گیلان، زیباکنار
0133416

آشنایی با سوغاتی‌های استان مازندران

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-05-07
سوغات مازندرانی

یکی از استان‌های بسیار زیبا و دیدنی کشور عزیزمان ایران، استان مازندران است. جنگل‌هایی بسیار غنی در دل کوه‌های پر پیچ و خم، دریای کاسپین، پارک‌های ساحلی، آبشار ها و رودخانه‌های باصفایی که می‌توانند روح و جانی تازه به ما ببخشند. این مقاله در مورد سوغات مازندرانی است.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

استان مازندران یکی از بهترین مکان‌ها برای سفر محسوب می‌شوند، زیرا درکنار هزاران زیبایی که دارد، مردمان مهربانی را در دل خود جای داده است. شما در صورت سفر کردن به این استان زیبا و بزرگ می‌توانید سوغاتی‌های بسیار جذاب آن را هم خریداری کنید. در این مقاله سعی داریم که به معروف‌ترین سوغاتی‌های استان مازندران بپردازیم. با ما همراه باشید.

خوراکی‌های معروف سوغات مازندرانی

آغوز نون

یکی از بهترین سوغاتی‌های استان مازندران در زمینه خوراکی است. زیرا آغوزنون یکی از مهم‌ترین شیرینی ها و یکی از معروف‌ترین ها در مازندران است. شما می‌توانید این شیرینی خوشمزه را برای اقوام خود ببرید. آغوز نون یکی از شیرینی هایی است که مازندرانی ها در جشن‌های مختلف خود آن را می پزند و نوش جان می‌کنند. این شیرینی خوشمزه یکی از نامبروان ترین هاست، خلاصه در سفرتان به مازندران آن را فراموش نکنید.

آب دندون

یکی دیگر از شیرینی هایی که با نان برنجی شمالی یا باب دندون هم به آن گفته می‌شود، از سوغات بسیار خوشمزه استان مازندران است. این شیرینی بسیار ترد است و در دهان آب می‌شود. این شیرینی در شهرستان آمل مورد استفاده قرار می‌گیرد که در نوروز یا عروسی هایشان از مهمان های خود پذیرایی می‌کنند. یکی از رسم هایی که مازندرانی ها دارند این است که در این نوع شیرینی را با رشته برنج سرخ شده به خانه داماد می‌برند و یا خانواده داماد با یک سینی از این شیرینی به خانه عروس می‌برند.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

مواد ساخت این نوع شیرینی معروف در مازندران از شکر، آرد، برنج، آردگندم، روغن، تخم مرغ و هل است. این شیرینی بسیار خوشمزه است و طرفداران بسیاری را دارد.

رشته به رشته

یکی دیگر از سوغاتی‌های مازندران در زمینه خوراک رشته به رشته است که از گردو آرد برنج، خاک قند، هل، روغن ساخته می‌شود و برنج را پس از خیساندن با آرد و آب خمیر می‌کنند و روی ظرفی را کمی زرده تخم مرغ و کره آغشته می‌شود و خمیر را به‌صورت رشته برآن می ریزند.

برای پیش‌فروش ویلا در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

بعد از اینکه این رشته ها سرخشد، پودر قند و هل و گردو می ریزند و سپس میل می‌کنند. این خوراکی خوشمزه هم توصیه می‌شود، که خریداری کنید..

نان قتلمه

نان قلتمه یکی از نان های خوشمزه مازندرانی ها است و بسیار می‌تواند برای شما سوغاتی خوبی باشد. این نان بسیار مفید است و خوش طعم و بو است. موادی که در آن استفاده می‌شود، شیر، تخم مرغ، خمیر مایه فوری، آرد سفید، شکر و نمک است.

ترشیجات مازندرانی

علاوه بر شیرینی و نان یکی دیگر از سوغاتی مازندرانی انواع ترشی هایی است که همراه غذا می‌شود میل کرد. انواع لواشک ها و میوه‌های فرآوردی شده هم بسیار در سوغاتی خوبی برای شما در زمینه خوراکی محسوب می‌شود.

ماهی و خوایار

اگر شما هم جز آن دسته از کسانی هستید که بسیار به غذاهای دریایی علاقه‌مند هستید و یا دوست دارید خوایار میل کنید، بهتان تبریک می‌گوییم. شما وارد استان درستی شده‌اید. می‌توانید انواع ماهی و خوایار را در این استان تهیه کنید و با خود به سوغات ببرید. هر نوع ماهی که بخواهید در استان مازندران وجود دارد، پس معطل نکنید!

برای ویلا جنگلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

سایر خوراکی ها

انواع مختلفی از دارو های گیاهی و یا مرکبات و خوشکبار، باقالی مازندرانی، اناردون و سرخ شکر هم از سوغاتی‌های این استان بسیار زیبا و غنی محسوب می‌شوند که هرکدام دارای خاصیت هایی برای شما هستند.

صنایع‌دستی مازندرانی به‌عنوان سوغات مازندرانی

حصیر باقی

در ایران هنر حصیر باقی در جای جای ایران وجود دارد، یکی از نقاطی که به هنر حصیر باقی میپردازد، مازندران است. هنرمندان ازندرانی با گیاهان خودرویی که در باتلاق ها مثل کاله و واش و برای به کارگیری چوب و نی، علف عای به اسم وران، سازیر، سبد، زنبیل، زیراندارز و… می رویند، به تولید این هنر می پردازند.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

لاک تراشی

یکی دیگر از هنر هایی که هنرمندان مازندرانی از خود نشان می‌دهند، کار های چوبی است که با تراش دادن تنه و ریشه درختان به تولید انواع قاشق، ملاقه؛ کف گیر، دانه پاش، جوله، کیله لاک، کلز، عصا، قندچوله، سیرکوب می پردازند. اگر علاقه‌مند به استفاده از وسائل چوبی هستید می‌توانید این‌ها را  به‌عنوان سوغات مهم این استان خریداری کنید.

دوتار مازندران

اگر طرفدار موسیقی سنتی هستید، توصیه ما به شما این است که حتماً دوتا مازندران را تهیه کنید. دوتار یکی از ساز های بسیار زیبا و پرطرفداری است که صدای فوق‌العاده دلنشین و زیبایی را از خود برجای می‌گذارد. یکی از سوغاتی‌های این شهر می‌تواند دوتار مازندران باشد. وقتی که به شهر برگشتید می‌توانید دوتار را در گوشه اتاقتان بیاوزید. البته چرا که نه شاید شما هم موزیسین شدید. دوتار مازندران یکی از ساز هایی است که دل این استان نواهایی را به ما میشناساند که بیانگر هویت و فرهنگ این استان زیبا است.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

نمد مالی

یکی دیگر از سوغاتی‌هایی که می‌توانید به‌عنوان صنایع‌دستی از مازندران خریداری کنید، نمد است. نمد هایی  که از پشم تولید می‌گردند و در بسیاری از مناطق مازندران دیده می‌شود.

موج بافی

یکی از دستبافت‌هایی که با رختخواب پیچ و ابزار شناخته می‌شوند و بسیار نرم و سبک هستند. این پارچه ها دارای استحکام بالایی است. می‌توانید این‌ها را به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

پارچه بافی

یکی دیگر از صنایع‌دستی مهم این استان پارچه بافی است که به بافت انواع بافت‌های پشمی و ابریشمی و نخی می پردازند. پارچه ابریشمی به‌نام الیجه و پارچه‌های پشمی به‌نام چوغا، باشلق و پارچه‌های خنک و تابستانه به اسم شمد یکی از مهم‌ترین ها در مازندران محسوب می‌شوند.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×