گیلان ، زیبا کنار
0133416

معروف ترین غذاهای گیاهی استان گیلان

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-05-11
غذاهای گیاهی

مسلما تعریف غذا های گیلانی را از اطرافیان خود بسیار شنیده اید. یکی از بزرگ ترین مزیت هایی که گیلان بعد از منظره و طبیعت بکر خود دارد، غذاهای خوشمزه ای است که همیشه بسیاری از توریست ها سال هاست که طرفدار آن شده اند. همچنین لازم به ذکر است که تنوع غذایی گیلان بعد از ایتالیا رتبه ی دوم را کسب کرده است و همین امر سبب محبوبیت این تنوع غذایی در سطح جهان شده است که سازمان یونسکو این تنوع غذایی را به ثبت رسانده است. معروف ترین غذاهای گیاهی استان گیلان موضوع مورد نظر می باشد.

برای خرید ویلا سند شش دانگ شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

غذاهای گیاهی استان گیلان

با تمام این ویژگی های مثبت در غذا گیلانی، می توانید متوجه اهمیت این تنوع شوید. در این مقاله قصد داریم که به معروف ترین غذاهای گیاهی استان گیلان بپردازیم.با میرزاقاسمی و باقالاقاتوق که آشنا هستید، بنابرای برای شروع از غذاهای جدید تری شروع می کنیم که شاید زیاد اسم آن ها را نشنیده باشید. با ما همراه باشید.

1_ دل د کونه یا بادمجان شکم پر

اکثر غذاهای گیلانی با بادمجان و یا با گردو یا با اشپل درست می شود. یکی دیگر از غذاهای معروفی که در گیلان بین مردم بسیار طرفدار دارد دل د کونه است. این غذا با بادمجان درست می شود. موادی که در این غذا استفاده می شود شامل، بادمجان و گونه، پیاز رنده شده، گردوی ساییده شدهريال 1 قاشق رب انار ترش، سبزیجاتی مانند نعناع، جعفری، چوچاق، کوت کوتو، می باشد. تمامی این مواد با یک دیگر مخلوط می شود.

برای خرید ویلا سنددار شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

بادمجان ها از وسط برش می خورند و سرخ می شوند و سپس این مواد داخل آن اضافه می گردد و ده دقیقه بر روی شعله ی گرم قرار می گیرد. گوجه ها هم داخلش خالی می شود و درون تابه پخته می شود.

2_ املت گیلانی

یکی دیگر از غذاهای گیلانی که بسیار طرفدار دارد، پنیربرشته و یا املت گیلانی است. این غذا از پنیر و تخم مرغ و روغن و سیر، شوید خشک، زردچوبه، نمک و فلفل درست می شود.

3_ ورقه گیلانی یا بادمجان ورقه

این غذا هم با بادمجان درست می شود که برخی از گیلانی ها به آن کوکوی بادمجان هم می گویند. ایت غذا با بادمجان، روغن، تخم مرغ، نمک و فلفل و زردچوبه درست می شود و می تواند بسیار به دهان شما خوش طعم باشد.

برای خرید ویلا ارزان شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

4_ کوکوی اشپل

یکی از غذاهای گیلانی بسیار معروفی است که با تخم مرغ است و ترکیب این غذا با تخم ماهی و یا همان اشپل و سیر رنده شده، زعفران، پیاز، تخم مرغ و ادویه است. این ها را در تابه سرخ می کنند و همراه با برنج میل می کنند.

5_ اشپل شور

یکی دیگر از غذاهایی که گیلانی ها آن را دوست دارند اشپل شور است که با نمک و اشپل آن را درست می کنند. این غذا هم با تمام سادگی خودش بسیار خوشمزه است. اگر تاحالا اشپل نخورده اید می توانید در گیلان آن را تجربه کنید چرا که غذاهای بسیاری وجود دارد که با اشپل درست می شود.

6_ اشپل لقمه

یکی دیگر از غذاهایی که گیلانی ها آن را دوست دارند و همیشه در سفره های غذاهای آنان وجود دارد اشپل لقمه است که در مراسمات مختلف گیلانی هم بر سفره های مردم نمایان می گردد.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

این غذا طعم و عطر نونی را دار که از سبزیجات و مواد بسیار خوشمزه ای ساخته می شود. اشپل لقمه در حقیقت از موادی چون، اشپل، برنج، گردو، پیاز، سیر، رب انار، سبزی های معطر نعنا، پونه، تره، تخم مرغ، نمک و فلفل و روغن و نان و گلپر تهیه می شود. این غذا ظاهری شبیه سمبوسه دارد و بسیار مجلسی و زیبا و خوشمزه است می توانید در مراسماتی از آن استفاده کنید.

7_ سرابیج یا سیرواویج

واویج به معنی تفت دادن می باشد و سیر واویج یعنی سیر سرخ شده. این غذا مانند میرزا قاسمی در گیلان بسیار طرفدار دارد و غذای معروفی است، یکی از وعده های غذایی هر گیلانی در روز در کنار دیگر غذا ها به شمار می رود. این غذا بسیار خاصیت دارد و بسیار ظاهر جذابی دارد و طعم سیر زیر دندان ها بسیار دلنشین است. گیلانی ها واقعا مردمانی هنرمند هستند که توانسته اند این مواد ها را با یک دیگر ترکیب کنند و غذایی فوق العاده بسازند.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

موادی که این غذا را تشکیل می دهد عبارت اند از: زرد چوبه، برگ سیر، تخم مرغ، فلفل، نمک. این غذا در عین سادگی بسیار فوق العاده است و با برنج سرو می گردد.

8_ سیر قلیه

یکی دیگر از غذاهای محبوب گیلانی که می تواند بسیار توجه شما را به خود جلب کند سیر قلیه است. این غذا البته کمی گیاهی و کمی گوشتی است. در حقیقت برای طرز تهیه ی آن نیاز به گوشت اردک یا مرغ است. در این مقاله میخواستیم درباره غذاهای گیاهی گیلان صحبت کنیم اما این یک مورد را از دلمان نیامد نام نبریم. این غذا هم بسیار بین گیلانی ها معروف است و از تخم مرغ یا اردک، گوشت مرغ یا اردک، لپه، پیاز، فلفل، نمک، زردچوبه درست می شود.

9_ شش انداز

یکی از غذاهای بسیار معروف و فوق العاده گیلانی که بسیار طرفدار دارد، شش انداز است. همانطور که از نامش پیدا است باید 6 مواد در آن انداخته شود. این غذا با بادمجان درست می شود و شما نیاز به بادمجان، رب انار، پیاز، سیر،گردو، سیب زمینی نگینی دارید. این غذا بسیار خوشمزه و ساده است و زیاد وقت شما را برای طبخ نمی گیرد. می توانید به راحتی این غذا را درست کنید در وعده های اصلی و یا در عصرانه از آن استفاده کنید. این غذا با نان بسیار می چسبد. البته با برنج هم سرو می شود.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

10_ باقالاقاتوق یکی دیگر از غذاهای گیاهی گیلان

یکی از غذاهای معروف گیلانی که مطمئنا بسیاری از افراد خارج از گیلان این غذا را میشناسد باقالاقاتوق یا باقالی قاتوق است. برای تهیه ی این غذای فوق العاده نیاز به تخم مرغ، باقالی، شوید، نمک، زردچوبه دارید. این غذا هم مانند سیرواویج غذایی کنار دیگر غذاها محسوب می شود و بسیار مفید است. و این غذا در بسیاری از مراسمات گیلانی در کنار دیگر غذاها و یا ترشیجات وجود دارد. این غذا به کاهش چربی خون کمک می کند.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×