گیلان ، زیبا کنار
0133416

سفر به گردنه ی حیران

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-25
سفر به گردنه ی حیران

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اما عده ی زیادی تنها به مقصد گردنه ی حیران عازم سفر می شوند. هدف آن ها رفتن به اربیل و آستارا نیست بلکه تنها با هدف رسیدن به گردنه ی حیران و تماشای شگفتی های بی نظیر و اقامت در این منطقه ی زیباست که سفر می کنند. همیشه که نباید جاده ها را سریع طی کنیم تا به مقصد برسیم، گاهی اوقات مسیر می تواند دلنشین تر از مقصد باشد. گردنه ی حیران شاید بیشتر به عنوان یک مسیر شناخته شده است اما می توان آن را به عنوان مقصدی منحصر به فرد برای سفر در نظر گرفت. پس اگر اهل تجربه های جدید هستید و می خواهید سفری پر ماجرا را آغاز کنید با ما همراه باشید.

اصولا رانندگی در جاده های سرسبز و مه گرفته حس و حال خوب و مثبتی به افراد می دهد. به ویژه اگر این جاده های سرسبز در خطه ی جنگلی و پر طراوت شمال باشند. حس عبور از دل کوهستان های جنگلی و پر صلابت شمالی هر مسافری را به وجد می آورد. احتمالا در ذهن تان چشم اندازهایی از جاده ی چالوس، هراز یا جاده ی اسالم به خلخال را متصور شده اید اما یک جاده را از قلم انداختید آن هم گردنه ی حیران است؛ همان جاده ای که آستارا این شهر بام های سفالی را به اردبیل زیبا متصل می کند، جاده ای که همانند اسم پر مسما و زیبای خود پر از شگفتی و زیبایی های حیرت انگیز ست و عبور از پیچ و تاب های آن در هوایی مه گرفته چیزی جز آرامش ناب و خالص نیست.

 

گردنه ی حیران کجا واقع شده؟

گردنه ی حیران نقطه ی اتصال آستارا به اردبیل است، آن هم نه خود اردبیل بلکه روستای نمین. چنانچه از آستارا راه افتاده باشید در مدت زمان 45 دقیقه به اردبیل خواهید رسید اما این 45 دقیقه با هر 45 دقیقه ی دیگری در زندگی شما همسنگ نیست. 45 دقیقه شگفتی، 45 دقیقه حیرت، 45 دقیقه حس پرواز و 45 دقیقه احساس ناب طراوت و تازگی را در مسیر آستارا به اردبیل و در گردنه ی حیران تجربه خواهید کرد. پس توصیه می کنیم که این مسیر را با آرامش خاطر طی کنید تا از لحظه به لحظه ی آن محظوظ شوید.

عده ای بر این باورند که نام گردنه ی حیران به علت مناظر خیره کننده و دیوانه کننده ای نامگذاری شده اما به زبان تالشی هیران به معنای مه یا ابر است که می تواند به عنوان یک وجه تسمیه شناخته شود. ولی چندان دور از ذهن نیست که تصور اولی درست باشد.

چشم انداز حیرت انگیز گردنه ی حیران

گردنه ی حیران در دو سوی خود مشرف به دو طبیعت و چشم انداز خیره کننده است که در عین تضاد با یکدیگر، زیبایی را هرچه تمام در پیش دیدگان شما به تصویر می کشند. در یک دست جاده جنگل های انبوه و پر طراوت را خواهید داشت و در دست دیگر دره هایی که نه چندان عمیق هستند اما به علن محدود بودن زاویه دید شما به علت مه گرفتگی جاده دره ها را عمیق تر خواهید دید. اگر خوش شناس باشید هنگام عبور از گردنه ی حیران اسب های وحشی و پر صلبتی را در دامنه می بینید که با شکوه هرچه تمام در حال تاخت و تاز هستند. جنگل های انبوهی که از آن حرف می زنیم مکان کندوهای عسل هستند که دامداران این منطقه در فصل های مختلف سال به پرورش آن ها مشغول اند.

در هنگام گذر از جاده در همان هوای مه گرته دامداران را می بینید که عسل های محلی و کوهی را به فروش گذاشته اندف عسل هایی که نمونه ی طعم و عطر آن ها را هیچ کجای دیگر یافت نخواهید کرد. عسل هایی که از دل کوهستان های بکر حیران به بار آمده و پر از خاصیت است. توصیه می کنیم اگر اهل میل کردن عسل هستید، از این عسل ها به سادگی گذر نکنید.

در توقف هایی که در گردنه حیران دارید می توانید از دگه های کنار جاده چای و آش خریداری کنید و در هوای مطبوع و مه گرفته ی گردنه در حالی که به چشم اندازهای بی نظیر خیره شده اید نوش جان نمایید.

آب و هوای گردنه حیران

تفاوتی ندارد که در کدام فصل عازم گردنه ی حیران شده اید، در فصل بهار، تابستان یا پاییز، آب و هوای این منطقه همواره سرد و تازه است و در گرم ترین روزهای سال در حالی که خورشید تابان بی دریغ می تابد دمای این منطقه به 30 درجه می رسد که باز هم هوای مطبوع و دل انگیزی خواهد بود بنابراین لباس گرم را فراموش نکنید.

