گیلان ، زیبا کنار
0133416

منجیل، شهر باد و توربین‌های بادی

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-09-19
منجیل

در این متن سعی داریم تا از منجیل معروف به شهر باد و توربین‌های بادی ایران در شمال ایران بگوییم که از مناطق زیبای استان گیلان است.

شهر زیبای منجیل در مجاورت سه استان زنجان _قزوین و گیلان بوده و یکی از شهرهای هفت‌گانه شهرستان رودبار در کشور ایران است. منجیل به‌عنوان مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود که سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده ‌است.

درآمد اصلی مردم این شهر از راه تجارت تأمین می ‌شود. افراد از طارم سفلی و علیا و روستا های اطراف جهت تأمین برخی نیازمندی ‌های خود به منجیل مراجعه می ‌کنند. بخش دیگری از درآمد مردم این شهر از راه فروش زیتون و فراورده‌ های آن تأمین می ‌شود . محصول اصلی این شهر زیتون است و باغات زیتون آن زبان زد همگان است.

منجیل شهر انرژی گیلان است. زیرا باد منجیل که یکی از عوامل معروفیت این شهر می‌ باشد و اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می‌ وزد، از منابع اصلی تولید انرژی در منجیل است. این باد از قدیم معروف به هفت باد منجیل بوده و شدت ان قدر زیاد است که درختان زیتون را اغلب به یک سمت خم می‌ کند.

اوایل دهه هفتاد و با تصمیم دولت خرید و نصب نیروگاه بادی از کشور دانمارک انجام شد و پس از گذشت چند سال امروزه پروانه ‌های بادی در کشور تولید و در نیروگاه بادی منجیل نصب می‌ گردد تا با گسترش پیوسته این نیروگاه، از منابع آن بیشتر استفاده شود.

باد منجیل بسیار معروف است. آن چنان که در سفرنامه ‌های بسیاری به آن اشاره شده‌ و حتی در جلسه‌ ای در آکادمی علوم پاریس به آن پرداخته شده است. دلیل این جریان هوای شدید یا همان باد، تلاقی آب و هوای نیمه خشک از سمت قزوین و زنجان با آب و هوای مرطوب حاشیه خزر مناطق شمال است که در این منطقه‌این تلاقی صورت می‌گیرد.

 این آب و هوا موجب ویژگی ‌های شبه مدیترانه‌ ای در منجیل می ‌شود و باعث رشد پراکنده درخت سرو روی تپه ‌های بلند منطقه و رشد مناسب باغ‌ های زیتون در روستا های حوالی می ‌شود.

سد سپیدرود نیز یکی دیگر از عوامل معروفیت و جذابیت منجیل است که در اوائل دهه ۴۰ به دست نیرو های فرانسوی بر روی رودخانه سپیدرود واقع در شهر منجیل ساخته شده است و تا امروز پای بر جا به کار خود ادامه می‌دهد تا با ذخیره آب رودخانه ‌ها در پشت خود و در دریاچهٔ سپیدرود، نیاز شالی‌ کاران و کشاورزان گیلانی را در بهار و تابستان تأمین کند.

اما از مناطق دیدنی منجیل غافل نشویم . منجیل مناطق دیدنی زیبا با طبیعت خاص و منحصربه‌فرد خودش را دارد .در ادامه به مهم‌ترین این مناطق دیدنی در منطقه منجیل می پردازیم.

_ شایسته نیست که در مورد منجیل و مکان‌های دیدنی آن بنویسیم و در ابتدا به نیروگاه و توربین‌های بادی زیبای این منطقه نپردازیم. مردم ایران شاید منجیل را با توربین‌های بادی شهر منجیل بشناسند. این توربین ها در تپه ای مشرف به شهر منجیل قرار دارند که منظره زیبایی به‌وجود آورده اند و این مکان را به منطقه‌ای توریستی مبدل کرده‌اند . البته در جاهای دیگر منجیل مانند محله بابایان و شهرک هرزویل نیز این توربین‌های غول پیکر وجود دارند.

_از مهم‌ترین سازه های منجیل سد منجیل است که قبل از انقلاب در این منطقه برای جلوگیری از سیل در رودخانه مهم سفید رود و همچنین تولید برق در ابتدای دره ی سفیدرود بنا شد. این سد یکی از سد های مهم کشور است که زیبایی های طبیعی زیادی را در این منطقه‌ایجاد کرده.

_ پارک ساحلی منجیل محلی برای استراحت مسافران. این پارک در ابتدای شهر منجیل از سمت رشت است و نشان دهنده ی زیبایی هرچه تمام دریاچه سفیدرود است که در کنار بزرگراه رشت – قزوین قرار گرفته است. این پارک دارای منظره‌ای فوق‌العاده زیبا و کم نظیر است که هیچ پارک ساحلی در ایران دارای هاین ویو نیست. پارک ساحلی منجیل اولین جاییست که مسافرانِ شمال برای اتراق و دیدن انتخاب می‌کنند.

 _ هرزویل و سرو هزار ساله را از یاد نبرید. اگر جایی برای اتراق در منجیل پیدا نکردید، این شهرک جای بسیار خوبی برای اتراق است. ضمن این که این منطقه جایی سرسبز و دنج و زیباست که دارای جاذبه تاریخی بسیار مهمی به نام سرو کهنسال هرزویل است. این سرو دارای قدمتی باور نکردنی یعنی 1000 سال قبل میلاد مسیح . زمانی که حتی سلسله هخامنشی به‌وجود نیامده بود!

_ در نهایت بازار اصلی این شهر که در خیابان اصلی یعنی خیابان امام خمینی یا همان مسیر بزرگراه رشت _ قزوین قرار دارد. بازار این شهر بخاطر زیتون ها خوشمزه و رستوران هایش زبان زد است.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×