گیلان، زیباکنار
0133416

سفری هیجان‌انگیز به غار آویشو گیلان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-14
غار آویشو گیلان

گیلان دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است وسالانه عده زیادی به‌سمت این استان زیبا کشیده می‌شوند. یکی از این جاذبه‌ها در استان گیلان، غار آویشو است که جذابیت فراوانی برای گردشگران دارد. در این مطلب به این غار پرداخته شده است.

غار آویشو کجاست؟

غار آویشو یا آبیشو در استان گیلان، شهرستان ماسال قرار دارد. این غار در 40 کیلومتری جنوب غربی شاندرمن قرار دارد. به‌طور کلی در ماسال غارهای متعددی قرار دارد که بزرگترین آنها همین غار آویشو است که در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا و بین مناطق تائی بنده، انده چو و خماسون قرار گرفته است.

آویشو  در زبان تالشی به معنای محل فرورفتن آب است. می‌گویند که این غار نام خود را از چشمهای گرفته است که در نزدیکی اش قرار دارد. شایعات بامزهای هم پیرامون این غار در روستاهای اطرافش وجود دارد که در نوع خود جالب هستند. عده‌ای معتقدند که در غار، غول زندگی می‌کند. البته نکته جالب‌تر این است که تحقیقات علمی نشان داده که در این غار 3 مومیایی وجود دارد که هنوز کسی موفق به کسب آنها نشده است.

جاذبه‌های غار آویشو

اما این غار چرا جذابیت دارد و چرا سالانه عده زیادی به دل این غار می‌روند؟ در زیر به دیدنی‌های این غار پرداخته شده است:

وجود چشمه :

در این غار زیبا و جذاب، شما چشمه‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید که در نوع خود جذاب و دیدنی است. این چشمه ها باعث می‌شوند تا شما در دل غار، جریان رودخانه‌ای را مشاهده کنید. این جریان آب از ابتدا تا انتهای غار وجود دارد. این غار دارای 9 حلقه چاه اصلی  و 1 چاه فرعی است. هر چقدر که شما بیشتر در غار فرو روید جریان آب بیشتری را مشاهده خواهید کرد.

قندیل های زیبا: از دیگر جذابیت‌های این غار، وجود قندیل هایی است که در آن قرار دارد. این قندیل ها یا از سقف آویزان هستند و اشکل زیبایی را پدید آورده اند یا این که در کف قرار دارند. علت تشکیل این قندیل های زیبا رسوب های آهکی هستند. این قندیل ها باعث‌شده‌اند تا در دل غار اشکال زیبا و جذابی پدید بیاید که انسان از دیدن آن‌ها لذت ببرد. حتماً باید خودتان این قندیل ها از نزدیک و در سقف غار مشاهده کنید تا به زیبایی آنها پی ببرید.

طبیعت زیبای اطراف غار:

از دیگر دلایل جذابیت این غار زیبا، طبیعت سرسبز و زیبای اطراف آن است که می‌تواند محل خوبی برای کمپینگ باشد. اطراف این غار درختان زیبا و سرسبز فراوانی وجود دارند که روح انسان را جلا می‌دهند.

غار اویشو، می‌تواند برای کسانی که اهل طبیعت‌گردی هستند تجربه‌ای بی‌نظیر باشند. البته باید دقت داشت که برای دیدن این غار حتماً باید تجهیزات مناسب و ایمن با خود داشته‌باشید. این تجهیزات شامل چکمه، لباس یکسره ضدآب، ست ابزار صعود و فرود SRT، کارابین پیچ و تسمه جهت ایجاد کارگاه طبیعی و طناب است.

بکر بودن غار:

یکی از مزیت ها و جاذبه‌های دیدن این غار زیبا، بکر بودن آن است. در اطراف این غار امکانات تفریحی و اقامتگاهی وجود ندارد بنابراین خود غار و طبیعت اطراف آن بکر مانده است. اگر می‌خواهید به داخل این غار بروید بهتر است با خود غذا و تنقلات همراه داشته‌باشید و همچنین هیچ وقت به‌تنهایی به‌سراغ این غار نروید چون می‌تواند خطرناک باشد.

مسیر رفتن به غار آویشو

برای رفتن به غار آویشو، شما باید خود را روستای چاله سرا برسانید. برای این که به روستای چاله سرا بروید، اول باید خود را به شاندرمن برسانید و از آنجا به‌سمت روستای سیاه مرد بروید و در نهایت به روستای چاله سرا بروید تا از آنجا و از بقعه “درویش شاه امیر” راه غار را در پیش بگیرید. مسیر دیگر این است که از شاندرمن به‌سمت روستای بنه سرا و سپس چاله سرا بروید.

از کنار پل چاله سرا، شما می‌توانید با جاده خاکیای که وجود دارد به‌سمت غار اویشو بروید که در 35 کیلومتری قرار دارد. آب‌وهوای این منطقه نیز بسیار مطبوع و مناسب است. به غار آویشو، غار تمام سبز هم می‌گویند چون داخل آن نیز سرسبز و زیبا است.

خوبی مسیر رفتن به غار آویشو این است که بسیار جذاب و دیدنی است و در نتیجه شما خسته نمی‌شوید. هر کجا هم که احساس خستگی کردید می‌توانید استراحت کنید.

بهترین فصل برای بازدید از این غار زیبا، فصل‌های بهار و تابستان است که هم هوا خوب است و هم دمای داخل غار مناسب است. در زمان‌های بارندگی نباید به‌سراغ این غار آمد چون آب داخل آن بالا می‌آید و این خطرناک است.

سوالات رایج در مورد غار آویشو :

غار آبیشو کجاست؟

غار زیبای آبیشو در استان گیلان، شهرستان ماسال و در منطقه شاندرمن قرار دارد.

آبیشو به چه معنا است؟

آبیشو به زبان تالشی به معنای محل فرو رفتن آب است. اویشو را ترکیب “آو” و “ویشو” می‌دانند که آو به معنای آب  و ویشو به معنای فرو رفتن است.

جذابیت‌های این غار چیست؟

این غار در دل خود دارای چشمه‌های متعدد و جریان رودخانه‌ای است و همچنین قندیل های آهکی بسیار زیبایی در سقف و کف خود دارد که بسیار دیدنی هستند. طبیعت اطراف این غار نیز بسیار زیبا است.

بهترین زمان برای بازدید از غار آویشو چه زمانی است؟

فصل‌های بهار و تابستان

اگر به‌دنبال خرید ویلای خوب در استان‌های شمالی هستید، شرکت انبوه‌سازان آرش می‌توان گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. این شرکت خدماتی عالی را در این زمینه ارائه می‌دهد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×