گیلان ، زیبا کنار
0133416

سند شورایی چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
سند شورایی چیست

سند شورایی چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟ یکی از مهمترین چیزهایی که برای خرید زمین در شمال باید مورد بررسی قرار گیرد سند زمین مورد نظر و اعتبار آن است. ممکن است برای خرید زمین یا ملکی در شمال قدم بردارید و متوجه شوید که زمین مورد نظر دارای سند شورایی است در حالی که تا به حال چیزی درباره سند شورایی نشنیده اید.

اینگونه ملک ها در شمال فراوان هستند به این جهت که سند شورایی اغلب مربوط به روستاها و بخش‌های کوچک در شمال می‌شود و آنچه که در شمال فراوان است روستاهای و بخش‌های کوچک هستند. اگر قصد خرید زمین در شمال را دارید ممکن است زمینی مورد پسندتان قرار گیرد که دارای سند شورایی است بنابراین اگر می‌خواهید از زیر و بم ماجرای خرید زمین با سند شورایی مطلع شوید و بی گدار به آب نزنید در ادامه با ما همراه باشید.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

سند شورایی چیست؟

در همین ابتدای کار بگوییم که نباید از سند شورایی توقع اعتبار یک سند قطعی و رسمی را داشته باشید اما چرا؟ به این جهت که استاند شورایی با همفکری و مشورت اعضای شورا در یک محله یا منطقه مکتوب و صادر می‌شود. سند شورایی به این معناست که اعضای شورای یک منطقه با گرد هم آمد تصمیم به مرز بندی یک قطعه زمین گرفته اند و برای آن زمین سند صادر نموده اند.

این نوع سند مربوط به دوران های گذشته می‌شود که برای تعیین مرزبندی زمین ها ارگان یا سازمان خاصی وجود نداشت. هرچند که هنوز هم ممکن است در برخی مناطق سند شورایی صادر شود. در نهایت سند تهیه شده به مهر و امضای رئیس شورای محله می رسد و صادر می گردد. در سند شورایی اطلاعات زیادی نوشته می‌شود اما شاید جای مهمترین اطلاعات در آن خالی باشد از این رو نمی‌توان به آن استناد دقیق نمود.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

کاربری زمین در سند شورایی مشخصی نیست

مهمترین نقصی که سند شورایی دارد این است که کاربری زمین در آن به‌طور قطعی مشخص نیست. به‌عنوان مثال اگر یک زمین از نظر شهرداری و ارگان های مربوطه دارای کاربری کشاورزی باشد ممکن است در سند شورایی کاربری زمین مسکونی اعلام شده باشد. چنانچه شما دست به خرید این زمین بزنید ممکن است بعدها زمانی که می‌خواهید سند شورایی را به سند قطعی تبدیل کنید و یا اقدام به ساخت و ساز در زمین مورد نظرتان نمایید متوجه شوید که زمین خریداری شده دارای کاربری کشاورزی است و امکان ساخت و ساز در آن وجود ندارد بنابراین به احتماًل زیاد بخش زیادی از سرمایه تان را در این راه از دست خواهید داد.

از این رو می گوییم که سند شورایی را نباید معیار و ملاک خرید زمین قرار داد. کاربری عنوان شده در سند شورایی به معنای این است که شورای همان محله تصمیم به تعیین کاربری زمین به صلاحدید اعضای شورای نموده است در حالی که از دید ارگان های رسمی تشخیص و صلاحدید اعضای شورا اشتباه بوده.

برای پیش فروش ویلا در شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

ممکن است مرزبندی های زمین در سند شورایی دقیق و درست نباشد

از آنجایی که سند شورایی یک سند قطعی نیست و اغلب در دهکده های کوچک شمال به چشم می خورد بنابراین احتماًل اینکه مرزبندی زمین اشتباه باشد بسیار زیاد است. به‌عنوان مثال ممکن است درون سند شورایی متراژ زمین با یک عدد مشخص شده باشد که با متراژ واقعی زمین در مغایرت باشد همچنین مرزبندی های زمین ممکن است با مرزبندی های اعلام شده در سند در مغایرت باشد. بنابراین نمی‌توان از این جهت به سند شورایی اعتماد کرد و آن را مستند دانست.

برای ویلا جنگلی شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

اوقافی بودن ملک در سند شورایی مشخصی نیست

یکی از مهمترین چالش های پیش روی شما در خرید زمین با سند شورایی این است که اعتبار ملک در آن مشخص نیست.  به‌عنوان مثال در سند شورایی هیچ اثری از اینکه ملک مورد نظر اوقافی هست یا خیر دیده نمی‌شود بنابراین ممکن است ملکی که شما قصد خرید آن را دارید اوقافی باشد بدون اینکه حتی سر سوزنی از این موضوع خبر داشته باشید. خرید و فروش ملک اوقافی نیز جرم محسوب می‌شود و اگر این موضوع را ندانید در دردسر بدی خواهید افتاد.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

ارثی بودن ملک و تعداد شرکا از طریق سند شورایی قابل تشخیص نیست

ارثی بودن ملک و تعداد شرکایی که در فروش ملک سهیم هستند نیز در سند شورایی ذکر نخواهد شد بنابراین ممکن است دست به خرید ملکی بزنید که چند نفر در آن سهیم هستند. چنانچه تمام افراد سهیم در ملک در زمان فروش ملک حضور نداشته باشند و رضایت نداشته باشند بعدها با دردسرهای زیادی مواجه خواهید شد چرا که مطمئناً مدعیانی پیدا خواهند شد که نه شما توان اثبات عدم وجود آن ها را دارید و نه آن ها از حرف و ادعای خود کوتاه می آیند. بنابراین بدانید که سند شورایی چنین مشکلاتی را نیز به همراه خود دارد.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

