقات خوشی را در این روستای زیبا سپری کنید.

برای خرید ویلا ارزان شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

آب‌وهوای روستای کیسم

بارش سالانه در روستای کیسم بسیار زیاد است. بارش سالانه این روستا حدود 1200 میلیمتر است و حتی در فصل‌های بهار و تابستان نیز با بارندگی های گاه گاهی روبه‌رو خواهید شد و همین است که این روستا را جذاب کرده و به‌طبیعت آن جان بخشیده. میانگین دمای روستای کیسم در طول سال تقریباً 20 درجه سانتی‌گراد است .

بنابراین این روستا در دسته روستای های خنک و خوش آب‌وهوایی به‌حساب می‌آید که می‌توان روزهای گرم تابستان به آن پناه برد. بارش برف نیز در فصل زمستان در این منطقه بسیار زیاد است به‌نحوی که ارتفاع برف به نیم متر خواهد رسید. بنابراین اگر می‌خواهید از طبیعت دلپذیر و زیبای این منطقه بیشترین استفاده را بکنید بهتر است در فصل بهار یا تابستان راهی آن شوید.

برای خرید ویلا سنددار شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

عطر خوش مزارع چای، شالیزارهای سرسبز و رودخانه زلال و روان سپید‌رود که در مسیر روستای کیسم به‌چشم می‌خورد و شامه شما را نوازش می‌کند روح و جان شما را تازه خواهد کرد. مردمان این منطقه مردمانی آرام و مهربان هستند که در بین آن‌ها مردمانی دیندار فراوان است. روستای کیسم یکی از روستاهای تاریخی و مذهبی گیلان است که در آستانه اشرفیه واقع‌شده و می‌تواند با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود شما را شگفت‌زده کند.

استراحت و دور شدن از دغدغه‌های روزمره در کنار آرامش آب روان و زلال این سرزمین همان چیزی ست که مردما ن شهری دنبال آن هستند. پیچ‌و‌تاب هایی که شما را در مسیر روستای کیسم به این روستای زیبا می‌رساند طبیعت بی‌نظیری را در برابر دیدگان شما به نمایش می‌کشد و هوای تازه را مهمان جان شما می‌کند. اگر به روستای کیسم سفر کردید خرید سوغاتی‌های محلی و صنایع‌دستی حاصل هنر مردمان خوش ذوقای منطقه را فراموش نکنید.
برای خرید ویلا سند شش‌دانگ شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×