گیلان ، زیبا کنار
0133416

مریان، منطقه‌ای تاریخی و توریستی

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-09-18
منطقه ی توریستی مریان

مریان و آق اولر در ۲۲ کیلومتری ارتفاعات غرب تالش، یکی از این پدیده های تاریخی و طبیعی این منطقه اند. مریان روستاییست تاریخی در جنگل‌های کوهستانی تالش با آب و هوایی بینظیر که تابستان های خنک و زیبایی های طبیعت بهارش، شکوه طبیعت شگفت گیلان را نمایان می‌کند. این منطقه دارای جنگل‌های بینظیر و چشم نوازاست که در ایام بهار و تابستان سبز و در پاییز مانند یک تابلوی نقاشی، نارنجی و قرمز و هزار رنگ  است. همزمان با وزش باد های پاییزی برگ های سرخ و زرد و قهوه ای این درختان در هوا به رقص در می آیند و سیمای زیبای طبیعت تالش را تزیین می‌کنند.

در سال های گذشته برگزاری هر ساله جشنواره سوارکاری و کشتی ویژه مردان، از برنامه‌های عادی و مرسوم این روستا بوده است. اما سالیانیست که احداث ویلا های مدرن و لاکچری آن روستای باستانی را به شهرک جدید و نو چهره ای تبدیل کرده و دیگر این برنامه ها را شاهد نیستیم.

با وجود این که چهره مریان امروز جدید و مدرن شده و تبدیل به یک شهرک کوهستانی مانند آلپ شده، ولی از زیبایی های طبیعی آن ذره ای کاسته نشده است و حتی اگر از مراسم قدیم و آداب آن اثری نباشد، مریان جدید نیز دیدنی و جذاب است. در اینجا هنوز هم می‌شود به هنگام غروب از دور دست ها گوش به نوای گوش نواز و جذاب نی چوپانان کوهستان های تالش سپرد.

مریان هم در کنار آق اولر قرار دارد و چند سال قبل، باستان شناسان با جست و جو و کند و کاوش در گورستان باستانی این منطقه، آثار باستانی ۳۵۰۰ ساله را کشف کردند. این چنین شد که اهمیت این منطقه  بیشتر و بیشتر شد. همچنین باستان شناسان با به دست آوردن اشیا در این منطقه به این نتیجه رسیدند که ساکنان قدیمی  آق اولر و مناطق اطراف آن به زندگی پس از مرگ باور داشته‌اند. این گورستان ها بخش بزرگی از خاک این دو روستا را در بر دارند.

 کاخ های ییلاقی سردار امجد که محل استقرار خان و خاندان و نزدیکان ، محل استقرار نظامیان و اصطبل کاخ بخش‌های مختلف این مجموعه را تشکیل داده اند ؛ مجموعه‌ای که در یک مقطع زمانی مرکز قدرت در منطقه بوده است. بخش دیگری از این بنا تا حدودی تعمیر و مرمت شده است.

الان از این کاخ به‌عنوان پایگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استفاده می‌شود و اما علاوه بر گورستان و کاخ می‌توانید در روستای آق اولر از حسینیه و مسجد شیرخان و قبر پیرعلی که مردم آن را شفادهنده می‌دانند هم بازدید داشته باشید.

این مابین هم البته می‌توانید به برگزاری مراسمی همچون روز سلطان، دروزه، ۴۵ نوروز، پنجک، مراسم بند آوردن باران و کوبیدن بر ظرف مسی برای جلوگیری از ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی اشاره کرد که از مراسم خاص و سنن دیرین این روستاست.

سقف چوبی خانه ها، لته کوبی است. همچنین برای جلوگیری از نفوذ سرما، درهای ورودی و پنجره ها کوچک هستند.

یک حمام قدیمی هم از دوره های گذشته در مریان باقی مانده که برای تاریخ این بنا دو نظریه وجود دارد؛ برخی آن را به اواخر دوره صفویه و برخی دیگر حمام را متعلق به دوران قاجار می‌دانند.

اگر شما تمایل داشته باشید که به مریان سفر کنید ، پس از طی کردن خیابان های زیبای تالش در منتهی الی شمال شهر و عبور از روی پلی که بر روی رودخانه گرگان رود احداث شده، بعد از گذر از چند محله سرانجلام به مریان  می رسید. این مسیر تماماٌ آسفالته و مانند تمام جاده‌های کوهستانی پر پیچ و خم و سربالاییست که گاه این سربالایی ها به سراشیبی نسبتاٌ تندی تبدیل می‌شود. در مسیر راه رود در سمت چپ جاده قرار دارد که با عبور خود از بستر دره های پر پیچ و خم کوه‌های تالش ، به زیبایی و لطافت ذاتی طبیعت شمال جلوه ای بدیع داده و با سرو صدا به سمت دریا می رود.

مریان و آق اولر فقط گوشه ای از زیبایی های طبیعی کوهستان های تالش است. کافیست از شهر تالش به سمت مریان به مدت زمان یک ساعت در دل جنگل ها و کوهستان های بینظیر تالش با ارامش رانندگی کنید تا ضمن دیدن زیبایی جنگل‌های رنگارنگ، مناظر دلنواز مریان و آق اولر را نیز نظاره گر باشید و روح خود را دوباره متولد کنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×