گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی خورش سیرابیج گیلانی

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-01-25
سیرابیج

خورش سیرابیج گیلانی چگونه پخته می‌شود؟ اگر شما هم از آن جمله افرادی هستید که به خواص درمانی سیر علاقه دارید، اما به‌خاطر بوی تندی که دارد و ممکن است اطرافیان را آزار دهد، از خوردن آن امتناع می‌کنید، یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم. پاییز و زمستان فصل سیر تازه است و می ‌توان با برگ سیر تازه غذا‌های بسیار خوشمزه و لذیذ و البته بدون بوی سیر تهیه کرد. اگر مایل به شناخت این غذا و همچنین شناختن خواص برگ سیر هستید، متن ما را دنبال کنید.

سیرابیج یا نام دیگرش سیرواویج. خورشتی اصالتا گیلانی است که با برگ سیر خرد شده و ترکیب آن با سایر مواد غذایی که همه در دسترس هستند، تهیه و پخته می‌شود. برای پخت این غذای خوشمزه برگ سیر یکنواخت با چاقو خرد شده و در روغن تفت داده شده، از اصلی‌ترین مواد اولیه این غذاست. در نهایت کمی ادویه ( نمک، فلفل و زردچوبه که در ادامه کامل توضیح می‌دهیم ) به علاوه تخم مرغ. خورشتی که بسیار اسان و کم دردسر بوده و به‌راحتی و در کمتر از بیست دقیقه حاضر می‌شود.

برگ سیر در مناطق مختلف گیلان کاشته و در بازار ها به‌راحتی پیدا می‌شود. برگ سیرتازه بسیار خوش‌عطر است. از برگ سیر غذا های بسیاری تهیه می‌شود. به علاوه برگ سیر در خورشت سیرقلیه هم استفاده می‌شود.

مواد لازم خورش سیرابیج گیلانی

  • برگ سیر : ۲ دسته یا حدود نیم کیلو
  • تخم مرغ : ۲ عدد
  • روغن : به میزان لازم
  • نمک، فلفل، زرد چوبه : به میزان لازم

ابتدا برگ سیر ها را به‌خوبی می شوییم و روی پارچه‌ای قرار می‌دهیم تا کاملاً خشک شود.

برگ سیرها را  با چاقوی تیز و با دقت روی تخت خورد می‌کنیم. هر چه ریز و یکنواخت تر خورد شود، غذا شکل و فرم بهتری خواهد داشت.

بعد از خرد کردن برگ سیر ها، آن‌ها را باید داخل روغن فقط تفت بدیم. تاکید می‌کنیم که در این مرحله برگ سیر های خرد شده را نباید زیاد سرخ کنیم و یک تفت چنددقیقهای کافیست.

مقداری زردچوبه برای رنگ گرفتن برگ سیر ها به غذا اضافه کنید. حال نوبت به نمک و فلفل می‌رسد که بسته با ذائقه شما دارد.

در آخر نیز تخم مرغ ها را یک به یک داخل تابه ریخته  و هم می زنیم. حتماً تخم مرغ ها را ابتدا در ظرفی دیگر شکسته و یک به یک به غذا اضافه می‌کنیم. وقتی تخم مرغ ها به خورد سیرها رفتند و سفت شدند، سیرابیج ما آماده شده است.

برگ سیر یا به شمالی سیر برگ از بوته سیر تولید می‌شود. همانطور که می‌دانید، سیر از جمله سبزیجات معطر و معروفی است که به‌ صورت‌های مختلف استفاده می‌شود. سیر را می‌توانید خام، پخته، سرخ شده، در ترشیجات، خشک شده و حتی به‌صورت پودر سیر مورد استفاده قرار دهید.

سیر گیاهی علفی است که ساقه آن گاها تا ارتفاع ۴۰ سانتیمتر نیز می‌رسد. برگ‌های سیر باریک و نواری شکل و به رنگ سبز تیره است  و گل‌های آن کوچک و صورتی رنگ که به‌صورت یک چتر در انتهای ساقه شکفته می‌شود.

برگ سیر نیز تقریباً خواص خود حبه های سیر را دارد. آلیسـینریال موجود در سیر در نابودی عفونت نقش به سـزایی دارد. این ماده باعـث کاهش فـشار خون و لخته شدن خون می‌شود و در ضمن جریان خون را هم تعدیل می‌کند.

خواص برگ سیر:

برگ سیر نیز به مانند سیر دارای خواص زیادی است که شاید کمتر کسی از آن اگاه باشد. طبع سیر گرم و خشک است. اگر میخواهید صورتی بشاش و زیبا و گلگون داشته‌باشید، سیر بخورید. اما بدانید که مصرف زیاد سیر ضعف دید نیز به‌وجود میاورد.

سیر باعث بازشدن اشتها میشود. اما کسانی که فشار خون آنها پایین است سیر را با احتیاط بخورند.

جالب است بدانید که جویدن جعفری بعد از خوردن سیر، بوی آن را از بین می‌برد.

اگر سیر را در کیسه های برنج یا گندم بگذاریم از کرم خوردگی یا فاسد شدن آنها جلوگیری می‌کند..

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×