گیلان، زیباکنار
0133416

ییلاق جواهردشت عروس دشت‌های گیلان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-12

یکی از روستاهای ییلاقی در رودسر ییلاق جواهردشت است که در مرز شرقی استان گیلان واقع‌شده است.این روستا بهشتی از توابع چابکسر است.ساکنین آن از اهالی پایین‌دست همین منطقه یعنی سیاهکلرود، قاسم‌آباد علیا و سفلا، گاو‌ماست و روستاهای دیگرند.

به شما توصیه میکنم اگر از گرمای تابستان خسته شده‌اید و دوست دارید در جای خنکی اقامت داشته‌باشید حتماً سفر خود را به جواهردشت آغاز کنید. در این روستا شما می‌توانید خاطرات خوبی را تجربه کنید که تا به امروز در هیچ منطقه‌ای تجربه نکرده‌اید.

درباره عروس دشت‌های گیلان

جواهردشت به گیلکی جوردشت گفته می‌شود و در ارتفاع 2000 کیلومتری از دریا واقع‌شده است.مساحت این منطقه 100 هکتار است و آب‌وهوایی کوهستانی و مرطوب دارد. اختلاف دما در کوهستان‌های این منطقه و جنگل‌های گیلان بسیار است و در گرمترین فصول سال جواهردشت بسیار خنک و دلچسب است.

در گذشته عشایر و دامداران در اوایل فصل بهار به این منطقه کوچ می‌کردند و در اواسط فصل سرما آنجا را ترک می‌کردند اما اکنون فقط در زمان معینی دام‌های خود را برای چرا به آن منطقه می‌آورند که این خود باعث‌شده تا مراتع و دشت‌ها سالم تر بمانند.

 

جواهردشت در اواسط پاییز تا اوایل فروردین سرمای بسیار سختی دارد و در زمستان پر برف است به‌طوری که در زمستان ها این منطقه خالی از سکنه می‌شود.

طبیعت جواهردشت

جواهردشت منطقه‌ای‌ حفاظت‌شده است. این منطقه که وسعت زیادی دارد،منطقه‌ای‌ کوهستانی با رودخانه‌های فراوان و اقلیم مرطوب-معتدل و بیشتر مرطوب-سرد است. نقاط مختلف این منطقه از نظر ارتفاع متفاوت است و از ارتفاع ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر را شامل می‌شود. به‌همین علت مجموعه‌‌ای کامل از انواع جنگل‌های هیرکانی به‌همراه حیات وحش منحصربه‌فرد دارد.

در جواهردشت درختان بلوط و خرمندی بیشتر پوشش گیاهی را در بر می‌گیرند. قدمت این منطقه بیشتر از 300 سال قبل ناست و شواهدی بر قدمت این منطقه وجود ندارد. این منطقه به‌دلیل آب وهوای خنک و سرد بعد ها مورد توجه مردم و دامداران شده است و سکونتگاه برای عشایر به‌شمار می‌آید.

جالب است که بدانید زندگی در جواهردشت هنوز به‌صورت سنتی در جریان است و تا مدتی پیش از موتور برق برای برق منطقه استفاده می‌شد و به تازگی به برق شهری متصل شده است. آب جواهردشت از رودخانه‌های اطراف آن لوله‌کشی شده و بسیار برای سلامتی مفید است.

در ابتدای ورودی روستا بازارچهای کوچک وجود دارد که می‌توانید نیاز های اولیه خود را از این بازار تهیه کنید. هر ساله از فصل بهار تا اوایل پاییز توریست و مسافران زیادی بهای منطقه سفر می‌کنند و ایامی را در این روستا سپری می‌کنند.

از سوغاتی‌های جواهردشت می‌توان به ماست، دوغ، پنیر محلی و رب آلوچه و انواع سبزیجات معطر اشاره کرد که مختص این روستای باصفا است.

جواهردشت طبیعتی بکر، دشت‌هایی وسیع و سرسبز، چشمه‌سار‌های زیاد، هوای پاک و سالم و سکوت وصف‌ناپذیری را برایتان به‌ارمغان دارد. خوب است هنگام طبیعت‌گردی طوری رفتار کنیم که این طبیعت بکر دست خورده نشود و برای آیندگانمان نیز بکر و سالم باقی بماند.

در سبزه‌زارهای جواهردشت گاوها و گوسفندان و اسب‌ها در حال چرا کردن هستند. این پهنه‌های وسیع را ناصره دشت و لووه سر می‌نامند. پوشش گیاهی غالب اینجا گیاه میش‌گوش است که گل آن مصارف دارویی دارد.

جواهردشت

از دیگر گیاهان جواهردشت گل گاوزبان و گل رنگارنگ است. در تمام دشت‌ها می‌توانید این گیاهان را پیدا کنید. اما بیشتر کشاورزان این روستا به کاشت سیب زمینی می پردازند و زمینهای حصارکشی شده در دشت جلوه بیشتری به زیبایی این روستا بخشیده است.

درست قبل از ورود به روستا؛ امامزاده نقره عباس در دشتی زیبا دیده می‌شود. از این امامزاده؛ جواهردشت و خانه‌هایی که روزبه‌روز در حال افزایش‌‌اند قابل رویت هستند.

جاذبه‌های جواهردشت

  • جیپ‌سواری در جاده‌های جنگلی-کوهستانی
  • طبیعت‌گردی و پیاده‌روی در مراتع سرسبز
  • عکاسی از مناظر رویایی طبیعت
  • چشم‌اندازهای متنوع از جلگه و دریا و دره‌های سرسبز
  • شب‌نشینی در هوای خنک ییلاق
  • تجربه بی‌نظیر اقیانوس ابر
  • صرف خوراک‌های محلی
  • تجربه شبی اقامت در روستا به‌دور از امکانات شهری

دسترسی به جواهر‌دشت

برای رفتن به جواهر دشت با وسیله شخصی خود از تهران می‌توانید ابتدا به چالوس و از آنجا به رامسر و سپس راهی جاده رودسر بشوید. حدود 15 کیلومتری شهر رودسر وارد منطقه سیاهکلرود بشوید.

مسیر دیگر از تهران راهی آزاد راه قزوین-رشت شوید، پس از طی ۳۰۰ کیلومتر به جوکلبندان می‌رسید. به‌سمت جاده سیاهکل بروید. پس از سیاهکل به لاهیجان می‌رسید. به طرف رودسر مسیر را ادامه دهید. در رودسر مسیر رامسر را در پیش بگیرید. پس از عبور از کلاچای از مسیر اصلی به فرعی سیاهکلرود بپیچید.

برای خرید ویلا در زیباکنار همراه ما باشید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×