گیلان، زیباکنار
0133416

سفری در جاده رویایی روستای پونل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-07
پونل

سفری در جاده رویایی روستای پونل

بی جا نیست اگر بگوییم که جاده‌های استان گیلان همه زیبا و پر از جاذبه هستند. شاید اسم جاده اسالم به خلخال را زیاد شنیده باشید، جاده‌ای که گیلان را به اردبیل متصل نموده و بسیاری آن را بهشت روی زمین می نامند. در کنار این جاده اما جاده دیگری این ارتباط را برقرار نموده است که جاده خلخال پونل نامیده می‌شود. طول این جاده به‌طور تقریبی ٧٠ کیلومتر است. جاده‌ای که می‌توانید معجزه طبیعت را در آن نظاره‌گر باشید.این جاده یکی از زیباترین جاده‌های گردشگری کشور است.

ارتفاعات به دلیل وجود ابر و مه مناظر شگفت‌انگیزی ایجاد می‌شود که شما را وادار به توقف جهت مشاهده و لذت‌بردن و حتی عکاسی می‌نماید. در بخش ییلاقات، دره های سرسبز و چشمه های آب فراوانی وجود دارد. هوا در فصل تابستان به‌خاطر ارتفاع بسیار مطبوع و خنک می‌شود.

این جاده بسیار زیباست و طبیعت و هوای پاک آن، شرایط مساعدی برای دوری از آلودگی‌های هوا در شهر های بزرگ فرام می سازد.

پونل، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر در استان گیلان و شهرستان خلخال نیز در جنوب استان اردبیل قرار گرفته است. این روستا در کنار جاده ترانزیتی انزلی، تالش، آستارا، رشت و میانه به خلخال واقع‌شده است.

 این جاده همانند جاده اسالم به خلخال، از زیباترین جاده‌های گردشگری کشورمان محسوب می‌شود و چشم‌اندازهایی همچون کوهستان‌های جنگلی و مراتع سرسبز را پیش روی مسافران قرار می‌دهد .

چشم‌اندازهایی منحصر بفردی همچون جنگل، کوهستان و مرتع به‌همراه ابر و مه های گاه و بیگاه که تشعشعات خورشید از لابه لای آن سرک می‌کشد، میزبان گردشگران خوش ذوق این جاده است.

جاده زیبای پونل نزدیک به 70 کیلومتر مسافت داشته و در کمتر از یک ساعت از شهرستان خلخال مسافران را به شهر رضوانشهر هدایت می‌کند.

 پونل نه‌تنها از قدیمی ترین روستاهای شهرستان رضوانشهر بلکه یکی از قدیمی ترین روستاهای استان گیلان با جمعیتی بالغ بر پنج هزار نفر، بالای ۱۲۰۰ خانوار در چند قدمی شهر رضوانشهر پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان محسوب می‌شود.

در روستای پونل علاوه بر برپایی بازار هفتگی ۶۰۰ باب مغازه فعال وجود دارد و علاوه بر ان دارای امکانات خاصی مثل : کتابخانه، استراحتگاه، مرکز خدمات درمانی، مرکز بهداشت، هتل، شهرک صنعتی و یک سالن ورزشی سرپوشیده است. البته  سد شفارود و شرکت حشمت رود در همین روستا واقع‌شده است.

 

-جاده-خلخال-به-پونلکوه‌های پونل

این منطقه بسیار زیبا در غرب گیلان همه استعدادهای یک بخش بزرگ را داراست.

اما پونل علاوه بر همه این امکانات اینترنت ندارد و مسئولان در حال پیگیری وصل آن هستند.

دو اثر معماری قدیمی و بسیار زیبای روستا، قدمت بالای این مکان را مشخص می‌کند. پل خشتی که سابقأ به وسیله راه‌آهن تنگی به سیاه وزان در کنار مرداب بندرانزلی متصل بود که خوشبختانه مسافران و رهگذران با کمی دقت و تأمل می‌توانند شاهد این پل خشتی باشند و دیگری ساختمان معروف به قنطور که در زمان جنگ جهانی دوم بر بلندای این روستا احداث و چشم هر بیننده‌ای را به‌خود خیره می‌کند.

در ابتدای جاده از سمت پونل کارگاه سد سازی وجود دارد و همین سد موجب به‌وجود آمدن دریاچه کوچک در کنار جاده شده است. در طول مسیر تا ییلاقات که به طول ٤٠ کیلومتر است انواع رستوران و کبابی محلی وجود دارد.

با کنار هم قرار دادن این طبیعت زیبا در کنار فضای معمولاً مه‌آلود اینجا، می‌توان به‌خوبی‌دلیل زیبایی آن را دریافت. یکی از ویژگی های این جاده، چشم‌اندازی وسیع و زیبای اطراف جاده است، که شامل کوه، جنگل و رودخانه را شامل می‌شود که در کل مسیر چشم‌نوازی می کند.

پونل موقعیت منحصری در گردشگری دارد.

این روستا با موقعیت اقلیمی منحصر بفرد دارای کوه و جنگل، سالانه پذیرای مسافران و مهمانان بسیاری است.

گردش در این مکانها خستگی را از تن بیرون می‌کند و لطافت هوای این مناطق طراوت خاصی به جان می‌بخشد.

پس بدون اتلاف وقت اگر مایل هستید تا مکانی را ببینید تا زیبایی بی‌اندازه آن شما را سر ذوق بیاورد حتماً جاده پونل را در برنامه سفر تان قرار دهید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×