جهت خرید زمین با سند شورایی استعلامات لازم را در ابتدا دریافت کنید

اگر قصد دارید زمینی با سند شورایی را دارید بدانید که پیش از خرید زمین باید استعلامات لازم را از شهرداری، اتحادیه املاک و ارگان های مربوطه دریافت کنید. بنابراین می‌توانید با خیال آسوده دست به خرید زمین با سند شورایی بزنید در حالی که از کاربری آن آگاهی کامل دارید. بهتر است به هنگام خرید زمین با سند شورایی دقت عمل و حساسیت بالایی به خرج دهید تا از ضرر های مالی جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

چنانچه هدف شما کشت و کار و یا ساخت و ساز در یک زمین است باید از شهرداری و یا اداره کشاورزی استعلام های لازم را بگیرید. هرچند که تبدیل سند شورایی به سند رسمی و قطعی نیازمند به پرداخت هزینه و صرف زمان بالا است اما در ابتدای کار خیال تان از بابت کاربری زمین راحت خواهد شد.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

خرید و فروش زمین با سند شورایی ممنوع!

اگر برای سرمایه تان ارزش قائل هستید و نمی‌خواهید آن را هدر دهید باید با آگاهی کامل در این راستا قدم بردارید. تا اینجای کار متوجه شدیم که سند شورایی اعتبارهای لازم را ندارد و ممکن است مربوط به یک زمین اوقافی باشد و یا اصلاً کاربری زمین آنچه که در سند ذکر شده نباشد. بنابراین خرید زمینی که در مورد آن اطلاعات دقیق ندارید و ممکن است به شما ضرر وارد کند کار صحیحی است؟  قاعدتا خیر. اما برای خرید زمینی که دارای سند شورایی است چه باید کرد؟ در ادامه خواهیم گفت.

برای خرید ویلا ارزان شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

از فروشنده بخواهید سند شورایی را به سند رسمی و قطعی تبدیل کند

اگر یک زمین را در منطقه‌ای نشان کرده‌اید اما زمین مورد نظر دارای سند شورایی است باید از فروشنده زمین بخواهید تا سند شورایی خود را به سند قطعی و رسمی تبدیل کند تا شما نیز از بابت خرید خود اطمینان داشته باشید. در واقع باید از طریق سازمان ثبت اسناد اقداماتی صورت بگیرد تا پروسه تبدیل سند آغاز شود.

برای خرید ویلا سنددار شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

چگونه می‌توان سند شورایی را به سند رسمی و قطعی تبدیل کرد؟

همانطور که گفته شد برای تبدیل سند شورایی به سند رسمی و قطعی باید به سازمان ثبت اسناد مراجعه شود. صاحب زمین باید مدارک هویتی خود را به‌طور کامل همراه داشته باشد. مدارکی همچون کارت ملی، شناسنامه و همچنین سند شورایی ملک. در این مرحله باید یک فرم توسط صاحب زمین پر شود و درخواستی مبنی بر تبدیل سند شورایی به سند رسمی داده شود. بعد از طی شدن مراحل لازم و بازدید هایی که از زمین صورت می گیرد در صورت موافقت اداره مربوطه، زمین شما دارای سند تک برگ رسمی خواهد شد. خرید و فروش زمین‌هایی که داری سند تک برگ رسمی هستند با اعتبار و اطمینان بالایی انجام می‌شود بنابراین از هر بابت اطمینان خاطر خواهید داشت.

برای خرید ویلا سند شش‌دانگ شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای به هنگام خرید زمین با سند شورایی

از آنجایی که سند شورایی اعتبار و رسمیت سند قطعی را ندارد اطلاعات زیادی در آن از قلم می افتد به‌عنوان مثال تشخیص اعتبار هویتی فروشنده و قانونی بودن فرآیند خرید و فروش زمین چیزی نیست که شما بتوانید به تنهایی آن را بررسی کنید و از پیچ و خم های آن عبور کنید. بنابراین به هنگام خرید زمین با سند شورایی باید از کارشناسان حرفه‌ای و کار بلد در این حوزه راهنمایی بگیرید تا شما را در این مسیر هدایت کنند. این افراد یدی طولا در این حرفه دارند و بارها و بارها با موارد مشابه روبرو شده‌اند بنابراین به‌راحتی می‌توانند کیس شما را نیز مدیریت کنند و به شما یک مشاوره اساسی در این زمینه بدهند.

نتیجه گیری

چنانچه قصد خرید زمین در شمال را دارید باید به نوع سند آن دقت بالایی داشته باشید. سند شورایی سندی ست که بسیاری از زمین‌های شمالی این نوع سند را به خود اختصاص داده اند که البته دارای اعتبار کافی نیست. خرید و فروش زمین با سند شورایی یک ریسک بسیار بزرگ است چرا که مرزبندی های دقیق زمین، نوع کاربری زمین، متراژ دقیق زمین و بسیاری از مشخصات مهم دیگر همچون موروثی بودن زمین در سند ذکر نمی‌شود. بنابراین ممکن است بعد از خرید زمین با سند شورایی به مشکل بر بخورید. پیش از خرید زمین با سند شورایی بهتر است با مشاورین حرفه‌ای مشورت کنید و از آن ها راهنمایی های لازم را دریافت کنید تا بتوانید با گام هایی محکم و قوی برای سرمایه‌گذاری قدم بردارید.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×