گیلان ، زیبا کنار
0133416

سد میجران رامسر

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-13
سد میجران رامسر

هرچند تکرار مکررات است اما نمی توان لقبی غیر از عروس شمال بر شهر رامسر گذاشت؛ الحق که این لقب بهترین و برازنده ترین لقبی است که می توان به شهر زیبای رامسر داد. جای جای این شهر پر از زیبایی های کشف نشده ای است که می توان روزها و ماه ها وقت برای کشف آن ها گذاشت و باز هم مناطقی جدید برای سیاحت کشف کرد.از این رو قصد داریم اکنون به معرفی سد میجران رامسر بپردازیم و گوشه ای از دنیای زیبای رامسر را که کمتر مورد کشف و شهود گردشگران بوده نمایان کنیم.

رامسر

از قدیم الایام رامسر یکی از شهرهای پر طرفدار شمالی بوده و همچنان این محبوبیت پا برجاست. برخی مناطق آن دارای شهرت بیشتر و برخی شهرت کمتری دارند اما این موضوع بدان معنا نیست که مناطق کمتر شناخته شده، دارای جذابیت های بصری کمتری هستند. چه بسا مناطقی در شهر رامسر وجود دارد که مثال آن را در هیچ کجای شمال یافت نخواهید کرد و با یک بار سفر کردن به آنجا متوجه منحصر به فرد بودن آن خواهید شد. از طرفی برای افرادی که به دنبال آرامش و سکوت هستند، این دست از مناطق بهترین انتخاب برای سفر است.

 

سد میجران بر رودخانه ای پر جوش و خروش در شهر رامسر واقع شده.اولین چیزی که در سد میجران توجه شما را به خود جلب خواهد کرد تلالو نور خورشید بر پهنه ی وسیع دریاچه است که ماحصل آن نوری به رنگ سبز است؛ این نور زیبا  ماحصل بازتاب تصویر زیبای جنگل های انبوه اطراف بر پهنه ی سد است؛ منظره ای زیبا و مسحور کننده که شما را غرق خود خواهد کرد.

چنانچه به طبیعت گردی و جنگل پیمایی علاقه مند هستید و به دنبال مکان هایی جدید و کشف نشده برای سیاحت هستید، سد زیبای میجران در شهر رامسر را از دست ندهید. برای آشنایی بیشتر با این سد زیبا در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

سد میجران در کجا واقع شده؟

اگر بعد از خواندن مطالب بالا نقشه ای را باز کرده اید تا این مکان دیدنی و منحصر به فرد را روی آن پیدا کنید، اجازه دهید کمی شما را راهنمایی کنیم. جنوب شرقی رامسر را روی نقشه دنبال کنید و حوالی 20 کیلومتری آن به دنبال جنگل های دالخانی باشید باشید. سد میجران در جنگل های دالخانی واقع شده. آدرس این منطقه سر راست و ساده است و به راحتی می توان آن را پیدا کرد. یافتن آن نه تنها بر روی نقشه بلکه در جاده های شمالی هم ساده است.

رود نسا

رودی که سد خاکی میجران بر آن واقع شده، نسا رود نام دارد که یکی از چندین و چند رود زیبای رامسر است. چشم انداز سد میجران به قدری زیباست که با پا گذاشتن به این منطقه برای چند دقیقه محو وسعت و شکوه آن خواهید شد.

اکنون که دریافتید سد میجران بر روی نقشه در کدام نقطه واقع شده است وقت آن رسیده که آدرس این منطقه ی زیبا و دیدنی را به شما بگوییم تا بتوانید به سادگی به آن دسترسی پیدا کنید. از رامسر که به سمت تنکابن به اره افتادید، وارد جاده ای فرعی خواهید شد که نام آن جنت رودبار است؛ این جاده علیرغم فرعی بودنش خاکی و سنگلاخ نیست و کاملا دارای سطحی آسفالت می باشد. این جاده ی آسفالته و سهل الوصول از قلب جنگل زیبای داخلخانی می گذرد و دارای مناظر بسیار زیبا و چشم نوازی است.

بعد از طی نمودن حدود ده کیلومتر به جادی ای دیگر خواهید رسید؛ حواس تان باشد که در این نقطه بایستی به سمت راست بروید. انتهای این مسیر به سد میجران ختم خواهد شد. بعد از طی نمودن اندکی از راه، سد زیبای میجران را خواهید دید که در چشم اندازی نه چندان دور خودنمایی می کند. با ورود به روستای تالش سرا و دنبال کردن مسیری که در آن قرار گرفته اید به سد میجران خواهید رسید.

یکی از خوبی های سد میجران این است که مسیر رسیدن به آن کاملا هموار می باشد بنابراین می تواند به وسیله ماشین شخصی تان همراه خانواده تا قسمت تاج سد بروید. همچنین اگر کودکان همراه تان هستند، می توانید از بابت داشتن حفاظ دور تا دور سد خیالی آسوده داشته باشید

روستای کلچیکی

روستایی زیبا در نزدیکی دریاچه سد میجران قرار دارد به نام روستای کلچیکی؛ از طریق این روستای زیبا می توانید وارد جنگل دالخانی شده و خود را رود زیبایی که بستر سد میجران است برسانید. مسیر جنگلی که پیش رو دارید مسیری با شیب ملایم اما اغلب گل آلود است بنابراین دقت داشته باشید که تجهیزات و کفش مناسب به همراه داشته باشید. چنانچه مسیر حرکت شما در جهت آب رودخانه باشد، دوباره به سد باز خواهید گشت.

تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال به این منطقه زیبا می آیید؛ سد میجران در هر زمان از سال زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. نکته ی مهم و قابل توجهی که باید بدام دقت داشته باشید این است که اگر قصد دارید وارد جنگل شوید و جنگل پیمایی نمایید، حتما آب، خوراکی و تجهیزات کافی همراه داشته باشید.

بیخود نیست که به جنگل دالخانی لقب دالان بهشت داده اند. این جنگل به واقع یکی از زیباترین جنگل های نه تنها مازندران بلکه ایران است. مسیر پیمایش جنگل دالخانی مسیری کوه مانند است و دارای شیبی ملایم می باشد. بنابراین اگر اهل کوهنوردی هستید و مسیرهای شیب دار را به مسطح ترجیح می دهید، پیمایش مسیر این جنگل برای شما می تواند بسیار لذت بخش باشد.

سد زیبای میجران با چشم اندازی زیبا از جنگل دالخانی زمانی چشم اندازی رویایی تر از همیشه خواهد داشت که در یک مه غلیظ و رویایی غوطه ور شود. این صحنه را در اغلب اوقات سال به ویژه روزهای بارانی بهار و پاییز مشاهده گر خواهید بود.

کمپ زدن در سد میجران

چنانچه قصد دارید در این منطقه اقامت داشته باشید می توانید پیش از حرکت اقدام به اجاره ویلا در رامسر یا تنکابن نمایید. بنابراین می توانید علاوه بر سد میجران از سایر نقاط دیدنی رامسر نیز بازدید کنید.

از طرفی می توانید در اقامتگاه هایی که در روستاهای اطراف برپا شده است شب را سپری کنید. با اقامت در رامسر می توانید در مدت زمان کمی به این سد زیبا دسترسی پیدا کنید با این حال چنانچه اهل سفرهای ماجراجویانه و هیجان انگیز هستید می توانید حوالی سد میجران کمپ بزنید و شب را در فضای باز سپری کنید.

مردمان این منطقه به شدت مردمانی مهربان و مهمان نواز هستند. اقامت در خانه ها روستایی نیز می تواند تجربه ای جدید و دوست داشتنی برای افرادی باشد که می خواهند چشم اندازی زیبا به طبیعت داشته باشند و در عین حال از زندگی به سبک روستایی لذت ببرند.

بهترین زمان برای سفر به سد میجران چه وقت است؟

از آنجایی که سد میجران در شهر رامسر و جنگل های انبوه دالخانی واقع شده است توصیه ما به شما این است که در فصل بهار و یا اوایل پاییز به این منطقه سفر کنید.

فصل تابستان می تواند با هوای شرجی و آفتاب سوزان خود شما را کمی کلافه کند و اگر به این هوا عادت نداشته باشید لذتی هم از محیط و زیبایی های آن نخواهید برد. اوایل فصل بهار، زمانی که هوا آنچنان رو به گرمی نرفته است می توانید به سد میجران سفر کنید و از آب و هوای مطبوع این منطقه در کنار خنکای آب سد لذت ببرید. در فصل پاییز نیز شاهد طبیعت طلایی رنگ این منطقه هستیم که در آب و هوایی معتدل، زیبایی خود را بیش از همیشه به رخ می کشد.

نتیجه گیری

اگر بارها هم به شمال سفر کرده باشید و تصور کنید که همه جای آن را زیر پا گذاشته اید باز هم مناطقی برای کشف و ماجراجویی وجود خواهد داشت. خطه ی شمال به قدری گسترده است که نباید گول وسعت آن روی نقشه را بخورید. مکان های دیدنی و جذاب شمال قدم به قدم در کنار هم واقع شده اند و منطقه ای در شمال نیست که خالی از جذابیت های بصری و طبیعت زیبا باشد.

به ویژه در شهر رامسر که جای جای طبیعت زیبای آن شما را هر بار شگفت زده خواهد کرد. در هر بار سفر به این شهر می توانید به مکان های جدید و بکری بروید که تا به حال قدم به آن نگذاشته اید. مناطق دیدنی رامسر تمامی ندارد. در واقع بسیاری از بومیان این منطقه حتی تمامی مناطق دیدنی این خطه را سیر و سیاحت نکرده اند چرا که بسیار گسترده و متنوع است.

اگر اهل سفر و گردشگری به شیوه ماجراجویانه هستید و کمپ زدن در طبیعت برای شما یه تفریح مهیج محسوب می شود، حوالی سد میجران می تواند نقطه ای عالی برای اقامت شبانه شما باشد، به شرطی که تمامی تجهیزات لازم را همراه خود داشته باشید.

طبیعت شمال سراسر زیبایی و تازگی ست و حیف است که با سهل انگاری انسان ها رفته رفته رو به سوی نابودی رود. بنابراین اگر در حوالی سد میجران کمپ زدید، جمع آوری زباله هایی که تولید کرده اید را فراموش نکنید. جنگل دالخانی و سد میجران از جمله سرمایه های قدمت دار و ارزشمند شمال هستند که باید این سرمایه های ارزشمند را حفظ کنیم.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×