گیلان، زیباکنار
0133416

آشنایی با طبیعت بکر گیلان در سیاهکل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
طبیعت بکر گیلان در سیاهکل

آشنایی با طبیعت بکر گیلان در سیاهکل را از دست ندهید. هوا که رو به بهاری شدن می‌رود، افرادی که عاشق سفر هستند شروع به برنامه‌ریزی می‌کنند. محال است که عاشق طبیعت باشید و استان زیبای گیلان و طبیعت بی‌نظیر شمال را در لیستی که روی آن برنامه‌ریزی کرده‌اید نداشته‌باشید.

گیلان یک استان نیست بلکه دنیایی از دیدنی‌ها و جاذبه‌های طبیعی است که نمی‌توان از تمام آن‌ها طی یک سفر بازدید کرد. شاید باور نکنید اما حتی بسیاری از مردم گیلان نیز مناطق زیادی از این استان را از نزدیک ندیده‌اند. چرا که طبیعت گیلان گسترده و بی منتهاست. در واقع شما دارای حق انتخاب‌های نامحدودی برای سفر به‌طبیعت بکر گیلان در سیاهکل هستید که می‌توانید با توجه به روحیات، علاقه و حال‌وهوایی که در سر دارید، به منطقه‌ای خاص عزیمت کنید.

اما ما اینجا هستیم که به شما بگوییم کدام مناطق را به‌هیچ‌وجه نباید از دست بدهید. چرا که اگر به گیلان سفر کنید و این جاذبه‌های شگفت را از دست دهید بعدها افسوس خواهید خورد. یکی از این مناطق جذاب و البته معروف، سیاهکل است که مثال ندارد. طبیعت بکر و زیبای سیاهکل فصل پاییز و بهار نمی شناسد. این منطقه زیبا در تمامی فصول دیدنی ست.

اگر می‌خواهید سری به‌طبیعت بکر سیاهکل بزنید و چند روزی از دغدغه‌های زندگی پر هیاهوی شهری دور شوید، تصمیمی بس هوشندانه گرفته‌اید چرا که طبیعت بکر سیاهکل یکی از آرام‌ترین مناطق در استان گیلان است و انتخابی عالی برای داشتن سفری آرامش‌بخش و دلنشین است.

اکنون می‌خواهیم به این منطقه زیبا سفر کنیم، اگر شما هم مایل هستید تا در این سفر مجازی به جاذبه‌های دیدنی سیاهکل سری بزنید، با ما همسفر شوید.

سیاهکل کجاست؟

اگر اهل سفر به گیلان هستید و از بودن در جوار جنگل و دریا احساس لذت می‌کنید، ذهن خود را محدود نکنید. قرار نیست در سفرهای متعددی که به گیلان دارید مکان‌هایی تکراری را برای سفر انتخاب کنید. از تنوع و تجربه مکان‌های جدید و کشف نشده هراس نداشته‌باشید و به این مکان‌ها سفر کنید. مطمئناً با دنیایی از شگفتی ها روبه‌رو خواهید شد که نقطه به نقطه آن کشفیات تازه‌ای برای شما به‌همراه خواهد داشت.

طبیعت بکر گیلان در سیاهکل یکی از مناطق عالی برای مسافرت است. سیاهکل شهرستانی دیدنی و دوست‌داشتنی است که فاصله زیادی از رشت ندارد. این شهرستان از حوزه شمال و شرق با لاهیجان، از جنوب با رودبار و از غرب با شهر زیبای رشت همسایه است. نام این منطقه در زبان گیلکی معنای زیبایی دارد.

بومیان به این منطقه سیاهکل نمی‌گویند بلکه آن را با نام سی کل می‌شناسند و بیان می‌کنند. سی کل به معنای آبادی یا کوهی است که دارای شیبی تند است. خودتان تصور کنید که کوهستان‌های پر فراز و نشیب گیلان تا چه حد می‌توانند سرسبز و زیبا باشند. اگر از منطقه‌ای آمده باشید که سرسبزی در آن کمتر است به احتمال زیاد با حضور در این منطقه مدهوش خواهید شد.

