گیلان، زیباکنار
0133416

سد شوک در منطقه کوهستانی اشکور

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
سد شوک

این روزها که کشور را بحران کم‌آبی فراگرفته همه از سد های پر آب و مهم ایران حرف می‌زنند. پس بد نیست شما هم یکی از این سد های، پر آب، مهم و البته زیبا و شگفت‌انگیز ایران بشناسید که در دل کوهستان‌های اشکورات واقع‌شده. این سد، سد شوک است که در استان گیلان واقع‌شده است.
شوک در واقع نام یک روستای زیبا و معروف است که در رودسر در استان گیلان قرار دارد و در گذشته‌های دور و دراز دارای پیشینه‌ای تاریخی بوده. این سد زیبا و دیدنی که از آن حرف می زنیم در قلب جنگل‌های سرسبز و پرطراوت اشکورات واقع‌شده است و مکانی بسیار آرامش‌بخش و دلپذیر برای صرف یک روز به یاد ماندنی است.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

آبیاری زمین‌های کشاورزی با آب سد شوک

سد شوک سدی بسیار پر آب و غنی است و حدود پانصد هکتار از زمین‌های کشاورزی اطراف خود را آب رسانی می‌کند. این زمین‌های کشاورزی در خود محصولاتی چون فندق، گردو، گل گاو زبان و سایر محصولات زراعی همچون برنج را پرورش می‌دهند. بنابراین می‌توان از اینجا به پر آب بودن این سد پی برد.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

کمپینگ در حوالی سد شوک

عاشق کمپ زدن در دل طبیعت آن هم از نوع طبیعتی آرام هستید می‌توانید در حوالی سد شوک یک کمپ تفریحی بزنید. پنانچه در روزهای ملایم و لطیف بهاری راهی این منطقه زیبا شوید مطمئناً با نم‌نم بارش باران و طبیعتی یکپارچه سرسبز و دلپذیر روبه‌رو خواهید شد که ذوق شما را برای کمپ زدن بیشتر خواهد کرد. این منطقه به‌قدری آرامش‌بخش است که می‌توانید ساعت‌ها در حوالی آن پرسه بزنید و به افق‌های دور دست نگاه کنید. در حالی که صدای سوختن چوب‌های آتش و همنشینی آن با صدای پرندگان جنگلی ترکیب دلچسبی ایجاد کرده و شما در تدارک یک روز آرامش‌بخش هستید.

برای پیش‌فروش ویلا در شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

سد شوک در قلب کوهستان‌های پرصلابت اشکور

اشکور منطقه‌ای کوهستانی در گیلان است که تاریخچه‌‌ای غنی از دیدگاه تاریخی دارد. آنچه که شواهد به ما می‌گوید این است که روزگارانی خاندان اشکانی در این کوهستان‌ها سکونت داشتن بنابراین از بعد تاریخی دارای ارزش بالایی است. منطقه کوهستانی اشکور از جانب جنوب به شهر قزوین راه دارد و از غرب به املش و رودبار می‌رسد. شرق این کوهستان نیز شما را به مناطق کوهستانی رامسر و تنکابن متصل خواهد کرد. بنابراین بی‌دلیل نیست که دورتادور سد شوک را جنگل‌های زیبا و پرصلابت فرا گرفته. جنگل‌هایی که به‌شکل یکپارچه سبز هستند و خبر از طبیعتی غنی با آب‌وهوای کوهستانی می‌دهند.

برای ویلا جنگلی شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

باغ‌های میوه در حوالی سد شوک

سد شوک به باغ‌های روستای شوک آبرسانی می‌کند بنابراین می‌توانید در حوالی آن در روستای شوک به باغ‌های میوه سر بزنید. باغ‌های زیبایی در حوالی سد شوک وجود دارند از جمله باغ‌های گردو، فندق و باغ‌های سیب که عطر آن از چند فرسخی شامه شما را نوازش خواهد کرد. سیب های این روستای به شیرینی و خوش عطری معروف هستند بنابراین اگر به سد شوک سفر کردید حتماً از باغ‌های میوه دیدن‌کنید و گشت‌وگذاری در میانه آن‌ها داشته‌باشید.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

دلیل نامگذاری شوک چیست؟

شاید کنجکاو باشید که بدانید دلیل نامگذاری روستای شوک و سد شوک چیست. چرا شوک؟ واژه شوک در واقع شاه وک است که به معنای محل فرمانروایی شاه است. منطقه شوک منطقه‌ای ییلاقی با آب‌وهوای بسیار دلنشین و طبیعتی بکر است از این رو شاهان در زمان‌های گذشته این منطقه را برای خوشگذرانی و تفریحات انتخاب می‌کردند. بنابراین این منطقه به‌مرور زمان شاه وک نام گرفت. شاه ویک نیز رفته رفته به‌علت تلفظ راحت‌تر ساکنین به شوک تغییر پیدا کرد و امروزه روز این روستا و این سد را به‌نام سد شوک می شناسیم.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

جنگل لولمان در اطراف سد شوک

حوالی سد شکو تفرج گاه های زیادی وجود دارد بنابراین نگران اینکه حوصله تان سر برود نباشید. شما می‌توانید به جنگل لولمان بروید که خیلی عظیمی از درختان کاج را در قلب خود جای داده است. جنگل لولمان جنگلی شیب‌دار است که تخته‌های سنگی را در مسیر خود خواهید دید. بنابراین می‌توانید روی این تخته‌های سنگی کمی استراحت کنید و بعد به مسیر خود ادامه دهید.

