گیلان، زیباکنار
0133416

ماجراجویی در سرزمین کوهستانی مازندران

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
سرزمین کوهستانی مازندران

 یکی از تفریحات مهیج با ورود به سرزمین کوهستانی مازندران، صعود به کوه‌های این سرزمین است. کوه‌های مازندران کوه‌هایی پرصلابت هستند که هر هفته کوهنوردان راهی آن‌ها می‌شوند. برای صعود به برخی از این کوه‌ها نیاز به تجهیزات کافی و مهارت است و برخی دیگر را می‌توان به‌طور تفریحی پیمود.

مازندران منطقه‌ای کوهستانی به‌شمار می‌رود. اگر راهی ییلاق‌های این منطقه شوید با مناظر شگفت‌انگیزی از ارتفاعات روبه‌رو خواهید شد. ارتفاعاتی که اغلب غرق در مه غلیظی شده‌اند و زیبایی آن‌ها از دور دست ها پیداست.

آشنایی به کوه‌های مازندران

مازندران در همسایگی رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد و کوهستان‌های آن بسیار سرسبز و با طراوت هستند. کوهنوردی برای مردمان مازندرانی نه‌تنها یک تفریح بلکه یک ورزش تخصصی است. بستر مناسبی که در این خطه از بابت طبیعت کوهستانی وجود دارد مردم را به‌سمت و سوی کوهنوردی سوق داده است. در ادامه قصد داریم تعدادی از زیباترین و جذاب‌ترین کوه‌های مازندران را برای یک ماجراجویی جانانه معرفی کنیم. بنابراین با ما برای سفر به سرزمین کوهستانی مازندران همراه باشید.

قله چالون در مازندران

قله چالون یکی از بلندترین قله‌هایی است که ارتفاع آن بالغ بر 4500 متر است و در منطقه علم کوه و تخت سلیمان در البرز مرکزی واقع‌شده است. در واقع شما برای رسیدن به قله چالون باید از کلاردشت اقدام به آغاز این مسیر نمایید. اگر میخواهید از مسیری هموار و متداول به این قله صعود کنید باید از جان پناه سرچال و گردنه سیاه سنگ راهی شوید. برای راهی شدن به قله چالون مسیرهای مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها مسیرهای همواری نیستند. بنابراین ممکن است در مسیر خود با فراز و نشیب های زیادی آن هم از جنس صخره‌های سرسخت روبه‌رو شوید که شیب زیادی دارند اما دو راه که از سمت شمال شرقی و جنوب به این قله می‌رسند راه‌های هموار تری به‌حساب می‌آیند.

اگر می‌خواهید قدم در راه صعود قله چالون بردارید بهتر است در تیرماه یا ماه مرداد اقدام کنید. در زمستان این قله پوشیده از برف است و ممکن است با خطرات ریزش بهمن مواجه شوید. صعود زمستانی به قله چالون مختص هر فردی نیست و تنها افراد ماهر و متخصص در کوهنوردی می‌توانند راهی این مسیر شوند.

کوه کهار در مازندران

برای صعود به قله کهار در مازندران باید راهی روستای کلوان در جاده چالوس شوید. روستای کلوان در چالوس قرار واقع‌شده است و بعد از پل خواب به آن خواهید رسید. صعود به این قله در فصل‌های سرد سال به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شد چرا که بادهای سرد زمستانی شروع به وزیدن می‌کنند و برف زیادی بر قله می نشنید. این قله از بلندترین قله ها در البرز غربی محسوب می‌شود و ارتفاع آن بالغ بر 4050 متر است.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

کوه دوبرار در مازندران

اگر نشانی از مرتفع‌ترین خط‌الراس رشته‌کوه‌های فیروزکوه می‌خواهید باید گفت که دوبرار این عنوان را به‌خود اختصاص داده است. این رشته‌کوه در حدفاصل جاده هراز تا فیروز کوه قرار دارد و ارتفاعی بالغ بر 4250 متر را دارا است. دوبرار یکی از معروف‌ترین رشته‌کوه‌های مازندران است. این کوه قله‌های مرتفعی همچون بزم‌چال، انگمار، قره‌چال، قیاق‌لکه و سوزچال را دربر دارد. این رشته‌کوه در مرز بین آمل و شهرستان دماوند واقع‌شده است و طبیعتی بی‌نظیر و بکر دارد. اگر هوای سفر به کوهستانی را دارید که پای کمتر انسانی به آن باز شده باشد دوبرابر انتخاب خوبی برای شماست.

دقت داشته‌باشید که صعود به قله دوبرار در فصل‌های سرد سال به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود چرا که شدت برف در این منطقه بسیار زیادی است با این حال می‌توانید در اواسط بهار تا انتهای تابستان راهی این رشته کوه شوید. البته به شرطی که کفش مناسب و تجهیزات کافی همراه خود داشته‌باشید.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

قله گل‌زرد مازندران

به یال غربی دماوند که نزدیک شوید قله گل زرد خودنمایی خواهد کرد.شما می‌توانید با صعود به ارتفاعات گل زرد دریاچه زیبای لار را به تماشا بنشینید. یال گل زرد در منطقه پلور قرار دارد و یکی از مسیرهای پر خطر برای صعود به قله گل زرد است. هرچه نباشد کوهنوردی است و ریسک های هیجان‌انگیزی که برای طی مسیر باید بپذیرید.

دشت گل زرد که در پای این کوه قرار دارد یکی از زیباترین دشت‌های مازندران است که در فصل بهار پر از گل خواهد شد. اسب‌هایی رها را در میانه دشت خواهید دید و افرادی که به زنبورداری مشغول هستند.