راه‌های دسترسی به سیاهکل

اگر از سمت تهران راهی سیاهکل شده‌اید، بایستی مسیر خود را با ورود به اتوبان تهران کرج آغاز کنید و بعد با وارد شدن به اتوبان قزوین رشت این مسیر را ادامه دهید. حواس‌تان باشد که برای رفتن به سیاهکل نباید مسیر را تا رشت ادامه دهید. نرسیده به رشت بایستی از مسیر اصلی منحرف شوید و در جاده سراوان، سنگر و سیاهکل پیش روی کنید.

مسیری که از تهران تا سیاهکل پیش رو دارید حدوداً 330 کیلومتر است؛ به این معنا که اگر با سرعتی معقول رانندگی کنید و خودتان را از زیبایی‌های مسیر بی نصیب نگذارید، در کمتر از 5 ساعت به سیاهکل خواهید رسید اما اگر تخته گاز راهی سیاهکل شوید شاید در عرض 4 ساعت هم به این مکان دیدنی و زیبا برسید. این موضوع بستگی به اشتیاق و شوق شما برای رسیدن به مقصد دارد. اما توصیه ما این است که با سرعت مطمئنه رانندگی کنید و از جاذبه‌هایی که در طول مسیر موجود دارد لذت ببرید تا از همین ابتدا سفری شیرین را آغاز کنید.

چنانچه می‌خواهید از رشت راهی سیاهکل شوید حدوداً 45 دقیقه در مسیر خواهید بود، 45 دقیقهای که سراسر سرسبزی و طراوت را در پیش دیدگان شما به تصویر می‌کشد. از لاهیجان تا ساهکل نیز مسیر کوتاهی در پیش دارید؛ طول این مسیر تقریباً 25 دقیقه است. مسیر به‌قدری کوتاه و جذاب است که به شما قول می‌دهیم اصلاً متوجه نخواهید شد که چه زمان به مقصد رسیده اید. حتی اگر از تهران حرکت کنید نیز این احساس با شما خواهد بود چرا که قدم‌به‌قدم مسیر رسیدن به سیاهکل پر از زیبایی و سر سبزی است.

معرفی طبیعت سیاهکل

آبشار لونک سیاهکل

می‌خواهیم از آبشاری دو قلو برایتان بگوییم که با رفتن به سیاهکل، لذت حضور در زیر بارش بی امان آن نصیب‌تان خواهد شد. اگر در فصل‌های گرم سال به این آبشار بروید، از خنکای آن متعجب خواهید شد. گویی پای در بهشتی گذاشته‌اید که با خنکای خود از شما استقبال می‌کند.

برای رسیدن به آبشار لونک بایستی وارد جاده دیلمان شوید و حدوداً 20 کیلومتر پیش روی کنید تا به آبشار دوقلوی لونک برسید. این آبشار دارای ارتفاع 6 متر است و بسیار به جاده نزدیک است. بنابراین هم خیال‌تان از بابت امنیت راحت است و هم از بابت دسترسی به امکاناتی نظیر رستوران، سرویس‌های بهداشتی و کافه های سنتی در مسیر دارای آسودگی خاطر هستید.

اگر به سیاهکل سفر کردید، آبشار لونک و قدم‌زدن در حوالی آب خنک آن را از دست ندهید که در فصل بهار و تابستان حسابی به شما خواهید چسبید.

جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان

همیشه که قرار نیست از مقصدی خاص لذت ببرید. گاهی یک جاده آنقدر زیبا و شگفت‌انگیز است که می‌تواند جای چندین و چند مقصد را به‌تنهایی پر کند. جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان یکی از همان جاده‌هاست. این جاده پر پیچ‌و‌تاب شمالی به‌قدری دلنشین و با صفا است که مطمئناً به‌عنوان راننده دلتان نخواهد آمد که با سرعتی زیاد آن را طی کنید. لذت‌بردن از این مسیر شما را به کم کردن سرعت وادار خواهد کرد. مطمئن باشید این همان چیزی است که افراد حاضر در ماشین از شما می‌خواهند.