جاذبه‌های دیدنی منطقه اشکور

چنانچه وارد منطقه کوهستانی اشکور شدید و از سد شوک دیدن کردید می‌توانید در ادامه برنامه‌هایتان به تپه شاهکوه، غارهای تاریخی و جنگل ذربین نیز سر بزنید و از دیدنی‌های این منطقه بازدید کنید. حیف است که تا این خطه بیایید و بدون دیدن این جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن را ترک کنید.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

خانه‌های روستایی در روستای شوک

یکی از نکات جالبی که در حین بازدید از روستای شوک توجه شما را جلب خواهد کرد خانه‌های زیبای این روستا است که به سبک بسیار ساده طراحی شده‌اند. این خانه‌ها دارای ساختار چوبی با ایوان های با صفا و نرده‌های چوبی هستند که دورتادور آن‌ها پر از گلدان‌های رنگارنگ است. با گشت‌وگذار در روستای شوک شاهد مهمان‌نوازی و خونگرمی مردمان این خطه خواهید شد. بی‌شک مهمان‌نوازی مردمان روستای شوک شامل حال شما خواهد شد.

برای خرید ویلا ارزان شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

اقامت در روستای شوک

اگر قصد دارید در روستای شوک اقامت داشته‌باشید توصیه ما به شما این است که در اطراف سد شوک کمپ نزنید چرا که این منطقه امکانات تفریحی ندارد و نمی‌توانید به امکانات لازم دسترسی داشته‌باشید. بنابراین می‌توانید وارد روستای شوک شوید و اقدام به رزرو اقامتگاه‌های روستایی نمایید. با این حالی اگر می‌خواهید در یک هتل اقامت داشته‌باشید بهتر است راهی رشت یا رودسر شوید چرا که می‌توانید در این صورت به امکانات مناسبی دسترسی داشته‌باشید.

بهترین زمان بازدید از سد شوک

اگر می‌خواهید سد شوک را در پر آب ترین حالت خود ببینید و از هوای مطبوع و دل‌انگیز این منطقه بهره‌مند شوید توصیه ما به شما این است که در فصل بهار یا تابستان راهی این منطقه شوید. روستای شوک در منطقه‌ای ییلاقی واقع‌شده است و دارای آب‌وهوایی بسیار خنک است .

بنابراین در سایر فصل‌های سال مانند پاییز و زمستان آب‌وهوای بسیار سردی در انتظار شا خواهد بود و چه بسا با برف‌های شدیدی در این منطقه روبه‌رو شوید. بهترین زمان برای بازدیدی از سد شوک در منطقه کوهستانی اشکور فصل بهار و تابستان است.

اگر می‌خواهید در کنار سد شوک کمپ بزنید بهتر است امکانات کافی همراه خود داشته‌باشید چرا که در این منطقه امکانات خاصی پیدا نخواهید کرد. همراه داشتن پتوی ضخیم را فراموش نکنید چرا که قطعاً در حوالی سد آب‌وهوای سردی جریان خواهد داشت.

برای خرید ویلا سنددار شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

نقش سد شوک در افزایش تولیدات محلی

یکی از تأثیرات مهم سد شکو تأثیری بوده است که این سد روی اقتصاد منطقه داشته. آب کافی در سد شوک و آبیاری زمین‌های اطراف به‌واسطه آن باعث‌شده تا کشت و کار در روستای شوک و حوالی اشکورات رونق زیادی پیدا کند و افراد روستایی اقدام به مهاجرت از منطقه نکنند. آبیاری باغ‌های اطراف و زمین‌های کشاورزی موجب رونق گرفتن کشاورزی در روستای شوک شده است و بنابراین می‌توان این سد را در اقتصاد این خطه بسیار تأثیرگذار دانست.

برای خرید ویلا سند شش‌دانگ شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

پوشش گیاهی منطقه اشکورات

اگر عاشق این هستید که پوشش‌های گیاهی مختلف را از نزدیک مشاهده کنید و در میانه‌های آن‌ها به گشت‌وگذار بپردازید باید گفت که منطقه اشکورات یکی از متنوع ترین منطقه ها در زمینه پوشش‌های گیاهی است. از قارچ خوراکی گرفته تا گلپر و بنفشه و گون و گل گاو زبان را می‌توانید در این منطقه پیدا کنید. البته پوشش‌های گیاهی این منطقه به اینجا ختم نمی‌شود و می‌توان از دیگر زمین‌های زراعی این منطقه به زمین‌های زعفران، سیر و پیاز، حبوبات، فندق، گردو، ذرت و انواع سبزیجات اشاره کرد. عطر خوش محصولات طبیعی در حوالی این منطقه شامه شما را نوازش خواهد کرد و خبر از تنوع پوشش‌های گیاهی در این منطقه می‌دهد.

صنایع‌دستی اشکورات

بازدید از سد شوک می‌تواند بهانهای باشد که به منطقه اشکورات بروید و کمی با این خطه نیز آشنا شوید. می‌توانید اقدام به خرید صنایع‌دستی زیبایی نمایید که توسط مردمان خوش ذوق محلی تولید می‌شود. از جمله‌این صنایع‌دستی ها می‌توان به منبت کاری، محصولات چوبی، نمد، جاجیم، گلیم و سفال اشاره کرد. بنابراین دست خالی از این منطقه باز نخواهید گشت.

نتیجه‌گیری

سد شوک یکی از زیباترین و مهم‌ترین سد های استان گیلان است که در منطقه کوهستانی اشکورات واقع‌شده و منبع آبرسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف است. سیب های شیرین و خوش عطر این منطقه، فندق های خوش طعم و شالیزهای های زیبا با عطر دل‌انگیز برنج تازه، زیبایی و عطر خوش خود را وامدار آب سد شوک هستند. این سد در منطقه‌ای ییلاقی واقع‌شده و بهترین زمان برای بازدید از آن در فصل بهار و تابستان است.

 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×