گیلان، زیباکنار
0133416

شهر لوشان _ معرفی کامل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-09-30
شهر لوشان

شهر لوشان _ معرفی کامل

قصد داریم در این متن شما را با یکی دیگر از مناطق استان زیبای گیلان یعنی لوشان آشنا کنیم. موقعیت لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد و آب‌وهوای آن گرم و خشک است. لوشان جنوبی ترین شهر استان سرسبز گیلان است و از نظر تاریخی به استان قزوین تعلق داشته است. شهر لوشان در حدود ۳۰،۰۰۰ نفر جمعیت دارد و از جمله شهرهای چند قومیتی ایران است که لر ها، کرمانج ها، فیلی ها، گیلک‌ها، تات‌ها، قفقازی تباران و ترک‌ زبانان با اتحاد و صمیمیت در آن زندگی می‌کنند. آب‌وهوای لوشان در تابستان بسیار گرم و خشک و در زمستان معتدل است. رودخانه شاهرود از وسط شهر عبور می‌کند و لوشان را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند. در این شهر دو کارخانه سیمان فعالیت می‌کنند.

به  گفته‌ مردمان این منطقه، زندگی در این منطقه به‌صورت شهری پس از ساخت کارخانه سیمان لوشان در حدود سال ۱۳۳۰آغاز گردیده‌است. اما وجود چند امامزاده مشخص می‌کند که سابقه حضور جمعیت در این منطقه طولانی است. همچنین افزایش جمعیت لوشان در حدود ۲۰۰سال قبل و با مهاجرت لرها. کرمانج‌ها و فیلی هادر دوره پادشاهی زندیه اتفاق افتاده‌است. اکثر گویش‌ها در منطقه لوشان لری ،کرمانجی، فیلی، تاتی، گیلکی، آذری و اقلیت قفقازی ( ارمنی، آشوری، گرجی) است که این مورد  برای شهر منجیل نیز صادق است.

یکی از دلایل دیگر پیشینه تاریخی شهر لوشان، وجود پل تاریخی آن است که به‌دوره قاجار باز می‌گردد. دلیل دیگری بر قدمت این منطقه وجود کاروانسرای شاه عباسی خرزان که در نزدیکی لوشان قرار دارد است.

لوشان شهر مهم و استراتژیک است. این شهر مسیر قدیمی قزوین به رشت است که همیشه محل رفت‌وآمد مردم و بازرگانان بوده و در نتیجه لوشان در قدیم به‌عنوان اقامتگاه مورد توجه قرار داشته‌ است.

از شغل  و فعالیت‌های اقتصادی بخشی از مردم لوشان می‌توان به کشاورزی  خصوصا محصولاتی مثل پیاز، گندم و سیب زمینی، باغداری درختان زیتون اشاره کرد.همچنین  در منطقه لوشان دو کارخانه سیمان وجود دارد. معدن زغال سنگ سنگرود نیز در حوالی همین شهر قرار دارد.

زیتون پرورده مهم‌ترین دسر در شمال کشور است و در لوشان هم به‌علت وفور زیتون این دسر خوشمزه را تهیه می‌کنند.

 

لوشان

 

این منطقه مابین عمارلو گیلان و مرکز بخش طارم سفلی واقع‌شده است. این شهر مجهز به یک شهرک صنعتی بزرگ و همین طور تعدادی کارخانجات فعال مانند دو واحد کارخانه سیمان و نیروگاه برق و شهرک‌های کوچک و بزرگ است که از سال ۱۳۶۰ به شهر تبدیل شده‌است .

مکان اصلی لوشان بالاتر از مکان فعلی آن قرار داشته که با احداث جاده اصلی به‌مرور زمان در حاشیه جاده خانه‌هایی ساخته شد و شهر به مکان فعلی انتقال یافت .

 مردم بومی لوشان ترک‌ها بوده‌اند که هم‌اکنون نیز به‌طور عمده در مکان قدیمی خود یعنی لوشان بالا ساکن می‌باشند و مردمان لر و لک و کرمانج ساکن در این منطقه از اقوام تبعیدی دوران مشروطیت و طاغوت می‌باشند و اصالتا و اساساً متعلق به شهرهای لک و کرمانج نشین کشور می‌باشند.

در دوره معاصر بیشتر جمعیت این شهر را چگینی‌ها تشکیل می‌دادند که از اقوام لر و لک و ترک‌های مهاجر بوده‌اند. پس از زمین‌لرزه سال۶۹ به‌دلیل مهاجرت روستائیان از روستاهای دیگر به این منطقه ترکیب جمعیتی آن دستخوش تغییر شد.

از بنا های تاریخی این شهر پل خشتی لوشان  است که از بناهای دوره قاجاریه است و بنا به روایت تاریخی در سال ۱۲۳۵ قمری روی رودخانه شاهرود در شهر لوشان ساخته‌شده است.

پل خشتی لوشان که از جمله آثار تاریخی و قدیمی استان گیلان و لوشان به‌شمار می‌آید که به‌صورت پلکانی طراحی و ساخته‌شده است.

قسمت ورودی پل کتیبه‌ای وجود دارد که بر روی آن راجع به تاریخ ساخت پل اطلاعاتی حک‌شده است.این پل که دارای موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است. پل لوشان به‌علت زلزله سال ۱۳۶۹ آسیب دیده بود، اما توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت شد.

اگر لوشان سر زدید سفر به ییلاقات طارم در نزدیکی لوشان و سفر به روستای سنگان پایتخت انار استان قزوین و همچنین سفر به روستای بیورزین و زیارت امام‌زاده محمد حنفیه(ع) خالی از لطف نیست.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×