گیلان، زیباکنار
0133416

غارهای گیلان را برای یک سفر هیجان‌انگیز بشناسید

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-20
غارهای گیلان

قصد داریم از غارهای بی‌نظیر و رمزآلود گیلان حرف بزنیم. جایی که قدمت چند میلیون ساله آن‌ها پای هر گردشگر ماجراجویی را به‌ خود باز کرده. حس و حال بودن در جایی که میلیون‌ها سال پیش به احتمال زیاد مأمن و پناهگاه جانوران و یا حتی انسان‌هایی بوده که امروزه هیچ رد و نشانی از آن‌ها نیست و شاید تنها فسیلی از آن‌ها باقی‌ مانده باشد، حس و حالی بی‌نظیر و جالب است که شما را به دل تاریخ خواهد برد. همین کافی است تا افرادی با روحیات هیجانی وارد این داستان شوند و سری به غارهای شگفت‌انگیز و قدمت‌دار گیلان بزنند. جایی که به احتمال زیاد داستان‌های شگفت‌آور زیادی را در قلب خود نهفته دارد و ماجراهای عجیبی را در طی چندین میلیون سال از سر گذرانده.

غارهای گیلان

گیلان دنیایی از شگفتی‌هاست. هر لحظه از حضور شما در این استان برابر با شگفتی های جدیدی است که این استان برای شما رو می‌کند. بودن در استان گیلان یعنی روبه‌رو شدن با جذابیت‌های بی مانندی که شما را هر بار به طرز جدیدی غافلگیر خواهد کرد. اگر حتی کمی اهل ماجراجویی باشید، مطمئناً گشت‌وگذار در مکان‌هایی رمزآلود و هیجان‌انگیز را دوست دارید، مکان‌هایی که جا برای کشف و شهود دارند و شما را در دل دنیای رمزآمیز خود غرق می‌کنند. جایی که پای کمتر انسانی به آن رسیده. اگر ذهن‌تان سمت جنگل‌های انبوه و آبشارهای شگفت‌انگیز گیلان رفته، تصورتان بی‌ر‌اه نیست. اما منظور ما جای دیگری است. جایی که بکربودن آن بیش از این حرف‌هاست و هیجانی چندین برابر جنگل و دریا دارد.

در جای جای گیلان این سرزمین کهن، ردپایی از آثار تاریخی که در دل طبیعت نهفتهاند می‌توان دید. از جنگل‌های هیرکانی با قدمتی طولانی تا غارهایی که یادگار چندین میلیون ساله زمین به ماست. پس اگر عاشق ماجراجویی و هیجان هستید و دل‌تان هوای تفریحات جدید و هیجان‌انگیز را کرده، با ما در این سفر همراه باشید تا غارهای گیلان را بشناسید و بکرترین و جدیدترین تجربیات را کسب کنید. پس اگر آماده‌اید این سفر را شروع می‌کنیم.

غار آویشوی

سرنخ بسیاری از غارهای دیدنی و جذاب گیلان را که بگیرید شما را به‌ جایی غیر از ماسال نخواهند برد. ماسال این منطقه بکر و دیدنی، تاریخی به قدمت چندین میلیون سال را در قلب خود جای داده. غار آویشو نیز یکی از آن‌هاست.

عنوان طولانی‌ترین غار گیلان، را غار آویشوی در اختیار دارد. چراکه دارای طولی برابر با 2 کیلومتر است. شاید تصور شما از غار، مکانی عجیب و شگفت‌انگیز در اعماق زمین است اما باید گفت که یکی از شگفتی‌های غار آویشوی این است که در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار دارد. همانطور که گفتیم در شهرستان ماسال، غارهای زیادی وجود دارد که معروف‌ترین و زیباترین آن‌ها غار آویشوی است.

قندیل‌های زیبایی که بر تنه غار مشاهده می‌شود حاکی از دمای پایین و فضای سرد این غار است که آن را به یک غار تمام‌عیار تبدیل کرده. بدنه این غار از جنس آهک است و ستون هایی از آهک در گوشه و کنار غار به‌چشم می‌خورد. در انتهای غار، آبشاری زیبا وجود دارد که به‌ محض رسیدن به آن، چشم‌اندازی بی‌نظیر در پیش دیدگان شما خواهدبود. هرچند که تعداد آبشارهای این غار بالغ بر 7 عدد است.

مسیر غار

مسیری که برای رسیدن به غار آویشوی باید طی کنید، مسیری سرسبز و دلنشین است که شما را متوجه طولانی‌بودن مسیر نخواهد کرد و از قدم‌به‌قدم آن لذت خواهید برد. از همین بابت است که گردشگران زیادی بین چندین و چند غار در استان گیلان و شهرستان ماسال، ترجیح‌شان بر بازدید از اینجا است.

حیرت‌انگیز است که غاری با قدمت 75 میلیون سال و بعد از گذشت این زمان دور و دراز، که روزگاری مأمن حیوانات و انسان‌های نخستین بوده، اکنون مکانی برای گشت‌وگذار مسافران و لذت‌بردن از زیبایی‌هایش است.

اگر محو زیبایی این غار شده‌اید حواس‌تان را به‌ دور و اطراف جمع کنید. ممکن است خفاش ها در حوالی شما کمین کرده باشند! این نیز بخشی از هیجان و لذت غار آویشوی است که می‌توانید تجربه کنید.

