گیلان، زیباکنار
0133416

سرو هرزویل رودبار درختی هزارساله

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-09-17
سرو هرزویل

سرو هرزویل رودبار درختی هزارساله

جذابیت‌های سرزمین گویا تا انتهای دنیا ادامه دارد.هر گوشه از خاک این سرزمین زیبا مکانی تاریخی و یا توریستی تفریحی در خود گنجانده است. شاید بار ها از منجیل در استان گیلان عبور کرده‌اید .اما شاید تا به حال نمی دانستید که منطقه منجیل محدود به جزیره و توربین‌های بادی اش نیست.

روستای هرزویل منجیل یکی از روستاهای خاص و با اهمیت گردشگری در استان گیلان است که قدمتی بسیار زیاد دارد .این روستا علاوه بر زیبایی‌های طبیعی روستایی ارزش تاریخی هم دارد .

روستای هرزویل به سرو هزار ساله اش مشهور است. که بیش از هزار سال و به گفته برخی مورخان سه هزار سال قدمت دارد و با ریشه دواندن در خاک این روستای زیبا اهمیت و جذابیت این روستا را دو چندان کرده است.

روستای اصلی هرزویل بعد از زلزله رودبار و منجیل به کلی نابود شده است و اهالی این روستا، بالاتر از هرزویل قدیمی و نزدیک به موقعیت سرو غول پیکر بناهای جدید خود را از نو ساخته‌اند .

سرو هزار ساله منجیل یادآور سرو کاشمر هم است که در گفته ها پس از ایمان آوردن گشتاسپ شاه، توسط زردشت، پیامبر ایرانی کاشته شده است. سرو کاشمر اما روزگاری به تاراج رفت.آن هم توسط خلفای عباسی. اما سرو هرزویل منجیل دوام آورده و هم‌اکنون یکی از ۳ اثر طبیعی استان همیشه سبز گیلان است و دیدنش عظمت خلقت را در کنار قدمت تاریخی این استان  به تصویر می‌کشد. با اینکه این ابر سرو ۱۶سال زودتر از سرو ابرکوه یزد در فهرست آثار طبیعی کشور ثبت‌شده، ولی برای بسیاری از گیلانیها هم ناشناخته است.

 

سرو هرزویل

 

سرو کهنسال هرزویل در سال 1366 شمسی از سوی شورای عالی محیط‌زیست به‌‌عنوان اثر طبیعی ملی ثبت‌شده است .این سرو زیبا در نزدیکی منجیل و در دامنه کوه ‌های شمالی در جاده رشت-تهران که از درختان زیتون سرسبز است ، در ارتفاع 600 متر بالا تر از سطح دریا، قرار دارد. ارزش این سرو به‌قدری زیاد است که ناصرخسرو قبادیانى از این درخت سرو زیبا و کهنسال در منطقه هرزویل منجیل در سفرنامه خود یاد کرده است.

روایت ها درباره عمر و قدمت این سرو متفاوت است. سرو بزرگ روستای هرزویل در روایتی 1000 سال و در روایتی  دیگر 3000 سال عمر دارد و در حال نفس کشیدن است. از زمان‌های دور خیلی از افراد به دیدن عظمتش رفته‌اند. از ناصرالدین شاه قاجار گرفته 1250 شمسی تا نیکتین، کنسول روس 1300 شمسی. شاه قاجار در نوشته های خود در سفرنامه فرنگش آورده است که در زیر  این درخت غول پیکر عصرانه خورده و موزیسین هایی که لای شاخ و برگ‌های درخت مخفی شده بودند برایش موسیقی نواخته اند.

مسیر دسترسی به هرزویل نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد. وقتی از جاده فرعی پشت پادگان منجیل  به‌سمت کوه بالا بروید، در مسیر دسترسی چنارهای تنومندی را می‌بینید، که در مسیر تند بادها خم شده‌اند. این چنارها، همچون فرهنگ ایرانی در تند باد حوادث سر فرو آورده ولی ریشه را در خاک مستحکم تر کرده‌اند.

سرو هرزویل از دیر باز  تاکنون برای مردم این منطقه مقدس بوده است  و این را می‌توانیم از پارچه‌های سبز کوچک و بزرگی  که به نیت حاجت خواهی به شاخه‌های درخت بسته اند متوجه شویم. از برخی اهالی درباره این پارچه‌های سبز و سرو پرسیدیم .آن ها می‌گویند وقتی هنوز سرو در حصارهای فلزی منابع طبیعی اسیر نشده بود، مردم منطقه به نیت حاجت خواهی داخل شکاف های درخت سکه می گذاشتند.

اکنون این پارچه‌های سبز رنگ حاجت خواهان به‌دور حصارهای فلزی بسته می‌شود و در هنگام وزش بادهای منجیل، حرکت پارچه‌های سبز رنگ درخت گیسوی رمان سووشون را در ذهن ما تداعی می‌کند.

این سرو در مسیر و راه رسیدن به گیلان است.در تعطیلات معمولاً مسافران زیادی به استان گیلان می‌آیند تا طبیعت زیبای گیلان را نظاره کنند. مسافرانی که ساعتها پشت تونل منجیل، نظاره‌گر توربین‌های بادی زیبا که از جاذبه‌ها منجیل است و یا آب پشت سد منجیل اند، شاید به‌دلیل ناشناختگی کمتر اتفاق افتاده تا آن‌ها به دیدن سرو هزار ساله هرزویل بروند. سروی که تنها نیم ساعت با سد منجیل فاصله دارد.

هم‌اکنون که این سرو زیبا با قدمت تاریخی را می شناسید پیشنهاد می‌کنیم در مسیر خود به گیلان حتماً به این مکان سر بزنید و از ان لذت ببرید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×