اگر هوس کردید در میانه‌های راه پیاده شوید می‌توانید سری به‌چشمه‌های زلال و آبشارهای زیبای این منطقه بزنید. ممکن است از آن دست افرادی باشید که تمایلی به ماجراجویی و طبیعت پیمایی های طولانی و نداشته‌باشید. بنابراین می‌توانید در گوشه‌ای از جاده توقف کنید و به منظره‌ای که در پیش چشمان‌تان همچون یک بوم نقاشی نقش بسته خیره شوید. تنفس هر باره هوای پاک و دل‌انگیزی که در اتمسفر این جاده پراکنده است شما را مطمئناً سر ذوق خواهد آورد.

این جاده پر از پیچ و خم های متعدد است بنابراین توصیه می‌شود این مسیر را با دقت و هوشیاری طی کنید تا لذت سفری شیرین را کام خود و همراهان تان بچشانید.

جنگل لاریخانی

حتی فکر دیدن مناظری که در کمتری جنگلی می‌توان به آن چشم دوخت، هیجان‌انگیز است. تصور اینکه در دامنه‌ی کوه‌هایی سرسبز پیش روی کنید و اسب‌هایی پرصلابت را ببینید که با شکوه و زیبایی هرچه تمام در حال دویدن در دامنه‌های کوه هستند و یال های پریشان آن‌ها زیر نور خورشید درخشان تر از همیشه به‌نظر می‌رسد حس و حالی عجیب به انسان خواهد داد.

اگر دیدن چنین مناظری به شما شور و شوق می‌دهد باید سری به جنگل‌های لاریخانی در سیاهکل بزنید.

جنگل‌های لاریخانی در حوالی دیلمان در کیلومتر 8 جاده سیاهکل واقع‌شده است و چشمه‌سارهای آب معدنی که از دل کوه‌های آن می تراود معروف است. اگر عاشق پیاده‌روی‌های طولانی تا یال کوهستان را داشته‌باشید می‌توانید این چشمه‌سارها را از نزدیک مشاهده کنید و از آب پاک و زلال آن بهره‌مند شوید.

منظره فوق‌العاده از دشت‌های بی انتهای جنگل‌های لاریخانی نصیب کسانی می‌شود که تا انتهای این مسیر پیش روی می‌کنند. اسب‌های پرصلابتی که از آن‌ها حرف می‌زدیم در این دشت‌ها تاخت و تاز می‌کنند.

تی‌تی کاروانسرای سیاهکل

استان گیلان با بناهای تاریخی عجین شده است. این بناهای تاریخی در قلب طبیعت سرسبز آن قرار دارند. در واقع شما با رفتن به‌طبیعت بکر گیلان فرصت بازدید از آثار تاریخی جذاب آن را نیز خواهید داشت.

تی تی کاروانسرا یکی از این بناهای تاریخی است که در حوالی سیاهکل واقع‌شده و دارای قدمت 500 ساله است. این بنا که بر تپهای زیبا در کیلومتر 5 جاده سیاهکل به دیلمان واقع‌شده دارای ظاهری سنگی است که خزه‌های روی آن، چشم‌اندازی جذاب به این بنای تاریخی داده. اگر می‌خواهید در عین سفر به‌طبیعت سیاهکل از مناطق تاریخ آن نیز دیدن‌کنید، این بنای جذاب را از دست ندهید.

نتیجه‌گیری از طبیعت بکر گیلان در سیاهکل

سیاهکل این شهرستان زیبا دارای روستاهای جذاب و زیبایی است که در قلب خود آبشارها و چشمه‌های زلال و جنگل‌هایی بکر را جای داده‌اند. اگر قصد اقامت و سفر به‌طبیعت بکر گیلان در سیاهکل را دارید می‌توانید در رشت یا لاهیجان ویلا اجاره کنید و در کمترین زمان ممکن خود را به مناطق سیاهکل برسانید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×