غار دربند رشی

غارهای گیلان همگی دارای پیشینه‌ای تاریخی هستند. یکی از این غارها، غار دربند رشی است که در روستای سی دشت در شهرستان رودبار قرار دارد. نمی‌دانیم ک چقدر اهل مطالعه تاریخ هستید و به آن علاقه دارید. اما اگر از دوران پارینه‌سنگی چیزی شنیده‌اید، جالب است که بدانید بقایای باستان‌شناسی و دست‌سازه‌های سنگی و فسیل جانوارنی که در این غار کشف کرده‌اند، مربوط به‌ آن دوران است.

در این غار یافته‌هایی وجود دارد که حاکی از تاریخچه جالب و هیجان‌انگیز سکونت بشر بر کره خاکی زمین است. غار دربند رشی روزگاری پناهگاه و مأمن شکارچیان دوره پارینه‌سنگی بوده است و این روزگار تقریبا دویست هزار سال پیش است! اولین انسان‌هایی که در تاریخ ایران پا به عرصه زمین گذاشته‌اند در این غار سکونت داشته‌اند. دانستن همین نکته کافیست تا با هیجان و دلهره‌ای شیرین به گشت‌وگذار در غار بپردازید.

اگر عاشق تاریخ کهن هستید مطمئناً از حضور در این غار پشیمان نخواهید شد. تجربه دلچسب بازدید از غار دربند رشی موجب خواهد شد تا نام رودبار را همیشه به‌ عنوان منطقه‌ای با پیشینه غنی به‌ خاطر بسپارید.

غار خون فوشه

اگر به اسامی مکان‌های دیدنی فومن نگاهی بیاندازید، منطقه‌ای کهن و زیبا در این لیست مشاهده خواهید کرد به‌ نام قلعه رودخان. غار خون فوشه در حوالی قلعه رودخان و در روستای فوشه شهر فومن واقع‌ است. قدمت این غار بیش از هزار سال است و حوالی آن پر است از جنگل‌های سرسبز و پرطرواتی که شما را غرق در خود خواهد کرد. اگر اهل پیاده‌روی های طولانی و کوه‌پیمایی هستید و ترجیح می‌دهید از مسیری زیبا لذت ببرید تا اینکه سریعاً به مقصد برسید، غار خون فوشه مکانی عالی برای سیاحت شما خواهد بود.

قریب 5 ساعت کوه پیمایی در دل جنگل‌های سبز فوشه باید داشته‌ باشید تا به غار برسید. این مسیرشاید کمی طولانی و دشوار باشد اما اگر زیبایی مقصد و همچنین لذت‌بردن از جذابیت‌های مسیر به‌قدری زیاد است که متوجه خستگی نخواهید شد و در نهایت محو این غار زیبا و رمز آلود می‌شوید. در واقع با یک تیر دو نشان خواهید زد؛ هم از طبیعت پیمایی لذت خواهید برد و هم به غاری زیبا با چشم‌اندازی بی‌نظیر خواهید رسید.

اگر قصد دارید غار خون فوشه را جانانه بگردید و سیاحت کنید بهتر است حتماً همراه خود لوازم غارنوردی و همراه داشته‌باشید تا بتوانید با ایمنی کامل از جذابیت‌های این غار زیبا لذت ببرید.

غار سوباتان

اگر اهل رفتن به مکان‌های مرموز و هیجان‌انگیز هستید پس اکنون لیست خود را بردارید و نام غار سوباتان را در اول این لیست به‌ثبت برسانید. غار سوباتان  یکی از رمزآمیزترین غارهای گیلان است که در محلی به‌ نام سوباتان واقع‌ است و نام دیگر آن گنج خانه است. در واقع این نامی است که محلی‌ها بر آن گذاشته‌اند. آن‌ها باور دارند از گذشته گنجی عظیم درون این غار پنهان است.

اما این غار به اعتقاد محلی‌های این منطقه طلسم است و کسی نتوانسته واردش شود و به مکاشفه رمز و راز آن بپردازد. این غار شاید انتخابی عالی برای طبیعت‌گردی نباشد اما برای اهالی ماجراجویی و غارنوردان حرفه‌ای مکانی عالی است. پس اگر اهل غارنوردی‌های حرفه‌ای هستید و به ییلاق سوباتان سفر کردید به غار سوباتان نیز سری بزنید.

غار اسپهبدان

غار اسپهبدان در خورگام رودبار و در روستایی به‌ نام شاه شهیدان است. این غار بر فراز کوهی قرار دارد که در نوک آن قلعه‌ای به‌نام قلعه اسپهبدان جا خوش کرده. غار اسپهبدان یکی از آثار تاریخی ثبت ملی است و از طریق دالان هایی مرموز به قلعه اسپهبدان ارتباط یافته. در اطراف غار طبیعت زیبایی وجود دارد و دامنه‌هایی با شیب کم و ارتفاعاتی با شیب تند را باید بپیمایید تا به دهنه غار برسید. بنابراین اگر تجهیزات کافی همراه خود دارید راهی این غار زیبا شوید.

نتیجه‌گیری

بازدید از غار و سیاحت درون آن شاید باب سلیقه تمام افراد نباشد. در واقع نیز چنین است. افرادی با سلیقه و روحیه خاص هستند که سیاحت از غار را دوست دارند. اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد هستید و عاشق هیجان هستید می‌توانید از غارهای زیبا و جذاب استان گیلان دیدن‌ کنید. غار تلاین، غار اسب طولیه، غار سجیران و غار نارنج پره از دیگر غارهای زیبای گیلان هستند که می‌توانید در لیست دیدنی‌های خود جایی برای آن‌ها باز کنید.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×