برای صعود به قله گل زرد می‌توانید نیمی از مسیر را بدون تجهیزات کوه پیمایی بالا بروید اما نیم دیگر آن مسیری نسبتاً سخت است و بدون تجهیزات نمی‌شود آن را طی کرد. دقت داشته‌باشید که این مسیر مناسب صعودهای زمستانی نیست چرا که باید از کنار رودخانه عبور کنید و در زمستان قطعاً با صحنه‌ای از رودخانه یخ‌بسته و بهمن مواجه خواهید شد. رودخانه‌ای که می‌تواند به‌عنوان بهترین نشانه برای برگشت از مسیر قله گل زرد آن را نشان کرد.

قله اروان‌بیگ در مازندران

نام شهرستان سوادکوه را حتماً بارها شنیده‌اید. شهرستانی در استان مازندران که در یک دره وسیع و پهناور واقع‌شده. برای رسیدن به قله اروان‌بیگ باید راهی سوادکوه و بعد گدوک شوید. قله اروان‌بیگ در رشته‌کوه‌های البرز مرکزی واقع‌شده. در مسیر رفت یا برگشت می‌توانید خود را با چیدن آویشن‌های کوهی و گیاهان معطر سرگرم‌کنید. مسیر این قله بسیار زیبا و هیجان‌انگیز است و دیدن چشم‌انداز آن در یک روز آفتابی بهاری می‌تواند انرژی مثبت زیادی را روانه جان شما کند. به قله که برسید می‌تواند آویشن‌ها و گیاهان کوهی را که در مسیر چیده‌بودید دم کنید. چه چیزی بهتر از اینکه یک دمنوش دلچسب و خوش‌عطر کنار همسفران خود میل نمایید و به تماشای چشم‌اندازهای زیبای این کوه بنشینید.

برای پیش‌فروش ویلا در شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

کوه دماوند در مازندران

این کوه همان کوهی ست که در کتاب‌های ادبیات از آن با نام پرصلابت دیو سپید پای در بند یاد می‌شود. به‌راستی که دماوند کوهی با شکوه و زیباست که صلابت آن را باید از نزدیک دید و محو آن شد. تأثیری که دماوند در خلق آثار ادبی و حماسی ایران گذاشته تأثیری انکارناپذیر است. گویی دماوند نمادی از ایستادگی و قدرت بی پایان است.

قله دماوند به‌عنوان بلندترین قله آتشفشانی در سراسر آسیا شناخته می‌شود. قله‌ای که در ایران نیز لقب بلندترین قله کشور را به‌خود اختصاص داده. قله دماوند را می‌توان از شمال شرقی تهران و در مازندران از آمل رویت کرد و به آن رسید. در واقع یکی از راه‌های دسترسی به کوه دماوند از شهرستان آمل در مازندران است.

کوه دماوند ارتفاعی برابر با 5610 متر دارد و بعد از اورست به‌عنوان معروف‌ترین کوه آسیا شناخته می‌شود. کوهی که نام مازندران را در سرتاسر دنیا زنده نگاه داشته. چشمه‌های آب گرم دماوند بسیار معروف است و سالانه افرادی برای بهره‌گیری از همین چشمه ها راهی دماوند می‌شوند.

برای ویلا جنگلی شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

قله وروشت در مازندران

این قله در استان مازندران و در نزدیکی چالوس واقع‌شده و با ارتفاع 4000 متری خود از دور دست ها رخ می‌نماید. منطقه‌ای که قله وروشت در آن واقع‌شده منطقه‌ای حفاظت‌شده است و شرایط صعود به قله برای شما فراهم است. شما می‌توانید از طریق روستاهای هریجان و ولی آباد به این قله دسترسی پیدا کنید.

برای بالا رفتن از قله وروشت باید بدانید که پستی بلندی های زیادی انتظار شما را می‌کشد بنابراین اگر آمادگی جسمانی کافی دارید و روحیه مبارز و هیجان طلبی در خود می‌بینید راهی این قله شوید. شما در طول مسیر فرصت زیادی برای استراحت ندارید چرا که استراحتگاه های زیادی در این مسیر وجود ندارد و باید مسیر پیش رو را به‌شکل سرعتی طی کنید. زیبایی این قله زمانی پدیدار می‌شود که به ارتفاعات آن می‌رسید و در هوای صاف و آفتابی می‌توانید کوه‌های تخت سلیمان را در افق‌های دور دست به نظاره بنشینید.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

کوهنوردی نه‌تنها یک سرگرمی بلکه یک ورزش حرفه‌ای به‌حساب می‌آید. اگر می‌خواهید وارد این حرفه شوید می‌توانید با قله‌های آسان در مازندران این مسیر را آغاز کنید. قله‌هایی که در عین درگیر کردن شما برای حفظ سلامتی، چشم‌اندازهای بی‌نظیری را نثار دیدگان شما می‌کنند. دقت داشته‌باشید که اگر کوهنورد حرفه‌ای نیستید در زمستان و فصل‌های سرد اقدام به طی مسیرهای کوهستانی مازندران نکنید چرا که احتمال گرفتار شدن در بهمن های این مسیر بسیار زیاد است. بنابراین در فصل تابستان و در هوایی خوش با کمک‌گرفتن از یک راهنما و داشتن تعدادی همراه می‌توانید راهی این قله‌های زیبا و بی‌نظیر در مازندران شوید و خاطرات دلنشینی را به‌ثبت برسانید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×