زمستان های گردنه ی حیران را نمی توان حتی تصور کرد. جاده بسته می شود و دمای هوا به منفی 25 درجه می رسد و این یعنی یخبندان کامل. توصیه می شود اگر می خواهید بیشتری لذت را از سفر به گردنه ی حیران ببرید در اردیبهشت یا شهریور به این منطقه سفر کنید تا اوج بلوغ و زیبایی آن را در هوایی مطبوع نظاره گر باشید.

روستای مشند یکی از جاذبه های گردشگری گردنه حیران

اگر به قصد اقامت و سیاحت راهی گردنه حیران شده اید، می توانید به مناطق مختلفی بروید که یک از آن ها روستای مشند است. روستایی که وقتی به آن می رسید تصو می کنید یک شاهکار نقاشی پیش روی دیدگان شما نقش بسته است. گاو و گوسفندانی که در حال چرا هستند و بوی خوش چمنزارهای تازه ای که در هوا پیچیده شما را سرخوش خواهد کرد.

روستای مشند در کیلومتر 18 جاده ی اردبیل آستارا قرار گرفته است. معنای آن در زبان محلی به معنای خانه ی زنبور است. همانطور که گفتیم پرورش زنبور یکی از حرفه های دیرینه ی مردم این منطقه ی بهشتی بوده و هست.

دهکده گردشگری حیران کجاست؟

اگر اهل هیجان هستید و خستگی ناپذیر تز این حرف ها می باشید، بعد از گشت و گذار در حوالی گردنه ی حیران و روستاهای زیبای آن می توانید به دهکده ی گردشگری حیران بروید و لذت سوار شدن بر تلکابین را تجربه کنید. چشم اندازهایی که آن بالا در انتظار شماست، قابل قیاس با چشم اندازهای پایین نیست. علاوه بر این، ایستگاه بالای این تله کابین شما را وارد جنگل رویایی فندق لو می کند.

شما می توانید از کابین های وی آی پی تله کابین حیران استفاده کنید و لذت نشستن بر صندلی های چرمی، بهره مندی از موسیقی و امکانات پذیرایی که در یخچال کابین جای گرفته را در حین مشاهده ی چشم انداز های فوق العاده تجربه کنید. اگر اهل کارتینگ و سورتمه هستید، می توانید این تفریحات هیجانی را نیز در این دهکده تجربه نمایید.

جنگل فندق لو

هرچه از شگفتی های گردنه حیران بگوییم کم گفته ایم. لحظه ای یک شگفتی را مشاهده می کنیم و بعد از آن می بینیم که شگفتی های دیگری در انتظار ما بوده. جنگل های فندق لو در 10 کبلومتری نمین قرار دارد و پر از درختان فندق است. جنگل فندق لو یک راه نجات است، راه نجاتی که شما را از شر هوای آلوده و شلوغی های شهر رهایی می دهد و در آغوش خود به آرامش می رساند.

از شگفتی های فندق لو همین را بگوییم و بس که دارای دو بهار است، یکی در اردیبهشت و دیگری در آبان. ارتفاع این منطقه 1850 متر از سطح دریا بالاتر است و در خرداد فرشی از گل های بابونه در زیر پای شما پهن خواهد کرد.

اگر عاشق گونه های مختلف گیاهان هستید و از چیدن آن ها لذت می برید جنگل فندق لو را از دست ندهید؛ بوته های تمشک وحشی، درختان فندق، بابونهف بنفشه های وحشی و گل گاور زبان در دشت های فندق لو انتظار شما را می کشند.

بسیاری از افراد با سودای استفاده از آب گرم جندگل فندق لو راهی آن می شوند، در میانه ی جنگل استخری وجود دارد که آب گرم آن شفابخش دردهای مفصلی و رماتیسم است. اگر تا به این مکان جذاب و زیبا آمده اید بد نیست تنی به آب بزنید و استرس های این چند وقته را از روح و جان خود بشویید.

برای اقامت در گردنه ی حیران چه کنیم؟

اگر توان دل کند ا این منطقه ی زیبا و حیرت انگیز را ندارید توصیه می کنیم در روستاهای حیران، مشند و کشفی برای اجاره کلبه روستایی اقدام کنید و شب را در روستای بکر و زیبای حیران بگذرانید. با این حال می توانید برای اجاره ویلا و سوئیت نیز به مناطق نزدیک تر شهری بروید و یا در اردبیل اقدام به اجاره هتل نمایید. با این حال چنانچه تمایل به اقامت شبانه در روستاهای گردنه حیران ندارید توصیه ما به شما برای اقامت، بازگشتن به آستارا و اجاره ویلا در این منطقه می باشد.

نتیجه گیری

شاید تصور کنید گردنه ی حیران تنها یک جاده ی سرسبز و دلنشین است که باید از آن گذر کرد و از زیبایی های آن محظوظ شد تا به مقصد رسید؛ این تصور تا حدی اشتباه است اما چرا؟ به این دلیل که گردنه ی حیران مکانی برای اتراق و اقامت است نه فقط مسیری که باید از آن گذر کرد.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×